ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

Confort la Pensiunea „Comfort” din Sovata

Sfârșit de mai și început de iunie, o ieșire nu foarte departe de Sibiu. Asta îmi doream și cum n-am mai fost în Sovata, am ales această destinație, între Sibiu-Sovata fiind aproximativ 150 km, deci convenabil ca distanță, iar pentru cazare, am optat pentru Pensiunea „Comfort” .

Stațiunea a fost pentru mine o încântare, plină de flori, între care trandafirii sunt în top. Au fost trei zile de relaxare și la aceasta a contribuit și cazarea aleasă.

Pensiunea se află pe Str, Bradului, 20, foarte aproape de centrul stațiunii al cărui punct zero ese Lacul Ursu, aflat la o distanță de 10- 15 min. de mers pe jos,   iar Lacul Negru  la 5 minute.  Este notată cu 3* și are un scor foarte bun pe Booking, peste 9.

Pensiunea este o construcție nouă, așa cum am văzut multe  prin staține. Arhitectura ei nu are elemente de dantelărie asemenea vilelor vechi, care sunt o încântare a ochiului, instagramabile, ca să folosesc un termen la modă. Însă lemnul folosit pentru terase face să se încadreze perfect în stilul stațiunii.

Pensiunea dispune de 14 camere și 2 apartamente. Un plus, semnalul WiFi este foarte bun, conectarea se face automat, fără parolă. Alături de pensiune se află parcarea.

Lobby-ul nu este mare, dar bine împărțit. Pe lângă recepție, pe un perete de vis-a- vis este un poster cu stațiunea, pe o măsuță se găsesc pliante în limbile română și maghiară despre obiectivele de vizitat, apoi un loc de relaxare cu o canapea, fotolii și o măsuță, mobilier aflat și la fiecare etaj. Flori ornamentale, adevărate, nu din plastic, înveselesc ambientul. Coborând câteva trepte, se află locul de joacă pentru copii.

Camera 8, aflată le etajul al  II-lea,   în care am stat cele două nopți, are un pat matrimonial, confortabil, (nici nu s-ar putea altfel într-o pensine ce are numele „Comfort” !), cu două noptiere, fiecare cu veioze. Pe peretele opus, un televizor, în care predomină emisiunile în limba maghiară, dar sunt și câteva posturi în limba română. O măsuță cu două fotolii și o alta dotată cu o oglindă și un scaun, întregesc mobilierul. O notă bună: la sosire, pe masa respectivă, o tăviță cu două pahare și două bomboane de ciocolată, așa ca o urare de bun-venit. Lipsea însă o sticlă cu apă, cum mi se pare că ar fi fost normal. Pe peretele opus patului se află aparatul de aer condiționat, pe care nu l-am folosit că nu era cazul. In cameră este și un fotoliu pătrat, nu știu ce denumire are asemenea piesă de mobiler, dar e foarte confortabil și el.

Holul de la intrare are un dulap împărțit în zona cu umerașe și zona cu rafturi și un loc de pus bagajul. Am găsit și perie de haine.

Baia, de o dimensiune potrivită, chiar suficient de mare, este cu duș. Am găsit produse: șampon, săpun solid, pe perete  uscător de păr, prosoape pufoase, totul foarte curat.

Balconul

Este generos pentru o pensiune, dotat cu o măsuță, două scaune și un uscător. Balustrada este din lemn. Priveliștea din fața balconului a fost o încântare! Am avut noroc să avem camera în spatele pensiunii, pentru că dacă ar fi fost la stradă, priveliștea ar fi fost alte clădiri, nu vegetație.

Cazarea este cu mic dejun inclus în preț. El se servește în restaurantul aflat la parter sau poate e chiar un demisol, ținând seama că pensiunea este situată la diferență de nivel între partea din față și cea în care este restaurantul. Oricum, trebuie să cobori niște trepte ca să ajungi acolo. Restaurantul are și o terasă, dar care la data la care am fost eu nu era deschisă. Micul dejun, sistem bufet, are din partea mea nota 10! Am găsit mezeluri de calitate: cârnați secuiești, de două feluri, picanți și nepicanți, salam, chiar și slănină. Brânzeturi de mai multe feluri, cutiuțe cu unt, gemuri de două feluri, miere de albine, ouă: omletă, fierte, ochiuri, cremă de ouă,   apoi n-au lipsit salata de vinete, zacusca, dulciurile, fructele, iaurtul, laptele și cerealele. Răcoritoarele nu au fost din cutie, ci limonadă în care pluteau feliile de lămâie, socata făcută și ea tradițional. Cafea era espresso. Ceai, pliculețe „Fares” pentru doritori.   Poate mi-a scăpat ceva. O notă bună și de subliniat este că, în general, micul dejun n-a fost repetitiv. De exemplu, dacă într-o dimineață ouăle erau fierte sau omletă, în alta, erau făcute ochiuiri și sub formă de cremă de ouă, ceva foarte gustos, prima dată am mâncat așa ceva. De asemenea, și dulciurile erau diferite: în prima zi, am avut brioșe și  prăjitura „Negresă” , a doua zi, am mâncat minciunele. Si la toate acestea adaug că tot ceea ce am mâncat a fost foarte gustos.

Când se coboară spre restaurant, în dreapta scărilor, se află un loc de joacă pentru copii, loc în care am văzut jucării diferite atât pentru fetițe, cât și pentru băieței.

După atâtea plusuri care mi-au făcut șederea plăcută și confortabilă, vine și un minus: pensiunea nu are lift! Am urcat două etaje cu bagajul destul de greu, că mi-am luat cam multe, inclusiv pentru plaja care n-a fost să fie. O construcție nouă, modernă ar fi trebuit dotată și cu un lift așa cum este dotată la intrare cu rampă de acces pentru persoane cu dizabilități. M-am întrebat: cum ar putea urca asemenea persoane la etaj? Așadar, sub acest aspect, confortul se diminuează...

La capitolul amabilitatea personalului, nota este 10! Interacțiunea a fost foarte bună cu doamna de la recepție încă din momentul rezervării. Și personalul de la restaurant a fost foarte amabil. Țin să menționez că absolut nimeni, nici dintre cei de la pensiune, nici din stațiune nu m-au abordat în altă limbă, decât limba română! Amabilitatea a simțit-o peste tot: în restaurante, magazine, în plimbarea cu trenulețul turistic.

A fost o ieșire de weekend relaxantă, iar pentru doritorii de Sovata, recomand această pensiune.

Trimis de Rodel in 16.06.24 12:35:20
Validat / Publicat: 16.06.24 14:48:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SOVATA [MS]

VIZUALIZĂRI: 350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 În cameră.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.60 EUR pe cameră

[16.06.24 14:48:16]

Mutat în rubrica "Pensiunea Comfort, SOVATA [MS]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[16.06.24 15:32:38]

@webmasterX: OK!

Mitica49
    [16.06.24 15:49:20]

O bună recomandare pentru cazare în Sovata, stațiune pe care mi-aș dori să o mai vizitez încă odată (am fost acolo în 2014, am scris un review uluitor care a luat... 1 vot - eram la începuturile mele pe AFA și nu prea știam cu ce se mănâncă activitatea asta). Mi-au povestit și alte persoane că merită să stai câteva zile acolo.

Să auzim de bine!

[16.06.24 16:00:56]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Carmen Ion
    [16.06.24 17:39:47]

@Rodel: Felicitări! O alegere foarte bună (minus treaba cu liftul, care m-ar fi deranjat și pe mine) într-o stațiune de top din Romănia. Am vizitat-o și eu anul trecut și mi-a plăcut mult.

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [17.06.24 10:28:42]

@Rodel: Felicitări pentru alegere! Stațiunea Sovata a devenit foarte atractivă în ultimii 10 ani, au apărut unități de cazare noi, au fost renovate altele noi, s-au amenajat trasee de vizitare/plimbare, sunt multe posibilități de petrecere a timpului liber etc. Plus că împrejurimile oferă multiple atracții turistice - Praid, Corund, Sângiorgiu de Pădure, Bezid, Crișeni și altele.

Stațiunea e frumoasă în orice anotimp!

[17.06.24 10:55:06]

@Mitica49:

Cred că trei zile sunt suficiente pentru plimbări prin stațiune, dar dacă vrei să te bucuri și de apele sărate, merită mai mult. Lacurile sărate, care s-au deschis acum, au un orar cam neobișnuit. Eu mă bucur de cele de la Ocna Sibiului și nu tânjesc după altele.

[17.06.24 11:03:04]

@tata123 🔱:

În cele trei zile, m-am limitat doar la plimbări prin stațiune care, pentru mine, a fost ceva nou. Traseul din jurul Lacului Ursu este o zonă de promenadă foarte bine amenajată. Stațiunea poate fi un exemplu pentru cele lăsate în paragină.

[17.06.24 11:07:21]

@Carmen Ion:

Nu mi-a fost deloc ușor să urc două etaje cu bagaj, dar la noi trebuie să fie ceva si cu minus... Dincolo de acest aspect, cazarea a fost foarte bună.

Carmen Ion, Mitica49, tata123 🔱