ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2024
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Vacanta la lacul Garda. Partea intai - Cazarea din Castelnuovo del Garda

Am avut un an (scolar) greu, cu ambii copii in clase terminale (fata -clasa a VIII- a, baiatul -a XII- a), dar pentru ca s-a incheiat cu bine si copiii au intrat unde au dorit, ne-am hotarat sa luam o binemeritata vacanta! Fiica mea a visat demult sa ajunga in Italia (pizza, pastele si … inghetata sunt preferatele ei), iar baiatul a vrut la un lac in munti, pentru ca la mare e prea cald in august, asa ca alegerea a fost usoara: lacul Garda, cel mai mare lac din Italia. Am stat 15 zile, de pe 2 august, cu cazare in Castelnuovo del Garda 12 nopti si 2 nopti in Milano.

Am luat bilete de avion la Ryanair cu aproximativ 2 luni inainte de vacanta, cu aterizare in Bergamo. De aici se poate ajunge cu trenul pana la Peschiera del Garda, care este la cca 8 km de Castelnuovo, sau cu Flixbus pana la Peschiera sau la Gardaland aflat la 6 km de Castelnuovo. Intrucat biletele la Flixbus erau mai scumpe, iar ca timp, tot pe acolo ca si cu trenul, am preferat varianta mai ieftina.

De la terminalul sosiri, am luat autobuzul spre gara. Biletele se iau de la automatul din statie, iar daca nu va descurcati, este un angajat care ajuta. Costa 3 euro/pers. In autobuz trebuie validate la un aparat. Am facut cca 15 minute pana la gara pe care nu aveti cum sa o ratati, intrucat se vede inainte sa opreasca autobuzul. In gara sunt automate pentru biletele de tren, dar daca nu va descurcati exista si o casa de bilete. Doar 2 localitati de la lacul Garda au gara: Desenzano si Peschiera del Garda. Nu exista tren direct, se schimba la Rovato sau la Treviglio. Un bilet costa 10 euro. Cu tot cu schimbul de la Treviglio, am facut cam o ora jumate pana la Peschiera. Despre trenuri, numai de bine: scaunele cu tapiterie ca noua, aer conditionat, incarcatoare pt telefon si panou electronic pe care erau trecute statiile si ora la care ajungea trenul. Si la microfon erau anuntate statiile, atat in italiana cat si in engleza. De la Peschiera am luat un taxi pana la Castelnuovo, am mers vreo 15 min. si am platit 20 euro.

De ce Castelnuovo? Initial am cautat cazare langa lac, in statiuni aflate in sud si est pentru ca aici se afla cele mai multe parcuri de distractii. Am gasit foarte putine apartamente cu 2 dormitoare + living, iar cele care mi-au placut costau peste 200 euro /zi, suma pe care nu eram dispusa sa o dau. Asa ca am largit cautarile si pana la urma am gasit un apartament care corespundea cerintelor noastre in Castelnuovo del Garda si anume Residenza Prezzemolo, cotat cu 9,6 pe booking. Pretul a fost foarte bun, 135 euro/zi, deoarece am beneficiat de o reducere (platforma booking a platit o parte din suma). Anulare gratuita pana cu 2 saptamani inainte de plecare.

Residenza Prezzemolo este un apartament intr-un mic complex care cuprinde vreo 10 apartamente, situat intr-o zona linistita, cu vile (cu piscine …) din Castelnuovo del Garda. Nu este la strada (care oricum este superlinistita, trec foarte putine masini) ci se intra pe o alee care da intr-o curte unde se parcheaza masinile. Apartamentele sunt la parter sau la etajul 1, cum era si al nostru, cu intrare de afara. Nu stiu daca se mai inchiriaza si alte apartamente din complex. Oamenii pe care i-am vazut pareau a fi proprietari- au tuns iarba, si-au curatat gradinita de buruieni, au spalat si intins rufe.

Cand am ajuns, gazda ne astepta pentru ca stia din convorbirile telefonice ora la care sosim. Ne-a facut un tur, ne-a explicat cum trebuie sa sortam gunoiul (este prima data cand facem asa ceva…), plus alte cateva chestiuni legate de cheisi de parola wifi. A mentionat si ca la plecare avem de platit o taxa turistica de 1 euro/pers/zi, adica in total 48 euro.

Apartamentul, spatios, curat, se intra direct in living. Aici se afla o canapea extensibila in care incap lejer 2 adulti, o comoda cu tv, masa cu 4 scaune, chicineta cu vesela, aparat de cafea si cateva produse utile lasate de proprietar: pastile cafea, plicuri ceai, biscuiti, ulei de masline, otet balsamic. Frigiderul un pic zgomotos. Din living se poate iesi in balcon unde se afla o masuta cu 2 scaune. Vederea este in spate, spre un crang unde zilnic alearga iepuri salbatici. Atat ziua, cat si noaptea liniste deplina, doar greierii se pot auzi uneori.

In continuarea livingului este un hol lung din care se intra pe stanga intr-un dormitor cu un pat single mai mare si un dulap cu polite. In capatul holului se afla dormitorul mare cu pat matrimonial, un dulap cu umerase si o polita, 2 noptiere, o comoda cu sertare si un tv. De aici se poate iesi intr-un alt balcon.

Pe dreapta holului se afla baia, mare, cu bideu, cabina de dus, uscator de par, masina de spalat rufe, detergent, sticlute mici cu gel de dus, prosoape. O fereastra mare pentru aerisire.

In hol se afla si aparatul de aer conditionat. Fara el ar fi fost tare greu!

In hol si living - gresie, in dormitoare- parchet. Jaluzele din lemn.

Lajumatatea sejurului ne –au trimis mesaj ca vin sa faca curat si sa schimbe prosoapele si asternuturile. Ok!

De la apartament pana la statia de autobuz se fac cca 7-9 minute pe jos. Noi am mers in primele 5 zile cu transportul in comun apoi am inchiriat masina din Peschiera, de la Hertz, 45 euro /zi plata online, cu garantie 200 euro pe card de credit. Masina, un Renault Captur, aproape noua, cu 6000 km la bord.

Patiserie la 3 minute, restaurantul Pit stop 2 la 5 minute (cele mai bune preturi de la lacul Garda)

In fiecare marti, de la ora 8, targ cu tot felul de produse - patiserie, rotiserie (adica pui rotisati dar si alte produse din pui gata pregatite+ chiftelute diverse inclusiv din cartofi), pescarie –produse din peste gata preparate-creveti, peste la gratar etc. Am mai vazut tonete cu fructe, branzeturi de toate felurile, haine de firma dar si made in China, incaltaminte si bijuterii. Targul incepe chiar de la capatul strazii noastre (spre biserica) si se desfasoara pana langa statia de autobuz.

Aproape de statie este o parcare mare unde am prins in weekendul in care am sosit, un festival numit Sagra. Mancare, bautura, muzica live. De jur imprejur tonetele, in centru mese cu bancute. A fost placut sa ascultam muzica cu paharul de bere in fata si ciugulind cate ceva.

La mai putin de 100 metri de statia de autobuz sunt 2 supermarketuri- Famila si Eurospin. La acesta din urma am gasit preturi mai mici ca in Romania la unele produse, de exemplu apa plata la 2 litri costa 0,21 centi! Berea la 0,5l costa 0,59 centi. Mi-a mai placut si ca aveau tot felul de produse gata preparate: Pulpe, aripioare, pui intreg, peste la gratar, cartofi prajiti sau la cuptor, salate de tot felul, inclusiv tzatziki!

Ca o concluzie, pot sa spun ca ne-am simtit foarte bine la Residenza Prezzemolo si in Castelnuovo.

Urmeaza articolul despre locurile vizitate.

Trimis de ilee in 25.08.24 22:35:23
    Validat / Publicat: 26.08.24 05:59:05
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ilee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P29 Scarile de la apartament

[26.08.24 05:57:55]

Mutat în rubrica "Residenza Prezzemolo [Castelnuovo del Garda], LAGO di GARDA / PESCHIERA del GARDA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [26.08.24 08:04:11]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[26.08.24 08:33:34]

• SOCIALs