ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2026
--- F ---
GR. VÂRSTĂ: 50-60 ani
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
STATUS: CONSUL
DATE SEJUR
JUL-2026
DURATA: 7 nopți
Cuplu
2 ADULȚI
PREȚ SEJUR 1853
cu AVIONUL
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ AI
Raport PREȚ/CALITATE:
EXCELENT

GRAD SATISFACȚIE
SERVICII:
100.00%
Încântat, fără reproș
CAZARE [camere etc]:
100.00%
Încântat, fără reproș
BUCĂTĂRIE ŞI MASĂ:
95.00%
Mulțumit, aproape încântat
PLAJA şi MAREA:
100.00%
Încântat, fără reproș
DISTRACŢ. / RELAXARE:
95.00%
Mulțumit, aproape încântat

NOTARE MEDIE REZULTATĂ
98.00%

AUTORUL ar RECOMANDA
această destinaţie unui prieten sau cunoscut
încărcat de pe telefon!
TIMP CITIRE: 8 MIN

Sheraton Soma Bay – un resort renovat, cu un excelent raport calitate–preț

TIPĂREȘTE

Salutare, dragii mei!

Astăzi vreau să vă povestesc despre ultima noastră vacanță în Egipt, una care nu era deloc planificată, dar care, în cele din urmă, s-a concretizat la Sheraton Soma Bay.

Despre acest hotel pot spune că îl urmăresc de foarte mulți ani și în 2025 am aflat că a trecut printr-un amplu proces de renovare.

In luna mai 2026, verificând prețurile, am observat că acestea scăzuseră considerabil. Am considerat că este un semn și, fără să mai stăm prea mult pe gânduri, ne-am pregătit de drum.

DATE DE CONTACT:

ADRESĂ: Soma Bay, Hurghada, Red Sea Governorate, Egipt

TELEFON: +20 65 356 2584

E-MAIL: reservations. 01127@marriott.com

DRUMUL

Întrucât pachetul turistic cu plecare din Iași era mult mai avantajos decât cel din Suceava, am ales să mergem cu mașina până în Iași, unde am lăsat-o într-o parcare privată. De acolo am fost transportați cu un microbuz până la aeroport.

Avionul spre Hurghada a decolat în jurul orei 16:00, iar zborul a durat aproximativ trei ore. După formalitățile din aeroport și transferul către hotel, am ajuns la recepție în jurul orei 22:00.

La întoarcere, deoarece zborul spre Iași era programat în jurul orei 12:10, autocarul ne-a preluat de la hotel în jurul orei 7:30 dimineața. După un zbor fără incidente, am aterizat la Iași în jurul orei 15:00, ne-am recuperat mașina din parcare și ne-am continuat drumul spre casă.

DESPRE CAZARE

Hotelul este alcătuit din mai multe corpuri de clădire cu câte două etaje și dispune de 326 de camere și suite, disponibile în mai multe categorii. Acestea pot avea vedere spre deșert și Munții Mării Roșii, spre grădinile resortului sau spre mare și piscine, existând camere standard, camere superioare, camere de familie și suite.

Chiar din primul moment am fost impresionată de arhitectura hotelului, inspirată de celebrul Templu Karnak din Luxor. Coloanele impunătoare, curțile largi și elementele decorative inspirate din Egiptul antic îi conferă un aspect elegant și monumental, făcându-te să ai impresia că pășești într-un loc cu adevărat special.

În interiorul resortului există și un mic muzeu în care sunt expuse replici ale unor statui inspirate din Egiptul antic. Împreună cu arhitectura hotelului, concepută după modelul Templului Karnak, acestea completează atmosfera și te poartă, măcar pentru câteva clipe, în fascinanta lume a faraonilor.

La sosire am fost întâmpinați cu șervetele umede și câte un pahar cu o băutură răcoritoare aromată, servită cu un baton de scorțișoară, un gest simplu, dar foarte plăcut după călătorie.

Mi-a plăcut zona de lobby cu mobilier modern și confortabil. Peste tot mirosea a curățenie și un parfum discret pe care l-am întâlnit doar în resorturile de calitate.

Formalitățile de cazare au decurs rapid, deoarece la recepție nu era aglomerație. Conform rezervării, am primit o cameră standard cu vedere spre grădină, situată la etajul 1.

Deoarece afară era deja întuneric, nu am putut vedea priveliștea, însă camera ne-a făcut o impresie excelentă încă din primul moment! Era spațioasă, având aproximativ 35 mp, cu două paturi foarte mari și confortabile, iar baia, complet renovată, era modernă și dotată cu un duș walk-in separat printr-un perete din sticlă.

Camera dispunea de balcon mobilat cu masă și două fotolii confortabile, aer condiționat, televizor, minibar, seif, telefon, fierbător de apă cu pliculețe de cafea și ceai, precum și de suficiente spații pentru depozitarea bagajelor și a hainelor.

În baie am găsit uscător de păr, oglindă cosmetică și articole de toaletă, iar peste toate acestea, în cameră mirosea foarte frumos și totul strălucea de curățenie.

A doua zi dimineață am descoperit că aveam vedere spre grădina hotelului, care, deși îngrijită, nu este la fel de bogată în vegetație ca în alte resorturi egiptene.

Un avantaj important al acestei orientări a fost faptul că balconul și camera rămâneau răcoroase pe parcursul zilei. Fiind orientate spre vest, nu erau expuse direct razelor soarelui în cea mai mare parte a zilei, ceea ce făcea ca temperatura din cameră să fie foarte plăcută. Chiar dacă am fost acolo în luna iulie, datorită vântului care a bătut aproape permanent, aerul s-a simțit surprinzător de confortabil atât pe balcon, cât și în cameră.

În fiecare zi primeam gratuit câte trei sticle de apă plată de 0,6 litri. Curățenia era făcută impecabil de personalul hotelului, iar lenjeria și prosoapele erau mereu curate, albe și foarte plăcut parfumate.

Un detaliu care mi-a plăcut în mod deosebit a fost faptul că ușa balconului era prevăzută cu plasă de țânțari, ceea ce ne permitea să aerisim camera fără grija insectelor.

Prin comparație, față de camera în care am stat anul trecut la Al Kasr, aceasta chiar merita din plin 5*.

PLAJĂ ȘI PISCINE

Hotelul dispune de o plajă privată cu nisip fin, lungă de aproximativ 800 de metri, considerată una dintre cele mai frumoase din Soma Bay! Intrarea în mare este lină, cu apă puțin adâncă, fiind ideală atât pentru înot, cât și pentru relaxare.

La aproximativ un kilometru de plajă se află un ponton care facilitează accesul către zona coralieră, un loc foarte apreciat de iubitorii de snorkeling. De pe ponton se poate coborî în apă în două puncte: primul duce într-o zonă mai puțin adâncă, iar al doilea, aflat chiar la capătul pontonului, oferă acces direct în apa adâncă, fiind folosit și de scafandri.

Am fost impresionată de claritatea extraordinară a apei și de nuanțele sale superbe de albastru, pe care le-am mai întâlnit doar în Sharm el-Sheikh și în Maldive! În timpul sesiunilor noastre de snorkeling am admirat coralii și numeroase specii de pești specifici Mării Roșii.

Mi-a plăcut foarte mult și modul în care era amenajată plaja. Șezlongurile erau confortabile, prevăzute cu saltele groase, iar umbrelele mari, din stuf, ofereau o umbră plăcută chiar și în orele cele mai călduroase ale zilei. În plus, șezlongurile erau amplasate la distanță unele de altele, iar paravanele dintre ele asigurau un plus de intimitate.

Aici mi-am petrecut multe momente liniștite citind, una dintre micile plăceri de care mă bucur în fiecare vacanță petrecută în Egipt.

Un alt lucru care m-a impresionat a fost aerul curat și parfumat. Uneori aveam senzația că nu mă aflu pe malul mării, ci în mijlocul unui câmp înflorit, atât de plăcut era mirosul din aer!

Resortul dispune de trei piscine exterioare, iar oaspeții au acces și la Soma Splash Aqua Park. Cu toate acestea, noi am preferat să ne petrecem cea mai mare parte a timpului pe plajă.

Piscina principală impresionează prin dimensiunile sale și prin amenajarea în trepte, care creează un frumos efect de cascadă. De o parte și de alta se află doi sfinxi din piatră, iar central o piramidă, care completează armonios arhitectura hotelului inspirată din Egiptul antic.

DESPRE GASTRONOMIE

Din punct de vedere gastronomic, hotelul dispune de trei restaurante. Restaurantul principal, Bistro 24, servește micul dejun, prânzul și cina în sistem bufet, oferind zilnic o varietate de preparate internaționale și egiptene.

Pe lângă acesta, resortul mai are două restaurante à la carte: L’Emporio Ristorante, cu specific italian, și Sea View Restaurant, amplasat chiar pe malul mării, unde pot fi servite preparate internaționale și fructe de mare într-un cadru deosebit.

Mâncarea ni s-a părut gustoasă și suficient de diversificată, iar restaurantul, complet renovat, era amenajat cu mobilier modern, elegant și foarte confortabil.

În fiecare zi se găseau preparate din pește, pui, vită, miel, curcan și rață, dar și paste, pizza, sushi, preparate tradiționale egiptene, supe și diferite salate de crudități.

La micul dejun nu lipseau falafelul, somonul afumat și o gamă variată de brânzeturi, atât proaspete, cât și maturate, iar hummusul, babaganous și salata de tahini erau nelipsite pe toată durata zilei.

Oferta era completată de numeroase salate, fructe proaspete, deserturi foarte bune, torturi, prăjituri cu cremă, înghețată, sucuri fresh și cafea preparată la espressoare.

Hotelul dispune de patru baruri, amplasate în lobby, pe plajă, la piscina principală și în zona aqua park-ului.

În cadrul pachetului All Inclusive puteau fi consumate băuturi răcoritoare, apă, cafea, ceai, bere Sakara Gold și Heineken, vin, precum și băuturi alcoolice locale, astfel încât, indiferent unde ne aflam în resort, aveam întotdeauna la îndemână ceva răcoritor.

Recunosc însă că mi-a lipsit șampania! 😅 Până la urmă am găsit o soluție de compromis: amestecam vin alb cu apă minerală și băutura rezultată era chiar plăcută.

Un lucru interesant mi s-a părut faptul că, la fiecare masă, chelnerul completa o notă cu numărul camerei și băuturile consumate. Bineînțeles, acestea erau incluse în pachetul All Inclusive, însă evidența era păstrată foarte riguros.

DESPRE SERVICII

Accesul la internet Wi-Fi a fost gratuit atât în cameră, cât și în întregul resort, semnalul fiind bun pe toată durata sejurului.

Pe lângă plajă, piscine și restaurante, hotelul pune la dispoziția turiștilor un centru SPA cu numeroase terapii și masaje, sală de fitness, club pentru copii, magazine cu suveniruri, servicii de închiriere biciclete și o gamă variată de activități sportive și nautice, precum snorkeling, scufundări, volei pe plajă și tenis.

De asemenea, hotelul oferă transfer gratuit în interiorul stațiunii Soma Bay, un serviciu foarte util pentru cei care doresc să exploreze și celelalte zone ale stațiunii.

DIVERTISMENT

În fiecare seară erau organizate programe artistice pentru turiști, constând în spectacole de muzică live, dans și diverse momente de animație.

Pentru copii exista un mini-disco, iar pe parcursul zilei echipa de animație organiza diferite activități recreative și sportive.

Mi-a plăcut faptul că atmosfera era relaxată, fără muzică dată excesiv de tare și fără programe care să deranjeze liniștea resortului.

CONCLUZIE

Am avut parte de un sejur liniștit într-un resort proaspăt renovat, care, din punctul nostru de vedere, oferă un excelent raport calitate–preț.

Ne-am relaxat, ne-am simțit foarte bine, iar personalul a fost amabil, politicos și mereu dornic să ajute.

Recomand Sheraton Soma Bay tuturor celor care își doresc o vacanță liniștită la malul Mării Roșii, familiilor cu copii, dar și iubitorilor de snorkeling, care vor găsi aici condiții foarte bune pentru a descoperi frumusețea lumii subacvatice.

Cu siguranță, este un hotel în care ne-am întoarce cu plăcere!

Vă doresc vacanțe minunate, cu multă sănătate, pace și bucurie!

AmFostAcolo fără reclame?

  • Utilizatoriii LOGAȚI văd o versiune cu mai puține reclame
  • Ai dori o versiune COMPLET fără reclame? — devino membru afaFanClub -- citește mai mult

[fb]
---
Trimis de elenaadina in 18.07.26 08:01:24
Validat / Publicat: 18.07.26 11:10:23
INFO ADIȚIONALE
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa, Asia, Africa, America de Sud, Oceanul Indian

VIZUALIZĂRI: 16 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI
SESIZEAZĂ
conținut, limbaj
Adn. FAVORIT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Impresiile fiind subiective, AFA nu poate garanta calitatea, relevanța, exactitatea, persistența ori conformitatea impresiilor si recomandărilor (cu asteptările și preferințele fiecarui cititor); deasemenea, responsabilitatea legală pentru afirmațiile făcute in articol revine integral și in mod exclusiv autorului (cf "Termenilor și conditiilor de folosire"); AFA sau administratorii săi neputând fi făcuti răspunzători în privinta corectitudinii ori efectelor de orice natură.
Poze atașate (se deschid în pg nouă)
P01 Sheraton Soma Bay , recepție
EVIDENTIAȚI ARTICOLELE CU ADEVĂRAT UTILE!
Dacă impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, calitate etc folosiți linkurile de mai jos, prin care puteți acorda articolului un BONUS în Puncte de Mulțumire-Apreciere (PMA) articolului.
Puteți VOTA acest articol:
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2700 PMA (din 3 voturi)

ECOURI la acest review

Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

ROG REȚINEȚI:
  • Folosiți rubrica de mai jos (SCRIE ECOU) pentru a solicita informații suplimentare sau pentru a discuta cele postate de autorul review-ului de mai sus
  • Dacă ați fost acolo și doriți să ne povestiți experiența dvs, folosiți mai bine butonul de mai jos ADAUGĂ IMPRESII NOI
  • Dacă doriți să adresați o întrebare tuturor celor care au scris impresii din această destinație: in loc de a scrie un (același) Ecou în "n" rubrici, mai bine inițiati o ÎNTREBARE NOUĂ
    (întrebarea va fi trimisă *automat* tuturor celor care au scris impresii din această destinație)
SCRIE UN ECOU LA ACEST REVIEW
NOTĂ: Puteți folosi ptr formatarea ecoului: [b]...[/b], [i]...[/i], [q]...[/q]
EMOTICOANE ce pot fi folosite SHOW/HIDE
Sfârșit SECȚIUNE SCRIE ECOU

NOTĂ: Rubrica de mai jos vă permite să vă abonați (sau să vă dezabonați) la / de la notificări (înștiințări prin email) atunci când cineva răspunde unui text scris ca ecou mai sus.
Status Abonament Ecouri la acest review - abonament INACTIV [NU primiți înștiințări atunci când se scriu ecouri la acest review]
VREAU înștiințări pe mail când se postează ecouri la acest review
  • Niciun abonat la acest review, încă...
  • Alte impresii din această RUBRICĂSheraton Soma Bay Resort:
    INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată

      SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = DA (IntC=1)
  • pagină generată în 0.048532009124756 sec
    ecranul dvs: 1 x 1