ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2024
ÎNSCRIS: 03.09.12
SEP-2024
Cuplu

La pas prin Benidorm, Spania

Cât timp am stat în Benidorm (vezi impresii), pricipala noastră ocupație a fost să ne plimbăm cât mai mult și să vedem cât mai multe locuri ale frumoasei stațiuni.

Obișnuiam să plecăm dimineața, după micul dejun, de la Gran Hotel Bali, locul de cazare și o luam pe străduțe sau pe promenadă, până oboseam și ne dureau picioarele, asta însemnând cam 2,5 km sau 3 km sau chiar 4 km de mers pe jos, iar la prânz, ne întorceam cu autobuzul și ajungeam la hotel în jurul orei 14.00, numai bine că să prindem masa de prânz.

Dacă ai picioare sănătoase și putere, plimbările prin Benidorm sunt o încântare...

Dar și varianta cu autobuzul este ok, prețul fiind de 1,6 euro de persoană pe sens, indiferent unde cobori și se plătește direct la șofer, am fost plăcut impresionați că de fiecare dată șoferul ne-a dat chitanță.

Stație de autobuz este chiar în dreptul hotelului Gran Bali și se poate circula cu L1, L2, L3, L22.

Deși a fost asemănat cu Manhattan, datorită zgârie-norilor, eu am avut impresia că Benidorm se apropie mai mult de Rio de Janeiro, deși acesta din urmă are clădiri cu mai puține etaje, dar cumva, atmosfera era asemănătoare, multă energie și voie bună, liniște, oameni relaxați, care vin la plajă și se bucură de soare și de mare.

Mi-a plăcut în mod deosebit că femeile localnice, indiferent de vârstă, erau foarte relaxate, cu o mentalitate modernă în privința vestimentației, purtau orice, scurt, decoltat, nu le păsa de numărul anilor și chiar făceau toples!

In Benidorm am văzut pentru prima dată, un model de cărucior, destul de mic și simplu, conceput pentru transportarea sezlongurilor la plajă.

Foarte practic, era folosit cu precădere de localnici.

Câteva cuvinte despre Benidorm:

Geografic, Benidorm se află pe Costa Blanca, în provincia Alicante, din Spania, fiind la aproximativ 40 km de Alicante și 140 km de Valencia.

Este cunoscut pentru plajele sale frumoase, cu nisip fin, apa cristalină, precum și climatul mediteranean, fiind o destinație indragită de turiști.

Din punct de vedere istoric, zona din jurul Benidormului a fost locuită încă din vremuri preistorice, iar urmele de civilizație din epoca romană sunt vizibile în vestigiile găsite în apropiere.

In evul mediu, Benidorm a început să se dezvolte mai întâi ca un mic sat de pescari și a fost menționat pentru prima dată în documente oficiale în anul 1325.

Începând cu anii 1950, Benidorm a început să se transforme radical, devenind o destinație turistică populară. Această dezvoltare a fost impulsionată de construirea unor hoteluri și a infrastructurii necesare pentru a susține un număr tot mai mare de vizitatori.

De-a lungul anilor '60 și '70, orașul a cunoscut o expansiune rapidă a turismului internațional, în special din partea britanicilor, germanilor etc.

Benidorm a devenit cunoscut pentru plajele sale, viața de noapte vibrantă și facilitățile turistice.

Astăzi, Benidorm este unul dintre cele mai populare destinații turistice din Spania, cu o populație de aproximativ 70.000 de locuitori, care se dublează în sezonul turistic.

Orașul este renumit pentru zgârie-nori, plajele cu nisip fin și o gamă largă de activități recreative.

Ce am vizitat noi în acest sejur:

1. PLAJA LEVANTE

Această plajă se află în partea de est a orasului și se întinde pe o lungime de aproximativ 2,5 km și are o lățime medie de aproximativ 100 de metri. Aceasta este una dintre cele mai populare plaje din oraș, fiind renumită pentru nisipul său fin și apele clare ale Mediteranei.

Plaja Levante este, de asemenea, bine dotată cu facilități, inclusiv restaurante, baruri și zone de sport acvatic, ceea ce o face un loc ideal pentru turiști și localnici deopotrivă.

Personal mi s-a părut pe alocuri mai îngustă decât plajă Poniente, la care am fost adesea și mult mai aglomerată.

2. PLAJA PONIENTE

Plaja Poniente se află în partea vestică a orașului Benidorm, între zona de promenadă numită 'Paseo de Poniente' și portul din Benidorm.

Suprafața plajei Poniente se extinde pe o lungime de aproximativ 3 km și are o lățime medie de aproximativ 90 de metri. Poniente este o plajă mai liniștită decât plaja Levante și este ideală pentru familii, oferind o gamă variată de facilități, inclusiv restaurante, baruri și zone de joacă pentru copii.

Ambele plaje beneficiază de dușuri și toalete gratuite.

Pe Poniente am văzut amenajat un teren de volei, îngrădit cu plasă, pentru a nu deranja turistii care stau pe plajă, un aspect lăudabil.

De asemenea mi-a plăcut foarte mult, că în mai multe locuri, erau grupuri de persoane de vârsta a treia, care sub îndrumarea unui antrenor, făceau sport sau dansau.

3. PASEO de PONIENTE este promenada care se află de-a lungul plajei Poniente din Benidorm și se întinde pe o distanță de aproximativ 3 km, oferind un spațiu plăcut pentru plimbări pe malul mării, amenajată cu trotuare largi, zone verzi, locuri de odihnă, precum și vederi panoramice asupra Mediteranei și a orizontului.

Pe promenadă se găsesc numeroase restaurante, cafenele și baruri, pline de turiști dar și de localnici.

De asemenea, există toalete publice și dușuri pentru confortul turiștilor.

Promenada mai este populară pentru activități de agrement, cum ar fi ciclismul, alergarea și plimbările cu familia.

4. MIRADOR DEL CASTILLO - BALCÓ de la Mediterrània este situat pe o stâncă înaltă, în apropierea vechiului castel al orașului, de unde vizitatorii pot admira o panoramă impresionantă asupra plajelor din Benidorm, Levante și Poniente, precum și asupra munților a caror culmi se zăresc in spatele blocurilor înalte.

In zonă se mai află Portul Esportiul, de unde se poate pleca în diverse excursii pe mare, dar si un parc frumos plin de vegetație, unde am văzut ceva unic, un copac plin de porumbei albi.

De asemenea și aici locul este împânzit de cafenele, restaurante și magazine.

5. TURNURILE INTEMPO

Această grandioasă construcție din Benidorm se află pe Avenida de Europa, într-o zonă centrală a orașului, aproape de plajă și de diverse facilități turistice.

Turnurile Intempo au fost ridicate în memoria victimelor atentatului terorist din 11 martie 2004 din Madrid.

Acest atac a avut loc în timpul orei de vârf pe rețeaua de trenuri suburbane din Madrid, soldându-se cu 191 de morți și peste 2.000 de răniți.

Intempo servește ca un omagiu adus celor care au suferit în urma acestui eveniment tragic și simbolizează solidaritatea și unitatea comunității în fața violenței.

Clădirea este un exemplu de arhitectură modernă și un simbol al speranței pentru un viitor mai bun.

Construcția are 187 m înălțime și 47 de nivele, fiind recognoscibilă de oriunde din Benidorm, în special după vârful din sticlă in formă de diamant.

Intempo, se laudă de asemenea cu cel mai rapid lift din Spania, care se ridică cu o viteză de 4,2 metri pe secundă și poate ajunge la ultimul etaj în 52 de secunde.

Clădirea a fost construită de către compania de construcții González & Sons și a fost dată în folosință în anul 2021, oferind locuințe moderne și spații comerciale.

Prețul unui penthouse pornește de la 2 milioane euro.

6. AVENIDA DEL MEDITRRANEANO este un bulevard cu multe magazine, cafenelele, restaurante, ce se întinde paralel cu plaja, străjuit de hoteluri și blocuri înalte, pe care l-am străbătut la pas de mai multe ori, cu mare plăcere, intr-ucat are un aer familiar și relaxant.

Alte puncte de atracție unde nu am ajuns, dar care merită vizitate :

TERRA MÍTICA este un parc tematic inspirat de mitologiile antice ale Greciei, Romei și Egiptului, care oferă atracții și spectacole pentru toate vârstele.

AQUALANDIA este unul dintre cele mai mari parcuri acvatice din Europa, cu o gamă variată de tobogane și piscine, potrivit pentru întreaga familie.

MUNTELE PUIG CAMPANA este o destinație populară pentru drumeții, care oferă trasee pitorești și priveliști spectaculoase asupra orașului și mării.

PARCUL NATURAL SIERRA HELADA, o zonă protejată cu trasee de drumeție, plaje sălbatice și o biodiversitate bogată, ideală pentru iubitorii de natură.

BISERICA ORTODOXĂ, cunoscută sub numele de Biserica Sf. Bartolomeu și Sf. Tecla, un exemplu frumos de arhitectură religioasă și un loc important pentru comunitatea ortodoxă din Benidorm.

PIAȚA CULTURII, un loc ce găzduiește evenimente culturale și spectacole, fiind un centru de activitate artistică în oraș.

IN CONCLUZIE :

Benidorm este o destinație ofertantă, potrivită pentru toate vârstele și toate gusturile, adaptându-se la nevoile turiștilor moderni, păstrându-și totodată farmecul și tradițiile locale.

Recomand cu Mare Drag și îmi doresc să revin în acest loc încântător, în care m-am încărcat pozitiv!

Gândiri și trăiri pozitive să aveți!

Trimis de elenaadina in 12.10.24 07:34:32
Validat / Publicat: 12.10.24 08:40:10
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa, Asia, Africa, America de Sud, Oceanul Indian

VIZUALIZĂRI: 417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 La pas prin Benidorm,promenada Poniente

[12.10.24 08:48:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Benidorm și împrejurimi, BENIDORM" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursii opționale din Benidorm]

[12.10.24 08:48:52]

Pușcașu Marin
[12.10.24 09:33:43]

@elenaadina: Tare frumos. Mă uitam la Turnurile Intempo și până să-mi dau seama la ce te refereai tu când ziceai că seamănă cu un diamant, eu am asemuit partea de sus cu o clepsidră .

Ați avut o vacanță activă. Plimbările zilnice au farmecul lor în acest loc în care, oriunde întorci capul vezi ceva ce merită fotografiat.

Am pus și Benidorm pe listă. Tot citind aici pe AFA, lista mea cu locuri de văzut a ajuns mai mare decât un cearșaf . Dar nu-i asta o problemă. Dacă tot se spune că mai avem și alte vieți... o să am ce face în următoarele

[12.10.24 09:56:24]

@Pușcașu Marin:

Sinceră să fiu, nici eu nu sesizasem "diamantul" din partea superioară a turnului dacă nu mi-ar fi atras atenţia ghidul avut, care mi-a oferit apoi şi câteva amănunte legate de construcţia acestuia

Am pus și Benidorm pe listă..... Dacă tot se spune că mai avem și alte vieți... o să am ce face în următoarele

Eu am fost în Benidorm, mi-a plăcut mult şi îmi doresc să revin. Sigur în această viaţă

După ce vei epuiza celelalte continente, sunt convinsă că va veni şi rândul Spaniei cu coastele şi cu insulele ei minunate

[12.10.24 10:26:55]

@elenaadina:

Felicitări pentru vacanţa reuşită şi pentru prezentarea Benidormului văzut prin ochii tăi!

Spre deosebire de hotel, care a mai îmbătrânit puţin şi se vede, staţiunea îmi pare neschimbată. Am revăzut cu mare plăcere toate locurile pe unde ne-am plimbat şi noi cu aceeaşi bucurie şi încântare în timpul rămas între excursiile făcute. Ca elemente de noutate eu am sesizat doar "păsările" din pozele 58-60 şi nişte amenajări puţin diferite la intrarea în Balco

Nu am fost nici în Manhattan şi nici la Rio, dar pot confirma atmosfera de vacanţă extraordinară pe care o regăseşti în Benidorm, de distracţie la maxim pe plaja Levante şi mai liniştită, dar la fel de veselă pe plaja Poniente.

Într-adevăr, vibrantul Benidorm are câte ceva de oferit fiecărui turist

[12.10.24 10:40:39]

@Pușcașu Marin:

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

"Mă uitam la Turnurile Intempo și până să-mi dau seama la ce te refereai tu când ziceai că seamănă cu un diamant, eu am asemuit partea de sus cu o clepsidră . "

Inițial, ca și aspect exterior, am gândit la fel, după care am realizat că de fapt clepsidra are două componente identice, ori aici lipsea una, așa că am preferat diamantul.

"Dacă tot se spune că mai avem și alte vieți... o să am ce face în următoarele ".

Eu aș vrea să văd cât mai multe în viața asta, că nu se ști ce va rezerva viitorul Planetei Pământ!

Mi-ar place intr-o altă viață să fac călătorii interstelare și să vizitez multe alte planete frumoase!

Sper ca SF-ul să devină realitate!

[12.10.24 10:47:17]

@nicole33:

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

"Am revăzut cu mare plăcere toate locurile pe unde ne-am plimbat şi noi cu aceeaşi bucurie şi încântare în timpul rămas între excursiile făcute. Ca elemente de noutate eu am sesizat doar "păsările" din pozele 58-60 şi nişte amenajări puţin diferite la intrarea în Balco".

La comentariul tău aș adaugă ca element de noutate, Intempo și câteva blocuri rezidențiale,   care în 2019 nu erau finalizate.

Da, Benidorm m-a cucerit și deja știu unde aș alege următoarea cazare.

Michi
[12.10.24 11:00:28]

@elenaadina: Am vizitat în fugă Benidorm în 2013 fiind cazaţi o săptămână pe Costa Brava şi obiectivele principale fiind Barcelona, Figueras, Montserrat dar mi-a plăcut oraşul deşi noi niciodată nu am fost amatori de plaje. La cea dată nu era nici urmă de Turnurile Intempo, cred că abia se proiectau asa că reviewul tău a venit ca o completare la ce am văzut, pentru care îţi mulţumesc.

[12.10.24 11:00:40]

@elenaadina:

La comentariul tău aș adaugă ca element de noutate, Intempo și câteva blocuri rezidențiale, care în 2019 nu erau finalizate.

Corect, nu toate etajele erau atunci finalizate, în sensul dării lor în folosinţă, nici lifturile parcă nu mergeau, nu am fost interesată de detalii, dar clădirea în sine era la fel de spectaculoasă ca acum.

Pentru mine a fost suficient să pot admira turnul cu diamant în vârf din aproape orice parte a staţiunii. Nu eram interesată să-mi cumpăr un apartament acolo, nu că nu mi-ar fi plăcut, dar... nu aveam cardul la mine

Da, Benidorm m-a cucerit și deja știu unde aș alege următoarea cazare

Unde, unde?

L.E. Cred că am ghicit deja

Super idee! Felicitări!

[12.10.24 11:05:53]

@Michi:

Am vizitat în fugă Benidorm în 2013 fiind cazaţi o săptămână pe Costa Brava şi obiectivele principale fiind Barcelona, Figueras, Montserrat dar mi-a plăcut oraşul.

Hmmm ciudat.

Benidorm se află pe Costa Blanca, la sud de Valencia, iar distanţa până la Barcelona este de câteva sute bune de kilometri şi încă şi mai mulţi până pe Costa Brava (peste 550 kilometri şi peste 5 ore pe sens ca parcurs). Nu prea are logică o asemenea excursie în care să pierzi peste 11 ore pe drum şi să nu mai apuci să vizitezi mai nimic.

Celelalte obiective menţionate se află relativ aproape de Costa Brava şi toţi le-am vizitat când am fost în zonă.

Sigur nu e o confuzie?

[12.10.24 11:59:29]

@Michi:

Construcţia Intempo a început în 2006 şi a fost finalizată în 2021.

Puţin probabil să nu fi fost remarcat în 2013, chiar în fază de şantier sau cu macarale pe lângă el cum o fi fost.

În 2019 din exterior arăta exact ca azi

=

Colega Elenaadina mi-a stârnit curiozitatea în legătură cu această clădire emblematică pentru Benidorm, o staţiune de altfel plină de mulţi zgârie nori, ocazie cu care am aflat că unele apartamente funcţionează şi în regim hotelier ca Intempo Sky, o opţiune interesantă pentru cei care doresc suprafeţe foarte generoase şi dotări de lux.

Michi
[12.10.24 13:16:12]

.@NICOLE 33. Da e o confuzie. Am fost de patru ori în Spania începând cu anii ´90 şi am confundat Benidorm probabil cu alt oraş. V-am spus eu cum stau cu memoria dar totuşi nu am nicio scuză. În Valencia am fost prin anii 90 dar pe atunci nu notam nimic aşa că deşi numele de Benidorm îmi suna cunoscut nu mai ştiu dacă l-am văzut pe atunci. Pe Costa Brava am fost în 2013 şi cazati în Calella, hotel Balmes ( numai litera B rezonează cu Benidorm) Programul excursiei a fost f. încărcat dar nici asta nu e o scuză, înainte de a scrie ecoul trebuia să mă uit la reviewurile mele iar de amintirile nescrise nu ar fi fost cazul de pomenit..

[12.10.24 14:54:22]

@nicole33:

Nu am înțeles, unde crezi că aș alege următoarea cazare?

Dacă ai ghicit, îți confirm. 👍

Michi, Pușcașu Marin
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Benidorm și împrejurimi: