ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2011
    NOV-2011

Sub orice critică
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu recomand!

Subscriu la cele scrise de cel care a postat inaintea mea. Pensiunea este frumoasa, cainele pensiunii (Lord) si cu domnul proprietar sunt de nota 10 dar "doamna" proprietara este o isterica. Inca de la prima intalnire cu ea cand am discutat de pret si data "doamna" a inceput sa ne spuna ca a avut foarte multe experiente neplacute cu brasovenii si ne-a facut sa ne simtim prost bagandu-ne in aceeasi oala cu eventualii responsabili. Ne-am trezit cu ea tipand la noi la ora 1:30 ca ea nu a dormit deloc, ca e muzica prea tare si ii este frica sa nu cheme vecinii politia. Nu vreau sa exagerez dar de afara se auzea doar putin bass-ul muzicii iar casele vecinilor nu sunt lipite sau f. apropiate de pensiune. Nu mi se pare corect sa vii sa tipi la cei care-ti platesc "painea" fara a veni intai sa vorbesti frumos, cu bun simt. Daca ni s-ar fi zis respectuos sa lasam muzica mai incet altfel ar fi decurs noaptea. Recomand cu caldura celor ce vor sa inchirieze o pensiune in aceasta zona, sa ocoleasca "pensiunea Daiana"

P. S. la plecare am vrut sa vorbim cu proprietara iar o doamna in varsta de acolo ne-a zis ca proprietara nu vrea sa vb cu noi si sa-l cautam pe sotul dumneaei. "Ospitalitatea" si "bunul simt" au fost la standardele cele mai "inalte".

P. P. S doamna ar trebui sa specifice pe site-uri ca NU inchiriaza pentru chefuri, brasoveni si celor ce au de gand sa se simta bine si inca nu au implinit varsta de 60 de ani

Trimis de Sacalu* in 13.11.11 17:27:02
    Validat / Publicat: 13.11.11 18:27:17

VIZUALIZĂRI: 1992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sacalu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.11.11 20:49:32]

Suntem niste clieti care venim de cativa ani la Pensiune Daiana. In peroada 11-13 noiembrie 2011 vroiam sa venim cu niste prieteni in weekend la "Daiana", dar din pacate ni s-a spus ca ete rezervata si ne-a recomandat o locatie in vecinatate. In noaptea de sambata spre duminica se auzea muzica atat de tare incat a deransat toti vecinii. Si noi suntem tineri si ne distram, dar in limita bunului simt.

Sa va fie rusine ca va permiteti sa jigniti un om care v-a primit in casa lui pentru ca va cerut un lucru elementar. Pacat ca nu aveti cei sapte ani de acasa.

[14.11.11 22:07:42]

@Cernat. Mircea: Domnule Cernat Mircea, vorbiti de parca ati fi chiar proprietara frustrata si isterica a acestei pensiuni. Poate ma insel! In acea noapte (in care am inchiriat vila la cheie pt a SARBATORI o onomastica nu pentru a tine un PARASTAS) a cantat muzica ca la orice alt chef de oameni normali si ma repet, "vecinii" au casa cat de cat la distanta, iar daca dumneavoastra ati fi fost intradevar in vecinatatea nostra la un chef ar fi fost IMPOSIBIL sa auziti muzica de la noi! Sa ne fie rusine ca am platit pentru a tine o onomastica la care se asculta muzica in-door si nu am inchiriat pentru a face pomana sau de ce sa ne fie rusine?? Nu am rupt usi, nu am scos boxele pe geam, nu am vomitat, spart, expectorat, urinat, defecat, patat sau zgariat acea pensiune deci care e problema?? Vi se pare normal ca la ora 1:30 sa vi se spuna sa dati muzica incet in conditiile in care muzica era ca la orice chef normal (repet, nu am folosit boxele de la Cerbul de Aur...) ?? Iar daca proprietarei i s-a parut muzica prea tare nu era respectuos si la limita bunului simt sa vina si sa ne zica omeneste??? Nu puteti sa ne mintiti in fata ca muzica era exorbitant de tare deoarece PERSONAL am fost afara si la masina si la gratar si stiu exact cum se auzea de afara muzica!

Mi se pare ca si antelocutorii mei din celelate postari (Paff, elen4, Raoulp55) sunt cu putin bun simt odata ce au criticat-o pe proprietara?? Culmea dupa cum si userul Paff a spus, "doamna" are boala pe brasoveni! Poate dumneavoastra nu v-ati incadrat tiparului de o laudati...

Personal (ca brasovean cu facultate si masterat, deci nu cocalar manelar) nu consider ca a fost deplast acest "chef". Este dreptul meu sa-mi zic parerea pro sau contra. In cazul de fata este CONTRA!

[14.11.11 22:16:51]

@Cernat. Mircea:

Nu stau sa va critic gramatica dar tare curios sunt ce intelegeti prin

toti vecinii

? Mai sunt curios asupra faptului daca dvs ati inchiriat

o locatie in vecinatate

in timpul weekend-ului (presupun pentru un chef nu pt a va petrece concediul linistit in luna noiembrie la -3,4 grade) cum de ati auzit muzica de la cheful nostru in timp ce dvs. insiva aveati muzica in locatie?? Nu vi se pare putin cam cusuta cu ata alba aceasta poveste, doamna proprietara?

Paff
    [15.11.11 00:32:09]

Nu vreau sa transform site-ul asta de review-uri intr-un loc de cearta dar mi se pare asa cuidat cum la pensiunea asta au loc numai intamplari ciudate: vinul nu iese de pe gresie nici dupa trei spalari, muzica se aude atat de tare incat deranjeaza toti vecinii (probabil ca domnul derajat de muzica a luat si impresii la cald de la toti vecinii de pe strada atfel incat a observat faptul ca absolut toti erau deranjati de concertul, pardon cheful respectiv).

Mi se pare absolut normal ca pe acest site sa ne putem spune parerile, fie ele bune, fie rele fara sa ni se bata obrazul de rusine pentru ca am indraznit sa ii crtiticam pe cei care ne-au primit in casa lor (apropo domnule Cernat, proprietarii pensiunii vand niste servicii pe care noi le-am cumparat, nu ne-au primit in casa de pomana).

Vad ca povestea cu brasovenii se repeta asa ca sper sa ii se indeplineasca dorinta si sa ii calce pragul cat mai putini brasoveni, daca se poate, nici unul, astfel incat sa invete si doamna cu ce se mananca turismul si ospitalitatea si sa invete mai ales faptul ca nu poate baga in aceasi oala locuitorii unui intreg oras pentru nesimtirea unuia.

[15.11.11 18:48:42]

@Sacalu: Stimate domn dar cine a pomenit ca eu aveam muzica in locatie? Am venit la munte sa ma relaxez si sa ma odihnesc nu sa ascult basii la toti "oamenii cu bun simt".

Paff
    [15.11.11 18:54:03]

Pai daca aveai muzica si stateai la relaxare in cabana, cum auzeai muzica de la pensiunea Daiana?

Ok,am inteles gresit.

[15.11.11 19:12:41]

@Paff & Sacalu: nu rezultă de nicăieri că C. M. ar fi ascultat vreun fel de muzică la pensiunea unde au fost cazaţi. Nu cred că insistenţa pe acest subiect are vreun rol constructiv pe acest topic.

Am rugămintea să încercaţi a lămuri aspectele contradictorii cu argumente civilizate şi fără enervare. Şi, mai ales, fără a critica persoanele, ci combătând doar faptele şi/sau atitudinile cu care nu sunteţi pe deplin de acord.

Mulţumesc,

[15.11.11 19:14:51]

Stimate Domnule Paff in primul rand, in cabana din vecinatate se auzeau doar basi penrut ca era amplasata undeva mai jos decat Pensiunea Daiana. In al doilea rand de la ora 20 (cand am iesit pe afara sa ne plimbam) pana la ora 4 dimineata muzica a cantat neincetat. Si mie imi place ma distrez si sa ascult muzica, dar in limita bunului simt si pana la o anumita ora.

In ultimul rand daca ai inchiriat o pensiune nu inseamna ca ai cumparato si poti face ce vrei tu.

Andox
    [15.11.11 20:24:06]

Pana la ora 4 te-ai plimbat sau pana la ora 4 ai ascultat basii?

[16.11.11 07:50:33]

@Cernat. Mircea: Am inteles domnule Cernat. Treaba sta cam asa: dvs ati venit la o cura de relaxare (sanatoasa de altfel) in luna noiembrie (la -4 grade) in Moeciu, un weekend, dar din pacate pensiunea Daiana la care ati venit a fost ocupata de noi, cei necivilizati. Proprietara va recomandat o alta locatie in apropiere, la care ati si fost. Pana aici totul este OK. Dupa ce ati ajuns acasa, a doua zi, sa inteleg ca v-a luat dorul sa cautati inca o data pe acest site parerile scrise de useri despre pensiunea la care nu ati mai avut loc de noi (Daiana) ?? Nu este cam cusuta cu ata alba? Cum se faca ca la o zi dupa ce am postat eu impresia a aparut si ecoul dumneavoastra? (asta in conditiile in care aveati deja efectuata acea "cura de relaxare" la alta pensiune) ?

P. S. Parca era muzica tare care deranja toti vecinii, acuma a ramas doar bassul? Peste cateva ecouri voi citi ca erau doar vibratiile geamului sau ca era liniste

[16.11.11 08:00:52]

@webmaster: Nici nu mi se pare prea plauzibila varianta cu concediul de relaxare in luna Noiembrie pe frigul asta, concediu in care pur si simplu vrei doar sa te relaxezi stand intr-o pensiune alaturi de niste prieteni in liniste totala (fara muzica). Eu personal cred ca acest domn C. M. este chiar proprietara pensiunii (parere personala) datorita faptului ca a postat ecoul la ce am scris eu imediat a 2-a zi, iar daca ar fi intr-adevar altcineva, mi se pare ciudat ca dupa un concediu terminat deja (la alta pensiune) sa vii acasa si sa cauti pareri despre pensiunea la care ai vrut sa mergi initial

Numai bine!

[16.11.11 08:08:29]

@Sacalu: daca un concediu in noiembrie pare ciudat, cum ti se par atunci aceia dintre noi care si-l iau (cel putin o parte din el) prin decembrie, ianuarie ori chiar februarie, cand este chiar cu mult mai frig afara?! Dar lasand acest amanunt la o parte, pot sa-ti spun cu siguranta ca NU e vorba despre proprietari. Dar asta nu inseamna ca acestia nu se cunosc deloc cu interlocutorul nostru de mai sus.

[16.11.11 14:00:58]

@webmaster: mie personal mi se pare ciudat sa vi sa-ti faci concediul (in care nu asculti muzica) alaturi de prieteni (culmea si ei tot in concediu) in luna noiembrie, tocmai in Moeciu, "in the middle of nowhere" unde nu prea ai ce face decat sa mergi la castelul Bran sau sa serbezi o onomastica (prin muzica, distractie si voie buna). Cat despre concediul luat in luna decembrie sau ianuarie acolo este alta mancare de peste deoarece sunt sarbatorile de iarna. Iar multi din cei care si-l iau in februarie si-l iau pt a nu pierde zilele ramase de pe anul anterior (care pot fi luate numai pana in martie). Este doar parerea personala.

Despre siguranta ca nu este proprietara, nu sunt convins, deoarece oricine isi poate face mai multe conturi de pe mai multe adrese de email.

[16.11.11 14:15:27]

Nu e chiar asa - pe AmFostAcolo clonele sunt depistate, de regula, destul de usor.

Dovada si banarea contului tau clona, Andrei B., creat in urma cu abia cateva minute.

[16.11.11 17:26:07]

@webmaster: Tocmai de accea am facut clona, sa-ti demonstrez ca se poate. Iar banata a fost datorita faptului ca am postat de pe userul Sacalu cu adresa de mail acs... @yahoo.com iar clona avea mail-ul sacalu... @yahoo.com. In plus, nu mi-am schimbat IP-ul intre cele doua logari! Daca l-as fi schimbat nu ai fi stiut ca sunt tot eu.

Cernat.Mircea, Paff, Sacalu*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Daiana [Moieciu de Jos]: