ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2020
AUG-2020
Prieteni
EXCELENT

Drumetie in Baiului pe urmele lui Impuscatu’

Anul acesta am drumetit mai mult. Nu ca la 20 -30 ani cand eram in unele luni aproape saptamanal la munte, dar tot mai consistent si in locuri cat mai diferite cum imi place mie.

Astazi va prezint o drumetie usoara, de voie, in Muntii Baiului, zona Susai.

August, ora 7:30, plecam de acasa.

5 mohicani ne-am intalnit in Azuga la ora 10, in capatul statiunii, acolo unde se termina asfaltul. La Pastravaria Azuga, la confluenta Vaii Limbaselului cu Valea Azugii, am lasat una din masini si am continuat toti intr-un singur automobil pe Valea Azugii, in amonte. Raul Azuga se strecoara printre Culmea Clabucetelor si Muntii Neamtului. Am descalecat langa Cabana Stevia dupa 8 km. Starea drumului forestier este buna si drumul poate fi parcurs cu orice tip de masina, ba si mai departe pe vale in sus.

10:20 start pe jos. La pas am continuat primul km pe acelasi forestier pana la Vila Trifoiul. Tot pe aici se ascunde si fosta Cabana Ceausescu.

10:40 Traversam Valea Azugii pe un pod de piatra si incepem urcusul prin padure pe marcajul triunghi albastru. Din cand in cand vedem urmele fostei amenajari a acestei poteci pentru confortul lui Nea Nicu. Ea era pietruita si flancata cu mici borduri. Poteca se si numeste de altfel Poteca lui Ceausescu. Conform indicatorului de la Trifoiul intr-o ora ar trebui sa ajungem la Cabana Susai.

A fost un urcus lejer. In primele 2 serpentine se gasesc surse de aprovizionare cu apa, nu de la supermarket, ci de aia rece din subsolul pamantului. Urcusul a mai fost si unul gustos. Zmeura coapta si atat de parfumata ne-a incetinit mersul si ne-a indemnat la miscari repetate de aplecare. Intre rugii de zmeura, chiar superparfum de zmeura, mai erau si fragutze de culoare rosie. Un deliciu. Papilele noastre gustative s-au bucurat maxim de alegerea acestui traseu.

Urcusul se termina dupa 30 minute pe nemancate sau 45+ cu masa de zmeura si fragi. Excact cum ajungem in Culmea Clabucetului, poteca noastra face jonctiunea cu cea care vine de la Clabucetul Azugii si de la Pastravaria Azuga marcata cu banda albastra. Este un mic gol de padure de unde se deschid perspective largi catre Muntii Neamtului, zona Stevia.

Ne indreptam prin padure pe o curba de nivel catre Cabana Susai, nu fara emotiile depasirii unor caini de turma. La Cabana Susai suntem la cota 1.434. Locul acesta nu mai seamana deloc cu ce stiam eu din acum 20 - 30 – 40 de ani cand urcam pe jos dinspre Predeal, Cioplea. Acum e plin de masini si ATV-uri care te umple de praf. Mai mult a aparut si o proprietatea particulara, in cealalta parte a poienii de aici, o chestie cel putin dubioasa. Gardurile acesteia au obturat inclusiv accesul la unele poteci marcate.

12:00 - Dupa o roata inutila data in acest loc in cautarea marcajului triunghi rosu, am prins poteca si am inceput un coboris scurt dar sustinut, cam juma de ora in mers incet. In vale, de fapt este o sa, se intersecteaza din nou mai multe trasee, din care unul ciclo. Si iar suntem umpluti de praf de ATV-uri.

Continuam inainte pe marcajele reunite banda rosie, cruce albastra si cruce rosie, in urcus lent, prin padure unde vom face si o pauza de masa sa usuram rucsacii si sa umplem matzul. Traseul este unul superb si putin batut, dar nu pustiu. La umbra, aproape numai prin padure, iar in putinele luminisuri admiram Masivul Piatra Mare inainte si Muntii Neamtului in dreapta.

13:45 - Coborim lent pana in Saua Pietricica, de unde ramanem doar pe marcajul cruce albastra care in numai 5 minute ne coboara in Valea Azugii pe care o traversam prin apa, pe pietre.

Practic culmea urnmata de noi este paralela cu Valea Azugii, doar ca poteca merge mai sis si pe la umbra.

Un mare avantaj al alegerii acestui traseu in reprezinta variantele care unesc culmea cu valea:

Drumul lui Ceausescu – triunghi albastru

Susai – Valea Azugii – triunghi rosu

Cicloturistica sau DC15

Saua Pietricica – V. Azugii – cruce albastra

Sau bucla mai mare Saua Pietricica – Poiana Stanei din Pietricica (de unde se urca si in Piatra Mare) cu coborire fie pe forestierul care duce la masini, fie prin Vf. Lui Andir si apoi V. Azugii.

Toate aceste variante sunt foarte bine marcate si intretinute, asa ca aveti multiple posibilitati de configurare a traseului de urcare si coborire pe / de pe Culmea Clabucetelor in / din V. Azugii. Recomand aceasta plimbare in special bucata de dupa Susai unde nu te mai deranjeaza nicio masina sau motor.

Intoarcerea pe drumul forestier de pe Valea Azugii ne ofera din nou surse de apa de izvor si ne certifica faptula ca V. Azugii e practicabila pentru masini.

La intoarcere ne-am oprit la Pastravaria Azuga de unde am plecat spre casa cu cumparaturile facute.

Intr-o zi torida la campie, am parcurs un traseu racoros prin padure si usor.

Numai bine!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

padure, racoare

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

zmeura, fragi, drum usor

Trimis de Dan&Ema in 28.08.20 16:19:25
Validat / Publicat: 29.08.20 00:29:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL BAIULUI (GÂRBOVA). A mai fost în/la: Poiana Narciselor [#]https://amfostacolo.ro/impresii9.php?iid=85910&d=descopera-poiana-narciselor-muntii-baiului--masivul-baiului-garbova[/#]

VIZUALIZĂRI: 671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[29.08.20 07:35:17]

@webmaster:  multumesc

Mika
[29.08.20 19:17:42]

@Dan&Ema:  Chiar că te-ai pus pe drumețit!   Foarte bine! O tură frumoasă și ușoară, de relaxare, cu peisaje superbe. Votat cu mult drag!

[29.08.20 20:08:33]

@Mika:  ​​

Da, chiar usoara. Am mers vreo 5 ore, dar lejereala. Si umbra. ​​

​​Este potrivita pentru incepatori pentru ca are variante de scurtare sau lungire a traseului. ​​​​

Abia astept relatarile tale si pozele, of course. ​​

Mai urmeaza si altele, ca deh e sezin de drumetii. ​​

Saptamana trecuta am primit o invitatie pentru Valea Alba din Bucegi, pe care am declinat-o si inlocuit-o cu Horoabele, dat Valea Alba cred ca ti-ar placea tie mult, e gradul 1A. ​​

Multumesc de ecou, numai bine! ????

MikaPHONE
[29.08.20 20:14:44]

@Dan&Ema:  Pe Valea Alba s-ar pute sa merg în septembrie. Canionul Horoabei este frumos, și o sa vezi ca nu e greu. Am de scris, din Crai și din Făgăraș dar încă nu am reușit.

[31.08.20 14:16:05]

@Dan&Ema: Frumoasa drumetie si cred ca indiferent de traseul ales, reusita ese garantata, o zi superba in sanul naturii.

Imi doresc sa mai cutreier si eu padurile, sa fac drumetii usoare, insa de ceva vreme nu prea mi-a mai iesit, insa ma bucur de cele scrise de voi.

In ceea ce priveste ecourile, am ajuns si eu (o consider una dintre marile mele realizari) in urma cu mai mult de 30 de ani pe Valea Alba, a fost o drumetie cu peripetii (chit ca jumatate din grup erau ghizi de munte), dar frumos, cu urcat o saritoare prinsi in cordelina, cu mers pe brana, am amintiri frumoase si in final cu asta ramanem.

Felicitari, votat cu mare drag.

[31.08.20 15:04:44]

@mishu:  ​​

Daca iti place un anume gen de petrecere a timpului, fie la munte, la mare, fie la obiective din orase, manastiri, castele sau ce o mai fi, cam orice organizezi in zona respectiva de satisfactie te va bucura. Cu unele exceptii si anume daca apare ceva neplacut imprevizibil, daca setarea asteptarilor este peste trairile de la fata locului. Asa ca pentru mine drumetiile, chiar de ne ploua sau nu, vor fi minunate cat timp ajungem sanatosi la destinatie​​. Si multe ????????????​​ pt Valea Alba la care eu nu ma incumet (inca) !

Multumesc de ecou, mi-era dor de feedbackul tau! Numai bine! ????

​​

[31.08.20 16:38:39]

@Dan&Ema: Pentru Valea Alba nu m-as mai incumeta acum nici platita . Atunci una dintre fete a alunecat si s-a sus o distanta buna la vale, a avut ceva vanatai, iar eu de frica am preferat sa fiu in primii 5 din grup, daca urma sa cad aveam in cine ma propti (logica buna de altfel).

Au fost si zone usoare, dar panta destul de abrupta in unele locuri, si cand priveam spre vale, ma gandeam ca in nici un caz nu as lua-o inapoi tot pe acolo. Iar cand am ajuns pe brana, ni se parea atat de usoara, asa ca mai bine raman cu amintirile despre acest traseu decat sa ma mai incumet inca o data.

[31.08.20 16:55:15]

@mishu:  Ma face mai cerebral acest ecou, tai Valea Alba de pe lista momentana! ????

[31.08.20 17:12:08]

@Dan&Ema: Nu este cazul sa te iei dupa parerea mea, cred ca cei ce iti propun traseul poate ca te cunosc mai bine si stiu ce poti.

[31.08.20 17:31:02]

@mishu:  ​​

Exact acolo unde ai punctat tu, vad si eu riscurile. Raul de inaltime este minusul meu si nu tin musai sa mi-l inving pe un traseu fara asigurari suplimentare cand exista atatea alte locuri in tara asta unde pasajele expuse sunt utilate cu cabluri, scari, etc. ​​

​​Paza buna trece primejdia rea! Am avut emotii suficiente in Retezat dar alternativele si camaradul de traseu m-au ajutat sa ies din impas.

Numai bine, @mishu! ????

[31.08.20 17:34:05]