ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.06.2024
Prieteni
PREȚ 70 lei
BUN

Lazees Affaire, un loc bun de servit masa în New Delhi

Al doilea prânz opțional (la locurile de cazare din India aveam demipensiune, mai exact mic dejun și cină) a avut loc tot în New Delhi. Restaurantul se numește Lazees Affaire și este un loc deosebit aflat într-o zonă bună din capitală.

Despre Lazees Affaire

Nu cred că cineva va șofa pe acolo :) dar adresa este: 6 Shopping Complex, 48, Malcha Marg, Block C, Diplomatic Enclave, Chanakyapuri, New Delhi 110021, India. Ca să mâncăm aici este necesară o rezervare prealabilă iar orarul zilnic este 12.30-24.00. Specificul restaurantului este clasic local indian.

Restaurantul s-a deschis în 1999 de și cu specific indian se adresează unei clientele din rândul turiștilor și personalului diplomatic având în vedere apropierea ambasadelor și locuințele diplomaților. Localul este amenajat la parterul unei clădiri situate pe o străduță liniștită și plină cu vegetație. Comercianți stradali nu am văzut doar un nene cu o cobră care dacă îi dădeai ceva cânta la cobră și ieșea din coș dacă nu lăsa cobra înăuntru.

Atât pe străduță cât și în fața restaurantului se poate observa vegetație abundentă exotică iar lângă local s-a plantat strategic și o cafenea Starbucks :)

În fața intrării se află o mică terasă unde se pot amplasa mese și sta afară. Probabil doar seara, la amiază căldura era insuportabilă.

La intrare se află un polițist și se va intra într-un hol elegant. La dreapta de hol se va intra în singura sală de mese și acolo se află și barul. Amenajarea este clasică, iar la mese se va sta pe niște bănci tip fotolii îmbrăcate în piele artifcială. Toaletele se află la stânga de hol și sînt destul de curate pentru India.

Meniu Lazees Affaire

De și voi atașa prin fotografii meniul complet aș da ca exemplu câteva prețuri. Încep cu ciorba fără de care nu pot trăi :) o supă cremă costă acolo 325 rupii, 18,2 lei având în vedere cursul de atunci de 0.056 lei/inr. Restul de ciorbe (de ciuperci, brokkoli, pui, etc) costă 345 inr (19,32 lei) Observați că prețurile par să fie ca la noi în țară, pentru India este mult dar probabil zona și având în vedere clientela se plătește extra.

Salatele diferite cu carne sau fără costă 455 inr (25 lei), un antreu cu sau fără carne 595-755 inr (33-42 lei) Felurile principale costă mai mult, un fel de mâncare vegetarian costă 625 inr (35 lei) un fel de mâncare din carne de pui 725 inr (40 lei), un fel de mâncare din carne de miel 775 inr (43 lei), pește 845 inr (47 lei). Diferite garnituri, lipie, salate costă de la 5 lei echivalent până la 18 lei. Preparate principale cu orez ajung să coste între 22-45 lei. am observat că lipsește porcul. Deci dacă în țările predominant musulmane lipsește carnea de porc dar este prezentă carnea de vită aici având în vedere că majoritatea este de religie hindi lispește vita dar sînt și musulmani așa că lipsește și porcul :). A mai rămas să mănânci pui, pește și miel pe aici.

Am mai observat că se pot comanda foarte multe sortimente de kebab, acestea majoritatea costă 33-35 lei dar anumite sortimente pot ajunge să coste 84-85 lei echivalent.

Băuturile non-alcoolice costă de la 175 (9,8 lei) apă de 0.5l, până la 295 (16,52 lei) diferite sucuri, coctailuri, ceaiuri. Berea costă între 14-22 lei, vodca 25 lei, whysky preț mediu 20 lei. Restul vedeți în meniul atașat.

Ce am mâncat aici?

Meniul a fost unul comun cu preparate multiple, cu posibilitate de a alege de exemplu ciorba sau desertul, cafeaua sau ceaiul. Probabil a fost și negociat pentru grupuri deoarece nu am plătit mai mult de 69 lei echivalent. În primul rând am avut ciorbă de legume. Lipia caldă și delicioasă a fost suficientă, în principiu te săturai mâncând câteva felii din acesta. Felul doi a fost pe bază de carne de pui și a constat în multe feluri de mâncare și garniturile aferente. Carnea de pui a fost servită în două feluri o dată prăjită și o dată în mâncarea cu legume. Aveam și orez dar aveam și spanac preparat la fel ca la noi. Nu lipsea mâncarea de linte, mazărea și cartofii. Era multă mâncare pe masă, a și rămas nu s-a putut consuma tot. Ca desert s-a servit o porție mică de înghețată și s-a mai servit fie cafea fie ceai. Eu am mai plătit 10 lei pe o apă de 0.5l.

Pauza de prânz a durat o oră după care s-a continuat programul excursiei.

Trimis de AZE in 02.06.24 22:50:26
Validat / Publicat: 03.06.24 06:57:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Restaurant Lazees Affaire,legume asortate

DOINITA
[04.06.24 17:08:01]

Sa va fie de bine! Un binemeritat vot insotit de superbonus!

AZEAUTOR REVIEW
[04.06.24 21:05:44]

@DOINITA: Bună seara.

Mâncarea în India chiar a fost pe placul meu chiar dacă în unele locuri exista bucătăria internațională. Întotdeauna am întrebat la fața locului de preparate locale și chiar dacă unele mâncăruri seamănă cu ale noastre (vedeți de exemplu pozele atașate) sînt condimentate diferit.

Cred că puteam încerca și pe cont propriu să caut vreo mâncătorie locală (exclusă strada acolo chiar nu mâncam) dar așa la recomandarea ghidului era mai sigur,

Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot

DOINITA
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Delhi?: