ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2024
AUG-2024
Cuplu

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Sirmione - dragoste la prima vedere

Profitând de zilele libere de Sf. Maria, am rezervat o minivacanță pe malul Lacului Garda, în vestita stațiune Sirmione, având rezervare la cazare direct de la Hotelul Serenella, locație pe care o recomand fără ezitare.

Zborul până la aeroportul din Bergamo l-am rezervat la dus cu Wizz și întors cu Ryan, având tarife echivalente, alegerea companiilor datorându-se doar programului de zbor. Transportul a decurs normal, la sosire a fost o mică întârziere recuperată parțial până la aterizare.

Ajungând dimineața devreme, am programat să profităm de timp și am făcut o scurtă vizită în Milano, unde am vizitat Domul și ne-am plimbat cu autobuzul Hip On Hip Off. Domul și terasele au fost impresionante, însă plimbarea cu autobuzul nu o recomand decât dacă aveți obiective vizate.

Din Milano Stazzione Centrale am mers cu trenul până la Desenzano del Garda, apoi cu autobuzul LN 026 (care circulă pe ruta Brescia -Verona și retur) până la Sirmione la barieră, în fața poștei, deoarece cazare era în centrul istoric. La hotel am fost întâmpinați cu zâmbet de o recepționeră româncă, o femeie deosebită care a reușit să ne prezinte locația și să ne creeze tot confortul, oferindu-ne chiar și o cameră cu vedere parțială la lac. Oare de ce nu or fi recepționerii și la noi la fel?

A doua zi am rezervat 4 ore de bălăceală și o jumătate de oră de masaj la Terme Catullo, timp care a trecut pe nesimțite că ce este frumos, trece repede! Costul distracției a fost 52 euro/pers. beneficiind și de o ofertă specială în acea zi. Aici primești la intrare halat și prosop alb, cască pentru cap, iar înăuntru toate dotările sunt ultramoderne (dușuri, camere de schimb, săli de masaj, etc. Pe lângă piscina imensă cu apă termală sunt și cca. 10 jacuzzi cu apă termală și apă sulfuroasă și în mod categoric bufet pentru servit masa și băuturi.

A treia zi am consacrat-o aventurii și adrenalinei la Parcul Gardaland, având rezervare pe Get Your Guide datorită aglomerației, pentru a nu risca să ne plimbăm degeaba și am evitat și coada de la intrare. Din Sirmione se ia autobuzul LN 026 în direcția Verona, se coboară la Peschiera del Garda, iar din gară există shuttle bus gratuit la Gardaland. Parcul începe cu zona pentru copii, după care urmează zona cu roller-coast-urile, cea vizată de noi. Există 6 astfel de nebunii, din care ne-am dat în 5, al 6-lea având un traseu cu aterizare în apă, la final. De regulă, se așteaptă la rând între 10 min. și chiar 1 oră. Costul distracției a fost de 260 lei/zi, la care am adăugat 30 lei pentru vizitarea acvariului Sea Life din incinta Gardaland, vizită pe care o recomand, deasemenea.

A patra zi am plecat cu o navă de croazieră la Malcesine, o stațiune pe malul Lacului Garda și am urcat cu telecabina pe Monte Baldo, la 1760 m altitudine, având o panoramă superbă asupra Lacului Garda și nu numai... Aici ai posibilitate să faci diferite trasee destul de ușoare, mai lungi sau mai scurte, sau pur și simplu să servești o gustare sau să savurezi o băutură în răcoarea muntelui.

După coborâre, am luat autobuzul spre Riva del Garda, o altă stațiune în nordul extrem al lacului, unde am urcat în alt autobuz pentru a vizita Cascada Varone, un obiectiv vizat încă de la plecare, ca toate celelalte, dealtfel. Cascada a fost minunată, ca și grădina cu numeroase plante și flori de la intrare/ieșire. Aviz doritorilor, e nevoie de pelerină de ploaie, căci te udă, dar poți achiziționa și de la ei cu doar 2,5 euro/buc.

Ultima zi a fost pentru odihnă și relaxare, că doar e concediu de odihnă, nu? Am făcut plajă și baie în Lacul Garda de pe pontonul hotelului și ne-am simțit minunat, ca dealtfel și în celelalte zile în care am alergat peste tot. Zic că am alergat deoarece orarul autobuzelor era de nedescifrat, în sensul că nu era respectat decât parțial, aglomerația era mare și nu aveam precizia prinderii unor legături între mijloacele de transport.

Dar iată că a venit și ziua finalului de sejur și ne-am despărțit de Sirmione și Lacul Garda cu sentimentul satisfacției dat de o vacanță reușită!

Trimis de micos in 25.08.24 22:07:44
    Validat / Publicat: 26.08.24 05:52:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Coasta Amalfi, Sicilia, 5 Terre
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria (Sunny Beach, Nisipurile de Aur), Grecia (Thassos, Lefkada, Corfu, Parga, Neos Marmaras, Hanioti), Muntenegru (Budva), Spania (Tenerife), Italia (Sorrento, Taormina, Monterosso al Mare)

VIZUALIZĂRI: 194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 Plaja Jamaica văzută din Grota lui Catullo

[26.08.24 05:52:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Sirmione, LAGO di GARDA / SIRMIONE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Lago di Garda]

mprofeanuPHONE
    [26.08.24 16:35:04]

@micos: Ce frumoasă vacanța ai avut! Ați văzut atâtea obiective deosebite și variate, cascadă, munte și telecabină, parc de distracții, acvariu.... Ar fi bine dacă le-ai detalia pe toate, aș vedea și prin poze cât sunt de frumoase chiar dacă nu voi ajunge acolo. Alți cititori, cine știe, poate se vor inspira din cele scrise de tine!

Felicitări!

mprofeanu