ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ MD
BUN

ibis Wien Mariahilf

Aveam nevoie de un hotel „de tranzit” în Viena care să îndeplinească vreo două condiții: să se ajungă (relativ) repede de la / la aeroport, să nu fie departe de centru (pentru a putea gusta puțin din farmecul orașului), să ofere mic dejun consistent (urma să nu avem posibilitatea de a lua prânzul în zilele de după check out), să nu ne sărăcească. Am ales ibis Wien Mariahilf și bine am făcut, recomandăm oricui acest hotel.

Să încep cu începutul: am povestit aici vezi impresii în ce context am ajuns să vizităm, pe fugă, capitala Austriei. Am aterizat, la plecarea către Egipt, pe la 5, deja noapte, în Viena, iar zborul spre Cairo a fost a doua zi, la 11. Înapoi, am sosit 8 seara în Viena, iar a doua zi la 12 am avut avion către Iași. Diminețile le-am dedicat deplasării în liniște la aeroport, dar în cele două seri ne-am propus să vizităm, atât cât se putea, orașul.

Spuneam că nu m-am pregătit deloc pentru această excursie. Din vacanța vieneză de acum zece ani țineam minte că există un tren suburban ieftin de la aeroport către oraș. Am aruncat o privire pe Google maps și am văzut că acesta se numește S7, deci transferul la hotel părea o treabă rezolvată.

Ei bine, nu a fost: odată preluate bagajele, absolut toate indicatoarele te conduc la stația CAT (City Airport Train), semnalizată implicit ca unica modalitate de a ajunge în oraș. Și, pentru că nu aprofundasem subiectul, am luat plasă: am cumpărat bilete dus-întors (25 de euro de persoană; pe un singur sens, e 15 euro de persoană), am scăpat un tren, am așteptat 30 de minute să vină următorul (dimineață, a doua zi - chiar 40), am călătorit într-un vagon aglomerat, am coborât în Wien Mitte, am mers o grămadă pe jos până la stația de metrou Landstraße, de unde am luat U3 către Westbahnhof. Deși CAT merge efectiv doar 15 minute, întreg traseul ne-a luat cam o oră. Prețul biletului de metrou (€2.40 / sens / persoană) nu este inclus în prețul biletului de tren.

Să nu faceți ca noi. Ieșiți din aeroport și, dintr-o dată, S 7 / REX 7 este semnalizat :(. Traseul acestuia este fix același cu cel al trenului expres, doar că face câteva opriri, deci vreo 25 de minute față de 15 la CAT. Te lasă chiar în stația Landstraße, unde... se recuperează cele 10 minute + se economisește energie. Și costă 2 euro pe sens (față de 15 €). Ce-i drept, ești obligat să  cumperi de la bun început biletrul de metrou, deci se dau 4.40 € / sens / persoană. Mai puțin de un sfert.

Hotelul se află la strada străbătută de linia de tramvai (și pe sub care circulă U6), în fața împresionantei biserici Maria vom Siege, la mijlocul distanței dintre stațiile de metrou Westbahnhof (U3, U6) și Gumpendorfer Straße (U6). Cam 5 minute la pas de la oricare dintre ele, cu condiția să te orientezi corect.

Este o clădire masivă și înaltă (12 sau 14 etaje), care domină bulevardul, e imposibil de ratat. Intrarea se face printre niște coloane și, imediat ce am trecut de ușa batantă, am fost întâmpinați de un brad de Crăciun întârziat cu două luni și de un om de zăpadă din polistiren, probabil. După care se deschide un lobby imens, cu fotolii, automate de unde poți cumpăra aproape orice la prețuri rezonabile, un bar etc.

Ne-am cazat imediat, am primit o cameră la etajul 6 (sau 8? parcă la venire a fost 6, iar la întoarcere 8, sau invers, oricum nu prea contează), cu vedere către biserică (pe partea opusă, camerele dau spre cartier, cred că de la etajele superioare se vede, în depărtare, Stephansdom).

Prea multe de spus despre condițiile de cazare nu am: este un Ibis tipic, nimic extravagant - dar fără să lipsească nimic, totul funcționează nemțește (deși aud de la comentatorii de la Europeanul de fotbal că zisa asta și-a mai pierdut din substanță :), fapt pe care l-am constatat și pe propria piele, dar cu alte ocazii, nu la acest hotel). Este încă de actualitate excelentul review al lui @pepsi70ro vezi impresii.

Cotațiile sunt: 4,1 pe Google (4,7 Locație, 4,5 Servicii & Facilități, 2,9 Camere),  7,9 pe Booking (8,9 Locație, 8,2 Curățenie, 7,6 Facilități). Eu am fost mai generos. Adică:

Personalul a fost ireproșabil. Am avut un incident la a doua vizită, nu eram trecuți cu micul dejun, dar băiatul de la recepție a verificat rezervarea și s-a rezolvat imediat.

Camera: de dimensiune medie (spre mică), dar curată și dotată cu toate cele necesare. Pat confortabil, perne tari (pe gustul meu), așternuturi impecabile. Îmi place masa de la fereastră care se vede în P2-P3, am întâlnit-o și la Ibis-ul din Basel, și la cel din București (actualul MyContinental) - îți poți întinde acolo mărunțișurile :). Nu am încercat aerul condiționat și televizorul, dar arătau noi și funcționale.

Am avut suficient spațiu pentru a parca bagajele, iar șifonierul părea încăpător (nu am avut ocazia să-l folosim). Baia este mică, dar practică. Am găsit doar săpun lichid. Prosoape pufoase, duș fără probleme cu scurgerea sau cu para sau mai știu eu ce.

Micul dejun a fost extrem de bogat și de diversificat, practic nu mă pot gândi la ceva și să nu fi văzut pe acolo. Am citit recenzii ale unor persoane care au stat în hotel mai multe zile consecutiv, care se plăngeau că la un moment dat au ajuns să repete ceea ce puneau în farfurie. Mă întreb cum asigură varietatea micului dejun la ele acasă. Automatele de cafea fac un espresso grozav, nu am numărat câte am băut în cele două dimineți :).

Restaurantul funcționează și în timpul zilei, sub numele IBIS KITCHEN, și e bine cotat, 4,6 pe Google. Din păcate, este închis duminica - zilele în care am ajuns noi acolo. Așa că am luat cina în altă parte, am povestit aici vezi impresii.

Iar după cină am ajuns prin centru. Am trecut pe la târgul de iarnă de la Rathaus, am admirat patinatorii - nu am mai văzut nicăieri un patinoar atât de mare și de bine organizat, am ajuns până la Karlskirche și la Clădirea Secession și, bineînțeles, până la Stephansdom. Unde am prins o bucată de slujbă și unde am făcut fotografia P9; așa ceva!

L.E. Îmi dau seama că nu am vorbit despre un aspect important: prețul. În principiu, este 90 de euro pe noapte fără mic dejun, dar poate fi găsit și mai jos, cu diverse statusuri pe platforme de rezervări sau în perioade mai puțin turistice - deși nu prea e cazul de așa ceva la Viena. Micul dejun este 18 euro de persoană - scump, dar face banii. Noi am dat 110 euro cu mic dejun, ceea ce mi se pare foarte foarte bine pentru zilele în care trăim.

Trimis de adso in 27.06.24 21:17:00
Validat / Publicat: 27.06.24 21:43:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Biserica Maria vom Siege, văzută de la intrarea în hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.23 EUR pe cameră

[27.06.24 21:54:26]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

doinafil
    [28.06.24 13:27:34]

S-au modernizat și bisericile!

Imaginea din P09 m-a dus cu gândul la cerșetorul din filmulețul ce a circulat pe net, cel din Emiratele Arabe, care cerșea în intersecții, la „stop” .

Când șoferul îi spunea că n-are mărunt să-l miluiască, el scotea POS-ul și-l ruga să doneze ceva bănuți prin acest mod!

M-a amuzat gluma de mai sus, mă amuză și cutia milei din Po9!

Felicitări pentru alegerea hotelului și...

adsoPHONEAUTOR REVIEW
    [28.06.24 17:42:32]

@doinafil: Sarut mana, multumesc pentru pupici!

Cu greu m-am stapanit sa nu rad in Dom, mai ales ca era slujba (sau cum se cheama la catolici, nu gasesc acum cuvantul). Dar nu pentru ca am vazut ca se modernizeaza biserica - mi se pare normal sa tina pasul cu vremurile. Ci pentru ca mi-am imaginat, pentru o clipa, ca ar aparea asa ceva in Catedrala Mantuirii Neamului. Va dati seama ca nu ne mai spalam cu toata apa Dambovitei?

doinafil
    Alte impresii din această RUBRICĂIbis Mariahilf Hotel: