ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
BUN

O cazare faină, într-o stațiune liniștită

După mulți ani, am ajuns din nou la mare! Cum am mai scris pe-aici, noi suntem mari iubitori ai  muntelui, și cum Ninoașca mea intrase în concediu de odihnă, ne gândisem să facem o rezervare, evident, la munte! Doar că, în timp ce căutam un loc de cazare, triiiing! S-a aprins beculețul, deși la vârsta mea nu mai funcționează cum ar trebui :) și m-am sucit, căutând o rezervare la mare, unde am fost de multe ori, ultima dată însă cu ani și ani în urmă. M-am gândit că nouă ni s-ar potrivi un loc mai liniștit, și am ales Eforie Sud, cu rezervare de 6 nopți la Vila Nikos.

Deplasarea am făcut-o cu trenul, având legătură directă din orașul meu, am coborât la Eforie Sud, și fuga să vedem marea noastră cea frumoasă! Firmă de taxi nu veți găsi în Eforie Sud, eu nu am văzut taxiuri inscripționate nici la gară și nici în stațiune, sunt câțiva particulari care te întreabă dacă dorești să te ducă undeva, n-am avut altă variantă decât să mergem cu unul din aceștia, băiat de treabă, tot el aducându-ne la gară și la plecare.

Vila Nikos este situată pe strada Dr. Cantacuzino, nr. 50, destul de aproape de intersecția cu strada Mihai Eminescu. Am fost întâmpinați cu amabilitate de mama proprietarului, luându-ne în primire camera triplă, nu dublă, așa cum stabilisem la telefon, însă nu ne-a deranjat treaba asta, probabil că la momentul sosirii noastre nu mai aveau liberă decât această cameră. Vila nu dispune de parcare, mașinile pot fi lăsate în fața casei, pe stradă, sau printre copacii de pe margine. De la vilă se ajunge la plajă cam în 6-7 minute iar până la faleză și zona de terase și restaurante în 7-8 minute.

Turiștii pot fi cazați în cele 2 camere duble, 5 camere triple, și 3 apartamente, situate la etajele 1 și 2, toate având baie proprie și balcon. Noi am avut camera nr. 3, la etajul 1, spațioasă, cu pat matrimonial și canapea extensibilă. De asemenea, am avut răcitor, un mic dulap pentru haine și aer condiționat, pe care nu l-am folosit. Baia nu are cabină de duș, nici perdea, oricât ne străduiam tot mai aruncam apă în afara spațiului destinat dușului, dar se usca repede. Zilnic se intră în cameră, pentru curățenie și schimbarea prosoapelor, iar după 4 zile a fost schimbată lenjeria de pat. Pe balconul imens am găsit un uscător de rufe, o măsuță și 2 scaune, unde stam seara la răcoare. Curățenia este exemplară, în toată pensiunea.

La etajul 1 se află bucătăria destinată turiștilor, dotată cu tot ce este necesar. Noi nu am mers la bucătărie decât dimineața, pentru a prepara o cafea sau un ceai, dar la prânz sau seara sunt probleme, pur și simplu nu poți intra în bucătărie, o dau rumânii pe prăjeală de ți-e mai mare dragul, mirosul de cârnați, șnitzele sau ouă se împrăștie în toată pensiunea, poți asista la concursuri culinare în toată regula ! Dacă ar fi fost bucătărie pe fiecare etaj, poate altfel ar fi stat lucrurile. Într-o discuție cu proprietarul, l-am întrebat de ce permite acest lucru. Deși a menționat că nu-i convine deloc, răspunsul a fost sec: dacă nu le dă voie își pierde clienții, mulți renunță la rezervare.

În curtea vilei, undeva în spate sunt amenajate un foișor cu grătar, un spațiu de joacă și o masă de ping-pong.

Vila Nikos oferă doar cazare, însă cu mesele chiar nu sunt probleme, în stațiune sunt suficiente restaurante, terase, autoserviri, cu mâncare pentru toate gusturile și toate buzunarele.

Eforie Sud e o stațiune liniștită, dar în afara falezei și zonei cu magazine și restaurante arată dezolant, multe străzi sunt în reparație, se astupă gropile, am văzut în multe locuri buruieni înalte cât casa, grămezi de moloz lăsate la vedere, pe marginea străzii, iar pentru parcul din localitate nu am decât un singur termen - sinistru! Din păcate, autoritățile locale nu prea sunt preocupate de aspectul general al stațiunii.

Au fost 6 zile frumoase, am făcut plajă, mângâiați de razele soarelui și de adierea ușoară a vântului, ne-am dori să le repetăm, poate chiar luna viitoare, tot la Eforie Sud.

Până atunci, nu-mi rămâne decât să recomand Vila Nikos, un loc de cazare modern și curat, dar cu sfatul de a evita folosirea bucătăriei la prânz și seara, când oamenii vin de la plajă și trec pe modul ,,gătit". :)

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 09.07.24 12:27:48
Validat / Publicat: 09.07.24 15:14:24

VIZUALIZĂRI: 757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Camera mea.

[09.07.24 15:13:06]

Mutat în rubrica "Vila Nikos, EFORIE SUD" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Zoazore
[09.07.24 15:33:30]

@Safta Radu:

După mulți ani, am ajuns din nou la mare! Cum am mai scris pe-aici, noi suntem mari iubitori ai muntelui, și cum Ninoașca mea intrase în concediu de odihnă, ne gândisem să facem o rezervare, evident, la munte!

Asta da mare surpriza! Radu la mare!

Cat despre statiune... mare pacat ca este lasata asa, de izbeliste. Are plaja frumoasa, este linistita...

Eu am fost acolo acum... sapte ani? Asa mult a trecut?

vezi impresii

Frumos pe la Nikos asta! Stie omul sa faca turism! Pacat ca rumanii nostri nu stiu sa apreciezwe asta si iau toata mana daca li se intinde un deget!

Sa va fie de bine vacanta si sa mai repetati!

webmasterPHONE
[09.07.24 15:34:51]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[09.07.24 15:55:59]

@webmasterX: Poziționarea este corectă.

[09.07.24 15:59:48]

@webmaster: Mulțumesc.

nicole33
[09.07.24 22:27:42]

@Safta Radu:

După mulți ani, am ajuns din nou la mare!... M-am gândit că nouă ni s-ar potrivi un loc mai liniștit, și am ales Eforie Sud, cu rezervare de 6 nopți la Vila Nikos.

Asta da surpriză!

Din nou o alegere inspirată! Se pare că la tine "inspiraţia" nu ţine cont doar de altitudine , pentru că ai găsit o locaţie cochetă şi la nivelul mării.

Cum am mai scris pe-aici, noi suntem mari iubitori ai muntelui, și cum Ninoașca mea intrase în concediu de odihnă, ne gândisem să facem o rezervare, evident, la munte! Doar că, în timp ce căutam un loc de cazare, triiiing! S-a aprins beculețul, deși la vârsta mea nu mai funcționează cum ar trebui  și m-am sucit, căutând o rezervare la mare, unde am fost de multe ori, ultima dată însă cu ani și ani în urmă.

Ai scris mai înainte într-un ecou cum că ai făcut rezervare la Eforie Sud, dar eu am crezut că este doar o glumă făcută în scopul de a demonstra compatibilitatea ta perfectă de idei/dorinţe etc. cu Nina.

Şi uite cum ai marcat şi o premieră pe AFA: PRIMUL review marca @Safta Radu despre o cazare pe litoral. La mai multe îţi doresc!

nicole33
[09.07.24 22:47:15]

@Safta Radu:

Turiștii pot fi cazați în cele 2 camere duble, 5 camere triple, și 3 apartamente, situate la etajele 1 și 2, toate având baie proprie și balcon. Noi am avut camera nr. 3, la etajul 1, spațioasă, cu pat matrimonial și canapea extensibilă..... Pe balconul imens am găsit un uscător de rufe, o măsuță și 2 scaune, unde stam seara la răcoare. Curățenia este exemplară, în toată pensiunea.

Tare m-am bucurat când am citit despre existenţa balconului, indispensabil, în opinia mea, în cazul oricărei cazări pe litoral, nu doar pentru cei vicioşi. Când am ajuns să văd şi pozele, am fost de-a dreptul uimită de minunăţia aia de balcon, cu adevărat imens.

Mi-a plăcut şi camera, spaţioasă şi luminoasă, aerisită, fără mobilier inutil. Duşul ăla din baie mi se pare făcut cam pe economie. Eu i-aş fi sugerat proprietarului să mai investească puţin şi într-o cabină de duş care nu costă totuşi o avere.

Nu am înţeles ce se vede în poza P13. Ai avut vedere la un zid?

În pozele tale marea "noastră" este atât de frumoasă! Mă surprinde însă, foarte plăcut, desigur, lipsa turiştilor. Plaja pare pustie la început de iulie. La televizor am văzut imagini mult diferite.

=

Nu mă pot abţine să nu comentez şi despre povestea cu bucătăria folosită intens şi intensiv de către unii turişti. Chestia asta mie nu-mi place deloc. Mi se pare aiurea să mă duc în concediu şi să mă apuc să gătesc tot felul de chestii, mai ceva ca acasă, umplând de mirosuri întreaga vilă.

Cum sunt sigură că tu nu ai intrat în acea bucătărie decât pentru a-i prepara Ninei cafeaua în fiecare dimineaţă, te aştept să povesteşti şi despre "mâncătoriile" testate timp de o săptămână

[10.07.24 11:08:26]

@nicole33: Într-adevăr, am scris un ecou la un review al colegului Yersi, și acolo am menționat că am făcut o rezervare la mare. Era cazul să mai ajungem și pe-acolo, să vedem marea noastră cea frumoasă, cum îmi place mie să-i spun. Inspirat, neinspirat (oricum, tu ești o drăguță tot timpul) treaba merge pe bandă rulantă la Nikos, la plecare proprietarul mi-a spus că are rezervate toate camerele până pe 25 iulie. Da, este primul meu review despre o cazare pe litoral, sper să nu fie și ultimul.

Mulțumesc mult pentru ecou și pentru vot!

[10.07.24 11:43:47]

@nicole33: Toate balcoanele sunt imense, fiecare având uscător de rufe, măsuță și 2 scaune. Corect, o cabină de duș ar fi fost mult mai utilă, așa cum și în bucătărie combina frigorifică ar trebui înlocuită cu una mai mare. Ai văzut bine în P13, aveam „vedere” la vila de alături, n-am avut altă variantă, în cazul meu s-a aplicat principiul „ultimul venit, ultimul servit” .

Noi am fost la plaja de la Golful Lebedelor, sper că nu mă înșel, localnicii îi spun „plaja sălbatică” pentru că acolo nu e nimic amenajat, vezi doar salvamarii, însă e foarte frumos și nu e aglomerație.

Legat de bucătărie, e aspectul care chiar m-a deranjat. Într-o bucătărie a unei pensiuni intri pentru o cafea, un ceai, o salată, să fierbi un ou, crenvuști, să pregătești ceva ușor, nu să prăjești cârnați. Nu mai spun că intrau la bustul gol imediat ce veneau de la plajă, măcar spală-te frate, pune un tricou pe tine și apoi intri în bucătărie, că mai sunt și alți turiști pe-acolo! Vorba unui mare actor: lume multă, oameni puțini!

Mulțumesc mult pentru vizită și ecou!

Zoazore