ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2020
SEP-2020
Prieteni
BUN

La pas pe langa frumusetea naturii – Cheile Sigmund Thun, Kaprun

Un mesaj primit sambata pe la pranz de la prietena mea spunea:” Maine vremea va fi frumoasa! Ce-ai zice de o mini excursie” si mi-a atasat un link cu aceste chei. Credeti ca am stat pe ganduri? Nici macar nu am clipit, am vazut excursie, putea fi oriunde. Cat despre vreme, da, aveam nevoie sa fie frumos, sambata ploua iar la pranz erau 4 grade, iar mai la inaltime era deja zapada, eu privind pe geam vedeam pe dealurile din jur zapada. Asa ca am stabilit ca sambata dimineata ne pornim la drum spre Kaprun, aveam cam o ora jumatate de drum, aproximativ 90 de kilometri.

Dimineata mi-am facut un mic bagaj, ceva de baut si de ciugulit si de baut, bani, masca, dezinfectant, servetele si cam atat si hai la drum. Era inca rece afara, cam vreo 7-8 grade, dar o zi senina, cu un cer albastru superb. Drumul pana acolo este minunat, ceva serpentine (care insa nu mi-au creat probleme), peisaje de vis, tot ce era la vale era de un verde ireal, iar pe varful muntilor se vedea zapada. Am ajuns si la intrarea in Cheile Sigmund-Thun, de fapt din sosea se fac mici parcari (sunt si indicatoare) in care iti poti lasa masina, nu costa, sau daca ajungi in zona cu transportul in comun, exista un autobuz regional nr 660 ce opereaza intre Zell am See si Kaprun si are statie aici.

Despre aceste chei puteti citi mult mai mult in pagina oficiala klamm-kaprun.at/en insa am sa va prezint cateva informatii generale:

- Program de functionare de luni pana duminica, 8.30 -17, din mai pana in octombrie. In perioada in care aceste chei nu pot fi strabatute se fac eventual reamenajari ale drumului sau anumite portiuni chiar sunt demontate si reinstalate iar inainte de sezon. Biletul de intrare este 6 euro adult sau copii intre 6-15 ani, 3.90 euro. Exista si reduceri dar gasiti aceste informatii in pagina lor oficiala. Mai trebuie spus ca aceste chei se strabat in sens unic, ceea ce acum este bine, mergi doar inainte, intoarcerea este pe un alt drum.

Ca istorie (am selectat partea mai noua), au fost deschise turismului in 1893, pentru ca in 1934 sa fie declarate monument al naturii. In 1938 au fost inchise datorita construirii centralei electrice. Se pare ca au fost puse iar in circuitul turistic (nu am intels asta foarte bine) prin 1992, dar cred ca nu asta este cel mai important, ci ceea ce puteti vedea acolo.

Inainte de a patrunde in chei exista posibilitatea de a vedea o parte dintre turbinele acestei centrale si totodata exista pe pereti materiale informative privind centrala (in germana si engleza) si tot aici exista si un grup sanitar avand in vedere ca pe traseu nu mai aveti aceasta sansa.

Asa ca am trecut de turnicheti si am intrat pe defileu sau chei, nici nu stiu cum ar fi mai bine sa ii spun, am sa raman la chei insa. Tot drumul il faci pe podet de lemn, urci si cobori scari, si daca va opriti sa faceti poze sa stiti ca toata lumea din spatele vostru se opreste, cam greu sa treceti unul pe langa celalalt cu niste mici exceptii pe drum. Eu recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa zabovesc mai mult in anumite zone, este extraordinar de frumos, o frumusete pe care vrei sa o tii minte, nu numai in memoria aparatului foto, dar si ca perceptie. Zone in care apa curge ceva mai lin la vale, dar si multe zone unde caderile de apa sunt spectaculoase, ai senzatia la un moment dat ca se vor pravali peste tine.

Daca am sa mai ajung acolo am sa incerc sa fiu chiar la inceput de program, fiecare loc de pe traseu este spectaculos, vezi ceva frumos si spectaculos in fiecare strop de apa, in fiecare bucata de piatra pe care apa a slefuit-o spre a-si face drum la vale. Exista si zone unde apa a sapat un fel de bazin asa incat avem format un mic lac, unde apa se linisteste pentru a porni vijelioasa mai deaprte la drum, dar aici formeaza un mic lac cu o culoare ca de smarald.

Iar finalul traseului, ce coincide de fapt cu iesirea din traseu este lacul cu o cadere de apa precum un val. Acest lac cu un nume simplu – Lacul Klamm cu o culoare verde intens sau cu o oarecare fosforescenta in bataia soarelui, aduna apa de pe raul Kapruner Ache, dar si din doua baraje care se gasesc mai sus pe rau.

De aici pot fi facute diverse trasee, exista chiar si harti care te pot orienta fie ca vrei sa faci un traseu sau sa mergi la cate o cabana, sau doar relaxare.

Noi am stat putin pe o banca dupa care am decis ca mai avem timp de inca o destinatie… …... la inaltime ???? dar despre asta in episodul urmator, acum insa va invit sa vedeti acest filmulet de prezentare, multumesc web, youtube

Trimis de mishu in 29.09.20 23:02:43
Validat / Publicat: 30.09.20 08:29:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Cheile Sigmund Thun - caderi de apa spectaculoase

[30.09.20 08:27:55]

​Mutat în rubrica "Cheile Sigmund Thun, KAPRUN" (nou-creată pe sait)

​​

[30.09.20 08:30:35]

[30.09.20 09:20:26]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Dragoș_MD
[30.09.20 09:26:46]

@mishu:  Fain. Astea aș fi vrut și eu să le vizitez, dar n-am mai apucat. Sper să existe o dată viitoare.

Aș avea doar o mică sugestie: cum nu cred că are cineva laptopul sau TV-ul vertical, poate ar fi bine la viitoarele filmări pentru publicare să pui camera în poziție orizontală. Mersi.

diana2015PHONE
[30.09.20 09:30:51]

@mishu:  waw, waw, am rămas paf la poza cu cascada ca un voal, nu am reținut numărul dar este printre ultimile superb. Chiar mi-ai dat o destinație "must see" tu știi că noi suntem îndrăgostiți de Austria și anul acesta ne-a lovit crunt . Dar nu-i bai poate recuperam anul viitor

Votat cu mare drag, pupici ​

Mika
[30.09.20 09:31:31]

@mishu:  Foarte frumos! Câte planuri imi făcusem și eu cu Austria pentru vara aceasta! Superbe locuri, ați făcut o plimbare pe cinste. Am văzut barajul, de sus de pe pârtia de ski, când am fost in februarie. Fotografiile sunt splendide!

diana2015PHONE
[30.09.20 10:24:18]

@Dragos:  pot să întreb dar fără supărare de ce? Eu văd de pe telefon foarte bine pozele. De ce trebuie pe verticală? Și eu întorc obiectivul mereu pe orizontală deoarece mi se pare că așa cuprind mult mai mult din peisaj.

Scuze dacă deranjez dar chiar sunt curioasa care ar fi explicația ​

Dragoș_MD
[30.09.20 10:41:30]

@diana2015:  nu deranjezi deloc. Dar eu vorbeam despre filmări, nu despre poze; alea pot fi și în format portret (verticale) și peisaj (orizontale), în funcție de ce anume se fotografiază. E altă discuție.

Acum, fă următoarea încercare: filmează ceva cu telefonul pus vertical (poziția lui „normală” de utilizare), apoi redă acel conținut pe un TV (sau pe laptop - că e mai simplu, doar copiezi fișierul și dai „play” ). Nu-i așa că nu se vede bine? (chiar e oarecum dezavantajat privitorul de faptul că dimensiunea mai mare trebuie în acest caz redusă la înălțimea ecranului, întreaga imagine devenind implicit mai mică).

Cel mai mult mi-a plăcut reacția unei adolescente (știi cât sunt ăștia de „lipiți” de telefoane, vloguri etc. nu?) care în urma unui curs de filmare (pentru vloggeri) a priceput importanța acestei forme de prezentare - încadrarea. Și ea fix la fel spunea (de fapt, preluase de la instructor): „nimeni nu are acasă televizorul pus în picioare” ...

Dana2008PHONE
[30.09.20 11:53:07]

@mishu:  Mi-nu-nat!!!

Felicitări!

Excursia acesta este exact pe sufletul meu. Fotografiile le-am savurat și votat cu mare plăcere. Ce mi-ar place să fac acest traseu spectaculos  cândva.

Felicitări pentru articol, destinație și fotografiile minunate!

Călătorii plăcute!

Sănătate!

P. s. Am văzut pozele cu zăpada de pe ghețar și mi s-au făcut un dor...

Aștept cu interes continuarea

Te pup! ????????​​​​​​

Michi
[30.09.20 12:12:46]

@mishu:

˝Credeti ca am stat pe ganduri? Nici macar nu am clipit, am vazut excursie, putea fi oriunde. ˝

Aşa să faci, nu lăsa să-ţi scape nicio ocazie, că vine o vreme când facem numai excursii cu alţii on line. Ai o energie ieşită din comun şi trebuie valorificată la maximum.

​Filmuleţele şi pozele sunt reuşite, le-am văzut f. bine dar la scări m-a luat ameţeala.

doinafil
[30.09.20 13:32:19]

Hop și eu! (cu superbonusul)

Este - după părerea mea, care n-am prea văzut cascade pe viu, cum se spune - cea mai spectaculoasă și frumoasă cădere de apă ce poate fi admirată pe tot parcursul ei, datorită acestor scări de lemn!

Pozele sunt superbe, iar P35,36 și 60 sunt chiar de neuitat, parcă sunt un voal diafan! Filmulețele video atașate de tine nu le-am văzut, încă! Am să le privesc, în voie, ceva mai târziu, acum mă grăbesc să merg la ANAF, unde - sigur - voi găsi o „coadă” maaaaare!

Felicitări pentru inspirația de-a răspunde chemării prietenei, ca să vizitați acest loc minunat!

doinafil
[30.09.20 18:57:18]

Am văzut și filmulețele atașate de tine. (la ANAF - spre surprinderea și bucuria mea - n-a fost „coadă” și totul a mers „șnur” , cum se spune. (fiscul digitalizat merge surprinzător de bine!)

Dragoș are dreptate, cred că ar fi fost o imagine realizată mult mai bine dacă întorceai aparatul pentru filmat în „landscape” și dacă-l manevrai mai încet!

Oricum ai filmat, plus imaginea atașată de „webmaster” (cred!) mi-au întărit părerea că este un loc  ce trebuie, musai, văzut, dacă ajungi în Kaprun!

Felicitări încă odată!

[30.09.20 20:02:25]

@webmasterX:  Din soseaua principala peste drum de semnul pus pe harta interactiva se intra pe Klammweg (P10 arata acest acces), iar intrarea cu adevarat in aceste chei se face (daca marim harta) in dreptul semnului Kraftwerk Informationszentrum. Eu as pune cel mai bine acest semn pe unghiul creat intre intersectarea dintre Klammweg si Keselfallstrasse, si de acolo e simplu.

Multumesc si pentru ilustratia video atasata. ​

[30.09.20 20:04:42]

@webmaster:  Multumesc foarte frumos, o seara linistita.

[30.09.20 20:10:58]

@Dragos:  Recunosc cinstit, am tras cu ochiul la articol si comentarii la serviciu, insa atat doar si de abia asteptam sa ajung acasa sa vad filmuletele, insa nu ma pot obisnui sa filmez cu telefonul pentru ca nu o prea fac de obicei, am incercat sa filmez si tinand camera invers si mi s-a parut ca la fel se vede si filmuletul. Am sa fac insa ceva incercari si sper ca urmatoarele filmari sa fie mai reusite (nu pentru urmatoarul articol ca sunt la fel), asa ca am ce face in we .

Multumesc pentru vizita si aprecieri si pentru sfaturi. ​

[30.09.20 20:13:48]

@Mika:  Planurile au fost doar amanate asta ca sa iti poti face planul cat mai bine. Sunt convinsa ca vor veni si vremuri mai bune, doar ca nu stim cand .

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[30.09.20 20:16:38]

@diana2015:  Stiu ca esti indragostita de Austria, si eu la fel, si sigur vei recupera anul viitor. Sunt atat de multe destinatii frumoase inca vei avea ce sa vezi multi ani de aici inainte si uitandu-ma la poze am realizat ca nici macar pe sfert nu au aratat frumusetea asa cum o vezi acolo. Trebuie sa ajungi acolo.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[30.09.20 20:20:13]

@Dana2008:  Ce sa spun, traseul este spectaculos si super simplu, de fapt uitadu-ma la poze vad ca am coborat, am urcat, cu ochii la priveliste nici nu mai conta, mai apoi picioarele mi-au soptit ceva, insa a fost simplu. Poate ca nu este lung, dar fiecare metru strabatut iti mai arata ceva frumos, asa incat trebuie sa fii cu ochii mari si sa admiri totul.

Sper sa ajungi pe aici si multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[30.09.20 20:24:00]

@Michi:  Din pacate pot spune ca nu imi ajunge timpul, mi-as dori fie sa am o clona care sa faca ce nu vreau eu iar eu sa pot face tot ce imi trazneste prin minte printre care si aceste calatorii.

Asa cum spuneam si in ecoul catre @Dana2008, vazand pozele am realizat scarile, acolo cand esti atenta la apa, nu mai conteaza nimic, nici nu ctiu cand am urcat sau coborat scari, as fi fort in sare sa ma intorc la punctul de plecare si sa intru din nou pe traseu, este spectaculos.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri, incerc sa ma bucur de tot ce pot. ​​

mprofeanu
[30.09.20 20:28:25]

@mishu:  Superb loc, frumoase chei și frumoase poze... și uite așa mai aflu și eu câte ceva din frumoasa Austrie!

[30.09.20 20:30:50]

@doinafil

este de obicei prietena cu care plec in diverse mici excursii, nu foarte des asta deoarece este o muntomana apriga, urca pe munte cum as merge eu pe bulevard, insa ne intelegem perfect chiar daca intre noi sunt 20 de ani.

Ea stie insa ca eu nu sunt mofturoasa si nu comentez nimic si de orice ori a deschis gura, am zis da.

Pe de alta parte, nici ea nu stia precis unde mergem , dar mai conteaza? a dat si ea peste acel link, e de parere ca ce este in jur de 100 km e ok.

Sper ca si cand te intorci de la ANAF sa mai ai starea necesara sa vezi si filmuletele, iar data viitoare am sa tin cont de sfaturile lui @dragos.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

​​​

[30.09.20 20:33:47]

@doinafil:  Ma bucur ca la ANAF a fost bine, sotul meu a trebit sa ia o hartie de la administratie si a stat 3 ore la coada

Mereu imi spun sa filmez mai incet ca si pe mine ma ia cu ameteala, insa fiind lume in spatele meu am omis asta, si am sa mai lucrez si la filmare. ​ Si nu credeam ca voi ajunge pe aici, asa ca este bine sa visezi cat mai mult, nu se stie ce vis se indeplineste.

[30.09.20 20:37:04]

@mprofeanu:  Asa este, Austria este frumoasa. Multumesc pentru vizita si aprecieri.

adrianbogdan
[02.10.20 06:21:48]

Buna! Am fost acolo in luna septembrie 2007, Sandra era micuta dar a facut fata traseului cu brio, imi aduc aminte ca era asa de fericita cand veneau stropi de apa peste noi iar eu eram ingrijorata ca nu am cu ce sa o schimb.

Da, un traseu (cascada) -  superb, pitoresc care merita ​vazut/parcurs daca ajungi in zona.

Pup! ​

adrianbogdan, diana2015, doinafil, Michi, Mika, mishu, mprofeanu, Zoazore