ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2024
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

Orient Galați - Un Hotel Cochet La Marginea Dunării

Pentru prima noapte de cazare dintr-un mic circuit prin România, am ales orașul Galați. Asta pentru că deși am colindat aproape prin toată țara, zona aceasta (Brăila-Galați) rămăsese teritoriu necunoscut.

Cum drumul nostru spre cazarea principală din Rădăuți, mergea cumva prin Moldova, am făcut un ocol și am dormit o noapte în Galați. Rezervarea a fost efectuată prin platforma Booking, așa cum fac cu mai toate cazările acestea de 1-2-3 nopți.

Am prins o ofertă (zise booking) și am plătit 336 RON pentru un apartament în cadrul Hotelului Orient de 3 stele, ce avea să acomodeze 3 adulți și 1 copil.

Am primit și mic dejun gratuit (zice booking că ar fi un upgrade având nivelul maxim de membru Genius). Cum check-in-ul avea să se facă după clasica oră 14... am mai vizitat una alta până la ora prânzului. Poate voi scrie separat despre asta.

Informații despre Hotel

Am ajuns în proximitatea hotelului undeva pe la ora 13.30. Știam de dinainte, în urma verificărilor pe care le fac mereu (recenzii Booking, recenzii Google Maps, vizualizare locație pe Google Maps Street View, etc) unde se află poziționat Hotelul. Undeva în zona cartierului Micro 19, foarte aproape de un super market LIDL dar și de un Hyper market Kaufland, dar și de bacul de la Galați sau turnul de televiziune.

Nu este un hotel cu renume, având bazele de pornire în 2021 și este localizat într-un cartier liniștit din Galați, pe Str Victor Vâlcovici nr. 3.

Dispune de camere twin, camere cu pat matrimonial sau apartamente.   Pentru copiii sub 5 ani, cazarea este gratuită, se servește și mic dejun tip bufet suedez iar personal este prietenos.

De asemenea, hotelul este defapt un fost bloc de... nefamiliști, lucru confirmat și de recepționera cu care am discutat mai multe. A fost preluat de... cineva și transformat îm 2021 într-un hotel de 3 stele. De altfel chiar lângă hotel este o clădire identică, ce a rămas tot un bloc obișnuit locuit de diverse familii, la fel și în jurul hotelului, blocuri simple de cartier. Hotelul iese cumva în evidență, fiind ceva mai modern în peisajul ușor anost cu tentă de anii '80, tentă creată de blocurile gri din jur.

Hotelul este dispus pe 4 etaje.

Parterul avea 8 camere.

Etajul 1 avea 16 camere, iar etajele 2,3 și 4 aveau câte 18 camere, fiind evident construite și amenajate în oglindă. După calculele mele, majoritatea camerelor erau cu paturi duble sau matrimoniale, apartamentele fiind doar câteva.

Așadar un total de aproape 80 de camere.

Parcarea

Locația are parcare propie, situată în spatele hotelului. Undeva la 15-20 de locuri. Când am ajuns noi, erau destule locuri libere dar acestea s-au ocupat gradual, până la maxim, până pe seară, chiar dacă era duminică.

Am mers spre recepție unde am primit cheia de la ușă + o cartelă pentru a porni curentul electric în cameră, acesta fiind condiționatat de celebra carteluță fără de care nu funcționează mai nimic în interior.

Camera

Am primit un apartament de la etajul 2, având vederea spre o laterală a clădirii. Apartamentul era compus din hol + baie + 2 dormitoare din care unul mai mare și unul mai mic.

Dormitorul mare, era practic jumătate din amprenta întregului apartament, iar al doilea mai mic, diferența de suprafață de la a doua jumătate minus holul și baia.

Deși mă așteptam ca  apartamentul să nu fie fix ca în poze, se pare că m-am înșelat. Era fix ca în fotografiile de prezentare. Am apreciat din start stilul vintage folosit pentru decorul camerelor.

Să le luăm pe rând...

Baia

Nici foarte mică, nici foarte mare... potrivită pentru o persoană, dotată cu cabină de duș, vas de toaletă, chiuvetă și uscător de păr. Desigur prosoape curate așezate frumos pe suportul dintr-un colț. Apa avea presiune suficientă și nu am avut fluctuații de temperatură, semn că centrala folosită avea un boiler suficient de mare pentru a menține o temperatură constantă pentru o perioadă lungă de timp.

O singură chestiune aș avea de reclamat asupra băii. Nemernicul de silicon de la îmbinările plintei de jos de la chiuveta cabinei care deja avea urme negre de mucegai. Se întâmăplă din cauza umezelii constante iar soluția este înlocuirea periodică a siliconului.

Dormitorul mic

Un dormitor destul de spațios cu o fereastră mare din Tâmplărie PVC + geam termopan. Televizor, pat suficient de mare pentru 2 adulți plus o măsuță unde puteai pune bagajele dar și o oglindă. De asemenea erau și 2 comode cu 2 lămpi pe ele. Această cameră nu avea aer condiționat și era destul de cald aici. Nu am putut să nu observ tapetul montat impecabil, de nici nu se vedeau îmbinările dar și modelul atent ales. Mocheta de pe jos a venit ca o completare perfectă cu modelul de pe pereți.

Dormitorul mare

Aceeași amenajare cu tapet dar și cu mocheta din camera vecină. Fiind simțitor mai mare, camera avea și un dulap pentru haine dar și o canapea de 3 persoane plus un fotoliu. De asemenea am avut și aici televizor plus un birou cu scaun dar și un mic frigider unde ne-am putut pune ceva gustări, fructe sau de ce nu bere și suc, binevenite pe aceste vremuri caniculare.

Camera mare avea și aer condiționat marca Nordstar, de vreo 12.000 BTU după calculele mele.   Aerul condiționat răcea foarte bine dar din păcate aerul generat de el ajungea cu greu în camera vecină, prin holul dintre cele 2 camere.

Lipsa aerului în a doua cameră am considerat-o un dezavantaj, chiar și după ore de funcționare, în camera vecină fără aer, fiind în continuare foarte cald.

Și aici în dormitorul mare erau ferestre din tâmplărie PVC cu geam termopan care contrat numeroaselor probleme avute la alte cazări, se închideau ermetic și izolau atât fonic cât și termic încăperea de exterior.

Micul Dejun

Așa cum am spus, micul dejun a fost inclus. Acestea se servea de la 7 la 10. Am ajuns undeva după ora 8, la parter, în spatele lifturilor. Am identificat 2 încăperi unde erau mese și scaune plus televizor. Doar în una din ele era bufetul suedez, a doua fiind destinată strict servirii micului dejun.

Eram curios cum este micul dejun. Nu mă așteptam la ceva spectaculos de la un bufet suedez...românesc. Așteptările mele au fost parțial confirmate. Micul dejun a fost îndestulător și suficient pentru un start de dimineață. Acesta a cuprins... omletă, ou ochi, crenvurști, cârnăciori, diverse șunci și salamuri, cașcaval, brânză, roșii, castraveți, dulcețuri.

Plus... cafea, suc natural de portocale, lapte, cereale, ceaiuri.

Concluzii

Consider că această cazare a meritat din plin valoarea achitată. Apartamentul a fost suficient de spațios, curat, amenajări moderne, aer condiționat, apă fierbinte la baie iar poziționarea hotelului fiind într-o zonă ferită de agitația orașului, în spatele blocurilor de la bulevardul învecinat. Apoi dacă mai plusăm și micul dejun, deja pot declara cazarea ca fiind chiar de repetat pentru alte ieșiri.

Toate aspectele menționate, sau aproape toate, sunt confirmate cu fotografii înserate în galerie.

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 22.07.24 15:46:27
Validat / Publicat: 22.07.24 16:58:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GALAȚI
  • Alte destinații turistice prin care a fost: -

VIZUALIZĂRI: 300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P30 Hotel Orient - Dormitorul Mic
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

[22.07.24 20:12:16]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

⭐ValentinB_88⭐AUTOR REVIEW
[23.07.24 15:04:37]

@webmaster: Mulțumesc.

doinafil
[23.07.24 15:29:59]

N-ași fi crezut că un bloc anost de nefamiliști de prin anii '80 să fie transformat într-un hotel atât de fain! Dar, uite, că se poate, cu priceperea unor unor arhitecți, structuriști și decoratori să fie transformat într-un loc primitor, care poate concura - cu brio - cu un hotel de aceeași cotare din țară sau din afară!

Felicitări pentru alegere, pentru articol și poze! ... ah!... și să nu uit de pupicii de final

doinafil
Alte impresii din această RUBRICĂOrient Hotel: