ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2019
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUN-2019

la PMM* = 118 USD

Sheraton Soma Bay - hotel f ok pentru Egipt

E un hotel departe de aeroportul Hurghada, dacă vă opriți și la alte locații atunci mergeți aproape 90 de minute. Izolarea este însă recompensată din plin: hotelul este liniștit, servicii foarte bune și un golf uriaș doar pentru turiștii de aici. Golful e plin de corali și pești de toate culorile și dimensiunile. Atât de mult m-a prins viața submarină de la Sheraton încât nu m-am dus niciodată la aqua-park-ul hotelului.

Plaja este uriașă, cred că aproape 1 km lungime și vreo 30 lățime, așa că tot timpul sunt libere șezlonguri aproape de mare. Sunt șezlonguri de lemn masiv cu saltele groase, unele cam uzate, dar foarte confortabile, iar umbrelele sunt mari. Pentru că este atâta plajă la dispoziție, spațiile între șezlonguri sunt mari, fiind intimitate excelentă. La plaja sunt 2 baruri și 1 restaurant. Cu 1 dolar strecurat de la început chelnerii stau de permanență lângă dvs. La fel la toate restaurantele sunt o puzderie de chelneri (95% bărbați), oricum vă servește cineva dacă aveți nevoie, dar dacă lăsați 1 dolar sau 2 la masă sunteți împărat (sau faraon).

Masa la Sheraton e în regim de bufet suedez dimineața și seara iar la prânz e a la carte la un restaurant spre plajă. Mâncarea foarte bună și gusoasă (nu la fel de opulentă ca la hotelurile fițoase din Turcia, spre ex. dar foarte bună). Eu am avut all-inclusiv, dar am vazut ca erau mulți turiști doar cu demipensiune. Prețurile la restaurant nu erau însă exagerate.

Din ce am văzut, românii sunt rari la acest hotel, baza fiind englezii și germanii.

Hotelul are un centru de sporturi de apă, în cealaltă extremă este un centru de scufundări, iar în apropiere există un club de golf și un centru de masaj (na, pentru turiști vest-europeni cu bani și mofturi).

Hotelul are wi-fi de foarte bună calitate, putând naviga pe net chiar și din mare. În mod bizar însă nu am putut avea convorbiri pe watssup așa ca am folosit alte aplicații.

Camera mare, mobilierul retro, minibarul de la Pepsi.

Aerul condiționat a mers excelent, condiție fără de care nu se poate supraviețui în Egipt. La fel, la restaurante climatizarea a fost foarte bună.

Există program intensiv de animație, de dimineață tot plimbându-se pe plajă și prin resort flăcăi care chemau turiștii la jocuri, gimnastică sau alte activități. în fiecare seară există mini-disco pentru kinderi (aceștia au și o piscină descoperită plus una acoperită dar în aer liber).

Deși e unul din cele mai scumpe hoteluri existente acum în oferta pt Egipt îl recomand. Eu m-aș întoarce oricând acolo.

Trimis de aurel34 in 24.06.19 11:02:32
Validat / Publicat: 24.06.19 12:04:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 5322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurel34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 linga hotel erau atâția pești și atât de frumoși încât toată vacanța din Egipt am înotat după ei, uitând de aqua park.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 118.84 USD pe cameră

[24.06.19 12:03:35]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Sheraton Soma Bay Resort, SAFAGA" (nou-creată pe sait)

aurel34AUTOR REVIEW
    [24.06.19 12:08:05]

@webmasterX: da, e corecta localizarea.

[24.06.19 12:11:26]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[26.08.21 17:42:53]

Felicitări pentru vacanta!

Ma uitam la poza cu pești nr. 11, nu se vede prea bine, erau și corali?

Pare destul de adânc!

[28.08.21 10:12:39]

@elenaadina: sunt corali, nu asa frumoși ca-n Makadi, dar sunt. Am văzut pisici de mare, șerpi, arici cu sutele, milioane de pești, iar eu nu am explorat nici jumătate din imensul golf pe care-l are hotelul

[28.08.21 13:44:55]

@aurel34: cam la ce distanta sunt coralii de țărm?

[28.08.21 14:45:39]

@elenaadina: sunt insule răzlețe cam la 20-30 m de mal. Nu e ca in Makadi, e mai slab. Singura zona faina rau pt snorkeling e la capătul pontonul, acolo e nebunia.

[28.08.21 14:51:17]

@aurel34: Am văzut cum e în Makadi, de-abia m-am întors... ????

Totuși, prin comparație cei mai mulți corali și pești i-am văzut în Sharm El Sheik.

Ma interesează, de exemplu, dacă la Sheraton, poate în capătul pontonului, unde apa e mai adâncă, sunt formațiuni de corali, gen bureți de pădure... ca în Sharm, aceia mi se par cei mai spectaculoși...

Mulțumesc pentru răspuns! ????

[28.08.21 15:45:32]

@elenaadina: ma duc în Sharm peste 5 zile și voi putea compara. Pt mine la Sheraton a fost super, dar a fost prima vacanta de explorare marina in Egipt. Apoi am vazut zone maritime si mai frumoase, dar chiar și asa recomand o vacanta în Soma Bay.

[28.08.21 15:57:50]

Ce hotel ai ales?

Vacanţă plăcută!

[28.08.21 16:33:55]

@nicole33: Baron Palms. Am vrut neapărat adults only iar la Baron mi s-a părut ca e mai frumoasa zona de corali decit la Rixos. Am citit recenziile tale și mi-au plăcut f mult, felicitări, dar ma duc acum în Sharm pt înot iar Baron mi s-a părut cea mai buna opțiune.

[28.08.21 16:40:42]

@aurel34: Am stat la Coral Sea Sensatori, Baron Palms e în spate la Baron Resort, o varianta mai moderna decât acesta... la Baron în mare e multa vegetație, poate de pe ponton în apa mai adâncă sa fie corali... oricum dacă nu găsești încearcă la Coral Sensatori de pe ponton, aici am văzut cei mai spectaculoși corali...

Doar pentru baie Baron e OK.

Vacanta plăcută!

[28.08.21 16:46:21]

Mulţumesc pentru aprecieri!

Nu ştiu dacă zona de corali este neapărat mai frumoasă, dar sigur este mai... liniştită, marea este mai calmă şi asta contează ENORM.

La Rixos nu ar fi fost aşa rău cu înotul dacă nu-mi pierdeam eu condiţia fizică. Oricum nu regret deloc alegerea făcută.

Şi eu am avut pe listă cele două hoteluri Baron din Sharm, bine cotate şi la preţuri mai accesibile decât Baron-ul din Sahl Hasheesh, frumos, dar scump, însă am ales Rixos.

[28.08.21 17:03:40]

@nicole33: am avut o oferta buna pt Rixos Seagate, am oscilat, dar am zis ca e timp sa merg altădată acolo, acum fiind prioritară marea. Iar din punctul asta de vedere Baron pare mai bun. Voi posta impresiile la intoarcere

[28.08.21 17:06:05]

@elenaadina: multumesc. Oricum voiam sa verific marea in zona Coral Sensatori. Dar multumesc pt pont.

[04.09.21 13:17:48]

@nicole33, @elenaadina:

sunt de 2 zile la Baron Palms Resort si impresiile despre recif sunt uluitoare. N-am mai văzut ceva atit de frumos decit in excursiile in larg dedicate snorkeling-ului si divingului. E ireal de frumos reciful.

Hotelul e sub așteptări, dar am venit pt pesti asa ca... e f bine

[04.09.21 20:53:43]

Super!

Mă bucur pentru tine şi chiar te invidiez puţin pentru reîntâlnirea cu peştii

Plaja de la Baron Palms (adult only) este între cea de la Baron Resort şi cea de la Coral Sea Sensatori sau dincolo de Cora Sea?

Vacanţă plăcută şi să ne povesteşti la întoarcere!

[05.09.21 09:31:48]

@aurel34: Reciful de la pontonul lui Baron?

[05.09.21 09:37:19]

@nicole33: Cred ca cele doua Baron au plaja comuna. Totusi, înainte de Coral Sensatori se vede pe google o plaja cu șezlonguri mai apropiate și pe mai multe rânduri... acolo s-ar putea sa fie...

După Coral Sensatori e o plaja publica lunga pina la Cyrene Island...

Intr-adevar cei mai frumoși corali din câte locuri am fost i-am văzut la Sensatori...????

[05.09.21 09:53:12]

@elenaadina:

Acolo am bănuit şi eu că ar fi. De aceea am întrebat ca să mă lămuresc.

Eu nu am văzut hotelurile Baron decât din stradă, când am oprit să luăm/lăsăm turişti în excursii.

După Coral Sensatori e o plaja publica lunga pina la Cyrene Island...

Am văzut că plaja nu pare amenajată în partea stângă cum priveşti spre mare de la Coral Sea, dar marea îmi pare tare potrivită pentru snorkeling în acea zonă. Ai fost pe acolo?

[05.09.21 13:02:54]

@elenaadina @nicole33: e un ponton comun pt Baron resort si Baron Palms. Coralul este incredibil de frumos, am renunțat, deocamdată, la excursiile in larg pt a ne sătura cu ce vedem la hotel. Apă caldă, 8 m adâncime, pereți de corali maiestuosi, de toate culorile, iar peștii... ireal de frumos.

[05.09.21 13:07:12]

@nicole33: Am fost dar nu erau corali, doar vegetație și pești rătăciți, vântul bătea foarte tare și erau valuri care te împiedicau sa înaintezi spre larg, unde bănuiam ca ar fi corali...

[05.09.21 13:12:17]

@aurel34: Minunat, ma bucur de parca as fi și eu acolo... ????

Sa faci poze sa vedem și noi!

elia8
    [19.01.23 15:39:23]

buna ziua, pentru scaldat in apa, mi-ar placea sa existe un ponton, sa intram in apa mare si curata. Recomandati hotel Baron resort sau Baron Palms, sau altceva? multumesc aniticapat

Eric s momPHONE
    [25.01.23 18:24:36]

@elia8: Si noi suntem curioși... vom merge de Paști. Mizez pe centrul de scuba diving, că nu știu să înot de nicio treabă????.

[25.01.23 18:33:01]

@Eric s mom: sunt portiuni largi cu apa mica și pești de toate felurile. În plus, exista veste care va ajuta sa plutiti în siguranta

redmari108
    [13.03.23 12:23:50]

@aurel34: Buna ziua. Vreau sa merg anul acesta la Sheraton Soma Bay si vreau sa va intreb cate ceva:

- as alege prima saptamana din luna iunie, cum a fost vremea si temperatura apei in luna iunie? Bate vantul, e prea cald? Apa e destul de calda pentru inot relaxat?

- pentru inot e nevoie de papuci de apa sau e nisip fin?

- ce tip de camera ati avut?

- ati facut extra-activitati, de ex. plimbare in desert, snorkeling?

Multumesc. Astept raspunsul dvs.

[13.03.23 12:36:37]

@redmari108: nu e obligatoriu sa aveți papuci de apă dar sa țineți cont ca nisipul nu e fin

- apa e caldă, golful linistit, adincimea creste lin, cam ca la Mamaia.

- se pot lua excursii în zona. Eu am fost pe mare cu un yacht, plus o plimbare la Luxor, e mai aproape decit de alte stațiuni. Dar se pot face plimbări prin desert în voie plus multe altele. Recomandabil este sa le cumpărări încă din țară, găsiți pe internet zeci de oferte

- coralii nu sunt spectaculoși ca în Makadi, dar luați o excursie pe mare - 40 euro de persoana - și vedeți ceva ce numai în documentare găsiți

Vacanță plăcută

aurel34, elenaadina, elia8, Eric s mom, redmari108