ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2009
    ÎNSCRIS: 15.06.09
    JUN-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Super

Tocmai ce ne-am intors din sejur la Hotel Melike... Nu aveti de ce sa va faceti griji, noi am fost foarte foarte multumiti de tot, si mancare, si camere si angajati. Pe scurt, mancare buna, servicii bune. Este apa calda, aer conditionat si in unele camere frigider.

Raportul pret/conditii e super... Oamenii sunt foarte ospitalieri, si fac orice sa te simti bine.

Preturile in statiune sunt putin cam mari, dar ce iti ofera de banii aia merita.

[nota webmaster: Am adaugat aici cele scrise de autoare ca ecou la alte impresii]

Trimis de sandybelle* in 15.06.09 13:55:15

VIZUALIZĂRI: 2315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandybelle*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P1x Vedere de pe terasa hotelului Melike
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[15.06.09 14:36:39]

mai da-ne pliz 2-3 detalii. cam cat costa in statiune un pranz pentru 2 persoane? cat costa o bere la o terasa? care sunt excursiile in imprejurimi in care ti-au placut si pe care le recomanzi?

[16.06.09 11:01:50]

Pai un pranz in statiune depinde de cat de mult mancati si ce feluri...ce ne-a placut noua a fost jumatate de pui la rotisor cu garnitura inclusa care era cam 9 lire...trebuie sa mentionez ca la toate felurile ei au garniturile incluse . pe terase o bere costa intre 4-9 lire, un fresh cam 4-6 lire, cocktail-urile intre 10-15 lire (de obicei au oferta cumperi unul si unu moka ).

Ca si excursii, eu una nu recomand Pamukale pentru ca faci 5 ore pe drum, ca sa stai 2 ore acolo. De obicei agentiile mint, asa ca daca cineva va zice ca faceti 3 ore, e o mare minciuna. Mai bine le luati de la oamenii de pe plaja, sunt si mai ieftine si au aceleasi servicii.

Am fost la Adaland...superb....mai ales pentru cei care se dau in vant dupa piscina si tot felul de tobogane...Am auzit ca la spectacolul cu delfini care il au acolo se poate si inota cu ei...si e foarte frumos, dar pretul ajunge cam la 100 euro de persoana.

Serile turcesti le puteti vedea si pe terase care organizeaza joia sau vinerea. E foarte distractiv, recomand la toata lumea. Noi nu am mers cu agentia si am fost la vreo 3 terase. A fost superb...

Puteti avea incredere in ospatarii de pe terase care va invita la un fotbal , sau sa va duca ei pe Bar Street. Sunt foarte ospitalieri si ofera multe lucruri fara ca voi sa le platiti.

In rest, toate bune...preturile sunt putin mai mici ca la noi la mare, dar serviciile nu se pot compara de nici o culoare.

[16.06.09 11:42:52]

Mersi de informatiile utile pe care le-ai furnizat!

Zici ca excursia la Pamukale se poate lua si de pe plaja, deci direct de la turci? Sunt persoane particulare care organizeaza asa ceva sau cum se procedeaza? Am vazut multe poze de la Pamukale si chiar nu vreau s-o ratez.

[18.06.09 22:52:26]

Salut, am si eu o intrebare pt. sandybelle, tocmai am luat si eu bilete pe 20 iulie ac. , pt. hotel melike si ma bucur ca aud lucruri bune despre acest hotel. Spune-mi te rog este mai bine sa cumpar lire turcesti si dolari din Romania? Cat este viza la turci? si ce este mai bine sa ai la tine, dolari, lire sau euro pt cumparaturi? Cu multumiri anticipate.

[19.06.09 08:37:43]

Salut, Adrian! Si eu am de pe 20 iulie, (europatravel) deci se pare ca o sa fim colegi de sejur.

PS: viza pt Turcia este 15 EUR/pers.

[19.06.09 11:52:20]

cel mai bine este sa schimbi in lire turcesti pentru cumparaturi. noi am avut dolari dar acolo am schimbat in banii lor. pt excursii e ok sa ai euro. viza la turci este de 15 euro de persoana, pe care o sa o platiti la vama la ei.

excursiile de la ei de pe plaja sunt facute cu agentii de ale lor.

pt pamukale e frumos sa mergi, dar e foarte obositor. faci un drum de 10 ore dus intos pentru 2 ore de stat acolo. se merita ca vezi ceva frumos, dar atat.

[19.06.09 14:07:59]

Ms mult la amandoi pt detalii.Eu merg tot cu europa travel tot pe 20 iulie la ora 16 la podul izvor din bucuresti,ne vedem acolo.Lirele sunt mai bine sa le schimbam din tara?sau la ei din dolari?O zi buna si mai vb.

sorin_g
    [21.06.09 21:21:31]

Salutare sandybelle, plecam si noi la Melike saptamana viitoare si nu stim ce ai vrut sa spui prin "unele camere au frigider" noi ne-am dori macar un frigider in una din cele 2 camere. Frigiderul se poate inchiria separat contra cost (si daca da la ce pret) sau pur si simplu daca "ai noroc" il gasesti in camera?

Multumesc frumos.

[22.06.09 00:28:01]

adica, numai unele camere au frigider. Noi am fost in 2 camere, si numai una din camere avea. Cred ca daca ai noroc, il gasesti in camera. ) distractie placuta sorin_g!!

violetarusu
    [25.06.09 10:16:56]

Buna,

Eu as vrea sa te intreb cu ce bani ati plecat din Romania; lire turcesti, euro sau dolari?

[25.06.09 11:05:32]

Noi am plecat cu dolari, dar e ok sa schimbati in lire turcesti ca sa nu va mai complicati sa schimbati acolo. Merge si cu dolari si euro, dar nu au o paritate buna la cumparaturi. Cel mai indicat este sa aveti lire turcesti, iesiti bine.

[27.06.09 21:26:26]

sandybelle, sau oricine alcineva care stie sau ma poate lamuri. as vrea sa stiu si eu cum e cu trasportul dintre kusadasi si leady beach?

cat costa, la ce ora este ultima cursa intre cele 2 destinatii?

sandybelle spune-mi si mie te rog cum este mancarea la hotrl melike?mai exact ce cuprinde micul dejun si cam ce se serveste la cina?

deasemeni mar interesa sa imi spui si mie cam cat costa un pranz , o ciorba si un felul doi. iti multumesc si eastept parerile tale

[27.06.09 21:32:34]

Pai, carmeluta, ladies beach este o plaja din kusadasi. ca sa ajungi in centrul orasului semerge cu dolmus (maxi-taxi). ultima cursa e pe la 12, ceva de genul, si costa 2 lire.

Micul dejun e format din unt, dulceata, rosii, castraveti, oua si altele de la ei. seara primesti o supa (rosii, linte) si se poate peste, tocanita de pui si de ale lor.

Pe terase depinde de ce vrei sa manci. un pranz complet te poate costa cam 15-20 lire.

[27.06.09 21:58:11]

iti multumesc frumos pentru ce mi-ai spus insa as mai avea nevoie de o parere de a ta.

ce imi recomanzi; pensiune completa all inclusive sau demipensiune? diferenta dintre cele 2 ca pret este de 60 euro fata de hotel uslan. iti multumesc!

[27.06.09 22:00:28]

mai am stat la demipensiune. depinde cat de mult vrei sa depinzi de hotel. noi ne-am plimbat foarte mult si de aia am luat demipensiune.

[27.06.09 22:11:19]

spune-mi te rog ceva despre hotel?

sunt cu vedere spre mare? este curat cam asta ma intereseaza curatenia

[27.06.09 22:15:07]

este foarte curat, unele camere au vedere la mare, asta e in functie de cum ti le dau ei.

[27.06.09 22:19:50]

Aha!! imi recomanzi o terasa... sau ceva anume?

Apropo la intoarcere spre casa cu autocarul se fac opriri pentru cumparaturi? ... ... sau se merge direct spre casa? ?

[27.06.09 22:24:44]

sunt multe terase. la intoarcere se fac opriri, dar asta e in functie de agentie. cumparaturi poti face de acolo, din bazar. nu cred sa fie ceva ce nu o sa gasesti

[27.06.09 22:32:26]

ai ceva poze legate de hotel si/sau de imprejurimile hotelului Melike?

iti las o adresa de mail sau cum sa putea sa la vad (inafara de cele puse de tine aici). sper ca nu te obosesc prea mult... ... !!!

[28.06.09 10:56:30]

Numai cele 2 poze sunt de la hotel, langa hotel sunt mai multe hoteluri . La 100 m e plaja, si restaurantele. In fata hotelului sunt magazine. Nu ai de ce sa iti faci griji, tot ce o sa vezi acolo e frumos. Recomand sa mergeti pe Insula Porumbeilor, care e in port. E o zona frumoasa.

turkn
    [28.06.09 22:59:03]

Ma bate gandul sa iau si eu un sejur la acest hotel. Spune mi, te rog, cum a decurs drumul cu autocarul, mai ales in vama la turci ma intereseaza daca se controleaza bagaje si daca este timp de cumparaturi in duty free.

Si inca ceva: e voie sa intri in hotel cu alimente, sucuri cumparate din oras? Si daca la masa de seara dau apa, sau te obliga s-o cumperi?

[28.06.09 23:42:22]

Drumul e nasol....noi am facut 22 h... cu duty-free e in functie de soferi cat stau acolo. pe noi nu ne-au cintrolat la vama, dar autocarul din fata noastra a fost verificat.

In nici un hotel nu te lasa sa aduci de afara alimente . Nu dau apa la masa, decat dimineata un suc. restul se cumpara.

[29.06.09 08:03:44]

Buna dimineata ! Imi poate spune si mie cineva, cum e mai convenabil ? sa cumpar lire turcesti din Romania sau de acolo? si ce bani ar trebui sa avem la noi pentru cumparaturi. Cu multumiri anticipate si sa aveti un concediu de neuitat (super frumos).

[07.07.09 23:11:24]

A fost cineva in kusadasi cu masina personala?

Cat ar dura?

[08.07.09 00:15:37]

sandybelle Poti sa-mi spui cum erau preturile la cazare direct la hotel? eu as vrea sa merg cu masina personala si as vrea sa ma cazez direct la hotel fara agentie...

sorin_g
    [13.07.09 22:46:17]

Noi tocmai ne-am intors de la Melike. Nu aveam cine stie ce pretentii de la hotel (mai ales ca am platit destul de putin), dar am dorit in principal doua lucruri: curatenie si apa calda.

Apa calda am avut cam 3 zile din 7 (si doar cateva ore din zi), iar despre curatenie nu poate fi vorba: cearsafurile erau murdare, perdelele de-a dreptul jegoase, peretii plini de insecte cazute la datorie si alte asemenea.

Ca sa nu va sperii chiar asa mult, cred ca noi am nimerit in corpul vechi al hotelului (cel mai apropiat de strada), unde TOATE camerele erau de aceeasi "calitate". Avem impresia (banuiala) ca al doilea corp parea mai renovat si e posibil sa aiba camere mai bune (poate sandybelle a stat in acel corp), din pacate nu am apucat sa vedem o asemenea camera si nici nu am avut tupeu sa ne certam cu ei sau sa oferim spaga pentru camere mai bune cand am sosit acolo.

Revenim in curand cu poze si un review.

[14.07.09 08:26:42]

adevarat, si eu am vorbit cu cineva care a fost acum in iunie si mi-a spus exact acelasi lucru: initial au primit camere in corpul vechi insa cu o mica spaga la receptie s-a rezolvat si au fost mutati in alta camera din corpul nou.

eu o sa plec pe 20 si am fost sfatuit ca sub nicio forma sa nu ratez "atentia" de inceput daca vreau sa am camera buna.

[14.07.09 10:01:04]

Intr-adevar noi am stat in corpul nou care este renovat, dar am primit camere acolo fara sa dam spaga. Preturile direct la cazare la ei erau de 25 euro pe noapte/single si cred ca vreo 30 euro dublu. Nu stiu exact exact.

[14.07.09 17:09:43]

am sunat eu la receptie si camera dubla e 50 de euro cu demipensiune, apropo si ce atentii se practica? ca sa ma pregatesc

RalucaSB*
    [19.07.09 12:41:41]

sandybelle, vad ca ai un review bun, spre deosebire de celelalte 2 de anul acesta. Spune'mi te rog...tu ai fost prin agentie, oare camerele se distribuie si in functie de chestia asta? reviewul lui sorin_g e m'a cam speriat (noi avem rezervare la melike pe 26 iulie). ai primit camere in corpul nou sau in cel vechi? astept un raspuns) !

RalucaSB*
    [19.07.09 12:51:17]

inca o intrebare pentru cristi_an3000: cam in ce consta "atentia"? ... n'am nici o idee; )). . astept raspuns!

[19.07.09 14:56:45]

nu e vorba de mare lucru, acolo un 5-10 euro la sefu de la receptie (asiaticul, s-a mai vorbit pe aici despre el).

[19.07.09 16:48:08]

Si noi vrem sa mergem pe 4 august in kusadasi, si tot la Melike am vrea. Imi poate spune cineva care a fost cum e mancarea pe care o dau ei si cum sunt camerele din corpul nou, e apa calda, curaetnie, AC?

[19.07.09 22:19:41]

Noi am fost prin agentie, nu stiu cum se distribuie camerele. ideea e ca ne-a dat camerele si impreuna cu ceilalti care au venit cu noi, adik am fost pe acelasi palier. mancarea e buna, camrele au fost curate, AC, si faceau curatenie zilnic.

Have fun pt cine merge

ancutzika
    [23.11.09 21:16:31]

buna! as vrea si eu sa merg in vara 2010 acolo, cu europa travel, dar transp. individual. sa inteleg ca merita hotelul? noi vrem excursii, plaja... o mancare... cat de cat buna, un dus cu apa calda, o camera curata... si un pat bun de dormit... sa inteleg ca nu voi fii dezamagita... ?

[23.11.09 21:51:13]

Am fost la Melike hotel intre 20-27 iulie 2009, fratilor panarama de hotel si de mincare, apa calda doar de 2 ori am avut, canalizare infundata la dus, piscina sub hotel// stateai numai la umbra, ospatari jegosi rau si parsivi, mincarea ffffff proasta, a doua zi nu am mai mincat la hotel, duceti-va la terase langa plaja si mincati. , , eu m-am intoxicat cu mincarea de la melike am uitat sa va spun ca ghida noastra de la europa travel Daniela ne-a predat la un ghid roman ALEX, un mare excroc, feriti-va de el, nu luati nicio oferta de la el sau de la ceilalti ghizi, luati direct din port sau de la Ada Land direct, luati maxi-taxi 5 din fata hotelului Melike care merge peste tot.

Piscina e la subsol, dar toata ziua nu are soare si apa este f f rece, o piscina mica, eu nu am vazut pe nimeni facand baie acolo, in schimb era o masa de ping-pong unde poti sa joci tenis de masa.

Frigiderul care se spune ca exista in camere, noi nici nu l-am avut, pe faleza exista un restaurant cu specific romanesc unde se mananca ciorba de burta si multe altele, pe la jumatatea falezei si este scris in romaneste.

Mancarea este proasta. Se mananca bine si nu este scump la restaurantul SEA GARDEN. Cum cobori inspre faleza este chiar pe colt in dreapta. Exista si un restaurant cu specific romanesc pe faleza. Sa nu iei nici o excursie de la ghizii care vin la hotel, unul dintre ei este Alex si este mare excroc. Mergi pe faleza daca nu vrei sa te duci direct la port sa iei excursia de acolo direct si te costa mai putin cu 10-15 euro. Dupa faleza este mai scump undeva la 11-16 euro poate. Iei maxi taxi 5 si te lasa direct la port. 2 lire de persoana, sau 1 euro, daca mai vrei sa stii ceva anume poti sa-mi scrii.

Nu ratati croaziera pe mare, este super.

Cine merge cu Europa Travel agentia are contract cu hotel Melike cu etajele 4 si 5 toate renovate. Camerele care au gresie si faianta cu mobilier nou sunt renovate si sunt ale agentiei. Camerele care au mocheta pe jos nu sunt renovate. Nu trebuie sa va fie rusine sa cereti camerele renovate daca va duceti cu Europa Travel, sunt obligati sa vi le dea si sa cereti frigider daca nu aveti in camera. Toate camerele de la agentie trebuie sa aiba aer conditionat, frigider si televizor.

ancutzika
    [23.11.09 22:03:46]

Pffffff... m-am dezamagit profund... deci apa calda nu e... mancarea proasta... ? altii spun ca a fost ok... nici nu stiu ce sa mai cred... camera? curata macar? plaja curata? sau ca la Romanica?

stiu ca e ingusta... mai astept impresii... multumesc

webmasterXY*
    [24.11.09 09:10:20]

adrian41, te rog ca pe viitor sa revizuiesti un pic modul in care iti exprimi nemultumirile.

Multumesc!

adrian41, ancutzika, cameluta, cristi_an3000, RalucaSB*, salexul, sandybelle*, sorin_g, turkn, violetarusu
    Alte impresii din această RUBRICĂMelike Hotel [Ladies Beach]: