ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2020
SEP-2020
Cuplu
REZONABIL

Von Resort Golden Coast - O vacanta reusita... In ciuda pandemiei

Am tot citit impresii despre concediile turistilor romani facute in Turcia si am vazut ca sunt foarte multi nemultumiti de serviciile oferite de acestia. Asa ca m-am gandit sa scriu si eu despre vacanta noastra de la Von Resort Golden Coast, de unde ne-am intors acum o saptamana.

Sejurul l-am achizitionat anul trecut in luna noiembrie; pentru noi este al 5-lea an in care alegem ca destinatie de vacanta Turcia si am ales acest resort destul de repede pentru ca indeplinea serviciile ce le-am regasit si la celelalte resorturi la care am mai fost si pe care ne axam de fiecare data; cu cat este mai mare cu atat ai mai multe de facut. De fiecare data alegem alt hotel, tocmai pentru a putea face o comparatie intre ele si pentru a descoperi si alte zone de vizitat in afara lor.

Vacanta trebuia sa fie pentru luna iunie, dar cum pandemia a dat peste cap vacantele tuturor turistilor am fost nevoiti sa o re-programam pentru inceputul lunii septembrie. Sa fiu sincer nu eram sigur ca vom pleca nici in septembrie, deja ne gandeam cand sa o mutam pentru la anul, dar, cum Turcia a fost scoasa de pe lista rosie si informandu-ne pe alte site-uri despre siguranta de a merge si despre faptul ca multe hoteluri nu s-au mai deschis, iar cele care s-au deschis au capacitatea de cazare de 60%, am luat hotararea sa plecam chiar si cu riscul sa nu le vina vreo idee a lor nostrii conducatori si sa bage carantina la intoarcere (norocul nostru ca sunt ocupati cu alegerile acum).

Am plecat intr-o zi de miercuri la 4 dimineata de-acasa cu rezervorul full sa nu fie nevoie sa alimentam pe Bulgaria; traseul pentru prima zi a fost mai lung, cam de 1100 de km; am vrut sa facem mare parte din el in prima zi si a doua zi sa ne ramana vreo 500 km. Dupa cum v-ati dat seama deja, am ales sa facem drumul cu masina personala chiar daca drumul este lung am inclus si la dus si la intors alte cazari intermediare, de care o sa scriu separat de acesta.

Traseul ce l-am ales in prima zi este: Bucuresti-Ruse-Veliko Tarnovo-Edirne – Istanbul O6 – Gebze – Kuthaya (unde ne-am si cazat). La vama la turci am stat cam o ora, am platit acea taxa de 3 eur si nu ne-a dat nici o masca sau dezinfectant, asa cum citisem pe alte site-uri ca asta reprezinta acea taxa. Am scapat ne-verificati la bagaje, doar actele masinii si pasapoartele si ne-am vazut de drum. A doua zi traseul a fost Kuthaya – Ayfon – Burdur – Antalia (aici am ales sa o luam pe noua autostrada ce ocoleste centrul) si-am iesit mai aproape de Side. Noi am dat drumul la internet cat sa se incarce o distanta mai mare, apoi inchideam internetul de pe tel si vreau sa spun ca am ajuns foarte usor la hotel; nu am avut nevoie sa ne uitam dupa indicatoare si vreau sa spun ca nu m-a costat extra telefonul foarte mult decat 4 eur in plus, ceea ce a fost super ok.

La intrare ne-a intampinat paza unde ne-a cerut voucher-ul prin care dovedeam ca suntem cazati la Von Resort Golden Coast, mi-a dat sa completez numele si nr masinii si ne-a luat temperatura; apoi ne-a indrumat catre parcare.

Check-in-ul s-a facut foarte repede, noi ajungand la hotel in jurul orei 14.00; eu de fiecare data le pun cate 10 eur in pasaport si le cer celor de la receptie o camera cu vedere la mare; de fiecare data a functionat, doar ca nu mereu au luat si banii, ca si acum de ex. Ne-au dat toate informatiile legate de hotel, ne-au pus bratarile si ne-au luat din nou temperatura, pe care au si notat-o pe foaia de check-in. Am avut camera pe lateral, nu cu vedere la piscina, dar se vedea marea si dupa cum se vedea cand am ajuns, soarele era pe partea piscinei, deci ne convenea ca pe partea noastra dupa-amiaza nu era asa mare caldura, ca am uitat sa va specific ca in prima zi cand am ajuns la bordul masinii ne-aratau 41 grade.

Am lasat bagajele ne-desfacute, ne-am echipat de plaja si-am plecat catre mare; la ora care am ajuns noi inca erau sezlonguri goale iar apa marii super calda; asta a fost un super bonus pentru concediul nostru.

Ca sa nu va plictisesc cu detalii despre ce am facut noi in fiecare zi, o sa trec la informatiile legate de serviciile resortului:

Camera:

Foarte spatioasa cu mocheta pe jos; la baie am avut cada in loc de cabina dus. AC, seif, mini frigider unde aveam doua de apa plata, doua de apa minerala si doua de cappy la cutie. Curatenie se facea in fiecare zi, dar, pe noi ne prindea de cele mai multe ori in camera la ora aia pentru ca era fff cald afara si nu puteai sta in intervalul 14.00 si 16.00, si le dadeam doar sa ne schimbe prosoapele; cred ca si ele erau fericite ca mai scapau de facut curat in vreo camera. Ce nu ne-a placut la camera este ca eram pe partea unde dimineata veneau cei de la gunoi si era mare galagie.

Piscina si plaja:

Despre piscina nu pot sa va spun prea mult pentru ca nu am fost in nici o zi; apa marii pentru noi era suficient. Plaja destul de lata si multe sezlonguri, indiferent la ce ora te duceai tot gaseai unul gol. Pe langa sezlonguri pe plaja erau si cateva baldachine unde te puteai relaxa in special dupa ora 18.00 cand soarele nu mai batea asa tare. Intrarea in apa marii este destul de lina, fara pietre nici pe plaja nici in apa si super calda la orice ora.

Pe ponton aveau cabanute ce puteau fii inchiriate cu 60 eur pe zi; sau puteai face plaja pe sezlongurile din jurul cabanelor si in mijlocul pontonului era si barul. Aici apa marii era mai adanca de la 3 metri in sus.

Tot de inchiriat mai aveau si pe plaja alte cabanute, acestea erau inconjurate de iarba verde si in mijlocul lor era si-o mica fantana arteziana; si acestea se inchiriau tot cu 60 eur pe zi.

Restaurant:

As putea spune ca aici s-a vazut ca suntem in pandemie si ca s-au redus unele costuri; nu mai era asa multa mancare ca in ceilalti ani dar nici nu murea nimeni de foame. Oricat de pretentios ai fii tot gaseai ceva si eu pot sa spun ca sunt pretentios. Da, se formau cozi pentru ca te serveau ei, dar nu peste tot erau cozi; unde se stia ca era mai multa mancare erau cate doi-trei ospatari. Dimineata la micul dejun coada cea mai mare era la omleta si la zona de branzeturi. O sa va dau cateva example de mancare la micul dejun: omleta- mai multe feluri, oua ochiuri sau oua fierte; carnati, mezeluri si branzeturi – diversificate; gogosi – foarte bune pot sa spun; pancakes, fructe – foarte diversificate; halva – super buna; diverse legume sau salate; compoturi; gem-uri. Mai era o zona unde aveau mancare pentru copii dar, nu stiu sa va spun din ce era compusa. A si sa nu uit zona de paine unde aveau diverse specialitati; aveau si ceai-ul lor turcesc si sucuri la dozator. Deci cum am zis si mai sus chiar aveai ce sa alegi.

Noi ne-am invatat minte din ceilalti ani si am ales sa sarim peste masa de pranz si alegeam sa mancam la fast-food: aici gaseai hamburger, kumpir, cartofi prajiti, paste, pulpe pui la gratar si crispy. Ca desert aveai deja puse in pahare de unica folosinta budinci sau fructe invelite in folie; sau gofre cu ciocolata sau alte sos-uri.

Seara la cina nu lipsea pestele pe gratar, cartofi prajiti pai gen mc’donalds, cartofi copti, diverse legume coapte sau la gratar, carne la gratar, iahnie fasole, turkish traditional soup – care a fost super gustoasa; orez, cous-cous; mici; intr-o seara seara am avut si sarmale – nu pot sa va spun daca erau ca ale noastre ca nu am mancat; frigarui; tochituri. Am enumerat cateva din ce-mi aduc aminte, mai erau si alte mancaruri ce noi nu le-am incercat ca nu ai cum sa mananci atat, chiar daca vrei stomacul zice stop. La dulciuri aveai de unde sa alegi, este adevarat nu aveai asa multe torturi, dar destule feluri de prajituri si mai ales prajiturile lor insiropate – baclavalele; un sortiment nou ce l-am incercat anul acesta a fost baclava cu ciocolata si daca alegeti sa mancati si cu inghetata sunt si mai bune.

Am enumerat cateva din sortimentele de mancare ce le-am incercat noi si din ce-mi aduc aminte ca erau, pentru ca s-au tot plans multi pe diverse grup-uri ca nu erau fructe de mare si ca ospatarii te serveau cu putina mancare; eu sincer nu sunt fan peste sau fructe de mare dar, nici nu acord mare importanta daca nu au un anumit fel de mancare. Si n-am de ce sa ma plang nici despre ospatari, noua ni s-au parut destul de serviabili mai ales cand erai la masa si vedeau ca ai paharul gol veneau si te intrebau cu ce sa te serveasca.

Trebuie sa intelegem ca si pentru ei anul acesta a fost ceva nou, sunt convins ca nu le-au facut placere sa stea sa serveasca pe fiecare cu cate o tona de mancare pe farfurie care oricum n-o puteai manca si practic era aruncata. Nu vreau sa le iau apararea in vreun fel dar anumite plangeri care s-au facut la adresa mancarurilor sau serviciilor oferite de ei mi s-au parut cam deplasate; turismul romanesc nu ofera nici pe jumatate din ce ofera ei.

Pe langa cele enumerate mai sus mai aveai gozleme si zona de patiserie de unde-iti puteai lua prajituri, inghetata sau sandwich-uri.

Amfiteatru

Un minus le dau si eu aici pentru ca intr-adevar nu prea s-au pregatit pentru spectacole; cred ca aici au redus cel mai mult bugetul; n-au avut decat bingo, Mr. von resort, Mrs. Von resort – cu turistii din hotel; karaoke – cam plictisitor as zice.

Pe ponton aveai muzica live, puteai si dansa daca vroiai.

Sau puteai merge la von resort golden beach la spectacolul de copii care vreau sa spun ca era mult mai animat ca la adulti.

Atunci cand alegem un resort ne uitam cam la tot ce ofera de la camera, plaja, mancare la entertainment, dar mai conteaza si zona unde ai ce vizita in afara lui sau ce face in interiorul lui. Resortul acesta are multe de oferit si cred ca in anii trecuti a oferit mai mult decat anul acesta ca si multe alte hoteluri.

Pentru noi concediul acesta trebuia sa fie format din 10 zile... Von resort si Capadoccia. Din pacate a trebuit pentru acest an sa renuntam la partea a doua din concediu pentru la anul si sa ne bucuram si relaxam cat mai mult de resort.

8 septembrie ne-a prins cazati in hotel si i-am facut o surpriza sotiei de ziua ei – de Sf. Maria si-am inchiriat o cabana de pe ponton. Poate va intrebati ce ofera acea cabana: in interiorul cabanei sunt doua paturi la umbra in caz ca numai rezisti la soare, ai un mini frigider umplut cu sticle de apa si sucuri. In-afara lui ai alte doua sezlong-uri unde poti sta la soare si propria scara de a cobori in apa. Pe langa asta vine o ospatarita cam de 5 ori pe ora sa te intrebe cu engleza lor de balta daca mai doresti ceva, nu ca ti-ar fii greu sa mergi sa te servesti singur de la propriul bar de pe ponton, dar, daca vrei sa te simti servit apelezi la ei. Pe parcursul zilei la intervale de vreo doua ore iti mai aduc un platou mare de fructe, inghetata si cocktail-uri. Poate vi se pare mult 60 eur dar noua ne-a placut, e si mai multa liniste decat pe plaja si ai si muzica. Ce a fost mai greu de suportat a fost soarele care ne-a cam omorat chiar si la umbra. Pot sa zic ca am prins o perioada de caldura foarte mare fata de cum erau noi obisnuiti.

Nu stiu daca am specificat la inceput dar resortul este impartit in trei: von resort golden beach, golden coast si golden elite. Zona golden beach este foarte frumoasa, fiecare vila are cate o culoare si multe flori si pomi fructiferi, de ex.rodii si lamai. Am fost si noi intr-o zi de-am vizitat partea aceea, am facut multe poze, e o zona mai umbroasa cu multe alei si multe spatii de joaca pentru copii. Au si ei zona lor de restaurant, zona de magazine sau zona de spectacole – unde erau aceleasi ca si la noi la golden coast, au doua piscine si la intrare este si zona de aqua parc – aici am fost doar in vizita, am servit ceva de la barul lor si cam atat. Nu stiu cum sunt camerele de la vile dar exterior arata foarte bine, singurul minus care il au unele din ele e ca sunt foarte departe de plaja; depinzi de masinutele de golf care sa te duca la plaja.

Golden Elite din ce am vazut pe net au camerele mai mari, au propriul restaurant si bar unde noi nu puteam manca sau consuma ceva; banuiesc ca doar ei puteau consuma de la toate hotelurile.

Pe langa toate aceste locuri mai e zona de relax care este chiar langa hotelul elite, au diverse bancute, sezlonguri. Cand le vezi pe net zici ca o sa te bucuri de toate, dar, la final de sejur iti dai seama ca pe la unele doar ai trecut si ca n-ai reusit sa te bucuri de tot.

Stiu ca unii s-au mai plans de bauturi ca nu erau bauturi straine la beach bar; dar, erau la lobby bar; aici aveau diverse cocktail-uri, sotiei i-a placut foarte mult lichiorul de melon chiar am cautat in afara resortului sa cumparam si n-am gasit din pacate, mai aveau whisky JB, VAT69, aperol sprit, cocktail-uri si multe alte bauturi pe care noi nu le-am consumat.

Langa lobby bar era coffee house unde puteai servi cafea cu inghetata, café latte precum si turkish coffee.

Ce ne-a impresionat si placut in acelasi timp a fost ca pe ponton este o zona de hranit pestii si credeti-ma sunt foarte multi pesti acolo. Si la intrare in hotel este o zona de mancare pentru pisicile din zona/ale nimanui pe care le vezi si prin tot resortul chiar si in hotel la restaurant si nimeni nu se streseaza de ele.

Cam astea sunt despre ce poti face in resort.

Noi am ales ca intr-o dupa amiaza sa plecam sa vizitam cascada Manavgat care este aproape de hotel, cam 10 km distanta. Am platit intrare 7 lire de pers; in interior sunt niste terase, souvenir shop si cascada care ne asteptam sa mergem mai mult pana la ea, dar e chiar foarte aproape de intrare. Se intra cu masca dar, o poti da jos mai incolo de intrare daca nu e foarte aglomerat. De-acolo noi am plecat in centrul antic din Side sa ne plimbam, aici s-a vazut practic cum a fost afectata turcia de pandemie; erau multe magazine fara clienti, chiar si portul era destul de liber. Noua ne-a convenit ca a fost asa liber ca n-a fost nevoie sa purtam masca tot timpul. Cel mai cautat loc de facut poze era la templul Apollo, mai ales ca ne-am nimerit si cand apunea soarele iar peisajul era mirific.

Legat de aceasta pandemie si de felul cum au gestionat turcii situatia pot sa spun ca destul de bine, in hotel si in-afara lui erau foste multe dezinfectante, la restaurant sau mai bine zis acolo unde se servea mancare nu se intra decat cu masca si la restaurantul din hotel se lua si temperatura. Regula era valabila pentru toti, am fost prezenti in cateva locuri unde cativa turisti turci nu aveau masca si au fost refuzati in a intra sau a fi serviti. La masa avea fiecare punguta lui formata din tacamuri, servet si un servetel umed, si doua pliculete unul de sare si altul de piper.

Noi am plecat cu 800 lire din tara si restul din ce ne propusesem sa scoatem am ales sa-i scoatem de la un bancomat din turcia. Vreau sa spun ca am cumparat de la noi cu 0.7 bani iar in turcia am scos de la garanti bank ca la ing n-am gasit nici un bancomat functionabil si-am scos cu 0.6 lira. Eu va dau un sfat sa scoateti direct de la ei, cursul valutar este mult mai bun decat la noi. Pana si motorina ne-a costat anul acesta mai putin decat anul trecut, asta si pentru ca litrul de motorina e mai ieftin decat la noi si pentru ca lira a scazut foarte mult.

Ce am mai facut noi anul acesta a fost sa ne oprim in primul oras unde am intalnit un outlet waikiki si ne-am luat in echivalentul banilor nostri de 180 lei multe haine la reducere; eu mi-am luat vreo 8 tricouri si sotia cam la fel de multe tricouri/bluze. Adica la ei chiar s-au vazut aceste reduceri, un tricou barbatesc sa-l gasesti la 20 lire – adica 12 lei la noi, la Waikiki in Romania n-o sa gasesti niciodata.

Asa de incheiere per total noi am avut un sejur relaxant, ne-am cumparat multe de casa si nu numai. Minus-uri hotelului il oferim la entertainment si putin la mancare – pentru ca in unele seri s-au cam repetat. Noi n-am vrut sa fim din categoria “sprijiniti turismul romanesc” , poate o sa ne criticati, poate nu, dar cu pandemie si fara noi ramanem fideli serviciilor turcesti.

Cu o saptamana inainte de a pleca in turcia am fost la noi in Ceahlau (daca am timp o sa scriu si despre asta) unde am vrut sa ne luam cazare o noapte in zona Durau si unde am fost refuzati de mai multe pensiuni ca nu e destul doar o noapte de cazare. Asta si altele care s-au strans de-alungul timpului n-au facut decat ca noi sa alegem sa ne relaxam pe alte meleaguri cu si fara fructe de mare.

Trimis de VasiuM in 20.09.20 20:01:03
Validat / Publicat: 20.09.20 20:39:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 8440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VasiuM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Un alt apus de soare.

[20.09.20 21:54:34]

@VasiuM:  O vacanta minunata, mi-a placut si povestea, am vazut pozele mai intai si mi-a placut apoi sa descopar surpriza facuta sotiei, si cred ca suma este rezonabila ca o zi sa te simti special.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

[20.09.20 22:27:13]

@mishu:  Mulțumesc pt aprecieri.

Intr-adevar o vacanta minunata.

nrs †
    [21.09.20 07:22:10]

cand turismul romanesc va oferi macar 75% din ce ofera turismul turcesc in domeniul serviciilor, dar mai ales al ospitalitatii si comportamentului fata de turist atunci merita sa fie sprijinit, pana atunci voi sprijini si eu turismul turcesc!

Dan&EmaPHONE
    [21.09.20 10:05:04]

Cam pe aici trebuia sa ne petrecem si noi concediul anul acesta. Am apelat la transformarea concediului turcesc in voucher de valorificat la anul. ​​

​​Foarte buna si utila descrierea si relevante si pozele atasate. ​​

Sper ca 2021 sa ne gaseasca sanatosi prin Side, poate chiar la Von. ​​

​​Felicitari! Numai bine! ????

vladR2020
    [21.09.20 15:23:10]

Urmeaza la sfarsitul saptamanii sa plecam in acest resort. am ales pachetul cu UAI... consumatia in lobby bar si in barul de pe ponton sunt extra cost sau sunt incluse in pachet? multumesc

[22.09.20 19:12:11]

@vladR2020:  Salut.

Băuturile sunt Free... Doar anumite băuturi sunt cu plata... Whisky Teachers... Red Label...

Inclus era doar J&B Vat 69 și încă un whisky turcesc.

În schimb nu poți sa consumi de la barul celor de la Von Resort Beach.

​​​​

[22.09.20 19:15:12]

@Dan&Ema

Poate la anul vor oferi mai mult cei de la Von​... Dar chiar și asa este ok hotelul noi ne-am relaxat foarte mult.

Sincer mai multe griji legate de Covid îmi fac la cumpărături decât în acest resort​. Asta este părerea mea.

Dan&Ema, mishu, VasiuM, vladR2020
    Alte impresii din această RUBRICĂVonresort Golden Coast [Colakli]: