ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
ÎNSCRIS: 06.10.10
SEP-2010

ARTICOL ARHIVAT

O vacanta minunata

Inainte de a alege aceasta destinatie trebuie sa recunosc ca site-ul acesta mi-a fost de un real folos si de aceea mi-am spus ca ar fi corect sa pot sa impartasesc si altora experienta mea.

Initial am plecat cu putina strangere de inima deoarece citisem ca sunt viespi in aceasta perioada si ca sunt destul de deranjante. Am crezut ca este o problema legata strict de acest hotel si de locul unde este situat, insa ulterior am aflat de la alti turisti ca asa este in Corfu in septembrie. As putea spune ca acesta este singurul lucru din intreaga vacanta care m-a deranjat putin, in sensul ca se mai intampla ca dimineata sa mai intre in sala de mese (usa terasei fiind deschisa) cate o viespe care sa te sacaie putin. De asemenea daca mergeai pe plaja cu bauturi roiau in jurul tau sau se asezau pe marginea paharului. Sincera sa fiu mie imi era cam frica insa sotul meu nu avea nici o problema cu ele. Cu toate acestea nici unul din noi si nici din cei cu care ne-am imprietenit acolo nu au fost intepati.

In ceea ce priveste hotelul in sine acesta arata foarte bine, camerele sunt curate si spatioase si se facea curat in camera zilnic. Noi am avut camera deasupra barului de la piscina si a fost si cu vedere spre mare (era atat de frumos dimineata cand te trezeai...). Tot personalul este foarte amabil si incearca sa te faca sa te simti confortabil. Mancarea este si ea foarte buna si diversificata (noi am avut all inclusive) si cred ca oricat ai fi de pretentios mi-e greu sa cred ca nu vei gasi ce sa mananci.

Ca si animatie, in fiecare zi au avut cate ceva. Fie a cantat cate cineva la piscina muzica greceasca si internationala, fie a cantat cineva la pian, au avut si o seara greceasca in care au adus niste tineri care au dansat dansuri traditionale si apoi am dansat si noi cu ei.

Plaja mi-a placut ca a fost cu nisip, apa a fost calda si ne-am balacit o multime. La intrarea in apa sunt pietricele insa daca inaintezi un pic ajungi pe nisip. Am vazut si persoane care purtau si papuci de intrat in apa insa noi nu ne-am cumparat pentru ca nu am simtit nevoia.

Hotelul este situat undeva sus si drumul este putin greu de parcurs pentru autocare, astfel incat noi am mers cu autocarul pana la hotel doar in ziua cand ne-am cazat si apoi de la hotel la aeroport in dimineata plecarii. In zilele cand am plecat in excursii autocarul nu a mai urcat si trebuia sa mergem pe jos cam 10 minute pana la statia de autobuz, pe un drum cu urcusuri si coborasuri (dar nu a reprezentat o problema asa mare pentru ca am mai facut si putina miscare).

Pe plaja sezlongurile se plateau. O umbrela si 2 sezlonguri costau 7 euro pentru toata ziua). Puteai sa stai insa si pe sezlongurile de la piscina hotelului pentru ca erau destul de multe, insa noi am preferat sa mergem langa mare.

Din excursiile prezentate de agentia de turism partenera noi am fost la seara greceasca, Paxi si antipaxi si Turul insulei. Pentru ca ne-am ales 3 excursii am avut si o reducere si am platit 33 euro/persoana pentru fiecare dintre acestea.

Pot spune ca fiecare dintre ele a meritat si nu ne-a parut rau de alegerea facuta.

La seara greceasca ne-au dus la o taverna unde ne-au dat 2 feluri de mancare (incluse in pret) si desert care nu au fost cine stie ce dar a meritat pe deplin atmosfera de acolo. Am ascultat cantece grecesti si ne-au dansat dansuri traditionale, au spart farfurii si apoi am dansat cu totii (greci, romani, englezi, germani si tot ce mai era pe acolo) dansurile lor specifice si apoi si pe muzica internationala. A fost o seara in care toata lumea s-a simtit bine.

Paxi si antipaxi sunt 2 insule foarte frumoase, iar plimbarea cu vaporul desi este cam aglomerat merita.

Turul insulei cred ca este cea mai interesanta excursie pentru ca veti merge in multe locuri si nu cred ca veti regreta (insa veti fi tentati sa cheltuiti ceva banuti).

A fost o vacanta minunata si Corfu este un loc care nu trebuie ratat. Cu siguranta mi-ar placea sa ma intorc la acest hotel si in acele locuri deosebite.

Trimis de bibica2010 in 06.10.10 16:30:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3988 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bibica2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

recul*
[06.10.10 18:44:03]

in primul rand, bine ai venit in gasca!

in al doilea rand, ma bucur ca ai descoperit Grecia!

in al treilea rand felicitari pentru review! sper sa nu fie si primul si ultimul!

sandu.53
[06.10.10 19:08:25]

foarte bine e descris sejurul, complet cu multe informatii utile, foarte util pentru cei care isi doresc sa ajunga in Corfu. felicitari.

[07.10.10 11:28:43]

Multumesc... ma bucur ca am putut intra in gasca!

[07.10.10 11:33:00]

Sper sa fie de ajutor pentru toti cei care sunt interesati sa mearga acolo asa cum mi-au fost si mie de ajutor experientele celorlalti.

celeste
[07.10.10 15:36:02]

Felicitari pentru vacanta minunata, pentru review si pentru poze. Intr-adevar hotelul arata bine, dar spune-mi te rog se putea lua si demipensiune sau numai all-inclusive?

david
[07.10.10 15:47:42]

Interesanta prezentare a unui hotel care merita pe deplin stelele afisate.

L-am studiat si eu anul trecut pe toate site-urile de specialitate dar am renuntat la el datorita situarii la inaltime, iar daca exista si un bebelus este destul de greu sa urci sau sa cobori.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.10.10 16:02:53]

@David se pare ca din acest motiv nici nu sunt acceptati copii sub 12 ani, au fost ceva accidente in trecut.

[07.10.10 16:03:52]

La agentia prin care am mers noi nu aveau si varianta de demipensiune. Tind sa cred ca nu pentru ca noi nu am avut nici un fel de bratarica care sa faca deosebirea intre noi si ceilalti si banuiesc ca toti turistii aveau all inclusive.

[07.10.10 16:10:08]

Dupa cum spunea cineva mai sus hotelul nu accepta copii sub 12 ani.

david
[07.10.10 16:12:04]

@ionescunic

Da asa este, mi-am adus aminte, pacat pentru ca hotelul ofera o priveliste deosebita.

Tinababy
[27.01.11 12:46:06]

Foarte bun si complet reviewul. Tot datorita voua celor de pe Amfost scolo am ales si eu hotelul pentru luna noastra de miere din iunie. As avea totusi o intrebare, se poate inchiria o masina din incinta hotelului? Exista o firma care se ocupa de asa ceva chiar acolo? Daca da stie cineva cam la cat se ridica inchirierea unei masini pe zi si daca exista conditii speciale (inafara de a detine permis de conducere) ? V-as fi recunoascatoare daca m-ati putea ajuta. Multumesc si la cat mai multe review-uri.

[31.01.11 16:20:24]

Stiu sigur ca in incinta hotelului se pot inchiria masini insa nu stiu care este pretul si ce conditii impun.

Tinababy
[02.02.11 11:00:45]

Multumesc mult pentru raspuns. Voi scrie si eu un review la intoarcerea in tara.

iuliafil
[07.02.11 19:14:12]

am si eu o intrebare... pentru cei care merg cu masina personala exista parcare la hotel? sau... ?

multumesc!

[08.02.11 13:13:25]

Exista cateva locuri de parcare in fata hotelului dar nu foarte multe.

bibica2010, celeste, david, iuliafil, recul*, sandu.53, Tinababy
Alte impresii din această RUBRICĂMayor la Grotta Verde Hotel (ex Aquis, ex Sensimar):