ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2024
REGIM MASĂ MD
REZONABIL

la PMM* = 94 CHF

ibis Basel Bahnhof

Am povestit mai demult vezi impresii despre vacanța din august 2023. În final am alocat o zi pentru a vizita orașul Basel, unde aterizaserăm cu o săptămână înainte și de unde urma să decolăm înapoi, către țară. Prin urmare, trebuia să ne cazăm undeva o noapte. Criteriile de selecție pentru hotel: să fie situat în zona gării SBB - cea elvețiană, nu cea germană (am venit de la Berna cu trenul, iar autobuzul 50, spre aeroport, pleacă din același loc), să asigure micul dejun, să ofere condiții rezonabile la un preț cât de cât decent.

Așa cum avea să se întâmple și după o jumătate de an vezi impresii, am ales un Ibis și, gândind retrospectiv, am ales bine. În primul rând, deoarece prețul cazării în Elveția este exagerat de mare; aici ni s-a părut a fi mai convenibil și, cu toate astea, am dat 150 de euro cu MD, hotel de 2* (la Viena a fost 110 euro, la 3*). Între timp, costul cazării a crescut puțin: văd că, pentru aceeași dată, ar fi 780 de lei nerambursabil sau 880 de lei cu posibilitate de anulare. Se poate lua și fără MD, acesta este 20 de euro de persoană (parcă anul trecut era 18 CHF, cam tot pe acolo).

Din Bahnhof Basel SBB se ajunge fie cu transportul în comun (se iese în fața gării, se ia tramvaiul 2 sau tramvaiul 16 pe sensul care „intră în gară” și, după două stații, se coboară la IWB, fix în fața hotelului), fie pe jos (caz în care  străbatem tunelul de deasupra liniilor către spatele gării, la capătul acestuia o luăm la dreapta pe Güterstrasse și mergem trei-patru minute până la intersecția cu Margarethenstrasse, unde găsim hotelul, pe partea gării).

Noi am ajuns pe la ora 11, camera nu era încă pregătită. Dar domnișoara de la recepție a fost superamabilă, ne-a „parcat” bagajul și, mai ales, ne-a dat două pass-uri turistice, valabile în respectiva zi și în cea următoare. Aceste pass-uri acoperă transportul în perimetrul orașului, dar și cursa cu autobuzul 50 până la aeroport, precum și reduceri cu 50% la prețul biletelor de intrare în majoritatea obiectivelor din Basel (le-am testat în două locuri, funcționează).

Nu am cerut aceste pass-uri. Teoretic, ele sunt incluse în tariful camerei oricărui hotel / oricărei pensiuni din Elveția, dar trebuie să știi de existența lor. Veneam din Berna, unde nu le-am primit. Am aflat că ar fi trebuit să le avem în ultima zi acolo: am fost întrebați de ele atunci când am dorit să ne urcăm într-un funicular (care a costat 12 CHF de persoană, plus biletele de tramvai 4 euro x 2 x 2, că ne-am și întors). Nu faceți ca noi: rețineți că aveți acest drept și cereți-le, în cazul în care nu vă sunt oferite.

Mai mult: listați înainte de plecare rezervarea de la hotel. Dacă aterizați în interiorul zilei hoteliere (deci nu chiar la 8 dimineață), puteți călători gratuit cu autobuzul 50 de la aeroport până în oraș, prezentând voucher-ul. Verificați dacă acestă informație este scrisă, cu litere mărunte, pe rezervare - ar trebui să fie. Sigur, nimeni nu citește pe acolo, dar acum sunteți preveniți de mine :).

Am revenit la hotel seara, după 8. Am primit cartelele, am luat bagajul, am urcat și am găsit exact ceea ce ne așteptatm să găsim: o cameră de dimensiune medie, curată, bine organizată, tipică hotelurilor din acest lanț. Pat confortabil, aer condiționat care își făcea treaba, baie cu duș - totul în bună regulă. Sincer, nu am priceput de ce acest hotel este clasificat cu 2*, nu am sesizat nicio diferență între el și alte Ibisuri de 3*.

Când am urcat, am observat că în spațiul de lângă recepție există un bar, ba chiar se puteau cumpăra de acolo burgeri sau pizza. Am cochetat cu ideea de a coborî din nou, dar eram foarte obosiți și mâncaserăm de prânz aproape de ora patru, așa că nici foame nu ne mai era. Prin urmare, am „vizitat” acest loc abia a doua zi de dimineață, la micul dejun.

Am mâncat aici mai bine decât la Berna, dar mai puțin bine decât la Konstanz. Nu a lipsit nimic din ceea ce ar trebui să fie la un MD, însă atmosfera ni s-a părut a fi una de cantină, cu mese mici și înghesuite, permanent aglomerate. Dar a fost în regulă, pe total.

După masă am plecat încă o tură prin oraș; centrul este aproape și aveam și transportul în comun la dispoziție. Abia în acea dimineață am descoperit frumusețea Baselului, îndepărtându-ne de malurile Rinului și urcând pe dealul din zona Universității. Am văzut că multă lume spune că nu e cine știe ce acest oraș; așa am simțit și noi în prima zi acolo, dar ne-am schimbat părerea în a doua dimineață. Păcat că nu am avut la dispoziție mai mult timp: la 11 ne-am întors la hotel, am predat camera și am plecat către aeroport.

Nu pot încheia fără a face o mențiune privind Bahnhof Basel SBB: este un obiectiv turistic în sine. Picturile de pe pereți, numeroasele magazine și restaurante, forfota specifică gărilor - toate o fac de neratat. Și, dacă ajungeți acolo, intrați în MIGROS: am găsit produse de patiserie foarte gustoase și cu un preț rezonabil pentru țara despre care fac vorbire.

Nu am poze de la hotel; cine dorește, găsește o grămadă pe Google: google.com/maps/place/ibi ... jk18v?entry=ttu.

Trimis de adso in 13.07.24 19:56:35
Validat / Publicat: 14.07.24 08:56:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ELVEȚIA

VIZUALIZĂRI: 300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adso); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Markthalle (în drum către gară)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 94.05 CHF pe cameră

[14.07.24 19:42:16]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Marius 72
    [15.07.24 11:55:49]

Mi s-a făcut dor de Basel!

L-am găsit şi eu un oraş atrăgător, ales fiind doar pentru o escală către Dublin întrucât preţul de avion era mult mai scăzut decât cel direct.

Iar astfel, cu două nopţi de cazare - în Elveţia, da! - am plătit cât celor de la Ryanair de aş fi mers direct.

Ştiam de facilităţile transportului comun încă din momentul rezervării camerei, gazdele fiind foarte amabile şi oferind informaţii preţioase.

De acord cu tine în ce priveşte gara, iar aceste "obiective" mă atrag şi mă fac să le pun pe listă în orice oraşe merg.

Iar apropo de infrastructură, nu ştiu dacă ai observat sau aflat, pe sub o parte a oraşului trece autostrada cu 4 benzi de circulaţie!

adsoPHONEAUTOR REVIEW
    [15.07.24 13:16:12]

@Marius 72: Multumesc pentru bagarea in seama!

Nici nu stiu ce mi-a venit sa scriu despre Basel, dupa atata vreme. Cred ca pur si simplu mi s-a facut dor, exact cum spui si tu.

Da, mi-a placut acolo. Atmosfera calma, orasul de sus, Promenada Rinului. Am vazut si autostrada despre care pomenesti. Si am gasit un Muzeu de Arta absolut fabulos, a intrat in Top 10 personal. Nu (mai) scriu pe AFA despre astfel de obiective, dar nu le ratez niciodata .

Marius 72
    Alte impresii din această RUBRICĂIbis Basel Bahnhof Hotel: