ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2020
AUG-2020
Familie
DEZASTRU

încărcat de pe telefon!

O alegere buna, dar greu cu relaxarea

Desi nu sunt la prima cazare le litoral si nici la prima din Mamaia, am ales acest hotel din cauza faptului ca face parte din grupul Phoenicia si ne-a placut muzica live de petrecere din anii precedenti.

Hotelul este amplasat foarte aproape de Bulevardul Mamaia, iar tot zgomotul bulevardului provocat de masini si de motoare este amplificat prin pozitionare in camere.

Tarife de 4 stele conditii de cazare de 1 stea si jumatate cu indulgenta.

Inca de la sosire se observa ca administratorii nu s-au ostenit sa faca o impresie buna. Treptele de la intrare sunt placate cu placi mari de gresie lucioasa, dar lipita neglijent, masuri anti covid doar niste bidonase cu ceva lichid la receptie si in unele zone spre restaurant.

Prima camera oferita la oara 21, etaj 1, mocheta arata dezastruos, mirosea pegnant a dezinfectant de ne ustura nasul si ne lacrimau ochii, baia cu pete de mucegai si deteriorari ale instalatiilor inca functionale, zgomot de la bulevard foarte mare.

A doua camera oferita fara miros de dezinfectant, dar. cu balconul plin de paienjeni monstruosi, alte insecte si mult praf, baia la fel ca prima, zgomotul strazii si mai intens (era. pe colt spre bulevard tot la. etajul 1).

Era clar nu se poate dormi mai ales cu copil mic in niciuna.

Pentru o noapte ni se ofera un ap... etaj 10. Mobilier deteriorat, dar functional zgomot mai putin intens de. la. bulevard, dar prezent, baia mare dar invechita de timp si fara grija la finisaje, pat. mare. dar prin camera. parca. trecuse zeci de ani de utilizare al mobilierului ce prezintă pete si deteriorari, livingul cu o canapea patata si fara gust estetic, un sazlong patat si fara gust estetic, barul cu finisaje deteriorate si invechit, plita electrica ruginita, fierbator din plastic invechit ingalbenit, aer conditionat invechit, spart, ingalbenit, finisaje de proasta calitate, usile de la intrare deteriorate care se inchid greu, dar au cartela.

A doa zi alta camera la eraj 3 pe aceeasi parte ca primele 2, nu miroase a dezinfectant, gresia si faianta mai atent curatata, pete de mucegai prezente in proportie mai mica, instalatia sanitara de la dus deteriorata, invechita, dar functionala, zgomotul de la strada pregnant si fara nici o sansa sa poata fi redus decat daca inchizi usa de. la. balcon.

despre SERVICII

Persoanele de la receptie au parut ca inteleg situatia, dar nu au oferit o camera catre faleza sau mai spre faleza, desi am tot schimbat camera. Pare ca nu se putea oferi altceva.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Estw clar ca ca nu ne putem odihni in zgomotul acesta al masinilor, scriu aceste comentarii la aproape 3 dimineta.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Desi cu miros de ranced cam peste tot, mesele cam greu se curata, iar dezinfectarea pare cam de complezenta, sa zicem ca daca plecam de aici sanatosi am. putea sa consideram ca am fost norocosi.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja e amenajata cu sezlonguri, umbrelute, dar nu ai un loc unde sa incarci un telefon decat la bar, un bar cam invechit, saltele patate, nu s-a investit anul acesta in nimic.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Animatori la copii lipsa, tot inchis la locurile de joaca, piscina are 2 m si apa cam rece in august inca, la spectacole cei care canta erau plictisiti de vreme, vremuri, conditii, dar departe de anii precedenti.

Trimis de ux116875 in 15.08.20 03:04:04
Validat / Publicat: 15.08.20 10:26:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Hotel riviera, central, astoria, florina,

VIZUALIZĂRI: 1656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux116875); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.20 10:26:36]

@ux116875: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... =100518&hid=782.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​​​

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux116875 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

Adriana1983PHONE
[16.08.20 08:21:51]

"zgomotul de la strada pregnant si fara nici o sansa sa poata fi redus decat daca inchizi usa de. la. balcon. "

Păi și cum sperați că ar fi fost mai puțin zgomot? Evident că prin închiderea ușii de la balcon s-ar reduce și zgomotul. Ați plătit o cameră cu vedere la mare/faleză și v-au oferit o cameră cu vedere la bulevard?

Referitor la locurile de joacă, este permisă deschiderea lor în această perioadă? Prin oraș știu că sunt închise.

[16.08.20 15:38:53]

Peste o săptămână vom ajunge și noi la Majestic, așa că sunt foarte interesată de recenzii recente ale hotelului. Poate ne veți oferi și alte informații despre serviciile hotelului, despre camera la care v-ați decis să rămâneți. Locul de joacă din grădină hotelului nu este deschis? În review-ul anterior scris de cineva care a avut sejurul în luna iulie scrie că era permis accesul la locul de joacă din grădină hotelului.

@Adriana1983​: Nu toate locurile de joacă sunt închise. De exemplu, Babyland-ul din Jupiter este deschis.

Eu sper să fie deschis și locul de joacă pentru că locul de joacă a contat mult pentru noi la alegerea acestui hotel. Pe de altă parte, când am cumpărat sejurul, am plătit toate aceste servicii și mi s-ar părea corect ca hotelul să compenseze cumva eventuala lipsă a lor cauzată de coronavirus.

[17.08.20 02:45:05]

@Adriana1983:  Tocmai de aceea, pare ca nu se poate oferi altceva, dar cum si altii se obisnuiesc sa locuiasca langa gara, probabil ne vom obisnui si noi cu zgomotul motoarelor de pe bulevard, care pana la urma este si principala problema a hotelului.

Sotia se simte bine, a ajuns sa ignore in general zgomotul, apreciaza spectacolele, faptul ca se face curat in fiecare zi, se schimba prosoapele si lenjeria, masa este bogata si proaspat pregatita. Personalul de la curatenie, de la bucatarie si de la receptie este amabil, intelegator, cooperant, copilul nu pare foarte afectat inca de zgomot, dar respectam cu totii si orele de somn de dupa masa de pranz racind bine camera inainte de culcare.

[17.08.20 02:50:57]

@cris1982:  Puteti merge la locul de joaca din gradina pe nisip, pe proprie raspundere, exista o piscina pentru copii 0,6m adancime, cu 2 topogane.

[17.08.20 07:32:47]

@ux116875:  Observ că până la urmă nu e chiar așa de dezastruoasă vacanță și există și aspecte pozitive.

​Zgomotul stradal este o problemă pentru toate hotelurile aflate în apropierea bulevardului Mamaia, pe ambele părți, iar cum majoritatea hotelurilor se află astfel poziționate, este dificil să găsești un hotel unde să poți dormi cu fereastra deschisă și să fie liniște deplină. Ori închideți fereastra, ori încercați să ignorați zgomotul, așa cum face soția dvs.

​Vă recomand stațiunea Jupiter pentru liniște deplină noaptea.

[17.08.20 09:43:36]

Este un an dificil pentru hotelierii de pe litoral, cei care nu au terase pentru servirea mesei par ca sunt in general inchisi.

​Zona de promenada de pe faleza este animata inclusiv de grupuri de jandarmi care iti atrag atentia ca trebuie sa porti masca, desi la terasele de pe faleza nu poti manca cu masca pe fata, trecatorii sunt uneori foarte aproape de mese, un porumb fiert, o inghetata de la tonete trebuiesc consumate cumva cu masca pe fata in acceptiunea lor sau sa iesi de. pe faleza.

​Ti se reaminteste ca intre orele 18 si 23 este obligatorie purtarea mastii pe faleza, iar daca porti masca pe mana, la moda pe litoral, fiind zona cea mai practica pentru a o lasa deoparte sa mananci ceva, ti se atrage atentia ca virusul nu se ia prin cot. Cotul este insa zona cea mai dificila de igienizat. Majoritatea avem momente cand atingem cu cotul de masa. Ar fi bine sa fim mai atenti.

[18.08.20 09:50:09]

A venit si seara de luni, prima seara in care am reusit sa dormim cu totii, zgomotul de motoare s-a redus (nu mai este sfarsit de saptamana), la terasa spectacolul se incheie la 22:30, dar am preferat sa mergem la circul Bellucci in aceasta seara.

Circul este amplasat aprope, peste bulevard, se ajunge usor, iar lunea si sambata au pret redus la bilete.​

Pentru cine nu a mai fost la.spectacolele lor este o experienta frumoasa, ne-a placut, recomand mai ales in serile cu reducere. Exista in timpul spectacolului si o sedinta foto pentru cei ce doresc sa aiba o amintire, iar la sfarsitul spectacolului primesti fotografiile.

​Zona de faleza nu mai este atat de aglomerata ca in serile precedente, locurile de joaca de pe plaja la.fel sau inchise.

A... si pentru cei care ajung prima data ca si mine la.hotel, parcarea este gratuita, dar limitata, trebuie sa ai noroc sa prinzi un loc de parcare aici, la strada locurile sunt cu taxa, dar exista si o veste buna, in parcarea din fata fostului hotel Rex parcarea pare ca este gratuita si poate fi folosita fiind chiar de preferat fata de aglomeratia din parcarea hotelului.

Daca mai prind 2 nopti bune de somn s-ar putea sa imi schimb prima impresie.​

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.08.20 10:03:42]

@ux116875:

A venit si seara de luni, prima seara in care am reusit sa dorm, zgomotul de motoare s-a redus (nu mai este sfarsit de saptamana)

Pentru mine este o veste îmbucurătoare pentru că am sejurul ​în timpul săptămânii (de luni până joi).

[18.08.20 11:06:48]

@ux116875:  Cât costă biletele la circ lunea, de la ce ora se pot cumpara biletele și la ce oră începe spectacolul? Sunt interesată să merg și eu cu copiii, iar dacă lunea sunt reduceri la bilete, nu vreau sa ratez oferta.

[18.08.20 17:42:08]

@cris1982:  biletele la circ costa 20 de lei/ persoana la reducere cu locuri pe partea laterala a scenei, nici un dezavantaj fata de cei din partea din fata. Se pot achizitona bilete si online, dar cineva de la rand mi-a zis ca a incercat numai ca nu a gasit locuri unul langa altul, surprinzator este ca fata de capacitate nu era ocupat nici macar jumatate, luind in calacul si distantierea sociala. Casa de bilete se deschide la ora 19, iar la 21 incepe spectacolul. Accesul in sala se permite incepand cu ora 20:30, iar dupa spusele lor in fiecare saptamana schimba numerele din spectacolul oferit, tema probabil ca ramane tot cu pirati.

La plaja incercati sa gasiti locuri pe partea dreapta, pe partea stanga dupa o​ora 17 este umbra totala, soarele se ascunde dupa un bloc de apartamente amplasat pe plaja.

[20.08.20 00:22:55]

Final de vacanta,

Daca stai prost cu nervii (ca si mine, fara concediu din august anul trecut) zgomotul bulevardului este deranjant, mai ales in camerele situate spre bubulevard la etajele inferioare, iar potrivit stirilor se pare ca am prins si perioada cu weekend-ul cel mai aglomerat.

Dupa 4 nopti mai mult nedormite, dar cu recuperare spre dimineata si dupa masa de pranz, am reusit sa ma obisnuiesc cu zgomotul bulevardului pe fondul unei scaderi a intensitatii zgomotului acestuia (nu a mai fost sfarsit de saptamana), serile s-au mai racorit, utilizam 2 raduri de "draperii" (balcon si interior), usa de la balcon in continuare intredeschisa.

Si acum ca si concluzii la sfarsit de vacanta:

Personalul de la receptie nota 9,75,

Personalul de la curatenie etajul 3 nota 8,75,

Personalul de la curatenie etajul 1 nota 5,75,

Personalul de la bucatarie nota 9,75,

Personalul de la debarasare nota 7,75,

Distractie nota 8, suntem totusi in perioada de alerta.

Ar fi fost bine sa se investeasca mai mult in ingrijirea si aspectul terasei, treptele de la intrare iti dau impresia de nesiguranta dupa felul cum sunt placate, dar nu se misca, mocheta din camere necesita inlocuire, zonele de dus ar trebui mai atent curatate, echipamentele de fitness ar trebui reconditionate, stalpii de la topogane ar trebui daca nu consolidati atunci macar imbracati, locul de joaca din gradina il preferam placat cu pardoseala de cauciuc elastica, lipsa animatorilor si programelor dedicate pentru copii este un alt aspect ce ar putea fi imbunatatit, dar fiind un an mai dificil putem spune ca desi se poate si mai bine apreciem hotelul ca fiind in topul preferintelor familiei pentru aceasta zona si potentialului pe care il are pentru viitor.

Iar pentru primarie: montati parapeti / panouri fonoabsorbante pentru reducerea zgomotului de pe bulevard daca nu limitati viteza de circulație macar in timpul noptii.

Pentru aceasta locatie noua cladire ridicata chiar peste bulevard intensifica zgomotul motoarelor nepermitand disiparea acestuia si catre lac. Poate. la. alegerile. locale o sa castige un primar cu viziune, care stie ce trebuie facut pentru buna desfasurare a turismului la tarife si servicii competitive si nu exclusiviste.

[20.08.20 07:31:56]

@ux116875: Să înțeleg că solicitați unui moderator să înlocuiască notele inițiale acordate la nervi, cu notele actuale din ultimul comentariu? Așa ar fi corect, ca să nu fie scăzută media hotelului pe nedrept și să fie plasat în top pe un loc inferior altor hoteluri mai slăbuțe, în condițiile în care chiar dvs. recunoașteți că

Dupa 7 nopti petrecute aici pot spune ca in comparatie celelalte hoteluri din zona centrala a statiunii nu puteam alege altceva mai bine. ​

[20.08.20 08:06:06]

@ux116875:  Putem modifica notele în conformitate cu impresia „finală” (așa ar fi corect)

​Dacă dorești, inițiază o SESIZARE în acest sens, indicând notele „finale” la cele 5 capitole - SERVICII, CAZARE, BUC & MASA, PLAJA & MAREA, DISTR & RELAXARE - precum și un titlul „ajustat”

- ​

[21.08.20 19:48:31]

pt conformitate:

- înlocuit titlul și notele acordate inițial cu cele indicate de autor prin intermediul funcției SESIZARE​

Adriana1983, cris1982, ux116875
Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel: