ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2024
ÎNSCRIS: 19.06.11
MAY-2024
Cuplu
PREȚ SEJUR 568
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ AI
BUN

Méditerranée Thalasso Golf Hotel din Hammamet, o cazare bună

În excursia de opt zile făcută în Tunisia în luna mai, ne-am cazat doar la Hotelul Méditerranée Thalasso Golf din Hammamet, de aici vizitând obiectivele turistice cele mai multe pe cont propriu cu mijloace de transport în comun, cum spuneam în reviewul anterior, vezi impresii.

Am vrut să văd Tunisia pentru amestecul ei de culturi și civilizații: locuită în antichitatea timpurie de ibero-mauritani, urmați de fenicieni și descendenții lor cartaginezi cunoscuți sub numele de puni, ocupată de romani timp de 800 de ani, sub stăpânirea arabilor musulmani vreme de șapte secole, timp de peste 300 de ani sub dominația otomanilor, ocupată de spanioli în secolul 16, protectorat francez 75 de ani, până la independența sa din 1956, toți acești ocupanți lăsându-și amprenta asupra vieții tunisiene.

Astăzi este Republica Tunisia din nord – estul Africii, scăldată de Marea Mediterană, ce cuprinde capătul estic al Munților Atlas și zonele nordice ale deșertului Sahara și are o suprafață de peste 163 mii de kilometri pătrați și peste 12 milioane de locuitori.

Una din principalele ei destinații turistice este Orașul stațiune Hammamet, (Băile) în română, un oraș de circa 100.000 de locuitori, așezat în nord – estul Tunisiei, pe țărmul mării. Este vizitat anual de circa un milion de turiști pentru plajele sale unde se practică înotul și alte sporturi nautice, cunoscut și ca sediu al generalului nazist Erwin Rommel din Al doilea război mondial sau ca loc de veci pentru Bettino Craxi, fost premier italian în anii 1980, fugar în Tunisia pentru a se sustrage urmăririi penale. Se practică și la alții!!!

De la Pitești la Méditerranée Thalasso Golf Hotel în Hammamet

Am plecat cu autoturismul pe la ora 15 iar pe la ora 16:30 eram la Blue Parking – Parcare Aeroport Otopeni despre care am spus câteva cuvinte într-un review anterior, vezi impresii. Acum spun doar că îmi păstrez părerea bună despre parcare și angajații ei, că voi mai merge acolo și o recomand celor ce merg cu mașina la Aeroport să nu o ocolească.

Am parcat și pe la ora 16:45 făceam check-inul, Agenția de turism ne-a lăsat pe noi să ne descurcăm în Aeroport. Eu fac check-inul on-line dar nu era aglomerație și am primit locurile E și F.

Am plecat din Aeroport la ora 18:30 cu un avion al Companiei TAROM și am aterizat pe Aeroportul Internațional Habib Bourguiba din Monastir la ora 19:10, ora locală, Tunisia este cu două ore în urma Romaniei, zborul decurgând în condiții bune. Fiind ocupate cam jumătate din locuri, am stat pe trei locuri.

În Monastir am fost așteptați de reprezentantul Agenției tunisiene partenere care ne-a condus la Autocar și apoi la Hotel.

Méditerranée Thalasso Golf Hotel, un complex turistic de 3 stele, are centru de talasoterapie, teren de golf, piscine, plajă privată și o grădină plină de copaci, marea majoritate palmieri, și flori.

Se află pe Route Touristique în BP 30 Hammamet Nord, are telefonul +216 72 282 320, site hotelmediterraneehammamet.com, e-mail h.mediterranee@planet.tn și cont pe FB

Pe Booking este apreciat cu 7,6 din 44 de evaluari cele mai apreciate fiind Personalul și Amplasarea, cele mai puțin apreciate fiind Facilitățile, probabil din lipsa unui lift, dar mai ales Conexiune Wi-Fi care este funcțională doar în zonele publice.

Rezervând această excursie la mai mult timp după lansarea ofertei au fost mai puține hoteluri din care să aleg, erau hoteluri de 3, 4 și 5 stele. Am citit multe recenzii despre toate încercând să găsesc ceva rezonabil iar acest hotel de 3 stele avea cele mai favorabile recenzii, mult mai favorabile ca hotelurile de 4 sau 5 stele, diferența de preț fiind nesemnificativă. Nu știu cum au fost celelalte hoteluri dar acestă cazare a fost foarte bună, depășind cele citite de mine despre el.

Se află la circa 250 de metri de Plaja Aziza și 750 metri de Plaja Hammamett, dar fiind amplasat pe malul mării are Plajă proprie. Medina și Fortul Hammamet se află la 3 kilometri, iar Centrul Cultural Sebastian la circa 6 kilometri.

În zonă sunt câteva cafenele, vizavi se află Restaurantul Marco Pollo, cu specific italian, iar la circa 1,5 kilometri un Carrefour Market la care am fost și noi în penultima zi.

Facilitățile oferite

Hotelul are 339 camere, Camere single pentru o persoană, Camere duble sau twin pentru două persoane, Camere triple pentru trei persoană sau Camere de familie pentru patru persoane.

Check-inul se poate face între orele 14 și 23:30, check-outul între orele 5 și 12 dar recepția fiind deschisă permanent se poate întârzia intrarea sau devansa plecarea din hotel. Există Cameră pentru depozitarea bagajelor pe care am folosit-o și noi, plecând de la hotel pe la ora 15.

Personalul este foarte politicos și amabil, vorbesc mult franceză, dar și engleza și germana, sunt și vorbitori de italiană și rusă. Ne-au chemat un taxi când ne grăbeam, ne-au ajutat cu seiful de la recepție, au răspuns la toate solicitările noastre.

Wi-Fi din zonele publice a fost și la noi în cameră, l-am motivat cu 10 euro pe domnul de la recepție care ne-a dat o cameră la parter în primul corp unde a funcționat foarte bine. Era funcțional și în grădina și curtea complexului. Nu sunt seifuri decât în unele camere, la noi a fost dar era blocat, am înțeles că pentru deblocare se plătește, noi am folosit gratuit unul din seifurile de la Recepție.

În camere nu se introduc paturi suplimentare, fumatul este permis numai pe balcoane, animalele de companie nu sunt acceptate.

Parcarea este gratuită dar trebuie făcută rezervare. Pentru cei ce doresc se asigură transportul la și de la aeroport, costul depinde de aeroportul ales. Noi am mers la aeroport cu autocarul agenției partenere.

Oferă un variat program de divertisment ce include activități sportive și de agrement la care pot participa toți musafirii, de la cei mici până la seniori. De aceste activități se ocupă Clubul Jumbo. Sunt organizate Seri tematice sau Seri de dans, Gimnastică aerobică acvatică sau terestră, Spactacole karaoke, pot fi practicate sporturi de grup sau individuale, unele cu costuri suplimentare, Golf sau Mini golf, Tenis de câmp și Tenis de masă, Biliard.

Holul, mai bine zis Lounge-ul fiind și Zonă de așteptare cu Recepție, Sală de bagaje, Casă de schimb valutar care doar cumpără valută, nu și vinde, și Zonă de deconectare cu Magazin de suveniruri și Barul Yasmine, deschis între orele 8 și 23 ce oferă băuturi alcoolice și non-alcoolice, răcoritoare, cafea, ceai, apă și sucuri, este foarte mare și are mulțime de mese și fotolii

Restaurantul aflat la primul etaj, deasupra holului, este mare și are bufet cu mâncăruri tunisiene și mediteraniene pentru mic dejun, prânz și cină. Mâncarea a fost bună și variată, lactate, brânză, cașcaval, iaurturi, preparate din ouă, multe tipuri de salate, oferă gogoși și clătite, dulcețuri, produse de patiserie, feluri principale pe bază de pește, carne de pui, curcan sau miel, paste și fructe de mare, tarte și prăjituri diverse, creme și torturi, fructe.

Ca băuturi oferă la pahar vin alb, roșu sau roze, apă, sucuri și alte răcoritoare, ceai, cafea.

Centrul Thalasso oferă pentru deconectare și revitalizare, într-o atmosferă liniștitoare, o gamă completă de tratamente și terapii cu apă de mare îmbogățită cu minerale. Deservește și Hotelul Aziza despre care a scris @robert.

Camera

Am avut rezervată pentru 7 nopți o Cameră dublă cu două paturi mari de o persoană, camera 1008 la parter, cu vedere la grădină, nu știu cât a costat noi plătind la Agenție 568 euro pentru all inclusiv, având asigurat și transportul cu avion și bagaj la cală, fără locuri rezervate, am primit locurile în aeroport.

Camera are circa 22 metri pătrați și are toate cele de trebuință: două paturi de o persoană, mari și comode, bune pentru odihnă, cu două măsuțe – noptiere, cu câte două veioze, una pentru lectură și una uzuală, de fiecare parte a patului dublu format de cele două paturi, un fotoliu și o măsuță, o masă bună pentru orice cu scaun, veioză și oglindă, trei dulapuri.

Am avut telefon, televizor și aer condiționat, nefolosite.

Baia este nouă și are toate cele necesare unei bune funcționalități, duș cu cabină, uscător de păr iar ca articole de igienă personală un mic săpun rotund, de 4 – 5 centimetri în diametru. Am venit de acasă cu cele necesare. Am avut prosoape mari, albe care au fost schimbate zilnic. Este plăcută datorită armoniei culorilor gresiei și faianței și obiectelor sanitare. Totul era curat, bine întreținut.

Are Toaleta separată de baie. Simplă, doar cu un scaun și un furtun pentru spălat, era plăcută prin cromatica folosită.

Balconul, destul de mare, cu o măsuță, două scaune și o scrumieră, nefolosite, are și un uscător de rufe, folosit. A fost util pentru și pozele spre grădină și piscine.

Curtea, pavată, asfaltă, betonată gazduiește Parcarea, Terenul de tenis, Terenul de minigolf și spații pentru jocurile organizate de animatorii Complexului.

În Grădina cu mulți și imenși palmieri, cu flori și alți copaci se află Piscina cu apă de mare, Piscina cu apă dulce și Piscina copiilor, cu șezlonguri și salteluțe, printre ele umbrele și măsuțe pentru băuturile răcoritoare și alcoolice oferite de Barul de la piscină, deschis de la ora 10 la ora 18.

Există și Mini Clubul Oasis cu Locuri de joacă și Ateliere de lucru pentru copii.

Concluzii

A fost o cazare frumoasă, liniștită, pe o stradă curată și puțin circulată, bună pentru odihnă și plajă, nu foarte departe de mijloacele de transport pe care le-am folosit din plin. Gazdele sunt  amabile, profesioniste, au răspuns prompt la orice solicitare.

Zilnic s-a făcut curat și s-au schimbat prosoapele, lenjeria a fost și ea schimbată o dată, dar am găsit zilnic un decor pe paturi. Este adevărat că lăsam zilnic 5 Dt pe masă.

Un minus ar fi prizele, cam puține și nu toate compatibile cu ale noastre. Este necesar adaptor de priză și prelungitor, noi le-am avut din țară. Mobilierul a fost util, îngrijit dar nu de ultimă generație.

Deși am avut emoții alegând un hotel de trei stele, am avut o cazare curată, bună pentru nivelul ei. Mențiune pentru cârcotași, camera este suficient de mare, pentru noi care am stat mai mult pe drumuri a fost suficient. Este adevărat nu am avut frigider dar în luna mai nu am avut nevoie de el. Dacă am fi avut camera spre exterior, priveliștea nu era nemaipomenită, câțiva palmieri și un zid despărțitor de celălalt hotel Aziza.

Am avut vedere spre grădina plină cu palmieri, am ascultat ciripitul păsărelelor, ne-am simțit foarte bine și recomand acest hotel.

Trimis de mprofeanu in 07.06.24 18:05:13
Validat / Publicat: 07.06.24 19:37:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Emiratele Arabe Unite, Qatar, China, Hong Kong, Japonia, Coreea de Sud, Thailanda, Singapore, Iordania, Israel, Iran, Turcia, Armenia, Georgia, Grecia, Muntenegru, Serbia, Bulgaria, Croația, Polonia, Slovacia, Slovenia, Italia, Spania, Germania, Franța, Portugalia, Sardinia, Sicilia, Cehia, Ungaria, Tenerife, Azore, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda, Elveția, Ungaria, Cehia, Rusia, Brazilia, Argentina, Uruguay

VIZUALIZĂRI: 779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Hammamet, Méditerranée Thalasso Golf Hotel, Camera 1008, Patul mare și comod

[07.06.24 19:35:09]

Mutat în rubrica "Mediterranee Thalasso Golf Hotel, HAMMAMET" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

mprofeanuAUTOR REVIEW
[07.06.24 20:43:16]

@webmasterX: Sunt bune coordonatele.

[07.06.24 21:08:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[07.06.24 21:27:22]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

nicole33
[08.06.24 11:56:55]

@mprofeanu:

Nu cred că ai fi avut posibilitatea de a face check in online nici dacă ai fi vrut, fiind vorba de o cursă charter, ci doar în aeroport, evident gratuit, însă după ce stăteai la o coadă mai lungă sau mai scurtă

Am încercat eu de câteva ori în urmă cu nişte ani la primele mele zboruri cu charter. Chiar dacă ştiam numele companiei aeriene care operează zborul şi numărul zborului, pe saitul acesteia nu apărea. Ulterior am renunţat şi mi-am asumat timpul pierdut venind cu trei ore mai devreme la aeroport, cozile interminabile, românaşii care se bagă cu tupeu în faţa celorlalţi şi tot disconfortul. Nu cred să se fi schimbat ceva în acest sens.

Cu mai puţin de 10 euro îţi cumpărai un SIM de la Orange şi aveai internet şi în hotel şi în excursii fără să depinzi de WiFi-ul lor.

Rezervând această excursie la mai mult timp după lansarea ofertei au fost mai puține hoteluri din care să aleg, erau hoteluri de 3,4 și 5 stele.

La preţul extrem de convenabil plătit, clasificarea hotelului nici nu mai contat prea mult, însă, pentru evitarea transferului foarte lung de la Aeroportul Habib Bourguiba până dincolo de Hammamet, eu aş fi ales un hotel în zona Monastir.

mprofeanuAUTOR REVIEW
[08.06.24 14:11:41]

@nicole33: Mulțumesc pentru pertinentele completări, dar aș dori să adaug câteva lămuriri la cele spuse de mine și de tine referitor la cazarea din Hammamet. Nici nu am încercat să fac check-inul on-line, cred că nu m-am exprimat prea clar, am vrut să spun că nu a fost aglomerație nici în aeroport, nici în avion și că am primit locuri vecine. În general eu fac check-in on-line.

Am avut și cartelă Orange de 10 GB, cost 30 Dt, 9 euro, dar am vrut Wi-Fi în cameră pentru laptop. În plus rugându-l pentru o cameră bună am primit o cameră spre grădină și nu spre zidul ce împrejmuia curtea cum au avut cele două familii care au fost cazate la același hotel.

Și eu aș fi ales un hotel din Monastir sau Sousse, evitam patru ore de plimbare cu autocarul la Hammamet și înapoi, era mai cald, mai bine pentru plajă, era mai aproape de ce voiam să văd, dar recenziile despre hotelurile ofertate pe care le-am citit m-au făcut să aleg Hammamet.

Știu că ai fost în zonă, te-am citit și am decis să merg să văd Fortul, Medina și Centrul Cultural Sebastian despre care ai scris.

Nu știu cum a fost în celelalte hoteluri, la noi a fost bine. Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

• SOCIALs