ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2024
Familie

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Lacul Garda, Gardaland, Bergamo si Milano

Mini vacanta noastra a inceput pe 15 mai, la 18:35-19:55 si s-a finalizat pe 20 mai, la 18:40 – 21:50 2024. Zborul a fost din Bucuresti si a costat 250 euro 2 adl+1 copil de 6 ani cu un bagaj de mana de 10 kg (+priority) si 3 mai micute, cu aterizare pe aeroportul din Bergamo. Asadar, am avut de organizat 5 zile pline de aventura atat pentru noi, adultii cat si pentru 1 pitic de 6 ani.

Ziua 1: Zborul a fost seara, asa ca atunci cand am ajuns era deja intunecat si mai mult de atat, ploua putin. Am iesit din aeroport, am mers cam 10 minute pe langa el pana am ajuns in statia de unde ne-a preluat un microbus pentru a ajunge la centru de inchiriere masini. Masina am inchiriat-o de la Centauro Rent, un Renault nou, cu 30 km la bord, pentru care am platit 1185 lei, direct de pe site-ul lor. Rezervarea am facut-o cu vreo 2 luni inainte, am prins si o oferta cu 35% reducere, iar inchirierea am facut-o cu asigurare full, pentru care nu ni s-a mai oprit decat pentru benzina ce se afla in rezervor, iar la intoarcere am primit banii inapoi, in 2 zile. Cand am rezervat, am solicitat si un scaun pentru copil, pentru care am platit 75 euro.  Cazarea pentru prima noapte a fost la Villa Appiani, in drumul spre Milano care a costat 116 euro si a avut mic dejun si parcare gratuita. Cina de la restaurantul lor a fost foarte buna.

Ziua 2: Am plecat spre Milano. Am parcat gratuit in parcarea garii / metroului intr-o localitate Gessate, de unde am luat metroul catre centrul Milanului. Am facut cam 40-50 minute. Am oprit la stadionul Sansiro, pentru care am platit 60 euro direct la casa (nu era nimeni la coada), pentru toti 3. A fost un tur frumos si impresionat, mai ales pentru baieti. Apoi am mers catre Domul din Milano si Galleria Vittorio Emanuele II, tot cu metroul. Intre timp incepuse sa ploua bine 😊. Biletele pentru Domo au fost achizitionate de pe Tiqets cu cateva saptamani inainte si au costat 65 euro / 2 adl+1 copil, Domul si acoperisul (terasa). Dupa o pizza si o inghetata in piata, ne-am intors catre lacul Garda (2 ore), iar cazarea pentru 2 nopti a fost la hotelul Riviera, Desenzano, care a costat 432 euro (un pic cam mult 😊) pentru 2 nopti cu mic dejun inclus. Parcarea am gasit-o gratuita dar la vreo 7 minute de hotel. Hotelul este pe malul lacul si are un view fantastic catre lac, chiar din pat.

Ziua 3: Am plecat de dimineata catre Gardaland (orar: 10:00-18:00) pentru care am platit 131 euro / 2 adl+1 copil + 7 euro parcarea. Este un parc minunat!!! Ne-am distrat maxim, iar timpii de asteptare au fost intre 2 si 10 minute, maxim 15 minute. La ora inchiderii reusisem sa ne dam in aproape toate atractiile, mai putin cele pentru adulti. Baietelul nostru are 118 cm si s-a dat in tot ce era posibil, cu mici pauze pentru gustari, inghetate si suveniruri. Anul trecut am fost in Warner park, Madrid, in aceeasi perioada. Nu pot face o comparatie pentru ca ar fi nedrept. Ambele au farmecul lor si sunt minunate, chiar si pentru noi adultii, care ne-am bucurat in unele atractii poate mai mult decat copilul. Dupa ce am iesit de la Gardaland, ne-am oprit in Sirmione, unde se afla si castelul Scaliger, pentru care am platit 12 euro, copilul avand gratuitate. Foarte frumos, atat castelul cat si view-ul, restaurantele, oamenii, inghetata. Parcarea am gasit-o gratuita la 5 minute de intrarea in cetate. Ne-am intors la hotel unde am cinat la unul din restaurantele din apropiere si unde ne-am bucurat de o priveliste spectaculoasa a lunii reflectate in lac. Exact ca in filmele romantice... 😊

Ziua 4: Dupa check out, am mers in Malcesine, de unde am luat telecabina catre muntele Monte Baldo, care ofera niste privelisti extraordinare asupra lacului si nu numai. Telecabina a costat 54 euro / 2 adl, copilul a avut gratuitate. Urcarea a durat cam 15 - 20 minute, in prima faza cu o telecabina normala, apoi cu una rotativa, care a oferit niste privelisti minunate.  Dupa ce am coborat, am mers la castelul Scaligero, pentru care am platit la fel ca si la Sirmione, 12 euro, doar pentru adulti. Cazarea si cina le-am avut la hotel Firenze, Malcesine. Atat camera dar mai ales cina au fost grozave. A doua zi, am luat micul dejun care a intrat in pretul camerei de 159 euro. De asememea hotelul a oferit parcare gratuita la 5 minute distanta. Aceasta localitate ne-a placut cel mai mult si ne-a mers la suflet mai ales pentru stradutele ei si in special pentru apusul fantastic.

Ziua 5: In urmatoarea dimineata am mers catre Riva del Garda, dar inainte, ne-am oprit la cascada Verona (aveti nevoie de pelerina) din Torbole, care si ea a fost minunata. A costat 14 euro iar parcare a fost gratuita, la 3 minute distanta. In Riva ne-am cazat la hotel MyLago, care se afla cam la 15 minute de centru, si la 2 minute de lac. Bineinteles drumul pana in centru l-am facut pe faleza, cu biciclete inchiriate (aproximativ 24 euro – 2 adl+1 copil). Aici am intalnit foarte multi romani care lucrau atat la hotel cat si in restaurante si centrul de inchiriere biciclete. A fost o surpriza foarte placuta pentru ca ne-a facut sa ne simtim mai bine veniti. Hotelul a avut mic dejun

Ziua 6: dupa check out, ne-am indreptat catre Bergamo, dar nu inanite sa ne oprim in Limone, unde ne-am bucurat de stradutele intortocheate si de o super inghetata si bineinteles inainte ne-am oprit si pentru cateva poze la Ciclo pedonale Limone Sul Garda. Dupa aproape 2 ore ajungem in Bergamo, unde am parcat masina si am urcat cu funicularul in centrul vechi. Aici am mancat o ultima pizza si desertul lor specific – polenta. Dupa restituirea masinii la centrul de inchirieri, ajungem la aeroport si se incheie astfel mini vacanta noastra.

In ceea ce priveste preturile, as putea sa adaug, pe langa intrari la obiective si cazari si: taxa de oras – 26 euro, mese – 480 euro, benzina – 50 euro, parcare+taxa autostrada+motrou (Milano) – 45 euro, alte activitati si suveniruri 250 euro. Asadar, in final au fost aproximativ 2100 euro.

In ceea ce priveste experienta noastra in aceasta zona a Italie, nu ar putea fi exprimata prin cuvinte, nici macar prin pozele atasate postarii. Totul a fost de vis!! Atat noi, adultii, cat si cel mic, am fost foarte incantati de ceea ce am vazut, simtit si mancat. Ne-am distrat si ne-am conectat cum am stiut mai bine!

Trimis de Catalina E in 09.07.24 15:46:49
    Validat / Publicat: 09.07.24 16:18:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Spania, Turcia, Germania, Bulgaria

VIZUALIZĂRI: 260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalina E); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P19 vedere din cetatea Sirmione

[09.07.24 16:12:01]

Bun revenit pe site, cu impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 114876&hid=4749.

[09.07.24 16:15:19]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Lombardia-Piemont, #EXCURSII și CĂLĂTORII - LOMBARDIA/PIEMONT" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Lago di Garda]

[10.07.24 10:53:45]