ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2024
ÎNSCRIS: 27.11.23
AUG-2024
Familie

încărcat de pe telefon!

Shine bright like a diamond 💎 “vorba lui Rihana”

Iată ca am ajuns și lumea de cristal a lui Swarovsky 💎❣️💎. De mult mi-am dorit să vizitez acest “imperiu strălucitor” , nu pt ca aș fi o împătimită a diamantelor și cristalelor, dar pt măreția locului în sine, a sutelor și miilor de ore lucrate pt aceste capodopere.

Am ales o zi de weekend pt vizitarea acestuia, mai exact 15 august (Sf. Marie) ei ce să vezi și în Austria era sărbătoare… puțin greșit aleasa dată când m-am văzut la intrare cu sute de persoane… mentionez ca era în jur de 11:00, am intrat puțin în panică pt ca am zis “na fain, sigur nu o sa apuc sa vad mai nimic de îndelete” . Total gresit, toata nebunia a fost decat la intrare, in rest a fost foarte ok.

Cum intri in prima încăpere “tronează” un diatai diamantul: unul dintre cele mai mari diamante din lume șlefuit de mâna, de 310.000 karate (da ați citit bine 😊) cu 100 de fațete…. 💎

totul se desfășoară în 18 încăperi fiecare diferite în felul ei, cu diverse reprezentații de ex: ce a purtat Marilyn Monroe, diverși artiști, e fabulos, mai este o încăpere cu zăpadă ❄️☃️, efectiv mi-au înghețat picioarele 🙃, nu pot spune ca mă fermecat o anume încăpere pt ca toate sunt super “sclipitoare “in felul lor, nu ratați niciuna. La intrare primiți o harta dupa care sa va ghidați.

Mai era o încăpere cu hologramă… Doamne când a început să vb Martin Luther King lângă mine era să o iau la fugă 😀, acolo în acea încăpere au câte un mic discurs mai marii lumii. Foarte mișto.

Vizitând toate încăperile ne îndreptăm spre ieșire, bineînțeles ca nu putea lipsi și magazinul în sine, foarte frumoase, prețuri după părerea mea cam după fiecare buzunar, depinde ca îți dorește, clar ca luxul și opulenta sunt la ele acasă 🤩.

Aici nu se termină, de la ieșire intri în grădină, unde se petrec diferite acte de circ, la diferite ore, acrobații, clown, balerină care dansează într-un “bol de crystal” foarte foarte mișto, sunt 2 locuri de joacă, un turn interior și unul în aer liber, există tonete cu mâncare și băutură. Tot acolo este și un punct de observație, labirintul în formă de mâna, și caruselul. Excepțional.

Prețul biletului pt adulți e 23€, iar pt copii 7€, as putea spune ca e cam mic prețul la ce ofereau. Luați-vă destul timp pt asta, 6-7 ore, nici nu îți dai seama când a zburat timpul.

Vă doresc vacanțe reușite și pline de balsam pt suflet 💌

Trimis de Rina23 in 19.08.24 08:44:11
Validat / Publicat: 19.08.24 09:49:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rina23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.24 09:49:29]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Muzeul Swarovski [Wattens], INNSBRUCK" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Muzee în Insbruck și împrejurimi]

Yolanda
[22.08.24 13:26:51]

@Rina23: un loc interesant, fotografii frumoase DAR pentru a nu scadea calitatea articolului ar fi bine sa nu mai folositi expresii din argou, gen " e misto"...

Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Swarovski [Wattens]: