ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2020
BUN

la PMM* = 43 USD

încărcat de pe telefon!

Steigenberger Aqua magic, aproape perfect

Am ales aceasta locatie, dupa vizualizarea unui top 10 hoteluri din Hurghada, pe care l am accesat de pe acest site (AFA.ro), apoi am comparat ofertele mai multor agentii, in final am ales o agentie de traditie din Romania, cu un pret de mijloc. A contat foarte mult faptul ca am mai calatorit cu ei si niciodata nu am avut probleme cu sejurul, cum am mai auzit pe la cunoscuti, care in dorinta de a gasi cea mai buna oferta, au avut surprize neplacute sau chiar foarte neplacute.

Sejurul l-am ales si platit in luna februarie, ptr vacanta de vara, in perioada initiala, august 7 nopti, cu putin inainte de declansarea nebuniei cauzate de pandemie, cu efecte catastrofale ptr industria turismului si nu numai.

Astfel ca dupa o vara zbuciumata, a fost schimbata data ptr luna septembrie 2020, iar calatoria a inceput conform planificarii pe data de 06.09.2020, cu rezultatul negativ al testului covid la purtator si asigurari de sanatate etc.

Zborul a durat aprox 3 ore din Bucuresti cu Air Bucharest, fara incidente, avionul aproape plin, cu mare sete de vacante din partea turistilor romani.

Ajunsi pe aeroportul din Hurghada, ne a lovit din plin caldura specifica zonei, iar dupa efectuarea formalitatilor, care au durat putin si au inclus completarea mai multor formulare, am ajuns in autocarul de treansfer catre resort.

De la aeroport pana la hotel a durat cred max. 30 minute, pe un drum pe care am remarcat o gramada de dughene mizere, care afisau firme ptr care in Egipt, dreptul la proprietate intelectuala e o gluma. (dar de ce sa ne miram cand exista si in batrana Europa astfel de practici).

Ajunsi la resort, nu am fost impresionati f tare de intrarea in hotel, aceasta fiind cumva adiacenta unei alei inguste, marginita de o zona cu constructii in dezvoltare.

Inauntru, la receptie, dupa un clasic "Hamilton" in pasaport (10dolari), am asteptat putin sa ne fie pregatite cele doua camere ptr 2 adulti si 2 copii. Mentionez ca am ajuns in jurul orei locale 10 in complex, ora lor fiind cu o ora in urma noastra, iar formalitatile legate de check in se faceau de la ora 15.00.

Am primit bratari, am luat micul dejun la unul din restaurantele hotelului, apoi am explorat un pic zona, remarcand multitudinea de piscine, zona aqua park ului atat ptr adulti cat si ptr copii, cladirile hotelului, toate avand pana la 4 etaje, iarba impecabil ingrijita, personal amabil si omniprezent, care ne salutau evident in limba rusa, nu e greu de dedus de ce, iar in jurul orei 13.00 am primit camerele.

despre SERVICII

Personalul este bine pregatit, vorbitor de limba Engleza aproape fara exceptii, extrem de amabil, omniprezent dar discret in aceeasi masura.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am optat ptr 2 camere duble standart si am primit in corpul principal al hotelului, la ultimul etaj, pe acelasi palier, cu vefere la aqua parkul de adulti.

Camerele mari, cu 2 paturi mari, baie cu dus, f practica, cu balcon decent, in care practic nu puteai sta decat seara f tarziu din cauza caldurii sufocante.

Aerul conditionat a functionat ireprosabil, minibarul contine in mare, 2 ape mici, 2 cutii cu sucuri si 4 doze de coca cola, alimentat zilnic.

Curatenia in camere acceptabila.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Tinand cont de conjunctura speciala, masa pot sa spun ca se afla intr o zona de pionierat in domeniul all invlusive.

Ptr a respecta masurile de preventie la infectia cu sars cov 2, au fost impuse niste reguli in ceea ce priveste servirea mesei.

Toate produsele sunt preambalate, in farfurii acoperite cu folie, iar acolo unde acest lucru nu este posibil, exista un angajat care serveste direct pe farfurie felul de mancare respectiv.

Diversitatea e limitata dar suficienta ptr un sejur de 7 nopti, nelipsind pestele, fructe de mare, vita, pui, paste si o varietate generoasa de legume specifice gastronomiei arabe, condimentate din belsug, care faceau deliciul localnicilor.

Fructe specifice zonei, prune, curmale mere, pere, pepene galben, smochine etc

Dulciuri pe farfurii, infoliate, ptr toate gusturile, toate... dulci.

Exista mai multe restaurante, unul principal, unul oriental si unul italian, ultimile doua sunt a la carte cu rezervare, iar in cel italian se mai pot servi si late breakfast si gustari pe baza de pizza hamburgeri intre anumite ore.

Bauturile sunt servite ca si pana acum, in pahare de plastic sau sticla, de calitate doar cele care sunt sub o marca inregistrata (coca cola, sprite, fanta).

Despre bauturi alcoolice, nefiind un consumator, nu pot sa spun decat despre bere, care are o singura calitate - este rece.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja se afla la 5-10 minute de mers pe jos, prin celalalt resort al aceluiasi lant hotelier, Al dau beach resort, care pare a fi superior acestuia.

Poate va intrebati de am estimat intre 5 si 10 minute distanta pana la plaja.

Ptr ca aleile de acces din celalt resort care duc catre mare, sunt duios intortocheate si te plimba prin complex, oferindu ti posibilitatea sa vezi cladirile cochete, pool barul select, terenul de golf cu iarba parca pictata (ma intreb daca nu e o idee buna sa vina la specializare cei responsabili de terenul de fotbal de pe Arena Nationala).

Ajunsi la plaja, am remarcat marea curata, cu o salinitate mare, as spune similara cu marea Egee si Ionica, dar foarte calda, cu un nisip destul de fin, pe alocuri gasindu si locul in peisaj si cateva pietre razlete, nimic grav insa.

Plaja in sine este ingusta, cu sezlonguri masive din lemn, umbrele fixe, saltele, o zona dedicata sporturilor nautice, un snack bar si cam atat.

Specific faptul ca astea sunt facilitatile de care dispun oaspetii Steigenberger Aqua magic.

Ptr cei care sunt cazati la Al dau beach... mai sunt si alte baruri si beach club uri, care le sunt dedicate exclusiv.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Multe piscine, ptr toate gusturile, doua aqua park uri, un lazy river ce face turul complexului, zona de fitness, spa si masaj (contracost), zone de shopping, animatori usor timorati dar prezenti.

Despre programele de spectacole nu pot spune multe, ptr ca desi eram informati, nu am asistat, zona fiind destul de aglomerata iar distantarea sociala inexistenta.

Ca o concluzie, as recomanda celor care si doresc o vacanta in Egipt Hurghada, si se gandesc la Steigenberger hotels, sa ia in considerare Al dau beach resort, ptr liniste, calitate, bun gust, 5 stele adevarate.

Aqua magic este un loc frumos, cu multi palmieri si multe piscine, cu camere mari si confortabile, cu lifturi care asigura accesul facil si rapid in toate colturile resortului, cu aqua parkuri ptr toate varstele cu restaurante si baruri suficiente si personal amabil si profesionist.

Cu toate astea, este un loc frecventat de localnici, cu multi copii mici, galagiosi, pe alocuri cu carente in educatie (inclusiv adultii), iar daca ignori aceste aspecte, chiar poti spune ca este locul perfect ptr o vacanta reusita.

Trimis de MORARUL in 12.09.20 12:01:31
Validat / Publicat: 12.09.20 12:48:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MORARUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Vedere din camera catre Aqua park
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.46 USD pe cameră

nicole33
    [12.09.20 13:40:51]

@MORARUL:

Pretul poate fi usor diferit, dar daca ar fi sa pot fi in masura sa aleg din nou, clar asta as alege. ​

O decizie înţeleaptă .

​Eu am ales să mă cazez la Al Dau Beach, unul din cele mai bune resorturi din Hurghada, şi doar să vizitez pentru câteva ore AquaMagic, iar cele văzute m-au convins că am făcut alegerea potrivită

Şi în Egipt, ca şi în multe alte ţări, preţul face diferenţa şi, nu întâmplător, AlDau Beach costă mai mult decât AquaMagic. Diferenţa de preţ este destul de mărişoară​​, în opinia mea în mod justificat, pentru condiţiile de cazare net superioare, mâncarea şi băuturile mai cu ştaif, serviciile mai deosebite, plaja mult mai frumoasă, mai aerisită şi intrarea extrem de lină în mare, doar cu nisip, extrem de apreciată de familiile cu copii mici.

​Pe mine aspectul intrării în mare chiar m-a enervat, eu mă plictiseam să tot merg zeci de metri până să pot înota şi preferam să fac baie intrând în apă pe la AquaMagic, unde intrarea era mai abruptă, marea se adâncea mult mai repede şi era mai pe gustul meu.

• Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Aqua Magic Hotel (ex Al Dau Club) :