ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2020
Familie
RĂU

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Un inceput de vacanta... nu prea reusit

DEPINDE DE ASTEPTARILE PE CARE LE AI...

Anul acesta am decis sa alegem ca si destinatie de concediu litoralul romanesc. Desi nu stiam prea multe despre 2 mai, ni s-a parut o statiune retrasa si foarte potrivita pentru un sejur linistit cum ne doream (2 familii - 4 adulti +1 copil). Dupa multe cautari, cea mai interesanta si potrivita nevoilor noastre a fost "Casa Iordachescu" din 2 mai. CEA MAI PROASTA ALEGERE!!!

Doamna a fost foarte draguta in momentul in care am facut rezervarea si am platit avansul (ATENTIE: ni s-a solicitat sa platim in avans jumatate din costul sejurului, dar norocul nostru ca am platit doar o noapte si putin peste).

Telefonic mi-a confirmat ca este fix ca in poze: marea in capatul gradinii, foarte aproape de plaja, avem tot felul de gherete si locatii de unde sa ne cumparam gustari / sa servim masa s. a. m. d. Am mers cu toata increderea inspre un sejur linistit si relaxant, dar...

SURPRIZA... ajunsi obositi dupa un drum lung (de la Cluj Napoca), gasim o casa la drumul principal (cu un trafic infernal).

PARCARE

am reusit sa parcam in fata casei, pe un loc nedetinut de pensiune / marcat, si fara sa incurcam pe cineva, INSA desi telefonic mi-a confirmat ca nu sunt probleme cu parcarea, a trebuit sa mutam masina din fata pensiunii. Motivele? Am parcat lateral si am ocupat loc pentru doua masini; detinem o masina putin mai mare decat standardul si daca am fi parcat cum ne explica doamna, am fi avut spatele masinii efectiv in drumul principal (DN), optiune de care ne-am ferit, si din pura prostie, am mutat masina pe un coclau din spatele pensiunii.

Ulterior am constatat ca in locul nostru s-a parcat o alta masina, la fel - lateral; si ce sa vezi? acolo a si ramas... trist, mai ales ca a fost un aspect pe care l-am punctat in mod deosebit.

CURTEA

Curtea este intr-adevar draguta, cu gazon ingrijit si loc de joaca pentru copii. 3 foisoare: 2 unde poti sa te relaxezi si unul in care iti poti gati + loc pentru a face gratar... poti sta si in fata pensiunii la o masa cu banci, si cam atat.

Din punctul meu de vedere, ar fi fost un mare plus un sezlong, hamac sau ceva in care sa poti sta relaxat.

CAMERELE

Am primit camerele 2 si 3... la parter... camera 2 putin mai moderna, iar camera noastra (camera 3) fix asa:

- usa de termopan cu geam mat (fiindca am fost nevoiti sa ramanem o seara, am putut observa ca de fiecare data cand circula cineva pe hol, se aprindea lumina din fata usii, lumina care era pe seznzori / extrem de neplacut si inconfortabil)

- camera in sine: un frigider mic, un dulap, un pat + o noptiera, clima si un televizor. Nici macar urma de un scaun sau vreo masuta sa iti poti aseza geanta omeneste (sau un cuier ceva). Am fost nevoiti sa depozitam ceea ce am putut pe frigiderul aflat in camera sau direct pe gresie jos. Geamul era fix langa terasa de langa pensiune, ceea ce ne-a oferit deosebita placere de a asculta conversatiile si rasetele turistilor pana tarziu in noapte. De asemenea, dimineata la 6 ne-a oferit oportunitatea de a ne bucura de strigatele unei mamici la pruncul activ prea devreme... Deci categoric, intimitate, liniste si confort - Nu.

+ camera in care au locuit prietenii nostrii cu un copil de 10 ani, a beneficiat extra de o saltea din burete extensibila (se putea impatura in 3 si devenea loc de sezut) pentru care au platit o taxa de 10 lei in plus pe noapte.

- baia: 1 metru patrat in coltul camerei, delimitat de asemenea de o usa termopan. O toaleta (daca trageai apa, se umplea colacul de apa din cauza presiunii apei), o chiuveta potrivita spatiului (foarte mica), o oglinda putin cam uzata si un patrat de scurgere a apei de la dus. Am spus patrat pentru ca efectiv cand am facut dus, apa s-a bucurat de toata dimeniunea baii - si daca doamne fereste ai nevoie la toaleta dupa ce faci dus, ai pus-o. Este ud peste tot, inclusiv vasul de toaleta. Trebuie sa fii foarte atent, sa nu lasi cumva hartie igienica, prosop uscat sau ceva care are intrebuintare uscat fiind. De asemenea, faianta antica si bateria de la chiuveta roasa de calcar si ruginita putin, au completat tabloul perfect asemanator unei camere de tip spital!

Tin sa mentionez ca din punct de vedere al curantenie, a fost totul ok - am gasit foarte curat.

Referitor la cazare, a fost vina noastra absolut. Nu am cercetat atent detaliile (nu am vazut nici o poza cu baia, in poze intr-adevar se vad camerele mici, insa parca nu chiar asa mici, nu am cautat locatia exacta sa vedem ca se afla la DN...) si ne-am bazat strict pe review-uri.

MAREA

Dupa cum se vede in poze, marea este chiar in capatul gradinii... iesi frumos pe poarta din spate, si ce sa vezi? plaja de NUDISTI :) Foarte interesant, mai ales cand esti si cu un copil de 10 ani...

Doamna ne-a argumentat clar ca nu ne intereseaza pe noi ca acolo sunt nudisti, doar putem merge fie in stanga, fie in dreapta la plajele decente. Ok, sa mergem sa le vedem.

Plaja din stanga: mergi cam 400 m, si ajungi la niste scari din metal, abrupte, pe care eu sincer nu le-am putut cobora (am rau de inaltime). Plaja parea decenta, insa destul de ingusta. Acesta varianta a picat din start... am zis sa mergem la plaja din dreapta: cam aceeasi distanta, intr-adevar putin mai ok, foarte putin loc de stat la plaja, plin de corturi, masini parcate etc. Acolo am gasit si un loc dragut unde se poate manca, mancare facuta pe graba si de o calitate cam ca la noi la mare...

Acestea fiind vazute, am hotarat clar sa ne rezervam dreptul de a nu ramane tot sejurul acolo si am decis sa discutam cu doamna. Deja nu mai era doamna draguta si amabila de la telefon, isi sustinea foarte argumentat parerile si neavand un contract incheiat in prealabil, evident ca nu ne-a putut constrange sa ramanem tot sejurul. Am ramas o noapte strict pentru ca eram maxim de obositi si nu aveam energia de a ne cauta un loc de cazare in alta parte, daca ar fi fost altfel, cu siguranta nu ne interesa avansul dat si nu ramaneam nici o ora acolo!

Pentru noi a fost prima experienta la 2 mai, poate cine cunoaste plaja si zona este multumit, insa conditiile de cazare raportat la pretul platit, nu sunt deloc justificate!

Perioada in care am fost: Iulie 2020.

Pretul unei camere 230 lei / noapte

Alternativa mult mai ok pe care am gasit-o: apartament de lux in Olimp cu vedere la mare (pret pe noapte 440 lei) plaja foarte ok, dar voi reveni cu un review si legat de apartament!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Foarte mult zgomot, lumina pe sezori foarte deranjanta, baie in care daca faci dus, uzi totul; lipsa unui scaun/masa/cuier - efectiv depozitezi pe jos tot ce ai!

Aer conditionat - ok

Frigider - ok

Curatenie - ok

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

plaja de nudisti langa pensiune, lipsa locului de parcare

Trimis de Lavinnia in 23.07.20 10:18:16
Validat / Publicat: 23.07.20 10:49:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în VAMA VECHE / 2 MAI

VIZUALIZĂRI: 578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lavinnia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.20 10:45:13]

Bun review de debut, merită remarcat

Mutat în rubrica "Casa Iordăchescu [2 Mai], VAMA VECHE / 2 MAI" (nou-creată pe sait)

​​​

[23.07.20 10:45:59]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 00094&hid=26419.

[23.07.20 10:53:47]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;