ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2020
Familie
PREȚ 1100
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

Drumul spre Croaţia

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Croatia 2020 covid

Buna ziua tuturor! Recent ne-am intors din Croatia si doresc sa impartasesc cateva experiente in legatura cu situatia actuala determinata de pandemie.

Am avut 2 cazari rezervate, una in zona de sud, iar cealalta in Istria. Am completat formularul de intrare in Croatia pe site-ul entercroatia.mup.hr dar nu am avut nevoie de el la granita, i l-am aratat vamesului dar nu l-a interesat.

Am plecat pe 14 iulie si ne-am intors pe 24.

Tranzitul prin Bosnia fiind interzis, iar prin Muntenegru, din ce citisem pe site-ul MAE aveam nevoie de pasapoarte in aceasta perioada, am hotarat sa alegem traseul Drobeta - Veliko Gradiste - Pozarevac - Belgrad - Zagreb - Zadar - Metkovic

La ora 22 am trecut granita cu Serbia, 5 minute la noi, 5 minute la sarbi, fara verificare bagaje, carte verde sau asigurari de calatorie. Unde mergeti? In Croatia. La mare? Da, la mare. Drum bun!

Dupa aprox 6 ore am trecut granita spre Croatia, la fel, rapid, si la sarbi si la croati, doar verificarea buletinelor si o intrebare daca avem ceva de declarat, bineinteles nu am avut nimic de declarat.

In drumul spre Dubrovnik am trecut prin coridorul Neum fara probleme, ne-au verificat actele doar vamesii croati si la intrare si la iesire, trecerea dureaza aproximativ 15 minute - 20 cu o oprire (obligatorie) la benzinarie pentru un full de rezervor. Durata maxima de tranzit este de o ora, deci este timp suficient. Benzina platita cu cardul, in Neum, a costat 4,6 RON/litru. Este o benzinarie chiar in oras si una inainte de intrarea in oras, ambele pe sensul de mers dinspre Dubrovnik spre Split.

Autostrada in Serbia este OK, taxele mici, am platit aproximativ 5 euro. Nu folositi centura Belgradului, nu are rost. Drumul prin centru este o placere, am traversat Belgradul intr-un sfert de ora si nu am schimbat treapta de viteze. Restrictiile sunt de la 120 la 80 km/h

Autostrada la croati este super OK, doar ca are multe limitari de viteza la 120,110,100,80 km/h, dar am vazut ca nu prea erau multi care sa respecte aceste restrictii.

Taxele de autostrada sunt mari, inca nu am facut un calcul dar cred ca am platit aproape 100 euro in total in plimbarile noastre. Tarifele sunt cele prezentate pe site-urile celor doua companii care administreaza autostrazile. Eu am platit numai cu cardul, am intrebat si mi s-a spus ca se poate plati si in euro. Suma de plata este afisata si in kuna si in euro.

In legatura cu protejarea impotriva virusului, in Croatia este obligatorie purtarea mastilor in magazine si alte spatii inchise. Noi am folosit mastile si la benzinarii, plus manusi de unica folosinta cand alimentam de la pompa. Si in autobuze este obligatorie purtarea mastilor. In interactiunea cu gazdele noastre nu am folosit mastile decat la sosire.

A fost o sansa probabil unica sa putem vizita Dubrovnik, fara super aglomeratia din alti ani, pe care am vazut-o in vlog-urile de pe youtube. Totusi, chiar si asa, locurile de parcare ieftine erau greu de gasit. Parcarea costa intre 10 si 40 de kuna (1 euro=7,5 kuna).

Benzina de 95, pe autostrada era ~9,6 kuna iar in orase 9,05 - 9,2 kuna, deci undeva peste 1,2 euro.

Noi am vizitat Rovinj, Split, Trogir, Dubrovnik, Zadar, Pola, Brela.

Drumul national 8, pe coasta, se merita facut.

Daca doriti si alte informatii, cu placere.

Cateva completari:

1. Coridorul Neum: Intre Split si Dubrovnik exista o portiune de ~ 20 km de litoral care apartine de Bosnia, deci pentru a merge pe sosea spre Dubrovnik se tranziteaza Bosnia. In aceasta zona este amplasat orasul Neum. De aceea aici este alt pret la benzina, mai scazut. Varianta pentru a nu parasi Croatia este de a face acest drum cu un ferry, de la Ploce.

2. Masuri legate de covid pe plaje: pe unele plaje la care am fost nu era aglomeratie si se respecta distantarea sociala, dar pe alte plaje, de exemplu la Brela, era aglomerat si nu se respecta distantarea sociala. Noi ne-am marcat un teritoriu adecvat cu ce am avut la dispozitie.

3. Cursul valutar la casele de schimb era intre 7,1 - 7,43 kuna/1 euro. Am evitat casele cu cursul de 6,1 kuna/1 euro.

4. Autostrada A8 de la Rijeka catre Pola / Rovinj este in lucru pe o portiune mare, de fapt nu este finalizata, dar taxa totusi se plateste. Probabil fiind inclus in zona taxabila si un tunel de 5 km lungime. Autostrada A9 este OK.

5. In drumul de transfer intre cazari, din Metkovic, la sud de Split si pana undeva aproape de Rovinj, am incercat sa scurtam drumul dintre Split si Rijeka, sa iesim de pe autostrada si sa trecem prin Senj, dar nu s-a meritat, drumul a fost greu.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de machetrei in 26.07.20 23:49:44
Validat / Publicat: 27.07.20 12:38:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Creta, Muntii Padurea Neagra, etc

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (machetrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 parcari la 15 min de mers pe jos de orasul vechi

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 17 voturi)

webmasterX [27.07.20 12:37:49] »

Am avut 2 cazari rezervate, una in zona de sud, iar cealalta in Istria

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca review nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor cazări.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

machetrei [27.07.20 18:42:01] »

@webmasterX:  Voi incerca, in masura timpului disponibil sa scriu un review si despre cazari, cel putin cea la care noi am considerat-o de nota 10. Ambele cazari sunt de tipul apartament/ casa de vacanta.

Multumesc celor care isi fac timp si posteaza impresiile lor pe acest site. Multe sunt de un real ajutor.

Imi cer scuze ca nu am folosit diacritice. ​​

webmasterscris / TELEFON [27.07.20 19:28:34] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

krisstinnascris / TELEFON [29.07.20 18:43:08] »

@machetrei:  Felicitări pentru vacanță, mulțumim că ți-ai făcut timp sa ne povestești ​​

​​Și mie mi-a plăcut mult Croatia, intenționez sa o mai vizitez cândva.  Interesante ar fi și locurile in care te-ai cazat, mi-ai mai da idei, poate-ți faci timp și ne povestești in articole separate despre ele. ​​

​​Parcă, nu sunt sigură, am scris intr-un review de-al meu despre o parcare gratuită din Dubrovnik, am primit un pont de la un roman stabilit acolo. ​​

​​Când mai vrei sa afli ceva, indiferent de țară, solicita ajutor aici, pe AFA, pune o întrebare și sigur vei primi răspunsuri bune. Dacă întrebai de parcare Dubrovnik vedeam întrebarea și îți ofeream coordonate GPS, chiar și detalii "băbești", parcarea e gratuită ​​

​​Am ajutat cu coleg sa ajungă acolo, cu indicațiile mele și cu coordonatele date s-a descurcat bine.

O vară frumoasă îți doresc in continuare!

​​

machetrei [30.07.20 17:44:29] »

@krisstinna:  Multumesc pentru apreciere.

​Stiam de la plecare ca in Dubrovnik este dificil cu parcarea si mi-am "facut temele" de acasa. In prima zi de vizita, dupa o tura in care nu am nimerit 2 dintre parcari (una avea accesul pe o straduta foarte ingusta, cealalta nu era localizata corect pe gps), am gasit o parcare cu 15 kuna pe ora, rezonabil, la Pemo Market. Am mers cam 15 min pe jos pana in orasul vechi. La a doua vizita am avut norocul sa ne lase un domn sa parcam masina pe unul din locurile rezervate pentru firma lui .

Acum sunt si eu in masura sa dau ceva indicatii cui are nevoie. ​

Voi incerca sa scriu intr-un articol separat si despre cazari. Pe scurt, prima a ​fost la Metkovic, la 100 km de Dubrovnik si 150 de Split, destul de aproape de Mostar si la 20 km de o plaja mare cu nisip si apa "mica". A doua a fost la 20 km de Rovinj si vreo 40 de Pola.

O vara frumoasa si tie! ​

Ady1984 [24.08.20 11:40:05] »

Salutare.

Poti sa-mi spui niste preturi de la restaurante, informativ? Mersi​

machetrei [27.08.20 23:32:04] »

@Ady1984:  Salut. Nu am mancat la restaurante asa ca nu iti pot da relatii despre preturi. Am pozat un meniu dar nu am gasit poza inca. Din ce imi amintesc, foarte vag, preturile incepeau cam de la 60 de kuna, pizza si pastele si de la 100 kuna fripturile si celelalte meniuri. (75 kuna=10 euro). Bineinteles, preturile difera mult in functie de "stelele" restaurantului/terasei.

Numai bine!

Ady1984scris / TELEFON [27.08.20 23:33:18] »

@machetrei:  multumesc

Ady1984, machetrei