ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2024
ÎNSCRIS: 10.01.19
JUL-2024
Familie
PREȚ SEJUR 2850
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ AI
BUN

încărcat de pe telefon!

Un concediu reusit

Am ales Tunisia deoarece n-am mai fost, iar hotelul arata bine in poze, avea recenzii destul de bune, si am zis hai s-o facem si pe asta.

Plecarea noastra s-a intamplat in 19.07, in acelas timp cu acel atac cibernetic care bloca toata lumea. Dupa 6 ore de stat in aeroport si inca 40 minute incuiati in avion, la ora 19.22 am plecat in sfarsit spre Monastir, ajungand la resort in jurul orei 22 ora lor. Tunisia este in urma cu 2 ore fata de Romania.

Cei de la receptie au fost foarte saritori, ne-au trimis sa luam masa, care n-a fost ceva din resturi ramase, ci mancare diversificata in toata regula. Cat am mancat, ei au completat toate formalitatile, ne-au dat cheia si am putut sa urcam in camera.

Camera era mobilata normal, nimic special, paturile super comode, balcon spatios cu vedere laterala spre mare, dar se vedea apusul si rasaritul, doua bai-una doar cu toaleta, cealalta cu vana/dus, chiuveta.

Toate mesele erau diversificate cu mancaruri cunoscute, gen omleta, orez, legume, spaghete, pizza, si multe altele dar si specifice tarii, condimentate pe masura, dar gustoase. Cel mai mult mi-a placut ca in fiecare dimineata serveau fresh-uri de fructe proaspat stoarse, portocale, mere, capsuni, sfecla, lamaie cu menta. Eu pana acum in orice resort am fost, am nimerit doar fresh de la cutie, deci pt mine era o noutate. Prajiturile colorate ca in Turcia, dar aveau gust, adica cea cu crema rosie avea gust capsuni, cel galben de lamaie, samd. La turci toate erau frumoase si dulci, fara gust. Fructe doar autohtone, portocale, caise, pepene rosu si verde, smochine, proaspete la fiecare masa. Dupa ce serveai cina, te puteai aseza afara pe terasa la un pahar de cocktail, vin, bere, suc, iar in fiecare zi la 21.30 era spectacol de divertisment.

Resortul avea mai multe piscine, dintre care unul era cu apa sarata, cu destule sezlonguri, la orice ora gaseai sezlong liber. Plaja era curata, cu nisip alb care cand se uda aveai impresia ca e zahar umed, intrarea in mare lina, doar nisip, fara pietricele. Si acolo sezlonguri cu umbrele cate vrei, veneau baietii de la plaja si iti aduceau saltelele in momentul in care te asezai pe ele. Toata lumea era servit la fel, daca vroiai sa le dai ceva bine, daca nu, tot asa te serveau.

Mai era si o sala de sport, n-am vazut cum era echipat dar aveau si 2 piscine acoperite, tot cu apa sarata, si o piscina exterioara care apartinea salii.

In schimb am fost la o sesiune de masaj, era o cladire separata pt Spa, m-am simtit minunat dupa. A fost si sotul, el vroia ceva masaj mai serios dar la el nu s-a nimerit, a plecat mai mult suparat decat relaxat😁.

Cam atat despre resort, acum hai sa ne uitam dincolo de gard. Intr-o dimineata ne-am dus intr-o plimbare pe malul marii pana ne tineau puterile. Trecand de resorturile vecine, unde plajele sint curate, amenajate, am ajuns pe portiunea unde stau localnicii si am dat de o mizerie enorma, pungi, pet-uri, si toate gunoaiele ce se pot aduna, iar ei stateau acolo fara nici o grija. Proprietarii de cai si dromaderi isi spalau animalele in apa marii, pungile pluteau, groaznic. Am prins 2 zile cand batea vantul si toate mizeriile au ajuns si in partea noastra de plaja, curatau ei saracii apa, dar nu prea aveau succes. Ironia sortii ca acolo pe portiunea aia de mal, era plin de scoici numa bune de adunat.

Si din pacate asa era peste tot, nu numai pe mal si in orase, pe marginea drumului, in bazar, groaznic.

Am fost in doua excursii organizate, unul de o zii in Cartagina-Sidi bou Said-Tunis si cealalta in orasul El Jem unde se afla al treilea amfiteatru ca si marime, din lume. Mai era o excursie care ma tenta, 2 zile in Sahara cu cazare in hotel 5*+masa, dar era prea mult.

La iesire din resort era statie taxi care cu 2 euro te ducea pana in Port Kantaoui, dar n-am mai avut energia necesara pt asta, o sa vizitam data viitoare.

Eu ma declar multumita din toate punctele de vedere, in ciuda faptului ca era mizerie dincolo de resort, m-as mai intoarce.

Trimis de @Ildy in 28.07.24 18:39:35
Validat / Publicat: 28.07.24 20:43:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia-Rhodos si Creta/Santorini

VIZUALIZĂRI: 2930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (@Ildy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Mozaic aflat la muzeul din El Jem

[28.07.24 19:00:50]

Bun revenit pe site, cu impresii

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa „datele tehnice” lipsă — nr. nopți, transport, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

[28.07.24 20:42:50]

Mulțumiri pentru completări -- și pentru poze

karmy2024
[05.08.24 07:11:35]

@@Ildy: buna ziua, de ajutor impresiile despre Tunisia si mai ales despre acest hotel. Va rog imi puteti spune cat costa excursia in Sahara (cea de doua zile). Ajungem si noi la acest hotel in septembrie.

@IldyPHONEAUTOR REVIEW
[05.08.24 16:45:19]

@karmy2024: buna ziua

Excursia de doua zile costa 125 eur sau 415 dinari tunisieni/persoana. In pret erau incluse mesele, intrarea la amfiteatru, cazare la hotel.

karmy2024PHONE
[05.08.24 18:19:36]

@@Ildy: mulțumesc mult

karmy2024
Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Kantaoui Bay Hotel (ex Steigenberger) :