ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2020
JUL-2020
Familie
EXCELENT

Cazare de nota 10 la Metkovic

Avand in vedere pandemia din acest an, am modificat destinatia noastra de vacanta initiala, Turcia in Croatia, avand in vedere ca erau cazuri destul de putine. Sotia a inceput cautarea de cazari pe site-ul pe care il folosim deobicei si in final am rezervat, pentru 3 persoane si 6 nopti o casa cu living si un dormitor in orasul Metkovic, oras care ne convenea ca locatie, putand vizita de aici cu masina Dubrovnik (100 km, 1h 30 min), Split (150 km, 2h) si renumita zona cu plaje Brela- Makarska (~100 km, 1h 30 min).

Am fost foarte multumiti de alegerea facuta, Apartman Krsticevic. Unitatea de cazare in sine este o casa separata de cladirea in care stau gazdele, amplasata cumva mai in spatele curtii acestei familii, o curte frumoasa, ingrijita, placuta.

Livingul are si partea de bucatarie, foarte bine utilata, cu tot ce ar fi nevoie, curatenie desavarsita. Dormitorul basic dar cu un aer placut si foarte racoros, avand in fata ferestrei o bolta de vegetatie. Baia OK. In fata intrarii este o mica terasa cu o masa cu scaune, foarte utila pentru a servi masa. In plus un sezlong, pe care nu am avut timp sa il folosim :). Trei zile din sase am plecat dimineata si ne-am intors seara.

Punctul "tare" al acestei cazari este camera pentru gratar, o mica cladire separata care adaposteste un imens gratar.

Camera este decorata cu gust cu tot felul de obiecte vechi.

De fapt punctul "tare" o reprezinta gazdele, niste oameni de nota 10. Foarte amabili si receptivi la doleantele noastre, au stat tot timpul deoparte dar stiam ca putem apela la ei oricand. Wi-fi avea semnal slab in prima zi, ne-am "plans" a doua zi, iar seara ne-au adus un alt router pe care l-am amplasat in living si semnalul a fost OK. Fata gazdelor, 25-30 ani stie engleza bine, cu barbatul se poate intretine o discutie, sotia intelege engleza dar nu vorbeste. Sunt o familie de oameni gospodari, se ocupa cu agricultura dar se pricep foarte bine si la turism.

Masina am parcat-o in curte, ne-au oferit locul cel mai bun, la umbra.

Recomand acest loc de cazare. Este destul de aproape si de Mostar.

De la Drobeta pana la Metkovic sunt 700 km, prin Bosnia.

Trimis de machetrei in 02.08.20 17:31:23
Validat / Publicat: 02.08.20 19:01:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (machetrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Plaja cu nisip din apropiere - Delta Beach

[02.08.20 19:00:41]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Apartman Krsticevic [Metkovic], GRADAC" (nou-creată pe sait)

​​​

[03.08.20 06:54:35]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[03.08.20 08:22:02]

@machetrei:  O alegere inspirata și o recomandare foarte utila. Felicitări, votat cu mare drag.

[03.08.20 19:24:51]

@webmasterX:  Salut webmaster,

Da, coordonatele GPS sunt exacte. ​ Adresa este Zagrebacka Ul. 126

Orasul face ​parte din cantonul/regiunea Dubrovnik-Neretva.

[03.08.20 19:28:00]

@mishu:  Multumesc.

alin009
[10.08.20 10:23:35]

salut! pentru trecerea prin pasajul Neum e nevoie de pasaport sau se poate trece cu buletinul? Multumesc!

[10.08.20 19:20:16]

@alin009:  Salut!

Se poate trece cu buletinul. Noi asa am trecut.

Am scris mai detaliat intr-un articol in rubrica "Drumul catre Croatia".

Drum bun!

alin009