ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2024
REGIM MASĂ faraMasa
RĂU

Extrem de nemulțumit

Sejur de cosmar

In perioada 26,07-28,07,2024, am fost cazati la hotel Palas din Mamaia, in camera dubla, unde am ajuns relativ tarziu, in jur de orele 21, unde am avut parte de cea mai neplacuta mini-vacanta.

In primul rand, nu am gasit loc de parcare, ca atare am intrebat totusi persoana din fata hotelului, responsabila cu parcarea/paza, daca putem gasi macar o parcare cu plata in zona.

Acesta a ridicat din umeri si atat. Am mers la receptie, cu copil de 4 ani dupa noi, am intrebat de data aceasta receptionera daca putem gasi loc de parcare, aceasta spunandu-ne ca, putem parca oriune gasim loc, deoarece sambata si duminica nu se platesc locurile de parcare... Abia am gasit un loc, la capatul strazii, aproape de hotel Pelican, unde mai erau inca trei masini.

Dupa care, am intrebat daca putem plati cu card, tichete de vacanta. Raspunsul a fost-NU ptr ca e weekend. Nu prea am inteles... dar, in fine ne-am cazat, la etajul 2, camera mica, cu dus fixat in perete, baterie deficitara, fara plasa ade tantari la balcon, prosoape vechi (aveam de acasa, fiind cu copil mic) aer conditionat, frigider.

Plusurile acestui hotel sunt pozitia fata de plaja si piscina.

Am intrebat, evident, in jurul nostru si am aflat de la un salariat din zona, ca, masina a fost ridicata!

daca nu i-ati dat paznicului o suma de bani (20,30 sau 40 lei), nu va mai ridicau masina, va gasea portarul loc de parcare si nu trebuia sa mergeti acum sa ridicati masina, sa platiti o taxa de 580 lei plus ca o sa primiti amenda de 300 lei!!!

Evident, sotul a plecat cu un taxi, sa intre in posesia masinii, undeva la 15 km, distanta de hotel. Copilul a inceput sa planga...

Am mers la receptie si am relatat incidentul iar receptionera de serviciu a raspuns-colega de aseara care era de tura, e noua, nu a stiut sa va spuna ca portarul trebuia sa va indrume catre o parcare cu bariera, de la capatul strazii. Ce credeti, era exact locul din proximitatea parcarii masinii noastre.

In timplul discutiei noastre, in fata hotelului, portarul de tura, a luat 30 lei de la o domnisoara si acesta i-a facilitat parcarea pe locul pompierilor chipurile!

Nu se poate asa ceva, este inadmisibil!

Si aici trebuie sa dam spaga???

Este foarte dezamagitor... Bataie de joc... ptr oamenii simpli care nu sunt informati corect si au parte de un sejur de cosmar, in loc de o vacanta placuta!

Trimis de Magda lena in 28.07.24 23:35:26
Validat / Publicat: 29.07.24 07:17:35

VIZUALIZĂRI: 565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Magda lena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.24 07:16:42]

Bun revenit pe site, cu impresii

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 115055&hid=6756.

[29.07.24 07:19:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Palas Hotel [Complex Palas-Pelican], MAMAIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Pelican Hotel [Complex Palas-Pelican]]

nicole33PHONE
[29.07.24 07:43:58]

@Magda lena:

Tare neplăcut incidentul cu mașina!

Abia am gasit un loc, la capatul strazii, aproape de hotel Pelican, unde mai erau inca trei masini. … Problema este ca, a doua zi, dupa mic dejun (acesta a fost ok), MASINA NOASTRA DISPARUSE.

Nu am mai fost de mulți ani prin acea zona și nu știu cum mai este in prezent. Locul pe care ați parcat era marcat corespunzător ca loc de parcare? Sau era in raza vreunui indicator de oprire interzisă cum erau multe pe acolo?

nicole33
[29.07.24 18:01:01]

@Magda lena:

Hmmm... şi tăcerea este un răspuns. Ba chiar unul extrem de concludent.

Mda... Exact cum bănuiam. Tipic românesc

Este mai simplu să blamezi hotelul, personalul, pe oricine altcineva în loc să-ţi asumi responsabilitatea pentru a fi parcat aiurea şi, evident, NEREGULAMENTAR. Altfel nu-ţi ridica nimeni maşina, asta e clar.

Informaţia că "sâmbăta şi duminica nu se plătesc locurile de parcare" este cât se poate de corectă, însă se referă doar la locurile de parcare marcate corespunzător. Voi aţi interpretat-o că puteţi parca oriunde fără nicio grijă, ceea ce nu se întâmplă nicăieri nici la munte, nici la mare şi nici în oraşele de domiciliu ale fiecăruia.

Nu se poate asa ceva, este inadmisibil!

Si aici trebuie sa dam spaga???

Nu ştiu, eu sigur NU aş fi şpăguit portarul, dar nici nu aş fi parcat în zone în care oprirea este interzisă . Aş fi dat jos bagajele la recepţie şi aş fi căutat apoi un loc de parcare liber. Căutam până găseam, chiar dacă ar fi trebuit să mă întorc pe jos înapoi la hotel, dar nu blocam sau încurcam circulaţia pe aleile dintre hoteluri, nu riscam amenzi sau/şi ridicarea maşinii. Alţii, mai comozi şi mai "generoşi" decât mine, probabil ar fi cotizat la portar, treaba lor.

Magda lenaPHONEAUTOR REVIEW
[30.07.24 11:01:04]

@nicole33:

Bună ziua, ați înțeles greșit!

Îmi asum faptul că, am parcat neregulamentar, (am văzut a doua zi, pe lumina, printre crengile copacilor, semnul de oprire interzisa, ) străduță era slab luminata, plină de mașini, nu am parcat din comoditate! Evident, într - un final, am coborât bagajele în fata recepției și apoi am cautat loc de parcare!

Nu blamez, pe nimeni!

Doar că sunt supărată că, NU AM FOST INFORMATA CORECT, DE RECEPȚIONERA ȘI PORTAR, (deși i-am întrebat pe ambii) că exista posibilitatea parcării mașinii în proximitatea hotelului, bariera pe care o putea ridica acel gardian/portar! NU COMENTAȚI FĂRĂ SA CUNOAȘTEȚI REALITATEA! 😡Referitor la șpagă, a comentat cineva care a dat bani gardianului! (nu trebuie încurajat acest lucru!)

Am împărtășit aceasta experienta neplăcută ptr a lua la cunoștință și alti turiști, sa nu ajungă în această situație!

Repet: daca eram informați corect, nu treceam prin aceasta situație neplăcută!

• Alte impresii din această RUBRICĂPalas Hotel [Complex Palas-Pelican]: