ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2024

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Inchiriere masina minivacanta Italia

Salutare tuturor!

Deși nu pare, urmăresc acest site de ceva vreme, aceste rânduri vin ca urmare a minivacantei din Italia din luna mai. Deoarece aveam nevoie de o masina (aeroport Bergamo- cazare Milano și retur plus cel puțin un drum dus-intors Milano-Torino) am început căutările chiar și aici. Nu am găsit multe informații, asa ca acest review va fi mai mult despre aceasta experienta.

Trebuie spus de la început ca nu a fost prima data în Italia, am avut norocul pana acum sa fim "plimbați" prin acele locuri minunate de persoane dragi noua. Dar, de data asta cum spuneam, forțați de împrejurări, am ales închirierea unei mașini. 3 adulți, fără bagaje, doar cele 3-4 bagaje de cabina.

Asa cum s-a mai scris pe aici și cum probabil știți, pentru a închiria o masina avem nevoie de CI, permis, card credit și o garanție cam mare. Am zis ca e prea mult, asa ca am extins căutările și după 2 zile și 2 telefoane la 2 firme care oferă aceste servicii in/lângă aeroportul din Bergamo, am ales Centauro. Fără card de credit, fără garanții exorbitante.

După ce inainte cu 2 saptamani, am făcut cont pe site-ul lor și am plătit în avans o masina pentru 4 zile cu asigurare extinsa, am încărcat si toate documentele în cont.

La destinație, în 15 minute eram deja cu microbuzul lor la biroul de ridicare auto, mai multe garaje imense, pline cu mașini. După alte 15 minute, și plata unui plin de carburant rambursabil (cu card de debit) aveam cheile, un Renault Clio cu 480 de km la bord. Am întrebat ce avem de făcut la retur, pentru ca știam ca vom fi în întârziere, mi s-a spus ca doar sa aducem masina cu același nivel de carburant, sa nu întârziem, și pentru ca aveam o asigurare premium, doar lăsăm cheile și ne urcam în mini bus spre aeroport. Asa am și făcut, după cele 4 zile, am lăsat masina în parcare am lăsat cheile și ne-am urcat în bus. 15 minute a durat totul, cu drumul la aeroport. După 48 ore am primit și contravaloarea planului de carburant oprita ca și garanție la ridicarea mașinii.

Pentru noi a fost o experienta foarte faina, mult mai comod, sa avem masina la dispoziție, altfel depindeam de autocar, tren, metrou... care nu au stația lângă locul de cazare sau pe care vrei sa-l vizitezi.

Ca și idee, doar transferul de la aeroport la cazare ar fi fost 100 de euro dus-intors. Plus ca mai aveam în plan 2 zile la Torino, a rămas în final doar una, dar și asta ar fi sărit de 150 euro toate sumele pentru 3 persoane. Chiar dacă în Milano nu am folosit masina, aceasta a rămas la cazare, cu drumurile făcute, taxe de autostrada, parcări, combustibil plus închirierea mașinii am ajuns la 220 de euro. Mai trebuie spus ca au un sistem foarte bine pus la punct, atât rutier, cât și dpdv al parcarilor, cu câteva excepții când nu am nimerit din prima intrarea pe autostrada, totul a fost ok. Nu te claxonează nimeni, nu te deranjează nimeni.

Ca și sfat, dacă aveți drumuri de făcut în vacantele voastre în Italia, recomand închirierea, nu depinzi de nimeni, fără bătăi de cap, și preturi decente. Un calcul făcut de mine, asa în mare, este mai ieftin decât taxiul... cel puțin pentru noi asa a fot la cei 400 de km făcuți.

Vacante minunate tuturor, mulțumesc pentru tot ce faceți aici...

Trimis de nickname77 in 08.06.24 13:38:15
    Validat / Publicat: 08.06.24 19:49:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nickname77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.06.24 19:48:51]

Bun revenit pe site, cu impresii

• Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Milano: