ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2020
OCT-2020
Familie
EXCELENT

Chalet Belmont - stil, eleganță și bun gust

La sfârșitul lunii octombrie ne-am propus să mergem câteva zile pe Valea Prahovei, și totodată să îmbinăm plăcutul cu utilul, ieșire la munte dar și întâlnire cu juniorul nostru, acum student în Brașov. Deoarece în Azuga nu am mai venit de mulți ani, am făcut o rezervare pentru 3 nopți în acest frumos orășel de munte, la Chalet Belmont, cameră dublă cu pat matrimonial, care după numai o noapte s-a transformat în cameră triplă, prin venirea băiatului meu, ca urmare a închiderii școlilor și facultăților din Brașov, cu continuarea cursurilor online.

Am ales varianta de traseu Târgoviște - Sinaia - Bușteni - Azuga, doar pe DN1 întâmpinând ceva probleme din cauza traficului aglomerat, dar nu ca în zilele de week-end. La Chalet Belmont am ajuns foarte simplu, după ce am intrat în Azuga, din DN1 în apropiere de pasarelă am virat stânga, pe str. Prahovei, iar la sensul giratoriu am virat din nou la stânga, am trecut prin fața gării, încă 100 de metri pe str. Voluntari și am ajuns în parcarea vilei.

Prima impresie? Favorabilă, bineînțeles, am văzut o clădire modernă, recent construită, plăcută ochiului, totul arată impecabil. Imediat a apărut și proprietarul, domnul S., care ne-a condus la camera nr. 4, invitându-ne apoi la o cafea în living.

despre SERVICII

La cerere, gazdele pot oferi toate mesele, la prețuri rezonabile. De asemenea, turiștii pot plăti cu cardul sau cu tichete de vacanță. Proprietarii vilei sunt tineri, dar se comportă de parcă ar fi în acest domeniu de 20 de ani, deși au deschis locația în luna iunie a acestui an, profesioniști în adevăratul sens al cuvântului, amabilitate, respect față de cei care le trec pragul, pentru mine a fost o plăcere să stăm împreună la un pahar cu vin, în fața șemineului.

despre CAMERE & COND. CAZARE

De menționat că în vilă nu se intră cu încălțămintea, aceasta se lasă la intrare, în interior umblându-se numai cu papuci, ceea ce mi se pare normal în condițiile de pandemie existente. Curățenia este ireproșabilă, în toată pensiunea, totul strălucește, oricât ai căuta ceva nelalocul lui nu găsești, totul e aranjat cu bun gust. Noi am stat într-o cameră suficient de mare, patul pliant pentru băiatul meu a avut loc lejer, mobilier nou, saltea confortabilă, baia medie ca mărime, ne-am descurcat, semnal la net foarte bun, tv lcd, spații de depozitare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Referitor la masă, noi am optat pentru micul dejun - 30 lei/pers. și cină - 50 lei/pers., și chiar am fost inspirați că am ales această modalitate, gazdele se pricep de minune la gătit, totul este proaspăt. La micul dejun am avut mezeluri, pate de ficat făcut în casă, ouă fierte sau omletă, roșii, castraveți, salată de vinete, brânză sau cașcaval, cafea și ceai. La cină gazdele ne-au delectat cu somon cu orez basmati și broccoli, pui crispy cu piure și salată de varză, și mixt grill cu cartofi prăjiți și salată de varză, pe scurt mâncare gustoasă și bine gătită, porții consistente, plus vinul aferent, un excelent roze demidulce. La desert am avut papanași, cheesecake, plăcintă cu dovleac și plăcintă cu mere.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Chalet Belmont dispune de 9 camere duble, din acestea 6 având balcon, 5 camere fiind la etajul 1 și 4 la etajul 2. La nevoie, cele 4 camere de la etajul 2 pot fi transformate în apartamente. În viitorul apropiat, 2 camere vor avea canapea extensibilă, iar alte 2 vor avea pat pliant, pentru familiile cu copii. La parter turiștii dispun de un living spațios, dotat cu mese, spații de relaxare cu canapele confortabile, șemineu, tv smart cu diagonală mare și sistem audio, dar și de o terasă dotată cu masă și canapele. În curte este amenajat un foișor modern, cu o măsuță, canapea și grătar. Parcarea din fața vilei dispune de 4-5 locuri. Ne-a plăcut foarte mult livingul, pe lângă spațiul arhisuficient este conceput în așa fel încât să-ți aducă starea de liniște și relaxare atât de căutată atunci când pleci la munte, ce poate fi mai reconfortant decât să stai seara pe canapea, cu un pahar cu vin pe masă, în fața șemineului, și să asculți o muzică de calitate?

Ca modalitate de petrecere a timpului, pe lângă deplasarea în Brașov, de unde ne-am recuperat odrasla, ne-am plimbat cât ne-au ținut curelele prin Azuga, dar am vizitat și localitățile din apropiere, Valea Prahovei nu cred că mai are nevoie de nicio prezentare, e suficient de cunoscută pentru frumusețea locurilor.

Chalet Belmont, o unitate de cazare de elită, un loc unde eleganța și rafinamentul se împletesc armonios, un loc de unde nu veți pleca decât cu amintiri plăcute, nu-mi rămâne decât să vă recomand să veniți și să petreceți clipe minunate aici!

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 31.10.20 16:35:34
Validat / Publicat: 31.10.20 17:21:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AZUGA.

VIZUALIZĂRI: 1732 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Chalet Belmont din Azuga.

[31.10.20 17:19:59]

Excelentă și ac. reacomandare

Mutat în rubrica "Chalet Belmont, AZUGA" (nou-creată pe sait)

​​​

[31.10.20 17:26:08]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[31.10.20 17:40:35]

@webmasterX:  Corect!

adrianbogdan
[31.10.20 18:59:12]

Buna seara! Imi place faza cu papuci, da corect mai intretine casa in vremurile astea pandemice. Oricum nu toata lumea intelege dar ma bucur ca ati gasit un asemenea loc.

Felicitari juniorului!

pitiPHONE
[31.10.20 19:51:45]

Cadrul natural depunctat cu 5%. Ne puteți spune de ce? Mulțumesc.

krisstinnaPHONE
[31.10.20 21:13:13]

@Safta Radu:  Eu nu prea am înțeles faza cu papucii, cum naiba se descalță  toată lumea din cele 9 camere și lasă șoșonii la intrare? Mi se pare îngrozitor acest lucru.

Și, livingul ăla e pentru toți turiștii din toată pensiunea?
In rest, da, foarte elegant și frumos totul, mă bucur că v-ați întâlnit cu băiatul și că v-ați bucurat unul de altul. Să vă trăiască și sa aibă noroc!

Zoazore
[31.10.20 22:13:21]

@Safta Radu:  De menționat că în vilă nu se intră cu încălțămintea, aceasta se lasă la intrare, în interior umblându-se numai cu papuci, ceea ce mi se pare normal în condițiile de pandemie existente.

Asta-mi amintește de pensiunea” Pe Mușuroaie” de la Fundățica. Mie mi-a fost imposibilă pe atunci” misiunea papuci” ​. Acum, recunosc, e foarte utilă această regulă.

Și uite că mai sunt și OAMENI care știu și vor să facă turism de calitate și-n aceste vremuri pandemice!

Cheesecackeul și papanașii i-ai pus acolo pentru urs, da?

Totul arată superb și întrebarea pe care eu mi-o pun de ani de zile este: cum faci de gasești doar frumuseți de-astea? Oricât ai spune tu că studiezi saituri de turism, poze și ce mai cauți, proprietarii n-ai cum să-i vezi în poze, n-ai cm să ghicești că nu-s țepari, mofluzi​​, bădărani, etc.

Nu cred c-ai avut mai mult de 2, hai trei rateuri în atât amar de turism de când umbli​ tu pe drumurile țării!

Dar eu mă bucur că e așa, că uite, mai aflăm și noi de locuri frumoase cu oameni frumoși.

Felicitări! ​​

​​

[01.11.20 09:00:44]

@Safta Radu:

Din nou o alegere inspirată, felicitări!

La fel ca Zozo, cu fiecare nouă cazare de excepţie prezentată pe sait, îmi pun mereu întrebarea: Cum reuşeşte Radu să aleagă mereu cazări deosebite indiferent de zonă?

De menționat că în vilă nu se intră cu încălțămintea, aceasta se lasă la intrare, în interior umblându-se numai cu papuci, ceea ce mi se pare normal în condițiile de pandemie existente. ​​​​

Pandemie, nepandemie, mie obiceiul descălţării înainte de a intra într-o clădire mi se pare cam "rural" şi nepotrivit pentru o unitate de cazare, chiar în contextul actual. ​ Sunt convinsă că există şi alte metode pentru păstrarea curăţeniei în vilă şi de atenţionare a oaspeţilor care ar intra, de exemplu, plini de noroi sau zăpadă lăsând dâre în urma lor. Mi se pare ca şi cum m-aş descălţa la intrarea în scara blocului în care locuiesc, nu la intrarea în propriul apartament. Recunosc că de prin luna martie am început şi noi să ne descălţăm pe covoraşul de la intrarea în casă, permanent îmbibat cu clor şi să ne depozităm încălţămintea pe balcon, dar noi facem asta pentru că avem pisică şi nu dorim să o afecteze clorul pe care l-am lăsa pe gresia din hol, altfel ne-am descălţa în casă, ca întotdeauna până acum, indiferent de vreme şi de vremuri.

Mi-a plăcut această cazare unde totul este nou, elegant, mobilat cu bun gust.

Mâncarea arată într-un mare fel şi aţi fost inspiraţi să luaţi aici micul dejun şi cina.

Am văzut preţul afişat, am văzut cât costă mesele, dar nu am înţeles exact cât costă pe noapte doar cazarea într-o cameră dublă.

Safta RaduPHONEAUTOR REVIEW
[01.11.20 13:16:44]

@adrianbogdan:  Mulțumesc!

[01.11.20 16:54:49]

@krisstinna:    Dacă îți amintești review-ul meu despre pensiunea „Pe Mușuroaie” din Fundățica, la fel era și acolo, lăsam încălțămintea la intrare, și pe-atunci nu se auzise de covid -19. Că ne convine sau nu, astea sunt regulile și trebuie să le respectăm.

Livingul e destul de spațios, sunt 2 mese mari cu câte 10 locuri fiecare, 2 spații de relaxare cu canapele, e loc pentru toți. ​

Mulțumesc pentru urări, pentru ecou și pentru vot. ​

[01.11.20 17:06:12]

@Zoazore:    Proprietarii sunt tineri, dar chiar știu să facă turism de calitate, au studii în acest domeniu, au fost și pe alte meleaguri și au văzut cu ce se mănâncă turismul, apoi au venit în țară să pună în aplicare ce au învățat afară. Așa e că te-am dat pe spate cu papanașii și cheesecake-ul?

Ți-am mai spus, nu fac nimic deosebit în alegerea pensiunilor, nu am o baghetă magică, nu scot pensiunile din joben, ca pe iepurași, să zicem că ar fi inspirație și noroc, câte puțin din fiecare.

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot. ​​

[01.11.20 17:21:02]

@nicole33:  Te înțeleg, ai și tu partea ta de dreptate în ceea ce privește încălțămintea lăsată la intrare, dar astea sunt regulile în vremurile pe care le trăim. De altfel, sunt multe pensiuni în țară care practică acest lucru, unii chiar cu mulți ani înaintea apariției covid-ului.

​​Mulțumesc pentru ecou și pentru vot.

Zoazore
[01.11.20 19:03:03]

@Safta Radu:  Așa e că te-am dat pe spate cu papanașii și cheesecake-ul?

Daaa! Cu siguranta! Si fix in aceasta ordine: papanasi, apoi ​cheesecake

krisstinnaPHONE
[01.11.20 20:20:35]

@Safta Radu:  Dar stiati înainte de a ajunge acolo aceste reguli? E foarte important acest aspect.  Eu am refuzat o asemenea cazare, când am văzut zeci de sandale, papuci, adidași la intrare am renunțat și la bani, mă deranjează acest "peisaj" la care adaug minciuna de a nu ne spune de la început așa grozăvie.  Nici nu aveam unde pune piciorul la intrare, trebuia sa calc pe încălțăminte, era îngrozitor, mai rău ca la țară. Și mă gândeam cu groaza câtă lume va calca pe încălțămintea mea ​​

​​Ce vrei, fiecare cu păsărica lui ​​​​

Te întreb pentru că îmi place cazarea asta dar din cauza acestei reguli... ​​

Cu drag te citesc și te apreciez, chiar sunt atenta la detaliile tale când ne povestești ​​

Și tocmai pentru ca vă cunosc mi-am permis sa te întreb despre papuci

Sănătate și alegeri la fel de inspirate vă doresc!

[01.11.20 20:40:30]

@krisstinna:   Nu, nu știam, nici nu mi s-a specificat la telefon la momentul rezervării, și sincer să fiu nici nu-mi trecea prin cap că voi umbla în papuci prin vilă timp de trei zile. De fapt există doar această regulă, să lași la intrare încălțămintea cu care ai venit, altceva nu ni s-a cerut sau impus. Nu m-a deranjat faptul că m-ai întrebat despre papuci, e bine să lămurim aceste aspecte. Mulțumesc pentru aprecieri, fac și eu ce pot și cum pot pentru bunul mers al AFA.

Toate cele bune și vouă! ​

[08.11.20 14:36:05]

@Safta Radu:

Te înțeleg, ai și tu partea ta de dreptate în ceea ce privește încălțămintea lăsată la intrare, dar astea sunt regulile în vremurile pe care le trăim. De altfel, sunt multe pensiuni în țară care practică acest lucru, unii chiar cu mulți ani înaintea apariției covid-ului. ​

Crede-mă că nu am avut habar de aceste reguli. Experienţa mea în materie de pensiuni este minimă, nu mă compar cu tine, iar anul acesta nu am călătorit deloc prin ţară, am pierdut şi voucherul de vacanţă care mai compensa costurile, dar teama a fost mai mare. ​

Voi aţi fost acolo probabil în timpul săptămânii când turişti au fost puţini sau deloc şi atunci şi disconfortul cu descălţatul a fost mai mic. ​

În cazul nostru, inițial cazarea pentru prima noapte a costat 150 lei, camera dublă, apoi 200 lei, cu patul suplimentar pentru băiatul meu. Până la 31.10.2020 au avut o ofertă cu 150 lei camera dublă în timpul săptămânii, și 180 lei în week-end. ​

Asta mă interesa, preţul dublei pentru doi adulţi. Mulţumesc pentru lămurire​!

[08.11.20 15:21:26]

@nicole33:    Așa este, am fost la Chalet Belmont în timpul săptămânii, nu eram decât noi, mai bine de atât nu se putea. Nu vreau să-mi imaginez când pensiunea este full, iar la intrare vezi vreo 35-40 de perechi de încălțări de toate genurile, nu e o imagine plăcută ochiului. Cu voucherele de vacanță cred că ai făcut o greșeală, aveai ocazia să te destinzi câteva zile undeva la munte, la o pensiune retrasă, liniștită, fără probleme, trebuia doar să soliciți o recomandare, era imposibil să nu găsești o pensiune faină.

Din ce știu, prețul la o cameră dublă la Chalet Belmont este de 180 lei​ atât în cursul săptămânii, cât și în week-end.

Toate cele bune! ​

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[08.11.20 15:34:21]

@Safta Radu:

Nu vreau să-mi imaginez când pensiunea este full, iar la intrare vezi

vreo 35-40 de perechi de încălțări de toate genurile, nu e o imagine

plăcută ochiului.

De fapt, rostul acestei descălțări în masă nu este împiedicarea răspândirii noului coronavirus (care se știe că e împrăștiat pe cale aeriană, nu prăfos-noroioasă), ci observarea clienților care intră: dacă cumva nu strâmbă din nas de miros, e clar! Nu au voie să mai facă niciun pas mai departe! , ci vor fi imediat dați afară și se va aerisi și dezinfecta în urma lor!

[08.11.20 15:41:10]

@Dragos:

De fapt, rostul acestei descălțări în masă nu este împiedicarea răspândirii noului coronavirus..., ci observarea clianților care intră: dacă cumva nu strâmbă din nas de miros, e clar! Nu au voie să mai facă niciun pas mai departe! ​

Şi eu care mă gândeam doar la păstrarea curăţeniei în spaţiile comune ​​

Strict pentru dezinfectarea încălţămintei, un covoraş îmbibat cu clor era mai mult decât suficient. Părerea mea! ​

adrianbogdan, piti, Safta Radu, Zoazore