ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2020
SEP-2020
Cuplu
BUN

Pensiunea Eden - casuta din vis

In aceste vremuri de “trista pandemie” , care sper ca vor ramane o “trista amintire” , am cautat ceva diferit, un loc de cazare cat de cat izolat, care sa nu ne puna in situatia de a ne intalni cu multe persoane, care sa aiba putine camere, eventual acces la bucatarie, ca sa ne putem gospodari singuri. Sigur ca ne doream si o curte, flori, foisor, gratar... etc...

Ne-am hotarat tarziu, ca de altfel majoritatea turistilor, din cate am inteles, asa ca in circa trei-patru zile a trebuit sa cautam locul perfect de cazare. Statiunea era aleasa de mult, Baile Herculane reprezinta un “must” pentru noi, apele sulfuroase de acolo ne dau sanatate, asa ca am cautat si … chiar am gasit locul perfect. Va voi povesti despre acel loc frumos, “casuta din vis” si sper ca voi mai gasi loc de cazare acolo anul viitor... :D

Am sunat la mai multe pensiuni, am testat oferta de pret, la acel sfarsit de august pretul era destul de ridicat, aceasta si datorita faptului ca multi s-au hotarat sa plece in finalul verii. Cu totii am ramas acasa, asa cum ni s-a spus, cu totii am sperat sa se termine pandemia sau sa apara un vaccin. Nu s-a intamplat asa, drept pentru care toti am pornit in vacante, probabil riscand, dar nemaisuportand restrictiile.

Am gasit o pensiune frumoasa, compusa din doar cinci camere, curte, foisor, bucatarie, gradina cu flori. In plus, pensiunea este situata foarte aproape de o piscina cu apa sulfuroasa. Am sunat, ni s-a raspuns rapid, exista disponibilitate in perioada dorita de noi, ni s-a cerut sa viram un avans pentru prima noapte de cazare, aceasta pentru ca sa avem siguranta rezervarii camerei, iar proprietarii sa aiba siguranta ca venim. A fost acceptata plata cu card de vacanta pentru celelalte nopti.

Am pornit spre destinatie, am ajuns dupa multe ore de mers cu masina, distanta e mare, dar acolo ne-au asteptat proprietarii pensiunii cu cafea, chec, cozonac cu nuca si apa plata... Ne-au aratat camera, ne-au dat cheile (de la camera si de la poarta), ne-au dat pliante, harti turistice, ne-au povestit ce putem vedea in zona, Ba, mai mult decat atat, ne-au explicat unde putem servi masa, unde gasim o piata sau un magazin aprovizionat cu fructe si legume de la producator, de unde putem cumpara paine buna si mai ales... placinte... "burec" asa cum se spune pe acolo.

despre SERVICII

Amabilitate deosebita, ospitalitate, multe detalii oferite in legatura cu obiectivele pe care le putem vizita, excursiile pe Dunare cu vaporasul, cu locurile unde se poate servi masa, ba chiar si in legatura cu festivalul smochinelor care a avut loc la Svinita, drumul pana acolo si faptul ca putem gasi dulceata de smochine si chiar tuica de smochine (nici nu stiam ca exista...)

despre CAMERE & COND. CAZARE

Curatenie deosebita, gunoiul ridicat zilnic, asternuturile si prosoapele schimbate la 3 zile. Am avut camera cu balcon, dotata cu frigider, aer conditionat, cana de fiert apa, ceai, cafea. Baie proprie, uscator de par, tv, internet wireless.

Ni s-au pus la dispozitie halate de baie si prosoape (pentru piscina).

A fost liniste, pensiunea este situata pe o strada linistita, ferita de zgomot. Seara ascultam cantecul greierilor.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut acces la bucaria complet utilata si la gratar. Am gatit noi sau am comandat prin telefon mancare de la diverse firme despre care ni s-a spus de catre proprietarii pensiunii ca fac mancare buna.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Exista multe posibilitati de aprovizionare, o brutarie-patiserie, o piata, magazine de legume-fructe. Cadrul natural este deosebit.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In apropiere este un strand in aer liber cu apa sulfuroasa. Scopul deplasarii noastre acesta a fost - bai in apa cu sulf.

As dori sa multumesc proprietarilor pensiunii pentru gazduire, pentru conditiile oferite, pentru grija fata de noi, ca oaspeti, sunt oameni deosebiti, pe care rar ii poti intalni. Imi doresc sa revin la aceasta pensiune pentru ca asa cum am scris si in titlu, a fost "casuta din vis".

Trimis de ascent in 10.09.20 23:42:40
Validat / Publicat: 11.09.20 10:30:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE. A mai fost în/la: Am mai fost la Hotel Sara' s Sons (de doua ori) si la Hotel Afrodita.

VIZUALIZĂRI: 682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Baile Herculane, fostele bai de sulf imperiale.

ascentAUTOR REVIEW
    [11.09.20 16:03:22]

@webmaster - e posibila atasarea unei melodii la acest review?

Daca da, as dori aceasta melodie https://www.youtube.com/watch?v=GYAU8oEibLQ​

[11.09.20 16:16:57]