ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2020
BUN

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Cazare la malul mării

La începutul lunii iulie am plecat la mare. Am ales Vila Ryanna Beach in urma unor recomandări.

Am ajuns in Eforie Nord la 06:00 si dupa ce ne-am lasat bagajele la receptie am plecat pe plajă pentru a aștepta ora de check in. În stațiune era liniște și plaja era goală. Erau doar câteva persoane care urmarisera răsăritul de soare.

Vila Ryanna Beach se află pe faleză, la câțiva pași de plaja.

despre SERVICII

Pe parcursul celor șapte zile de cazare pe care le-am avut, personalul vilei a fost prietenos și amabil.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera în care am stat se afla la parter. Am fi dorit o cameră la etaj dar acest lucru nu s-a putut realiza deoarece toate camerele erau ocupate.

Peste tot era curățenie. În cameră există aer condiționat, frigider și aparat pentru încălzit apă. În fața vilei se afla o terasă frumos aranjată și decorată cu flori.

Dezavantajul camerei la parter era faptul că între balconul nostru și terasă singurul despărțitor erau niște ghivece cu flori. Intr-o zi, am avut surpriza ca alți turiști cazați în aceeași vila ca și noi, să intre în balconul nostru și să mănânce ceea ce isi cumpăraseră de pe drum justificând că mănâncă acolo deoarece este umbră iar pe terasă bate soarele.

În stânga clădirii, în dreptul băii noastre, se afla un duș pe care turiștii îl foloseau pentru a se curăța de nisipul de pe picioare. De câte ori intram la baie, acopeream geamul cu un prosop pentru ca cei care se curățau de nisip să nu poată privi în baia noastră.

Dacă am fi avut o cameră la etaj nu am mai fi avut surprize de genul acesta și am fi putut privi răsăritul din balcon.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Vila nu are restaurant propriu așa că am mâncat în alte locații.

In cameră există un frigider pe care l-am folosit pentru a ține la rece apa și sucurile pe care le cumpărasem.

In fața vilei este un restaurant cu specific pescăresc unde am putut observa că zilnic se aprovizionează cu fructe de mare proaspete. Acolo am mâncat de câteva ori și ne-a plăcut tare mult.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja era relativ curată deoarece băieții care se ocupau de șezlonguri veneau din când în când cu câte un sac de gunoi si întrebau dacă avem ceva de aruncat.

Având în vedere că nu erau foarte mulți turiști marea era curată.

Vremea a fost bună și nu prea au fost valuri.

Din cinci în cinci minute treceau vânzătorii de porumb și de gogoși care strigau cât de tare puteau pentru a își face reclamă și a face vânzare.

La începutul lunii iulie sezlongurile costau 15 lei, iar în weekend erau 20 lei... și prețul a mai crescut odată cu sosirea turiștilor.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ne-am plimbat prin bazar, am vizitat o mică expoziție de reptile vii, ne-am plimbat cu vaporașul...

In stațiune se pot găsi multe terase, restaurante, autoserviri la tot pasul, magazine multe și standuri cu fel de fel de suveniruri.

Trimis de AlinaAlina1 in 16.09.20 16:36:42
Validat / Publicat: 16.09.20 17:19:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Eforie Nord: vila Ryanna, vila Maria, hotel Fortuna

VIZUALIZĂRI: 1227 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlinaAlina1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Terasă eleganta

[16.09.20 16:59:50]

​Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

[16.09.20 17:07:22]

Vila Ryanna Beach este cea cu număr 2 pe harta. Vad ca pe această harta este notat numele greșit. Se află intre Vila Adriano si Vila Yza.

[16.09.20 17:18:32]

@AlinaAlina1:  Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[16.09.20 17:19:56]

@webmasterX:  cu placere ????

adrianaglogo
    [18.09.20 21:58:00]

@AlinaAlina1:  **Intr-o zi, am avut surpriza ca alți turiști cazați în aceeași vila ca și noi, să intre în balconul nostru și să mănânce **

Hai ca e  tare asta! Macar nu v-au oferit si voua o gustare? Sau v-au lasat si gunoiul acolo?

[19.09.20 14:48:57]

@adrianaglogo:  ???????????? Nu au lăsat gunoaie. Au strâns tot. Au explicat că s-au așezat acolo ca sa poate mânca la umbră înainte de urcă în cameră. Nu cred ca si-au dat seama ca e balcon decat dupa ce am deschis noi ușa. Probabil au crezut  că se află pe terasă  și nu în balconul nostru. A fost puțin ciudat dar și amuzant în același timp ????????????

adrianaglogo, AlinaAlina1
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Ryanna Beach: