ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2024
JUN-2024
Familie

încărcat de pe telefon!

Mini circuit Turcia

Salutare, scriu acest articol la cald după un mini circuit de 10 zile pe litotarul turcesc cu scopul de a da câteva sfaturi utile și ponturi celor mai puțini experimentați în astfel de circuite pe litoralul turcesc, eu fiind la primul meu circuit.

Ce am văzut: Kusadasi. Pentru ca mașina din dotare e mai veche am avut o cursa Wizz spre Izmir, cursa nou introdusa in programul liniei aeriene. Costurile nu sunt mai mici decât cu mașina personală dar e mai confortabil. Am avut întârziere doar la întoarcere 60 de minute.

Am luat mașina închiriată din aeroport, compania turcească Cizgi puțini mai scumpi decât alte companii dar nu au cerut vreun card de credit și nici vreo suma de bani. Am luat asigurare full de pe site-ul de rezervari, cu toate acestea încercau sa îmi vândă un serviciu (big accident, Police call us no problem) pe care l-am refuzat în 3 rânduri. Cam așa sunt turcii încearcă sa vândă tot felul de chestiile ca și super oferte deci mare atenție.

Din păcate nu am inclus Izmir în programul excursiei din lipsa de timp și ne-am deplasat direct către Guzecamli, localitatea aflata chiar lângă parcul național Dilek. Nu inainte de a rezolva 2 probleme: 1. Scos Cash de la ATM și aici e o mare provocare pentru ca ING a fost singurul ATM care nu percepe comision 2. Date mobile pentru a utiliza google maps și aici am achiziționat o oferta de 20 euro care include 10 GB internet pentru Turcia. Cine are abonament pe Digi acestea e rețeaua cu cea mai buna oferta, puțin peste 1 Euro costul pe GB.

Atenție mare când se rezervă cazări, care este distanța față de obiectivele de interes. Cauți Kusadasi dar motorul de căutare îți dă și toate suburbiile, spre exemplu Guzecamli e la 30 de minute de Kusadasi. Din punctul meu de vedere nu se merita plaja din Dilek Parc, sunt sute de localnici care vin acolo, devine foarte aglomerată iar o după amiază/seara alocată orașului Kusadasi e suficient. Ce am ratat - turul la Efes - m-am hotărât greu și apoi s-au dat toate locurile; cel mai bine întrebați agențiile din preajma portului cam 60 de euro e prețul pe persoana.

2. Bodrum și aici am stat in Gumbet. În afară de oraș cu marina, castel care include muzeul subacvatic (artefacte descoperite în adâncul apelor în urma naufragiilor) și pe care vi-l recomand cu mare căldură și localitatea Gumusluk care e un must see pentru o seară Bodrum în materie de plaje e un fiasco deci mai mult de 2 zile eu nu as petrece acolo.

3. Marmaris -au zis mai mulți utilizatori și le dau dreptate, e perla litoralului și aici recomand marina și toată zona de baruri de restaurante. Din Marmaris de vizitat Sedir Island (insula Cleopatra) cu o apa incredibil de frumoasa. Se poate vizita pe cont propriu, se merge până în Camli și de aici se plătește barca (dus întors parca 50 lei de persoana). De asemenea de vizitat plajele din Icmeler, Turunc (atenție plaja Turunc Bay e privată, nu veți putea intra, ține de Turunc resort). Am mai vazut plaja Kizkumu, este o zona unde se merge în mare pe o distanta foarte mare cu apa pana la genunchi. Am mai vazut plaja Amos care nu mi-a plăcut fiind cu foarte mulți bolovani. Din Marmaris în drum spre Oludeniz am făcut oprire și în Dalyan de unde am luat barca spre Dalyan Beach, o plaja unde își depun ouăle broaștele țestoase și care este superba.

4. Oludeniz și Fethiye sunt mult mai haotice, foarte zgomotoase. Aici am văzut Blue Lagoon (Kumburnu) pe care o consider foarte aglomerată, nu se merita. Kidrak și Belcekiz sunt frumoase ca plaje dar se face repede adânc și nefiind un înotător experimentat am zis pas În schimb am urcat cu telegondola pe Babadag, e un must do. Deasemenea am făcut celebrul tur pe mare 12 islands din Fethiye, nu m-a impresionat dar a fost faina plimbarea pe mare.

Cam atât despre circuit îmi cer scuze ca nu adaug poze trebuie sa ma organizez. Pentru întrebări sau nelămuriri va stau cu drag la dispozitie. O vacanta frumoasa!

Trimis de Ady80 in 08.07.24 19:50:55
Validat / Publicat: 08.07.24 23:05:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 421 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ady80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

[08.07.24 23:03:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Turcia, altfel, Vacanţa în Turcia" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 14860&hid=10714.

MirindaPHONE
[09.07.24 16:28:29]

@Ady80: Felicitari pentru articol si impresii. Mie mi a plăcut Bodrum-ul, desi poate apa nu a fost cum ne asteptam, insa ne am simtit bine și dorim sa revenim peste câțiva ani. Aprecierile sunt pur subiective în funcție de experienta personala și de ceea ce cautam la o locație. Ce mi a plăcut mie ar fi: orasul Bodrum cu arhitectura specifica zonei, vegetatia, faptul ca ajungeai rapid la insula Kos, terasele pe malul marii din Gumbet si Bodrum, ambarcatiunile din portul Bodrum, croaziera pe mare, mall ul din Bodrum, top view ul de la hotel către golful Gumbet. Ne am dori sa mergem în Kos si sa tranversam din Kos spre Bodrum cu alta ocazie.

[12.07.24 00:56:00]

@Ady80:

Un demers curajos, un adevărat tur de forţă, aş zice, însă insuficient documentat, în opinia mea.

Din dorinţa de a "bifa" cât mai multe obiective/zone/staţiuni, tot circuitul ăsta a fost cam pe repede înainte, fără a avea răgazul de a descoperi cu adevărat şi de a "savura" pe îndelete locurile vizitate şi de aici şi unele concluzii şi "etichetări" cel puţin surprinzătoare pentru mine care amfostacolo.

Deh... dacă de vreo zece ani încoace Güzelçamlı a devenit din punct de vedere administrativ un cartier al Kuşadasi, care s-a extins foarte mult, aşa îţi apare la căutare, dar te mai uiţi şi tu la distanţa faţă de centrul oraşului sau cel mai bine cauţi pe hartă locaţia cazării alese şi te lămureşti imediat cum stau lucrurile.

În Turcia Milli Park-urile au fost mereu preferatele localnicilor, invadate de aceştia veniţi la picnic cu toată familia.

Puteai alege plaja publică, lată şi frumoasă, din partea nordică a Güzelçamlı spre Davutlar sau chiar plaja din Davutlar şi poate ţi-ar fi plăcut mai mult.

Dacă tot ai avut maşina închiriată la dispoziţie, puteai merge foarte bine pe cont propriu la Efes, îţi luai singur bilet de intrare şi vizitai situl în ritmul tău şi în funcţie de ce te interesa mai mult. La câte grupuri sunt zilnic acolo, te puteai "lipi" de unul cu ghidaj într-o limbă pe care o cunoşti şi mai aflai şi câteva informaţii utile despre cele vizitate.

[12.07.24 01:00:27]

@Ady80:

Într-adevăr, fiind o zonă stâncoasă, Bodrum nu excelează la capitolul plaje, însă tu te-ai hazardat să-l consideri un "fiasco" înainte de a le fi descoperit cu adevărat.

Plaje cu nisip şi intrare lină în mare găseai chiar în Gumbet, dar şi alături în Bitez, unde însă apa mării mi s-a părut mereu puţin mai rece.

Puţin mai departe dacă mergeai ajungeai în Turgutreis, o staţiune fermecătoare, cu un port care mie mi-a plăcut mai mult decât cel din Bodrum, cu o faleză frumoasă plină de terase, comparabilă cu cea din Marmaris, de unde puteai admira apusuri de poveste.

În plus, cu un buget foarte consistent, dar bănuiesc că nu este cazul, puteai alege unul din hotelurile de lux din Guvercinlik sau din Torba, care au investit enorm în amenajarea unor plaje fabuloase, cu nisip alb adus şi cu tot confortul.

[12.07.24 01:04:12]

@Ady80:

Mi-a plăcut Marmaris, dar nu m-a impresionat în mod deosebit. Am vizitat Castelul, m-am plimbat prin port şi pe faleza superbă.

Nu mi-a plăcut plaja îngustă în cele mai multe zone sau lipsa nisipului, acolo fiind doar un pietriş fin, dar m-a surprins plăcut claritatea apei, chiar dacă a fost mai rece decât mă aşteptam.

Plaja din İçmeler este mai lată şi mult mai frumoasă decât cea din Marmaris.

În Turunç există şi plajă publică, dar mie nu mi-au plăcut nici cele administrate de hoteluri. Plaja, în cea mai mare parte a ei, este îngustă, înghesuită şi plină de pietre.

Mi-a plăcut doar drumul cu maşina până acolo, spectaculos prin pădure şi pe serpentine şi peisajul fantastic. Îmi pare rău că nu am încercat şi varianta de a ajunge în Turunç cu taxi boat.

Plaja Iztuzu mi-a plăcut şi mie mult de tot, dar mi-a mai plăcut şi drumul cu barca pe râul Dalyan şi prin delta acestuia.

În drum spre Fethiye găseai plaje foarte frumoase şi în Sarigerme.

[12.07.24 01:08:35]

@Ady80:

4. Oludeniz și Fethiye sunt mult mai haotice, foarte zgomotoase.

Ölüdeniz este o staţiune mai agitată şi mai zgomotoasă, recunosc, dar Fethiye nu mi s-a părut.

Laguna Albastră este mai frumoasă văzută de sus. Mie mi-a plăcut mai mult plaja de dinainte de a ajunge propriu-zis la Lagună.

Pe lângă intrarea abruptă în mare ai uitat să menţionezi şi pietrele

Plaje mult mai prietenoase găseai în zona Fethiye, late, cu nisip şi intrare lină în mare.

În schimb am urcat cu telegondola pe Babadag, e un must do.

Interesantă plimbarea cu telegondola, dar, dacă tot ai ajuns la Ölüdeniz, de neratat era zborul cu parapanta - o experienţă de neuitat, şi ţi-ar fi plăcut şi Laguna Albastră , care este superbă văzută din aer.

Mirinda
Alte impresii din această RUBRICĂTurcia, altfel: