ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
    ÎNSCRIS: 18.06.10
    JUL-2007
    2 AD. + 1 [6 ani] COPII

What means inclusive?

Salut toti utilizatorii acestui site si le doresc sa aiba parte de vacante frumoase, tihnite si pline de amintiri frumoase!

Recunosc, in urma cu trei ani am fost acolo, la Club Tismana, "ademenita" de mirajul all inclusive. Mi-a trecut... repede, si de atunci am evitat sa mai aleg pentru concedii locatiile unde mi se oferea asa ceva pe litoralul romanesc.

N-am putut folosi piscina, pentru ca niciodata nu am gasit locuri. La noi, la romani, exista traditia "rezervarii" sezlongurilor cu prosopul. Il asezam dimineata si uitam sa-l mai luam, indiferent dacamergem acolo sa nu, nu ne intereseaza daca altii au nevoie. Marea era aproape, ne place plaja de la Jupiter, nu asta a fost problema.

Am luat un sejur de 12 zile, copiilor le place marea, dar, din cate imi aduc aminte, cred ca am plecat mai devreme. Club Tismana este cotata la trei stele... Nu toate camerele aveau aer conditionat si, oricat ne-am straduit sa facem rost de o camera cu aer conditionat, nu am reusit... A fost canicula si am incercat sa induram, dar a fost greu, foarte, greu. Nu ne-a impresionat nici calitatea serviciilor, nici masa servita la restaurant. Camere obosite, baia nu arata prea bine, cand ne-am cazat au incercat sa mai scoata ceva bani in plus, desi in contractul cu agentia de unde cumparasem biletele, lucrurile erau clare. La restaurant nu era nimic deosebit. In 10-12 zile cat am stat, nu am reusit sa mancam o friptura. Era numai mancare cu sos, ce amintea de cantinele din liceu. Un singur fel de supa sau ciorba. Cafea cu gust indoielnic. Numai berea se putea bea. Coniacul, vinul, bauturile racoritoare pareau facute din "pastile". Gust sintetic, dubios. Ne-am pacalit o data, nu ne-a mai trebuit.

Un domn ne pazea zilnic, atent la cei care plecau in camera cu mancare. Era frustrant sa purtam zilnic si bratara de identificare, care atesta ca suntem platitori ai serviciilor oferite de hotel.

Ne-am bucura ca de atunci sa se fi indreptat lucrurile. Dar nu cred. La hotel erau multi germani si am fi vrut sa plece cu o impresie frumoasa despre litoralul romanesc. Singurul lucru deosebit: hotelul avea o gradina interioara frumoasa si ingrijita. Noi am "recidivat" in a cauta si alte locatii pe litoral, despre care o sa va povestim.

Trimis de viorela* in 28.06.10 19:31:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Mangalia, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 1334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorela*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[28.06.10 20:01:54]

Doua observatii hai sa le spunem tehnice:

1) este necivilizat sa pleci cu mancarea in camera. Acest lucru este interzis in orice hotel din orice lume.

2) "frustrant sa purtam zilnic bratara de identificare"?? LOL. Bratara de AI se intalneste la cvasi-unanimitatea hotelurilor din Turcia si Bulgaria, de exemplu...

Cele doua aspecte de mai sus ma fac sa consider ca relevanta impresiilor este una extrem de scazuta, ele fiind eventual utile doar celor care simt si gandesc la fel ca autorul in cele doua aspecte discutate mai sus...

[28.06.10 20:18:38]

Webmaster, e dreptul tau sa gandesti asa. Stiu care e regula si nici eu, nici un membru din familia mea nu a luat vreodata mancare in camera. Nu suntem genul care alege o locatie numai pentru numarul felurilor de mancare. Eu am spus doar ce se intampla acolo.Asa ca , te rog, sa nu faci acuzatii nefondate.

Cat despre "bratara" respectiva... asa e. Nu multi o suporta. Mai ales cand ai copii mici.Dar e mai usor sa spui "relevanta impresiilor e scazuta", nu? Celelalte impresii nu conteaza? Serviciile, atitudinea, modul cum ne-au tratat sunt mai putin importante, nu?

Astea nu sunt comentate?

valimi
    [28.06.10 21:26:17]

Cat v-a costat sejurul, chiar daca este vorba de 2007?

[28.06.10 21:34:51]

Imi cer scuze, nu mi-am amintit pretul, asa incat am evitat sa dau o informatie incorecta. De obicei, arunc foarte greu facturile... promit sa revin cu informatia legata de pret.

[29.06.10 17:46:42]

Revin cu precizarile despre costuri. Pentru 2 adulti si un copil de 6 ani am platit 4990 lei.

valimi, viorela*
    Alte impresii din această RUBRICĂTismana Club Hotel [Jupiter]: