ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2024
ÎNSCRIS: 25.12.22
MAY-2024
Cuplu

încărcat de pe telefon!

Creta in 7 zile (partea de Vest)

Am ajuns anul acesta in Creta pentru o saptamana, in shoulder season, mijloc de Mai.

Vremea a tinut cu noi mai putin prima si ultima zi cand a fost innorat dar cald. Apa marii a fost cam rece pentru mine insa multa lume era la balacit zilnic.

Am aterizat pe aeroportul din Chania seara tarziu de unde am inchiriat o masina (Peugeot 208 manual) pentru 7 zile de la firma Kydon pe care o recomand deoarece nu a necesitat niciun fel de depozit si nici nu a avut restrictii pentru diferite trasee (vezi alte companii - nu ai voie cu ea off-road gen Laguna Balos). Pentru extra €25 am avut si full casco deci daca o zgariam sau ii dadeam dauna totala nu am fi platit nimic. Domnul de acolo ne-a facut si un mic discount. Super, zic eu.

Dupa o ora de mers am ajuns la hotel, in Rethymno. Hotelul a fost foarte fain si curat, nota 10 si pentru micul dejun care avea preparate proaspete si diverse. Piscine exterioare, una interioara incalzita, plaja cu sezlonguri si personal foarte amabil.

Se numeste Nautilux by Mage Hotels si e la 30min de mers pe jos de centrul vechi din Rethymno. Am lasat cheile de la masina sa fie parcata de catre ei in parcarea proprie insa de anul acesta se percepe o taxa de € 9 / noapte pt parcare. Eu am fost oarecum scutita de ea pentru ca la momentul rezervarii nu scria niciunde de aceasta taxa, iar managerul de la hotel a fost destul de dragut sa inteleaga situatia. O alta taxa pe care trebuie sa o platiti e cea de turist in valoare de € 10 / noapte.

Daca mergeti la ei sa va faceti neaparat upgrade la camera cu jacuzzi - dupa cate scari si cate umblaturi am tras saptamana aia, zilnic, era ceva dumnezeiesc sa intru seara dupa dus in jacuzzi😂

Bineinteles ca o saptamana NU a fost îndeajuns sa vizitam toata insula asta splendida, asadar dupa 6 zile si 800km am apucat sa vedem doar jumatatea vestica.

In prima zi, fiind innorat, am dat o tura prin centrul vechi din Rethymno, unde ne-au placut tare mult cladirile si bineinteles pisicutele😂direct am mers la magazin sa cumpar boabe, plicuri si recompense pe care le aveam in geanta zilnic. Am vizitat fortareata, portul, am stat la un capuccino pe terasa si am mancat.

Ziua 2 ne-am dus in Sud, ne-am oprit la manastirea ARKADI (€3 intrarea) superb si recomand, am continuat drumul catre destinatia PREVELI - padurea naturala de palmieri. Doamne dumnezeule cat am avut de coborat!!! Dar a meritat! Spre surprinderea mea, destul de multa lume pe insula in perioada asta. Ma asteptam sa fie mai gol. Padurea de palmieri e de-a lungul unui rau ce se varsa in mare si privelistea e pe masura. Musai sa o vizitati! Noi nu am stat la plaja-era PLIN!

Ziua 3 am ajuns la Seitan Limani dar eu fiind mai fragila cand vine vorba de teren accidentat nu m-a lasat inima sa cobor jos la plaja respectiva, cand am vazut pe unde trebuie sa o iei m-a luat cu transpiratii (la propriu) asadar m-am multumit cu privelistea de sus. Am vrut sa zburam drona insa din cauza proximitatii aeroportului din Chania care e si baza militara NATO ne-a fost interzisa ridicarea ei-ce pacat, pun pariu ca ieseau niste cadre super... in alta ordine de idei, in parcarea de acolo se afla capritie multe cu ieduti asadar sa aveti la voi un morcov, poate si niste apa. Lumea cu COPII coborau jos la plaja, eu eram singura care statea sus si tremura de frica😂. Chiar tremuram! Cred ca au ras si copiii aia de mine dar macar am stat cu capritele... vai si-amar😂

La intoarcere am vizitat alta manastire AGIA TRIADA care e si mai misto ca ARKADI (€4 intrarea). Era in drum spre Seitan Limania. Chiar merita.

Ziua 4 am mers la Laguna Balos-in drum am oprit la niste formatiuni din lut (cred???) ce arata ca niste munti in mijlocul unui sat-KOMOLITHI se numeste-recomand sa opriti, e un peisaj frumos.

Am continuat catre Laguna, €1 intrarea si vreo 35min de mers pe teren accidentat pana cand ajungeti la parcare. Unde sunt caprite, iar! 😂si da, m-am oprit intr-un sat sa le cumpar mere, morcovi si salata😂

De sus, o priveliste FENOMENALA - e locul unde se intalnesc 3 mari intr-o armonie de culori. Face parte din Natura 2000 arie protejata. Si acum incepe greul, coboratul treptelor! si aveti ceva de coborat insa odata ajunsi la plaja, am aruncat colacul si hop si eu la balaceala-de data asta apa fiind mica avea temperatura perfecta de balacit! Puteti ajunge acolo si cu vaporul dar nu stiu daca merita fiinca nu veti putea vedea splendoarea de laguna cum o vezi de sus... ?! Hmm...

La intoarcere aveti de urcat scarile care par sa nu se mai termine insa puteti sa va opriti, ca mine, sa plangeti putin, si sa continuati drumul😂🙌Hai ca se poate!

Era deja tarziu insa am pornit spre Elafonissi, vestita plaja cu nisip roz… care din pacate a fost o foarte mare dezamagire... Poate si pentru ca se innorase putin si nu mai batea soarele pe nisip sa ii accentueze rozul?! In orice caz, datorita vantului puternic-nici de data asta nu am putut da drumul la drona. Am stat 20min si ne-am tirat inapoi spre hotel pentru ca aveam vreo 2h bune de condus prin munti. Puteam sa ne intoarcem a doua zi insa am zis pass pentru ca era cam departe de Rethymno (2,5h dus, 2,5h intors...)

Am oprit pe marginea drumului de unde am cumparat de la o doamna ulei de masline si polen, facut de ea acasa. 10/10 cel mai tare suvenir! Sunt multi astfel de comercianti pe acel drum si preturile sunt fff accesibile.

Am avut in plan si plaja Falassarna pe ziua respectiva insa din lipsa de timp am zis pass.

Ziua 5 ne-a prins prin Chania, in orasul vechi. E frumos dar cam aglomerat si preturi cam piperate sincer la unele localuri (€18 o pizza?!). Nu vreau sa stiu cum e in sezon daca acum era asa aglomerat... Am oprit si la Capela Agios Nikolaos (sper ca am scris bine). Si am vizitat si lacul Kournas.

Din Rethymno am ajuns oarecum usor si rapid spre locurile vizitate, mi se pare un orasel superb dar fara atata aglomeratie (era multa lume si aici insa nu ca in Chania) asadar il recomand pentru vizitat si pentru cazare.

De mancat-recomand MUSAI NEAPARAT restaurantul THYMARI-la 2minute de hotel-e un local cu specific cretan, insa preparatele traditionale arata total diferit (dar totusi sunt facute cu aceleasi ingrediente) -o surpriza pentru mine, preturi decente si un gust deosebit. In rest am mai mancat pe la alte localuri din centrul vechi. Dupa 4 incercari de Gyros, am dat de cel mai bun, o cosmelie in capatul strazii hotelului care la €4 vinde cel mai delicios Gyros pe care l-am mancat😂Zuchinni fritters au fost iar tare buni... acum fiecare cu ce-i place, eu de regula mananc cam detoate... la orice ora... cu usturoi sa fie... cantarul imi da dreptate!

Acum, uitandu-ma la locurile de vizitat salvate pe harta Cretei ma umfla rasul vazand ca abia jumate din ele au fost bifate😂insa ma bucur ca am vazut si atat, deoarece de data asta chiar nu ne-am trezit cu noaptea in cap sau nu am alergat de nebuni, ci ne-am gasit ritmul de “turisti normali” pe o insula prea mare pentru 7 zile. Am mai avut de vizitat plaja KALYPSO, OMPROGIALOS, KEDRODASOS, BALI, MATALA... cei care ajungeti in Creta si va gospodariti mai bine timpul poate imi ziceti si mie cum sunt, ca eu mai mult de atat nu am putut, am avut 3 zile febra la picioare dupa traseul de la Preveli!

A fost prima mea vizita in Grecia si cu siguranta ma voi intoarce.

Concediu placut tuturor!

Trimis de HelloAlex in 27.05.24 17:50:08
Validat / Publicat: 27.05.24 18:58:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (HelloAlex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Seitan Limania

[27.05.24 18:56:34]

@HelloAlex: Bun revenit pe site, cu impresii

@HelloAlex, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[27.05.24 18:57:20]

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @ Nautilus

Yolanda
[07.06.24 08:45:09]

@HelloAlex:

Taxa asta e doar in Creta sau in toata Grecia? mi se pare mult! Stiu ca multe tari, începând cu acest an, au introdus o taxa de turist dar e vorba de Barcelona, Venetia... si parca e mai ieftin. Pizza 18 euro aproape ca pe Champs Elysee, cam scumpa aceasta destinatie, golfuri cu marea în nuante de turcoaz sunt si pe alte meleaguri mai prietenoase.

nicole33
[07.06.24 09:01:32]

@Yolanda:

O alta taxa pe care trebuie sa o platiti e cea de turist in valoare de € 10 / noapte. Serios? Taxa asta e doar in Creta sau in toata Grecia? mi se pare mult!

Hmmm... nu ştiu ce să zic. Şi mie mi se pare nu mult, ci foarte mult

Am fost şi eu în Creta, ce-i drept anul trecut, dar taxa plătită de mine a fost de doar 3 euro pe cameră şi pe noapte la un hotel de patru stele în Rethymno, o sumă rezonabilă în opinia mea.

Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: