ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2020
JUN-2020
Familie
EXCELENT

Liniştea din oraşul medieval

După minunata ședere la Sibiu (noi plecaţi către mare, din sudul ţării, să ne înţelegem!) am ajuns și la Sighișoara. Ne-am cazat la Casa Lily, o pensiune cochetă în stil japonez, nu foarte întâlnit în Românica noastră.

La momentul rezervării ne-a încântat curtea mare, verde, frumos amenajată... vorba aia, am scos copilul la aer.

Bonusul a venit la cazare - locul amenajat pentru grătar și pădurea, tot proprietatea pensiunii.

Așadar, ne-am cazat la poalele pădurii. Accesul este un pic mai greu din cauza lucrărilor de reabilitare a căilr de acces (se lucra de zor la canalizare şi asfaltare - gazdele spuneau că se aşteaptă finalizarea lucrărilor prin august, anul ăsta).

Cum nu se poate dormi afară, să discutăm despre camere. Doamna Lily (ce coincidență) ne-a întâmpinat cu bucurie și ne-a prezentat căsuța. Toată pensiunea are 4 camere (suite) a câte 36 m² și bucătărie complet utilată, la discreție. Noi am ales Suita Purple. Mai aveau Red, Green și Orange. Hai să vedem ce înseamnă cei 36 m².

La intrare în cameră există un scăunel în același stil japonez care caracterizează toată proprietatea, iar prima condiție este să lași încălțămintea pe el. Cum deschizi ușa intri într-un living cu 2 fotolii, masă și televizor. Living-ul are balcon, cu masă, 2 scaune și scrumieră. Dacă urci pe scara interioară ajungi în dormitor. Patul mare, 2 noptiere și baie suficient de încăpătoare. Poate un mic minus ar fi sesizat de cei cu copii mici din cauza scării, dar n-aș pune un foarte mare accent pe acest aspect. Noi am fost cu un copil atomic, care nu stă locului 5 minute și nu am întâmpinat probleme.

Am vizitat atelierul domnului Lucian, gazdă primitoare până la capăt, locul unde a prins viață tot ce ne înconjura. Totul a fost executat manual... ușile, mobila, tablouri, foișorul... absolut tot. Ce înseamnă pasiunea!

Seara a fost una plăcută, în compania gazdelor și a altor persoane cazate. S-a glumit, s-a povestit, s-au băut și câte un pahar-două dintr-o "licoare magică", oferită de către proprietari.

Deși există bucătărie, nu oferă și servicii de restaurant, dar compensează cu pliante pentru livrări la domiciliu. Nu am ezitat și am comandat la San Marco. Mâncarea a fost absolut genială. Exact cum îi place românului, mult, bun și ieftin. Pentru că abia am reușit să adormim Duracell-ul, nu am mai coborât la locul de servit masa și am mâncat pe jos :)) ) Da, știm, și japonezii mănâncă pe jos, dar la o masă. Noi am mâncat efectiv pe jos. A fost perfect!

Ca un ultim plus, pensiunea este foarte foarte aproape de cetate și de centru. Per total este un loc de ținut minte și de revenit. Pozele vorbesc de la sine.

Trimis de Coni FotoMedia in 26.07.20 09:59:52
Validat / Publicat: 26.07.20 12:08:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coni FotoMedia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Stilul japonez din curte

[26.07.20 12:08:32]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Casa Lily, SIGHIȘOARA [MS]" (nou-creată pe sait)

​​​

[26.07.20 12:16:38]

@webmasterX:  Acolo este, mulțumesc!

[26.07.20 12:16:57]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
    [30.07.20 22:13:51]

@Coni FotoMedia:  Interesant concept! Și mai ales că totul a fost realizat manual, cu atât mai valoros!

Totul arată superb! ​

[30.07.20 22:20:31]

@Zoazore:  este superb. De la locație până la proprietari, totul e la superlativ!

Zoazore
    [30.07.20 22:25:45]

@Coni FotoMedia:  De reținut!   Și cum spui că proprietarii sunt bucuroși de oaspeți, o vacanță la ei e ceva deosebit! Ca și la Marta Residence.

[30.07.20 22:54:55]

@Zoazore:  ooo, daaa! Le recomand pe amândouă!

Coni FotoMedia, Zoazore