ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2024
REGIM MASĂ DP
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Relaxare la Murighiol

Pentru că în luna iunie a fost ziua soțului meu, iar el este un pescar împătimit, am vrut sa ii fac i surpriza și am rezervat 3 nopți la această pensiune din Murighiol. Citisem câteva impresii bune, câteva mai puțin bune, dar principalul motiv pentru care am ales aceasta pensiune a fost faptul că se află în afara satului, chiar pe malul lacului Murighiol. Am vrut liniște, odihnă și bineînțeles sa pescuim.

Am rezervat o cameră King cu balcon, in regim de demipensiune.

Drumul a fost nu foarte lung, foarte frumos. Îmi place Dobrogea!

Am ajuns la pensiune cam in jurul orei 12. Imediat ne-a a fost dată cheia camerei. Camera se află la etaj (pensiunea are parter, 1 etaj și mansardă) și ne-am cazat. Camera era curata, dotată cu un dulap pentru haine, tv, aparat de aer condiționat, frigider plasa pentru țânțari. Balconul camerei noastre era foarte mare (dar nu toate erau așa), curat, cu o măsuță și 2 scaune. In camera găseai tot ce era necesar pentru a prepara și a servi o cafea sau un ceai (cana electrica, căni, pahare, plicuri de cafea instant și ceai). Baia micuța dar curata, dotată cu tot ce aveam nevoie (uscător pe par, gel de duș, șampon, săpun solid și lichid, hârtie igienică).

Mâncarea a fost foarte buna. Micul dejun destul de variat, gustos și proaspăt. Am avut oua sau omleta, brânză, brânză topită, cașcaval, salamuri, șuncă presată, mușchi file, icre, crenvurști sau cârnăciori, iaurturi, o dimineața salată de vinete, in alta dimineața dovlecei pane și humus, roșii, castraveți, unt, gem, tot felul de dulciuri, cafea și ceai.

Cina se servea între ora 19 și 21. Mâncarea foarte gustoasa, porțiile mari și axată in principal pe peste. Oricum, in cursul zilei, îți spuneau care este meniul seara și întrebau dacă este ok, sau daca vrei altceva. In prima seara am avut un șalău prăjit cu mămăliguță și mujdei de usturoi, o nebunie! Am stins mujdeiul cu desertul, clătite cu crema de ciocolată.

A doua seara a savurat o plachie de somn (am avut de ales intre crap și somn) și o tarta cu mere și înghețată. Savuroasă plachia, dar nici tarta nu a fost mai prejos.

In ultima seara am ales intre un platou tradițional (grătar: mici, ceafa, cârnăciori, piept de pui, cu murături) și saramură. Am ales saramură. Grozava!!!

Foarte frumos locul, liniște. Ne-am relaxat 3 zile, am pescuit in lacul Murighiol, am admirat lebedele (erau foarte multe pe lac și în fiecare zi urmăream o familie cu 6 pui). Pensiunea organiza și excursiii cu barca in Deltă. Nu am mers pentru că fuseserăm cu alte ocazii.

Curățenia în cameră se făcea zilnic, ocazie cu care și schimbau prosoapele ude. Am fost surprinsa sa vad că au personal din Bangladesh care se ocupă de curățenie.

In concluzie am avut un mic sejur foarte relaxant, am fost mulțumită de alegerea făcută, iar cel mai important mi-am surprins soțul într-o un mod plăcut!

Trimis de Elena- in 28.06.24 21:55:34
Validat / Publicat: 29.06.24 07:48:45

VIZUALIZĂRI: 209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elena-); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 O zi la pescuit.

[29.06.24 07:48:36]

Bun revenit pe site, cu impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 14748&hid=24161.

nicole33
[29.06.24 08:49:28]

@Elena-:

Am vrut liniște, odihnă și bineînțeles sa pescuim.

Şi nu pui şi tu câteva fotografii cu "captura"?

Am rezervat o cameră King cu balcon, in regim de demipensiune.

Inspirată alegere!

Rezervând cu demipensiune v-aţi asigurat şi o adevărată cură de peşte.

La mulţi ani soţului! Felicitări pentru articol şi pentru surpriză!

[29.06.24 08:59:42]

@nicole33: Bună dimineața. Mulțumesc mult pentru ecou. Poze cu captura nu am făcut. Am prins în principal biban și câțiva cărășei, alt tip de peste nu cred sa mai fie în lac. Dar ne-am simțit minunat! Mulțumesc mult!

nicole33
[29.06.24 09:10:24]

@Elena-:

Am glumit în legătură cu captura, amintindu-mi de vremurile când vizitam Delta în fiecare an, iar prietenii, înainte de fiecare plecare, mă tachinau spunându-mi să am grijă că voi mânca acolo doar ce voi prinde eu personal . Asta în condiţiile în care eu nu am fost niciodată la pescuit şi nu aş avea atâta răbdare.

Important este că v-aţi simţit foarte bine acolo şi că recomanzi pensiunea.

[29.06.24 09:19:22]

@nicole33: Da, chiar trebuie sa ai răbdare pentru pescuit. Să știi că nici eu nu excelam la acest capitol, dar am luat "microbul" de la soțul meu. Încă o dată mulțumesc mult!

[29.06.24 12:04:59]

[29.06.24 12:12:23]

@webmasterX: Și eu va mulțumesc!

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Danubiu: