ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2020
JUN-2019
Cuplu
BUN

Un prânz OK la Restaurantul du Jardin din Métlaoui

Métlaoui este un oraș din Tunisia cu o populaţie de aproximativ 40.000 locuitori, aflat în partea central vestică a ţării în provincia Gafsa. Se află cam la jumătatea distanţei dintre Tozeur şi Gafsa. Am ajuns aici plecând din Tozeur, după experienţa fantastică a plimbării cu jeep-urile despre care am povestit aici, înainte de a ajunge la Kairouan – „capitala” religioasă a Tunisiei.

Vizitarea oraşului nu era inclusă în programul excursiei. Noi ne-am oprit în Métlaoui doar pentru a lua masa de prânz, inclusă în preţul excursiei de două zile în Sahara, la un restaurant ales de către organizatori. Am traversat aproape tot oraşul până să ajungem la Restaurantul du Jardin, aflat cumva la periferie, într-o zonă mai degrabă industrială.

Restaurantul du Jardin a fost o surpriză plăcută pentru mine. Am intrat cu autocarul în curtea restaurantului printr-o poartă interesantă, mărginită de două turnuri stilizate, în parcarea extrem de generoasă a acestuia. Accesul s-a făcut destul de uşor de pe o străduţă perpendiculară pe drumul principal.

Coordonatele GPS sunt următoarele: 34.309110 N; 8.425131 E.

Chiar dacă împrejurimile restaurantului nu impresionează prin absolut nimic, restaurantul propriu-zis m-a surprins cu atât mai mult, fiind mare, aerisit, luminos, cu aerul condiţionat funcţionând eficient la putere maximă. O altă surpriză plăcută a constituit-o curăţenia impecabilă a băilor şi toaletelor, dotate cu toate consumabilele necesare, cum nu mai credeam că voi găsi în Tunisia şi spun asta după experienţele recente la acest capitol, nu tocmai fericite. Deja mă simţeam la un secol distanţă în viitor.

Mâncarea oferită – meniu fix – a fost inclusă în preţ, doar băuturile comandate au fost contra cost, dar la preţuri rezonabile, foarte asemănătoare cu cele găsite cu o zi înainte la Restaurantul Les Berberes din Matmata. O bere Celtia pentru soţul meu şi o sticlă de Fanta pentru mine ne-au fost suficiente pentru hidratare. Am plătit băuturile imediat ce ne-au fost aduse la masă.

Mâncarea a sosit în foarte scurt timp. Aceasta a constat dintr-o salată de castraveţi şi morcovi, urmată la felul principal de carne de vită cu sos şi garnitură de orez şi legume fierte, bine gătită, gustoasă şi suficientă. La desert am primit câte o „frigăruie” din bucăţi de pepene galben, rece şi răcoritor.

După ce am terminat de mâncat, am ieşit să fumez o ţigară în curtea restaurantului, cu zidul acoperit cu flori. Mă uitam să comand o cafea sau un ceai când aproape că m-am împiedicat, la propriu :), de lada frigorifică cu îngheţată, astfel că am renunţat la cafea preferând să mă răcoresc cu o îngheţată.

Experienţa prânzului luat la acest restaurant a fost ok, chiar peste aşteptări, aşteptări situate la un nivel destul de scăzut, eu neavând mare încredere în restaurantele alese de alţii. Meniul a fost fix, prestabilit, astfel că şi timpul de servire a fost extrem de scurt. În aprecierea mea nu am făcut niciun moment vreo comparaţie cu restaurantul hotelului de 5 stele all inclusive foarte bun la care ne-am petrecut vacanţa tunisiană de anul trecut.

Restaurantul du Jardin îmi pare unul destinat în special grupurilor venite cu autocarele. Nu ştiu dacă aş fi putut comanda altceva de mâncare în afară de cele oferite şi nici nu cred că timpul mi-ar fi permis să aştept prepararea altor mâncăruri.

După terminarea mesei ne-am îmbarcat din nou în autocar şi ne-am continuat drumul spre Kairouan.

Chiar dacă alegerea restaurantului nu ne-a aparţinut, am fost norocoşi să nimerim într-un restaurant frumuşel şi foarte curat, unde am primit mâncare bine gătită, în porţii îndestulătoare. Eu am fost mulţumită de restaurantul ales pentru prânzul din a doua zi a excursiei în Sahara.

Trimis de nicole33 in 01.08.20 09:41:35
Validat / Publicat: 01.08.20 10:11:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 1569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Restaurantul du Jardin din Metlaoui - pepene galben la desert sub formă de frigărui

iulianic
[01.08.20 21:08:15]

Ce mult seamănă ca organizare și celelalte, cu cele prin care am trecut și noi anul trecut în minivacanța din Tunisia! Mi-a plăcut mult această vacanță, iar articolul tău a fost o plăcută aducere aminte a tot ceea ce am trăit noi timp de 7 zile în Tunisia.

Mesele la restaurantele la care am fost duși în grup, cu toate aranjamentele făcute din timp de agenția organizatoare, au fost bune în primul rând pentru că nu ne-au făcut să așteptăm. E adevărat că nealegând tu însuși ceea ce vrei să servești, poți avea surprize. Nu a fost cazul nostru sau al cuiva din grup, din câte știu eu.

[03.08.20 07:50:53]

@iulianic:

Ce mult seamănă ca organizare și celelalte, cu cele prin care am trecut și noi anul trecut în minivacanța din Tunisia!  ​

Am ajuns în Tunisia când voi plecaţi acasă. Am făcut aceleaşi excursii opţionale ca şi voi, prin acelaşi operator şi firesc programul  fost aproape similar, doar ghizii au fost diferiţi​. Noi am făcut excursiile în a doua săptămână a vacanţei pentru a nu fi prea afectaţi de programul Ramadanului.

Mă bucur că ţi-am ​reamintit de o vacanţă plăcută.

Mesele la restaurantele la care am fost duși în grup, cu toate aranjamentele făcute din timp de agenția organizatoare, au fost bune în primul rând pentru că nu ne-au făcut să așteptăm. E adevărat că nealegând tu însuși ceea ce vrei să servești, poți avea surprize.  ​

Nu am o experienţă prea mare cu excursiile organizate cu masa inclusă şi încă sunt reticentă. Într-adevăr, se câştigă timp pentru vizitare prin reducerea la minimul posibil a timpului alocat mesei, dar eu personal prefer sistemul lunch box, extrem de folosit în alte ţări. Oricum, preventiv, eu nu plec niciodată la drum fără să-mi iau la mine ceva de mâncare şi câteva fructe, nedorind să risc să rămân nemâncată în caz că meniul nu este pe gustul meu şi nu am alte opţiuni în zonă. Din​ fericire, nu a fost cazul niciodată până acum, dar eu tot plec pregătită pentru ce este mai rău, la problemele pe care le am cu stomacul, nu-mi permit imprudenţe.

Mulţumesc mult pentru vizită şi ecou!

[03.08.20 07:56:09]

@iulianic:

În altă ordine de idei, pentru că nu sunt tocmai familiarizată cu noua înfățișare a site-ului (eu lipsind o perioadă de aici), articolul tău “Un prânz OK la Restaurantul du Jardin din Métlaoui” nu trebuia încadrat la rubrica Recomandări “Unde mâncăm” ? ​

Referitor la încadrarea articolului, nu ştiu ce să zic. Neexistând o rubrică "Unde mâncăm în... " cât de cât apropiată, cea mai apropiată zonă era la peste 250 kilometri de Metlaoui,   articolul a fost încărcat în Buffer​.

Cel mai probabil, nu a fost considerată oportună crearea unei noi rubrici de "mâncătorii" şi articolul a ajuns la rubrica excursiei din Sahara, corect, oprirea la acest restaurant făcând parte dintr-o excursie mai complexă.

Acum, făcând haz de necaz, tot rău spre bine, aşa articolul meu are mai multe şanse de a fi citit şi de cei care nu agrează aticolele despre restaurante ​​

Zoazore
[04.08.20 15:02:55]

@nicole33:  Restaurantul du Jardin din Métlaoui - salata de legume proaspete după ce am cules eu morcovii  = Pe bune?

V-au pus si la treaba? Eu n-as fi cules morcovi nici batuta!

Cam sumbru peisajul din jur, dar destul de elegantel in interior. Curat, aerisit... Daca si mancarea a fost pe gustul vostru, totul e bine!

Mă uitam să comand o cafea sau un ceai când aproape că m-am împiedicat, la propriu , de lada frigorifică cu îngheţată, astfel că am renunţat la cafea preferând să mă răcoresc cu o îngheţată. ​

Ai renuntat tu la cafeaua cu hel? Inghetata cu ce a fost? Sa te-ntreb daca ti-a placut? Nu, e retorica!

Sa va fie de bine! ​​​

[04.08.20 23:02:34]

@Zoazore:

V-au pus si la treaba? Eu n-as fi cules morcovi nici batuta!  ​

Nu m-a pus nimeni la nicio treabă, fii liniştită. Oricum, dacă nu ai bani să plăteşti masa la restaurant eşti pus să speli vasele, nu să culegi legume, dar, recunosc, a fost o formulare nefericită, observarea căreia îmi dovedeşte însă faptul că ai citit .

Mie nu-mi plac castraveţii cruzi şi nici roşiile sub nicio formă, astfel că, pentru mine morcovii din salată au fost singura chestie mâncabilă. Ai dreptate: i-am ales dintre celelalte legume, nu i-am cules ​​​

Peisajul este dezolant, pe bune, dar cu atât mai mult m-a surprins restaurantul extraordinar de curat, mult diferit şi peste aşteptările mele. ​

Ai renuntat tu la cafeaua cu hel? Inghetata cu ce a fost? ​

Timpul mă presa, ca de fiecare dată în asemenea excursii , şi oricum nu o puteam savura în pace, pentru că eu nu beau cafeaua fierbinte, iar timp să se răcească... yok.

Fistic... şi, da, mi-a plăcut.

Mulţumesc mult pentru vizită şi ecou! ​​​

iulianic, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSahara, o excursie ce nu trebuie ratată: