ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2020
DURATA: -1 zile
Cuplu
BUN

Tur Scotia - Highlands si Isle of Skye - ziua I

De obicei vara mergem undeva unde e cald, plaja si soare. Aveam de ales intre a face asta si a risca sa stam doua saptamani in carantina la sosire acasa, sau sa petrecem cateva zile undeva unde nu implica zboruri cu avionul. Am ales a doua varianta evident. Am ales Scotia unde mai fusesem acum patru ani vizitand Edinburgh, Glasgow si mergand pe coasta de est pana la Stoneheaven. Locurile vazute atunci ne-au convins ca trebuie sa exploram si partea de vest a Scotiei. Deci traseul nostru va fi Inverness, Isle of Skye si inapoi catre Stirling si Falkirk.

Plecam din Liverpool cu o ora intarziere fata de cat ne propusesem, niciodata nu reusim sa plecam la timp din varii motive. Urma un drum lung pana in Inverness unde aveam prima cazare. Pana dupa Glasgow se merge numai pe autostrada, nu prea este nimic de spus despre vestita M6 cu ambuteiajele ei la orice ora din zi.

Peisaje nu prea exista in aceasta portiune, doar la trecerea prin Lake District se observa schimbari, campiile nefarsite lasand locul dealurilor. Dupa Stirling autostrada se transforma intr-un drum national plin de camere ce masoara viteza media a automobilelor, nu m-au afectat prea mult, nu eram vreun teribilist nici inainte a ajunge in Marea Britanie, dar am realizat ca cel mai bine este sa fii cat mai responsabil. Drumul continua prin Parcul National Cairngorms, aici deja totul este diferit. Padure de o parte si alta soselei, nimic extraordinar dar totusi mai pitoresc.

Scotia ne-a primit cu o ploaie torentiala, se anuntase cod galben de ploi dar stiam cat de precise sunt prognozele meteo britanice asa ca nu ne faceam mari griji. Am avut ploaie o singura zi pe seara, in rest soare si peste 20 de grade.

Ajungem intr-un sfarsit in Inverness dar nu oprim, iesim din oras si ne continuam drumul pe A9, pe podul Kessock, avand ca tinta Chanonry Point. Chanonry Point este un cap, o limba de pamant cunoscut ca un loc foarte bun de a observa delfini. Aici se afla si un far, iar ultimele sute de metri de drum traverseaza un teren de golf. Mi s-a parut foarte amuzant ca peste tot erau semne cu "Atentie la mingi" de parca as fi putut sa feresc cumva masina daca lovea cineva prost.

La capatul drumului este o parcare cu locuri putine, am avut noroc sa gasesc unul, am platit o lira pentru o ora. Din parcare se merge prin dreapta farului, pe plaja vreo doua sute de metri. Sincer sa fiu eram foarte sceptic in ceea ce priveste delfinii. Sunt multe locuri in Marea Britanie care spun ca de acolo se pot observa delfini, balene sau chiar rechini. Trebuie sa ajungi la momentul potrivit ca sa ai norocul asta. Intre timp am vazut o foca in apa, buna si asta daca delfini nu cred ca vedem.

Pe plaja erau deja vreo 25 de persoane, nu credeam ca locul acesta e asa de vizitat, mai ales pe o vreme mohorata ca atunci. Ma apuc fac cateva poze... mda, dragut, ceata cobora pe dealurile din apropiere... sau sa fi fost nori... si deodata vad ca toata lumea fuge in dreapta. Nu mi-a venit sa cred, la mai putin de 10 metri de mal trei delfini sareau din apa. Cat noroc... din pacate nu am reusit sa fac nici o fotografie fiind prea captivat de ceea ce se petrecea in fata mea. Spectacolul nu a durat decat cateva minute, incet incet delfinii indreptandu-se catre larg. Dar a fost o experienta cu totul deosebita, mai vazusem delfini o data la Kaliakra si o data cand am traversat Gibraltarul catre Maroc, dar asa de aproape niciodata.

Ne intoarcem la masina si pornim spre cazarea din Inverness. Drumul acesta prin terenul de golf este cu o singura banda si se lateste din loc in loc petru a permite trecerea a doua masini. Mai trebuie sa si opresti ca sa-l lasi pe altul sa treaca in timp ce in jurul tau probabil zboara mingi de golf. Ma si vedeam cu una infipta in parbriz, dar probabil exageram.

Acelasi drum de intoarcere catre Inverness, ne luam camera in primire la Jurys Inn (foarte misto, poate scriu un review si despre ei), si iesim un pic in oras. Pentru parcare in centru folositi Old Town Rose Car Park, parcare supraetajata cu preturi foarte bune pentru Marea Britanie. - Planul initial fusese sa vizitam si castelul din Inverness dar am aflat cu cateva zile inainte de plecare ca inca nu este deschis publicului, distantare sociala... bla, bla, bla. Macar sa il vedem pe dinafara zic si o luam la pas pe malul raului Ness. Inverness nu este un oras mare, nu sunt foarte multe chestii de vazut dar are o atmosfera aparte, iar o plimbare pe langa apa nu trebuie ratata. In zona centrului sunt cateva poduri peste rau deci nu trebuie sa mergeti foarte mult ca sa traversati.

Alta chestie pe care as fi dorit sa o vizitez este Fort George, aflat la vreo douazeci de kilometri de oras. Este cea mai mare fortificatie de artilerie din Marea Britanie si dateaza din secolul 18. Din pacate aceasi poveste ca si la castel... mersi COVID. In alta situatie am fi umplut lejer o zi in Inverness, dar poate ca a fost mai bine asa, drumul a fost lung si obositor. Nu avem decat sa luam masa si sa ne indreptam spre hotel. Oricum urma o zi plina ce va fi detaliata deindata ce voi edita pozele.

Trimis de alxmst in 22.08.20 18:25:06
Validat / Publicat: 22.08.20 18:58:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alxmst); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Cladiri superbe, unul dintre hotelurile la care ma gandisem sa stam, dar nu are parcare

[22.08.20 19:24:58]

@alexmusat:  "Ziua 1" din finalul articolului ma face sa astept cu nerabdare urmatoarele articole.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

[22.08.20 19:44:04]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

alxmstAUTOR REVIEW
[22.08.20 21:28:40]

@mishu:  Multumesc pentru vot, vor urma inca trei parti cu siguranta.

[23.08.20 09:52:39]

Fondul sonor ataşat, poate fi şters sau se poate înlocui...

alxmst, cmlrd, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Scoția: