ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2024
Prieteni
PREȚ 77 lei
BUN

Restaurantul Informal New Delhi

După primele vizite turistice în New Delhi la ora prânzului ne-am întâlnit cu foamea. Aveam deja primele experiențe culinare de la hotel cu ocazia micului dejun și cinei, acum a venit rândul să experimentez un restaurant local frecventat și de indieni, adică de populația locală. Locul totuși a fost ales atent de ghid deoarece nu toate restaurantele din India au standarde de curățenie și de preparare a hranei cât de cât conform așteptărilor unui european.

Personal când am aflat că în sejurul de India voi beneficia de demipensiune m-am bucurat și chiar aveam intenții să sar peste prânzuri, să beau numai apă și să mănânc eventual un fruct, covrig sau ceva.

Ați văzut acum 2 săptămâni când am scris articolele de cazare în India, mesele au fost adevărate festine, atâtea feluri încât nu mai știai ce să mai guști de pe acolo. Astfel nu era absolut nici o problemă să sar peste prânz având în vedere cele 100 kg ale mele. Dar n-a fost să fie, în moment ce tot grupul mergea la masă nu am dorit să mă sustrag deoarece mai și socializam și mă simțeam bine între tovarășii de drum :) Astfel m-am sacrificat și din 6 prânzuri m-am sustras doar la unul singur în ultima zi (un Burger King de pe autostradă) Rezultatul din punct de vedere culinar a ieșit totuși cu kg în plus la revenire din India :):)

Despre restaurant

Este un restaurant tipic de cartier într-o zonă să zicem bună pentru India. Am observat chiar și un hotel în proximitate, iar la coborâre din autocar ne-au împânzit vânzătorii/vânzătoarele ambulanți. Clădirea este îngustă construită pe trei nivele, inclusiv parterul și lipită de alte clădiri din vecinătate. Pe primul nivel întâlnit după urcarea scărilor este un bar și un pub iar al doilea nivel este restaurantul cu o ieșire pe o terasă de acoperiș. Cred că se poate servi mâncare și la primul nivel deoarece trecând pe acolo am observat mese, scaune și farfurii. Există un meniu de băuturi, mâncare și există și bufet suedez cu diferite preparate. Specificul restaurantului este indian și internațional.

În afară de servirea mesei se mai pot organiza evenimente, există muzică live și se poate sta și la terasă afară dacă nu este prea cald. Nu se fumează înăuntru, locul de fumat este pe terasă.

Adresa restaurantului este :

52, Tolstoy Ln, Atul Grove Road, Janpath, Connaught Place, New Delhi, Delhi 110001, India

iar orarul de funcționare este zilnic între 12.00-1.00

Meniu

Dacă se optează pentru bufet suedez se plătesc echivalentul a 69 lei. Diferite preparate costă între 30-70 lei (calcuate din INR, moneda indiană care era de 0.056 lei/1 INR la momentul vizitei) Pentru băuturi se bagă un pic mai adânc mâna prin buzunare dar asta este valabil în toată India cel puțin în zonele turistice. Astfel o tărie 50 ml gen vodca, lichior, whysky începe la 15 lei si costă până spre 25/35/50 lei. La unele sortimente cred că se exagerează merge până spre 100 lei :) Și paharul de vin prețul mediu era cca 30 lei/paharul. Atașez meniul de băuturi să vă minunați.

Preparatele erau marcate cu denumire și în engleză, dar nu prea le-am reținut. Am apreciat că au fost trecute atât preparatele din bucătăria internațională, precum și cea idiană plus gradul de condimentare a lor. Situația este foarte clară la acest restauratnt, este frecventat și de turiști ne-indieni dar am văzut și destui băștinași în interior.

Ce am mâncat?

Bufetul suedez era așezat pe niște mese aranjate în formă de L. Pe o latură erau sosuri diferite și salate, pe o altă latură feluri principale pe bază de carne sau pentru vegetarieni și pe o latură garniturile aferenente. Nu am văzut supe, ciorbe la acest restaurant dar

erau și fructe și legume la dispoziție. Mai era un colțișor cu deserturi, nimic deosebit, ceva ciocolată, cereale, creme dar măcar era. Eu am pus un mic aperitiv cu ceva paste condimentate, legume, sosuri indiene picante. La bufetul suedez era un angajat care îndruma europenii și arăta care sînt preparatele mai puțin picante. Apreciez asta dar eu am cerut să-mi arate care sînt cele mai picante și din acelea am luat.

Pentru fel doi am căutat carne de pui preparat după o rețetă indiană și am pus un sos pe bază de ciuperci și ceva mazăre. În principiu nu mi-au trebuit multe, gustam mai mult de curiozitate.

Ca și băuturi am cumpărat doar apă. Masa a costat echivalentul a 69 lei, am plătit cash în INR și apa de un litru a costat echivalentul a 8,4 lei. Pe fiecare masă există un set de sare/piper/muștar/ketchup/șervețele. La ultimul etaj acolo unde am mâncat există o balustradă și se poate vedea etajul 1 de sus acolo unde se află pubul.

În unitate funcționează aer condiționat, cred absolut necesar la căldurile din India. Starea curățeniei am considerat-o medie, să zicem bună pentru India, toaleta era așa și așa aproape curată și cu consumabile.

Afară pe terasă erau fotolii cu perne și baldachine deasupra pentru umbră. Clădirile vecine, părțile cu acoperișurile, nu arătau prea fotogenic și am observat că în jurul terasei s-a montat sârmă ghimpată ca la gardurile armatei :)

Am fost mulțumit cu această primă vizită culinară din India.

Trimis de AZE in 06.05.24 22:18:35
Validat / Publicat: 06.05.24 23:44:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Restaurant Informal by Imperfecto,decor

[07.05.24 06:28:11]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

AZEAUTOR REVIEW
[07.05.24 09:02:34]