ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2024
AUG-2024
Cuplu

încărcat de pe telefon!

Transapuseana unică

Cel mai nou drum de munte asfaltat pe care ne-am încumetat zilele trecute, în concediu fiind, a fost Transapuseana. Îl descriu singur fiind unul dintre obiectivele cele mai recente ale României, iar noi, tot căutând un nou obiectiv cu care să ne umplem ziua, am zis să-l facem de-a-ntregul. Este senzațional. Este proaspăt, nealterat încă de turismul în masă. Nu este terminat în totalitate, ici-colo mai fiind necesare ajustări.

Transapuseana, cunoscută inițial sub numele de Transalpina de Apuseni, este un drum județean care traversează Munții Apuseni din județul Alba, România.

Cazați fiind în Poiana Gâldei, Alba, am avut ceva de mers, organizându-ne pe un drum lung care să ne ocupe toată ziua. Am plecat pe 107K drum județean, am ieșit pe DN1, direcția Teiuș, Aiud, apoi direcția Colțești, unde am vizitat Cetatea Trascăului (doar ruine când se pot face atât de multe), apoi Rimetea, județul Alba pe DJ107M. Comuna Rimetea este super mișto, poate o să scriu cândva de ea, aici poposind cca o oră pentru alimentare cu gulaș, kurtoș și limonadă. Ca imediat să dăm bice catre Abrud pe DN75, prin Buru, Lunga, trecând pe lângă Mocănița Lunca Arieșului, pe lângă Cascada Șipote, Sălciuia de Sus, Baia de Arieș, Bistra, Cărpiniș, Abrud. Drum greuț, dar foarte fain, timp aproximativ o oră juma în funcție de stilul de șofat. Eu sunt mai pai, și pentru admirat.

Din Abrud, fără pauză, am îndrăznit, cu emoția cuvenită, pe Transapuseană. Am mers pe DN74 până la intersecția în care indicatorul ne-a ghidat stânga, începând din start urcușul. Asfaltul nou mă îndemna la apăsat pedala, dar eram curios să văd stânga, dreapta, spectacol pur în adevărul sens al cuvântului. Totul autentic, de la peisaj, priveliștele spectaculoase fiind de lăsat cu gura căscată, până la satele pe care le străbăteam prin văi adânci, păduri dese buhuhu și peisaje montane. Curbe înalte și serpentine, priveliști panoramice de neuitat, gol în stomac.

Cunoscută și sub numele de DJ 107I, Transapuseana este al doilea drum ca lungime din România care traversează un masiv muntos, după Transfăgărășan, având o lungime totală de 78 de kilometri.

Am traversat pe rând satele Bucium, Mogoș, Ponor, Râmeț, ieșind la Aiud. Ceva de subliniat. Pe acest traseu spun sincer că nu am văzut în viața mea atâtea case vechi, unele părăsite, unele locuite, iar faptul că Transapuseana este încă un loc virgin, ne-a făcut să ne simțim minunat și să nu simtim oboseala drumului (zilei). A fost ceva unic, sincer. Am văzut multe prin peregrinările noastre, dar drumul ăsta a fost special prin unicitate.

Regiunea Transapuseni, cunoscută și sub numele de Transalpina Apusenilor, înglobează două zone etnografice distincte identificate de etnograful Valer Butură: Mocănimea Arieșului (Râmeț, Ponor, Mogoș) și zona Metaliferilor (Bucium).

Așadar, am plecat Aiud-Abrud pe un drum. Și retur Abrud - Aiud pe Transapuaseană.

Ce să mai zic? Transapuseana este mult mai mult decât un drum, este o aventură prin frumusețea naturală a Munților Apuseni, iar pe voi vă îndemn din toată inima să îl parcurgeți! Nu veți regreta. Peste câțiva ani îl vor hali turiștii la micul dejun.

Trimis de vladix18 in 21.08.24 20:59:13
Validat / Publicat: 22.08.24 06:31:49
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Transapuseana

[22.08.24 06:31:34]

Mutat în rubrica "TransApuseana (Transalpina Apusenilor), RÂMEȚ & CHEILE RÂMEȚULUI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

adrianaglogoPHONE
[22.08.24 07:25:13]

@vladix18: Am văzut la TV câteva imagini, dar descrierea ta m-a făcut să pun pe listă drumul ăsta!

Până nu l-or hali turiștii!

vladix18PHONEAUTOR REVIEW
[22.08.24 07:28:12]

@adrianaglogo: da, da, ieri la tv. Îmi era cam lene să scriu, dar când am văzut reportajul, mi-am zis 'ia stai, mă, că trebuie să scriu! '. Zi bună!

adrianaglogo