ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2020
SEP-2020
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Egipt dincolo de gardurile resortului de lux

Am calatorit in luna septembrie 2020 in Egipt, Hurghada, ptr a petrece un sejur de 7 nopti, intr un complex de 5 stele din zona.

Steigenberger aqua magic este numele resortului iar impresiile legate de acesta face deja obiectul unei recenzii pe acest site (vezi impresii).

Intentia noastra a fost de la inceput si vizitarea unor obiective, must seen, as spune ptr cei xare akung in zona.

Pe ce acest site, am aflat despre Amir Gemy, reprezentantul unei agentii locale de turism, care organizeaza in conditii f bune, la preturi f bune.

Astfel ca am luat legatura inca din luna martie cu acesta, pe facebook, fiind acceptat imediat intr un grup destinat turistilor romani din Egipt, Hurghada, unde pot fi impartasite pareri si sfaturi de calatorie, Shanin tours Hughada friends.

Din cauza pandemiei, sejurul anificat initial in luna august a fost replanificat in septembrie, timp in care am corespondat cu Amir pe facebook despre situatia din Egipt, cate cazuri de infectie covid sunt, masurile luate de autoritatile lor etc, acesta fiind extrem de amabil, informat, si un optimist incurabil as spune.

Ajunsi in Egipt, cu Air Bucharest, am fost transferati la hotel de compania de unde am achizitionat sejurul ptr 4 persoane, 2 adulti cu 2 copii de 16 ani, pe drum fiindu ne inmanate oferte de excursii optionale organizate de partenerul local al companiei de turism din Romania.

Am remarcat imediat faptul ca exista o diferenta aproape dubla. de pret, spre exemplu excursia la Luxor cu ei costa 110 euro de persoana iar cu Amir 60 euro.

La fel si celelalte destinatii care prezentau interes ptr noi.

Toate bune si frumoase, am stabilit cu Amir sa ne vedem. in cursul aceleeasi zile la. hotel, a fost punctual si. m a. condusl la sediul agentiei sale ptr a discuta despre excursiile optionale.

Foatte interesant mi s a parut faptul ca dupa ce a auzit ce doream eu, acesta m a informat ca din punctul lui de vedere ar fi cam mult, solicitant ptr familia mea, destinatiile fiind Orange bay island, Luxor si Cairo.

Am ales acest pachet, am platit jumatate, urmanfa sa platesc ceilalti bani ulterior, cand urma sa facem celelalte excursii, iar daca dintr un motiv sau altul nu mai doream sa mergem, urmand sa ne fie returnati banii. Foarte fair din partea lui.

Revenind la destinatii, prima a fost excursia de la Orange bay, foarte reusita, un boat trip cu o nava foarte eleganta, . ce se numea Putin????????????.

Insula la o. distanta de aprox. o ora, marea rosie foarte curata, surpriza fiind culoarea ireala a apei.

Un loc exotic cu o plaja superba, un beach bar cu preturi. maricele, dar asta e...

Atentie, la transferul de pe vaporas pe insula, care de face cu o barca cu motor, am fost surprins sa vad ca pe insula se face un control ca im vama, fiind interzis accesul cu produse alimentare sau cu bauturi.

Sezlogurile se alocau pe grupuri, umbroase, pe niste perne, fiind gratuite.

Dupa 45 minute de plaja si sesiume foto, ne am intors pe. vapor, am luat masa, un bufet generos fara pretentii dar foarte ok, doua sesiuni de snorkeling intr o apa a marii rosii extraordinara, calda, cu recifuri de corali si o multime de pesti multicolori, curiosi si prietenosi mai degraba decat speriati de prezenta noastra in lumea lor.

Ziua s a terminat cu o plimbare cu canapeaua si banana trasa de o barca cu motor.

Totul a fost super.

Recomand!

A doua excursie a fost la Luxor, cu plecare din Hurghada la ora 5 dimineata, . ajunsi la ora 9 in Luxor.

Am calatorit in conditii f bune cu un autocar cu spatiu generos. la. picioare, unul pe banca, conditii super.

La Luxor am fost impartiti pe grupuri, noi am facut cunostinta cu ghidul de lb Engleza, dl Mimu, un personaj f simpatic, care vorbea o engleza comica dar. ok si foarte pasionat de meseria sa.

Am avut parte de multe informatii interesante atat in templul de la Karnak, templul Hatsepsut, valea regilor etc.

Masa. a. fost. ok, pe celalt. mal al Nilului, intr o carciuma modesta dar mancarea a fost f ok.

Marea problema a fost caldura, care a depasit cred 50 grade.

Oprional, am avut posibilitatea sa efectuam o vizita la o ferma de banani, sa degustam fructe exotice, mango., banane. curmale, struguri etc, bautura din trestie de zahar, am vazut doi crocodili de Nil, micuti, drumul fiind pe apa, cu o. ambarcatiume care ne a. transportat din Luxor la. ferma. aflata pe un canal. ce. abea. legatura cu Nilul si inapoi in oras.

A fost interesant, chiar s a meritat. Pretul fiind 12 euro sau dolari, . ptr ei e totuna, de persoana.

Drumul de intoarcere a fost ok, confortabil, ca si la dus am avut posibilitatea sa vedem adevarata fata a Egiptului, cu oameni ce locuiesc in case extrem de modeste, de multe ori la limita subsistentei, imagini desprinse parca din filme apocaliptice.

Ultima experienta avuta in afara resortului a fost la Cairo.

Aici, insa, dava as fi stiut de la. inceput in ce conditii. urma sa calatorim, as spus pas si as fi ales o alta oferta, poate mai scumpa.

Minibus ul care ne a luat de la hotel la ora 01.30, Toyota Coaster, 20 locuri, a acomodat 12 turisti.

Pana aici tot ok, ati spune...

Ei bine nu a fost chiar asa, ptr ca au. mai fost 2 soferi, un reprezentant al firmei de securitate care ne a insotit peste tot, un ghid local etc, minibusul fiimd aproape plin, iar locurile extrem de inghesuite.

Calatoria a imceput la 01.30 in cazul nostru, ajungand la Cairo in jurul orei 09.00!!! cu un singur popas.

Conditii aproape inumane as spune.

Cairo a dezvaluit un oras al contrastelor extreme, cu blocuri care aveau o parte din etaje daramate peste celelalte, fiind. locuite in astfel de conditii!!! Uluitor, de a dreptul.

In zona centrala, lucrurile se schimba radical, Cairo fiind strabatut de Nil, iar de o parte si alta sunt cele mai reprezentative hoteluri de lux din lume, unde o camera. pe noapte poate ajunge si la 1000 de dolari.

Mizeria face parte din peisaj la tot pasul iar traficul este infernal.

Sunt peste 25 milioane de locuitori in Cairo.

Am vizitat Giza, piramidele, am fost insotiti de ghidul local dl Mohhamed, o persoana f agreabila, cu mult bun simt, profesionist adevarat.

Mi a placut cel mai. mult faptul ca ne a insotit. inclusiv in Muzeul National de istorie din Cairo, facandu ne un tur al muzeului, desi acest lucru nu era inclus in atributiile sale.

Am vazut lucruri deosebit de interesante inclusiv masca. lui Tutankamon!!!

O zi extrem de incarcata, fierbinte, drumul de intoarcere fiind la fel, o provocare.

Am ajuns la hotel la miezul. noptii.

Aproape 24 de ore petrecute in conditii de calatorie lipsite de confort.

Concluzia, excursiile cu Amir au fost exact ce mi am dorit., . la preturi foarte bune.

Amir a fost foarte dragut, tot timpul s a interesat de noi, inclusiv cand am ajuns. in. Romania, lucru care nu s a. intamplat cu niciun reprezentant al companiei de turism din Romania.

Singura problema a fost cu excursia din Cairo, care a fost cum a fost din cauza microbuzului.

Dar cele rele sa se spele si cele bune sa se adune.

Recomand sa specificati de la inceput cu ce vreti sa calatoriti.

Cu siguranta Amir va va rezolva.

Multumesc ptr atentia de cate ne am bucurat din partea sa si de excursiile de care am beneficiat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Alegeti sa calatoriti cu autocare mari, confortabile.

Trimis de MORARUL in 14.09.20 22:28:08
Validat / Publicat: 15.09.20 09:01:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1816 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MORARUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 In drum spre valea regilor...

[15.09.20 09:01:18]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 101311&hid=3529.

[15.09.20 09:07:01]

@MORARUL:  Start vot! O vacanta minunata si excursii intersante. Mi-ar fi placut sa vad si poze si sunt convinsa ca ai, asa ca le poti incarca sa ne bucuram si noi.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

[15.09.20 13:17:41]

@MORARUL:  Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cata2106PHONE
[15.09.20 17:53:13]

Felicitări pentru articol și poze!

Și noi am fost acum doi ani în Hurghada, și am făcut o excursie la Cairo, dar cu avionul!

Atunci ziceau cei din Cairo ca muzeul național de istorie o sa se mute în câteva luni într-o clădire nou nouță pe platoul de la Ghiza.

vacantamea2012
[21.09.20 09:00:53]

Buna, urmeaza sa mergem si noi in Hurghada pe 4 octombrie si as vrea sa ne dai cateva informatii despre conditiile intalnite acolo, daca binevoiesti. Ma intereseaza cum ati procedat cu testul Covid, cateva preturi pentru acele optionale si daca sunt masuri de protectie. Va multumesc.

MORARULPHONEAUTOR REVIEW
[22.09.20 14:34:19]

@vacantamea2012:  Buna ziua,

Testul covid trebuie sa fie efectuat cu max 72 ore inainte de a intra in Egipt.

Trebuie tradus in lb. Engleza.

Atentie, am auzit ca unor turisti le au fost retinute aceste teste la aeroport, nu stiu din ce motiv, problabil autoritatile inca se organizeaza, nu sunt la cel mai inalt nivel ????????????, din punctul asta de vederr.

Insa ulterior, acei turisti nu au putut efectuat excursii optionale, fiindu le necesare ptr Cairo, cel putin.

Astfel ca va recomand, macar sa aveti poze in telefon cu testele, ptr a putea si listate ulterior in caz ca...

Desi se pare ca a fost un caz izolat, ptr un singur grup de romani care au calatorit cu Animawings air company.

Excursiile optionale le am facut cu un agent local, cu preturi f mici comparativ cu preturile solicitate de reprezentantii companiei partener [...], cei care ne au asigurat transferul de la aeroport la hotel.

Amir Gemy, e celebru printre turistii romani din Hurghada.

Luati legatura pe facebook cu el.

Va da accept instant.

Omul e super ok, cu o singura mentiune, noi fiind inalti, am suferit la lipsa de spatiu din microbuzul cu care am calatorit la Cairo.

Imaginati va ca  se calatoreste de la 01.30 noaptea pana la 8.30 cu un singur popas.

Chiar e extrem de solicitant, astfel ca va recomand sa stabiliti de la inceput cu urmeaza sa calatoriti, ideal fiind un autocar mare.

Dolarii sunt stapanii inelelor acolo, cel mai avantajos e sa schimbati in tara si cu cat maiarunti cu atat mai bine.

Ptr vanzatorii de suveniruri, agresivi pe alocuri, iar negocierea, spre exemplu ptr un obiect incepe de la 10 15 dolari, in final, daca sunteti tare pe pozitie, il luati cu 2 dolari!!! Caz real, subsemnatul a reusit astfel de magii frecvent.

Sfat, e bime sa fiti cat. mai dezinteresati, chiar daca va atrage obiectul, nu i nimic nou, dar puneti in. practica.

Excursiile, noi am ales trei, orange bay cu vaporul, super relax, o apa de o culoatea exotica, cum am vz in caraibe, cu pranz pe vapor, apropo, vaporul „Putin" cred ca printre cele mai noi si mai frumoase, sesiuni de snorkeling magice, cu. ntiplonjare parva intr un acvariu bogat amenajat.

A doua excursie, la Luxor, la. temple, dragut, dar extrem de cald.

Nu cred ca ar trebui sa va faceti griji, oar ultuma la Cairo, cu vizita la piramide, sfinx, muzeul de istorie din Cairo.

Aici ve ti fi surprinsi de diferentele uriase intre mizerie si saracie extrema cu multitudinea de cladiri luxoase din centru, aici regasindu se cele mai faimoase hoteluri din lume.

Recomand plimbare pe Nil, atat la Luxor cat mai ales la Cairo.

Ptretul e 12 dolari de persoana.

Ptr Orange bay am platit 35 $de. persoana

La luxor 60$ cu vizite la templul Hasepsut si valea regilor si a reginelo.

Cairo 60$ de pers.

Daca zburati cu Air Bucharest yrebuie sa va infoliati bagajele de cala.

Mai ales la Hurghada, cand va intoarceti.

Costa 5 dolari de bagaj.

1 dolar eate in jur de 15 lire egiptene

1 euro 17.5 LE, insa pe strada sau la agentii, nu e nicio diferenta.

Va doresc o vacanta minunata!

vacantamea2012PHONE
[22.09.20 14:49:49]

@MORARUL:  mulțumesc pentru informații, cu Amir sunt deja   prietenă ". Unde ați făcut testul? Ceva mai ieftin pe undeva? Trebuie să fie pe hârtie tezultatul sau merge și pe telefon?

mishuPHONE
[22.09.20 14:51:30]

@MORARUL:  Foarte bun si util ecoul, felicitari.

MORARULPHONEAUTOR REVIEW
[22.09.20 15:01:50]

@vacantamea2012:

Testul, fiind din Galati, l am facut la Spitalul de copii din Galati, cu programare.

Costa 260 lei.

Exista posibilitatea sa le faceti si in Hurghada cu 30 $

Insa, in cazul care, fereasca Dzeu,   sunteti pozitivi, ​​​​am inteles ca intrati in carantina in resortul unde urmeaza sa fiti cazati, ptr 2 saptamani. O saptamana o platiti suplimentar iar zborul de intoarcere e contracost de asemeni, asta daca sunteti asimptomatici, ca daca nu... la spital.

Dar sa nu ne gandim la asta, totul va fi super.

Testul trebuie prezentat, la iesirea de pe usa avionului.

Pe site ul MAE, se specifica faptul ca testul trebuie sa fie in original, astfel ca, e clar...

Trebuie listat ptr a nu avea probleme de niciun fel. ​​​​​

Va trebuie asigurare medicala, si sa aveti un pix doua la dvs.

Aveti de completat niste formulare, atat in avion cat si inainte de a prezenta documentele de calatorie ptr a intra in Egipt, pe aeroport. ​​

Drum bun! ​

webmaster39PHONE
[22.09.20 15:06:19]

@MORARULATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

vacantamea2012PHONE
[22.09.20 15:45:07]

@MORARUL:  Mulțumesc, apreciez  mult. O zi bună.

cata2106, mishu, MORARUL, vacantamea2012
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: