ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2024
BUN

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Mera Resort, merita o sansa

Salutare, din nou! A trecut vara, s-a dus și concediul și am zis că măcar un mic review merită să scriu pentru viitor!

Despre drum, numai de bine, același Onești - Constanța, deficitar din toate punctele de vedere. De menționat este faptul că niciodată, în 38 de ani, nu am mai mers în Venus. Am ales această cazare, pe la începutul lunii august, la îndrumarea unor rude care își făcuseră sejurul tot la acest resort - Mera Resort.

Am ajuns în locație cu usurință, până la intrarea in Parcarea 1, unde un agent de pază ce își aștepta noua decizie de pensionare, inițial nu mi-a dat voie să intru, prin Parcarea 1 intrându-se la Recepția Hotelului. Cu greu l-am convins, arătandu-i rezervarea, ca nu sunt de la ANAF ci doar doresc să fac formalitățile de check in. După lupte seculare, am ajuns și la Recepție unde se desfășura un scandal monstru între niște clienți nemulțumiți de locul unde au fost cazați. Nu i-am băgat în seamă, am prezentat rezervarea, am plătit diferența de bani, am primit o hartă și cam atât... Mi s-a arătat pe hartă că dacă nu găsesc loc în parcarea P1 să merg în parcarea P2, dacă nu găsesc loc in P2 să merg în parcarea P3 și, într-un final, dacă nu găsesc loc nici în Parcarea P3 să merg în parcarea P4. Zis și făcut, am luat mașina și am făcut un tur al parcărilor până în parcarea P4, restul erau ocupate. De menționat sunt două aspecte: ca să intri sau să ieși din fiecare parcare (P2, P3, P4) trebuie să suni la un număr de telefon de la recepție. Daca ai noroc raspunde repede cineva si ti ridica bariera, daca nu ai noroc... stai și astepti să-ti răspundă cineva.

Ajuns în parcarea P4 mi-am dat seama că eram la dracu-n praznic și că nu aveam nicio sansă sau mijloc sa car bagajele tocmai la hotel, unde eram cazat. Am pornit iar masina, am apelat numărul de„ridicare bariera„, si am revenit la Receptie, nu inainte să ma cert iar cu paznicul de la Parcarea P1 care, iar, nu mă lasa sa intru. Transmit pe aceasta cale managerului resortului că apreciez dorința lui de a angaja persoane cu dizabilitati in cadrul firmei sale, doar că pe alea „cu deficiente de comunicare” nu le mai puneti la Receptie.

Mi-am dus bagajele in camera, etajul 5, camera mica si inghesuita, cu vedere spre fosta Iugoslavie. Aerul conditionat pozitionat perpendicular (direct) pe patul de dormit, mi-a scos maselele de minte, noapte de noapte. Cum il inchideai, te prapadeai de cald in camera. Am dus masina in parcarea P4 si am venit pe jos de acolo la cazare. Fiind ora 16.00 am decis să ieșim in recunoastere. La prima impresie Resortul este unul ft mare, spatios, ce contine atat camere de hotel cat si numeroase vile. In zona restaurantului central (ca mai are si altul in zona vilelor) sunt doua piscine (una adulti si una copii) incalzite, plus 3 topogane cu apa. O sa incep cu o impresie asupra statiunii: Venus, varza... o ruina de statiune. Daca vreun cetatean cu drept de vot din acea locatie a mai votat cu Primarul in functie, e un mare prost. Statiunea nu ofera nimic. Cateva chioscuri ambulante cu preturi de Mamaia (15 lei capucino, 20 de lei inghetata, etc). Nu ai obiective de vizitat, plaja este un dezastru, zici ca au innisipat-o cu beton rutier. Nu sunt trotuare, totul e un haos, fiecare -cum il taie capul.

Ma intorc la resort: Zona de sezlonguri a resortului este in partea opusa Parcarii P4, adica tot la naiba-n praznic. Mananci o paine pana ajungi, asta dupa ce intrebi 2 -3 persoane unde are Mera plaja si ajungi acolo ca sa-ti dai seama ca te asezi unde vrei sau unde gasesti. Nu au oameni angajati la plaja sa-ti spuna buna ziua sau sa iti aduca o saltea pt sezlong. E pe principiul„primul venit, primul gasit„Acelasi lucru e valabil si la piscine. Desi, pe doua trei panouri sunt scrise MULTE REGULI ele sunt ca Ordonantele de Urgenta ale lui Ciolacu -„Nu le respecta NIMENI„Nu am prins sezlong liber la piscina niciodata in acest sejur. Sezlongurile se ocupa cu prosoape„Stil Bulgaria„si nu verifica nimeni daca chiar sta cineva pe ele sau nu. In rest, apa calda in piscine, pentru copii e un deliciu, pentru parinti... am luat un scaun de undeva si ma uitam.

Restaurantul si serviciile de masa: Aici DA! Masa de nota 10. respectele mele echipei de la bucatarie. Mancare foarte buna, cu gust, extrem de variata si pe alocuri impresionanta (exemplific: iepure la cuptor cu masline, sturion prajit, ciorba de peste, etc). Nu aveai cum sa pleci nemancat. 4-5 feluri de carne, fructe de mare din abundenta in toate formele, ciorbe bune, dulciuri calitative, fructe de toate felurile, iaurturi, etc. Chiar nu este de reprosat aici nimic. In materie de bauturi, 3 marci de cafea (Lavaza, Nescafe, julius Meinl), la vinuri (Domeniile averesti, Beciul Domnesc, Domeniile Urlati) la tarie Zarea. Sucuri cu acid si fara acid si un bar contracost pentru cei mai pretentiosi. Singurul minus al restaurantului s-a vazut in zilele ploioase cand lumea nu a mai stat la mese afara ci s-a inghesuit inauntru. S-a creat haos, dezordine si am fost nevoit sa imi iau mancarea in camera pentru ca nu era loc.

Animatia pentru copii si ea de nota 10. Stateau nemiscati copiii si se distrau maxim cu animatorii. Felicitari si aici! Felicitari si pentru formatiile de muzica aduse, Provincialii au facut mare show.

Analizand lucrurile, per total, este unul din resorturile de la Marea Neagra care cred ca isi merita banii. Mai trebuie putin lucrat la angajati, cei de la receptie mai comunicativi, iar nepalezii invatati sa lucreze si in viteza nu doar„pe loc și deloc„. Daca statiunea ar evolua, prin prisma implicarii autoritatilor locale, Mera Resort este cu certitudine un loc de trecut pe lista.

Marea Neagra aceeasi, frumoasa, caldă, uneori agitata, alteori calmă... se uita, de mii de ani, cum ne batem joc de ea! Frumoasă țară, urât popor. Ca si concluzie amara, avem conducatorii pe care ii meritam. Am devenit niste ghertoi, oameni de caverna, in comportament si atitudine, niste consumatori de fitze si figuri. Rar am intalnit un om sa iti cedeze trecerea, sa spuna buna ziua in lift, sa iti multumeasca pentru ca i-ai tinut liftul sau pentru ca i-ai dat locul. Iar noile generatii de copii vor fi un dezastru. Am vazut parinti care stateau efectiv sa ia bataie de la copii, odrasle razgaiate care zbiara non stop din orice si din nimic. Nu stiu sa ceara frumos sau sa mearga sa isi ia!

Trimis de Uivlis in 31.08.24 12:09:26
Validat / Publicat: 31.08.24 12:59:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în VENUS
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Mamaia, Italia, Grecia

VIZUALIZĂRI: 134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Uivlis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hol acces camera . Nu e pentru grasuti! Camera ar avea 15 mp . Probabil cu tot cu baie , hol si balcon .

[31.08.24 12:59:39]

Bun revenit pe site, cu impresii

Filip#16, Mera
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: