ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2024
ÎNSCRIS: 09.08.18
AUG-2024
Familie

Vacanta Sahara

Am sa ma refer aici la excursia optionala in Sahara, cea de doua zile. Cum ideea a fost intodeauna ca o zona trebuie vizitata in perioada cea mai potrivita a anului, noi am ales august, atunci cand caldura e chiar sahariana.

O sa incep cu partea buna a situatiei, excursia ca si obiective a fost superba, de la plimbarea cu camilele prin desert (ce e drept asteptarea era sa fim intr-un fel de caravana care sa ne duca cumva mai adanc, plimbarea cu ATV-ul a fost si ea palpitata si nu lipsita de peripetii (ATV-ul dupa cum se stie e foarte instabil si te poti rasturna usor, cea ce noi era cat p-aici), Cascada Kebika a fost si ea extordinara, plimbarea cu jeepurile pe Paris-Dakkar si vizita la platourile de filmare Star Wars precum si casele troglodite au meritat toti banii. La fel si cazarea in oraselul dintre oaze, la hotelul Ksar Rouge (am aflat mai tarziu prin documentare proprie ca, Ksar reprezinta denumirea unei asezari fortificate a berberilor, din care mai exista cateva in zona).

Acuma am sa incep cu partea mai putin placuta (nu nu am de gand sa ma plang de caldura, distanta, cazare sau masa) Cumva, nu am certitudinea dar asa banuiesc eu ca singurul care face excursii cu romani e un anume domn Fuat sau Fuad, cunoscator de romana acceptabila, cam la 70 de anisori asa, problema e ca omul amesteca lucrurile, le amesteca asa bine incat nu stii ce urmeaza sa vina, repeta niste chestii e mai multe ori sau uita ce a inceput sa spuna, pe de alta parte, cred ca e stiut faptul ca ghizii au niste intelegeri cu propietari de magazine de pe traseu, asa ca trebuie sa opreasca acolo sa isi„satisfaca„contractul, asta am intalnit-o si in egipt, nu numai in tunisia, ma rog, asta ar fi ok, cata vreme nu se considera o prioritate (de exemplu, o ora am stat a cascada Chebika, o ora la un magazin de produse din palmier), in general totul era pe repede inainte, de exemplu la aceiasi cascada, am vazut ceva turisti polonezi care faceau baie acolo, in timp ce pe noi ne zoreau sa mergem mai repede (bine aici era si din cauza unora din grup dar am sa revin la final).

Plimbarea prin desert cu jeepurile a ocolit oprirea la capul camilei de ex, iar ca sa vedem apusul, ne-a lasat cam 3-4 minute (apusul nu se vedea din cauza prafului dar puteai sa te descalti si sa te plimbi pe dunele de nisip). Seara la hotel, ne anuntat ca puteam face baie in piscina (o piscina extraordinara de altfel, foarte adanca, cea ce e rar) dar ca la 3 ne da„desteptarea„ca sa vedem rasaritul (cea ce nu s-a reaizat, fiind tot praf sau ceata) Bineinteles, noi la 3 eram gata in timp ce dumnealui a venit la autocar la 4 spunand ca„v-am zis sa va treziti la 3, nu ca plecam la 3, desi nu am fost eu singurul care la ora aia eram gata de plecare.

Aici ajung la mijlocul de trasport, nu stiu a cui a fost„foamea” daca agentia locala sau aia din romanica a decis sa ocupe TOATE, dar absolut toate locurile din autocar! cine a mers pe ultimele scaune stie despre ce este vorba! In plus, de la mers, motorul se incingea, iar statul pe scaun era o experienta de totura medievala, cand coborai, parea ca ai facut pe tine! aerul conditionat batea doar de sus (bine ca mergea si asa), aici se combina si faptul ca, dupa reguli nescrise dar respectate (exceptand cand esti cocalar smecher) iti pastrezi locul pe care te-ai asezat, ei bine, asta u s-a intamplat, a doua zi dimineata, unii le-au luat locul altora si astfel, noi am ajuns fix pe banchetele din spate, unde aerul nu prea batea, motorul ardea de jos iar tabla se incingea de sus! aproape ca ma simteam ca in tinerete„calarind„tabul in irak! Nu vreau sa ma gandesc ca agentia face d-astea, pentru ca, daca faci greseala sa pleci cu ei la piramide in egipt, esti mancat!

iar ca sa inchei, la final, nea fuet asta, ne-a tinut un discurs mobiliator despre cum, cu cat stam mai putin la el Jem, la coloseum, cu atat ne duce mai repede la hotel! uitand ca excursia trebuia sa dureze pana la 20.00! bineinteles ca noi am facut fix ce am vrut si am venit la autocar cu 2 minute inainte de ora stabilita initial, dar la hotel eram la orele 18.00!

iar acum, marele final, un apel catre ceilalti colegi turisti - fratilor (si surorilor) daca nu stiti la ce va bagati, stati acolo unde va pricepeti! daca nu va place caldura, daca va credeti la TV undeva, daca va imaginati ca o sa fiti dusi in carca, daca va asteptati la caviar cu vita kobe, stati la hotel, atitudinea de plangareala publica, stilul de a atarna si de a cere ca niste copii rasfatati, sa vi se faca programul dupa voia voastra, devin asa de enervante incat pot sa strice excursia celor care chiar stiu de ce sunt acolo!

Trimis de Razeer2000 in 31.08.24 18:39:00
Validat / Publicat: 31.08.24 20:07:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Sousse
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Spania - Costa Brava si Palma de Mallorca, Egipt-Hurghada, Tunisia-Sousse, Bulgaria- Nisipurile de aur, Londra, Paris, Viena, Roma, Praga

VIZUALIZĂRI: 39 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Razeer2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sahara ,pe camile

[31.08.24 20:07:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sahara, o excursie ce nu trebuie ratată, [ALTE ZONE]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Tunisia]

nicole33
[31.08.24 21:45:39]

@Razeer2000:

Cam neinspirată ideea ta. Părerea mea!

Am făcut aceeaşi excursie de două zile în Sahara în prima jumătate a lunii iunie şi te asigur că am prins o căldură suficient de "sahariană" în mijlocul deşertului, probabil la limita suportabilităţii mele, astfel încât să nu-mi doresc vreodată să aflu cât de sufocant de cald este în august

Nu zice nimeni că trebuie să te plângi, însă eu cred că este util să menţionezi clar şi aceste aspecte tocmai pentru o informare adecvată a cititorilor interesaţi. Altfel, apelul făcut la finalul articolului este inutil.

Puteai menţiona şi starea precară a toaletelor întâlnite pe traseu, la popasurile standard, lipsite de apă curentă.

Eu mă pot considera norocoasă dacă am beneficiat de serviciile unor ghizi tineri şi bine pregătiţi, care vorbeau româna mai mult decât acceptabil. Îi cunoscusem în Dubai în 2015 şi m-am bucurat să-i reîntâlnesc în Tunisia. Contează agenţia locală parteneră touroperatorului din România prin care ai achiziţionat sejurul. Eu în ambele vacanţe am mers prin aceeaşi răposată agenţie şi am avut ghizi buni în excursiile făcute.

Excursia mi s-a părut şi mie puţin cam pe repede înainte, însă toate obiectivele incluse au fost interesante pentru mine şi nişte experienţe foarte OK.

• Alte impresii din această RUBRICĂSahara, o excursie ce nu trebuie ratată: