ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2022

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel mediocru

Salutari din Tunisia!

Va scriu chiar acum de la acest hotel pe care l am ales “cu mare atenție” , cum am făcut pana acum.

Iata ca de data asta am luat o mare teapa! Probabil nu m am informat prea amănunțit și iată un concediu ratat.

Ratat de ce: după o vacanța la Rixos Sharm, alta la Gural Premier in Kemer, Imaginați va sa ajungeți aici, fără bar pe plaja, băuturi jalnice, șezlonguri și umbrele, vai mama lor, restaurant pe plaja jalnic… ce sa va spun, suntem dezamăgiți complet.

Minibar in camera fără nimic in el, doar o sticla de apa, restaurant cu putine feluri de mâncare, gălăgie maxima, aglomerație și agitație cât cuprinde. Nu ma așteptăm la așa ceva, dar eu sunt de vina ca am zis sa vedem și alte locuri, in condițiile in care soțul a insistat sa mergem in Turcia sau Egipt. Eu nu și nu, venim.

Poate o sa spuneti ca atât cât plătești, atât primesti: cred ca 830€ de persoana nu i prea puțin, in condițiile in care la Rixos Sharm am plătit in jur de 950€ anul trecut și nu exista grad de comparație (diferența de la cer la pamant, ca sa zic așa).

Inițial am vrut sa luam la Steigenberger marhaba, luându-ma după impresiile lui nicole33, dar am citit ceva impresii negative pe trip și m am răzgândit.

Iberostar avea numai impresii bune și m am orientat după ele. Scriu aici ca sa știți pe viitor, când alegeți acest hotel, la ce sa va așteptați. Poate unora le place, nu știu, dar dacă ați fost înainte la hoteluri de top, nu aveți ce cauta:va asigur ca veți fi dezamăgiți.

Dacă vreți gălăgie, aglomerație, animație, e ok. Dar dacă veniți sa va relaxați și sa va răsfățați, nu e locul potrivit!

Trimis de alexmara in 02.09.22 19:25:44
Validat / Publicat: 02.09.22 20:03:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 7145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexmara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.09.22 19:39:23]

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 09213&hid=23960.

[02.09.22 19:40:25]

după o vacanța la Rixos Sharm, alta la Gural Premier in Kemer

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor hoteluri.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

[02.09.22 19:41:00]

[02.09.22 20:21:02]

@webmasterX: E ok! Pozitionarea este corecta.

[02.09.22 20:24:56]

@webmasterX:

O sa scriu cât de curând. Astfel îmi voi reaminti ce am ratat anul asta. ☹️

nicole33
[04.09.22 01:29:19]

@alexmara:

Chiar dacă nu cred că te încălzeşte cu ceva, să ştii că şi eu am fost puţin dezamăgită după ce am ales un alt Iberostar, care s-a dovedit a fi sub aşteptările mele corect raportate la preţul plătit. Impresiile pozitive care m-au "păcălit" aparţineau unor turişti cu pretenţii mai modeste şi cu o experienţă mai redusă.

Rău ai făcut că nu ai ales Steigenbergerul, care a fost cu o clasă peste Iberostar la capitolul servicii.

Nu, eu îţi voi spune să nu compari mere cu pere, adică preţuri din ani diferiţi şi resorturi din ţări diferite.

Corect, Rixos Sharm este incomparabil mai bun ca acesta, însă Rixos-ul este în topul hotelurilor din Egipt.

Ai considerat băuturile locale tunisiene drept "jalnice", probabil tot prin comparaţie cu băuturile de import primite la Rixos în Egipt.

Adevărat, însă la marea majoritate a hotelurilor din Egipt ai acces gratuit doar la băuturi locale şi, crede-mă, tăriile egiptene sunt mult mai jalnice decât cele tunisiene . Ţi-o spun din proprie experienţă.

[04.09.22 16:46:35]

@nicole33: Total de acord! Faptul e consumat, ne am resemnat și acomodat, ca

n avem încotro! Imi pare rău ca n am ținut cont de impresiile dvs de pe afa, așa cum am făcut o de multe ori!

Sa nu se nțeleagă greșit: nu se moare de foame aici, ai ce alege, dar dacă nimerești la masa "la ora de vârf", îți piere pofta! E un haos total, copii de toate vârstele, învălmășeala totala, trebuie sa aștepți sa prinzi masa.

Intr adevăr, când vii din anii trecuți de la hoteluri de top, la unul ca acesta, e cam greu. Pt persoane fără mari pretenții, e chiar ok resortul. Și încă ceva:e foarte mică suprafața resortului raportata la nr de turiști cazați, din aceasta cauza și înghesuiala aferentă.

Si da, cred ca sunt in Egipt resorturi mult mai proaste decât acesta! Oricum, in Egipt ai avantajul de a face snorkeling in Marea Roșie (nu exista ceva mai frumos!)

PS. N am mai văzut de mult muste in restaurant și pe mâncare! ????‍♀️????

MariaevaPHONE
[10.01.23 09:54:53]

@alexmara: Noua acest hotel ne-a placut. vezi impresii

NU-L POTI COMPARA cu RIXOS s-au cu unul de 4 stele european, dar nici nu este un hotel prost.

Curat, personal cu bun simț, seri petrecute in compania unui pianist, mincare diversa si buna... haideti sa dam Cezarului ce este al Cezarului.

[10.01.23 16:57:17]

@Mariaeva: Bine, acum depinde și de asteptarile fiecăruia. Normal ca nu l poți compara niciodată cu Rixos, dar nici nu pot spune ca au fost serviciile ireprosabile! Într adevar ca n am murit de foame, dar nici nu m a dat pe spate mâncarea, iar marea a fost o mare dezamagire pt noi. A fost singurul an in care am stat la piscina, noi fiind iubitori de plaja și mare. Nisip deosebit (alb și fin) și cam atât, marea era murdara și plină de alge. Per total a fost ok intr un final, dar e singurul hotel unde nu as reveni!

MariaevaPHONE
[10.01.23 17:45:23]

@alexmara Regret ca nu a-ți prins marea așa ca atunci cînd am fost noi. ERA super caldă, limpede doar cîteva" gîze" marine ne deranjeau din cînd prin apă. Am fost si noi la hoteluri ff bune mai ales în Turcia, Trendy Lara, Titan de Lux, în Egipt la Mariott Hurghada, Staigenberger, dar și la hoteluri proaste ca Pharaoh Azur. INCOMPARABIL... dar Tunisia mi-a placut și la Kuriat Palace și la El Kantaoui Bay. Anul acesta în iunie mergem tot in Tunisia, pentru ca este bugetul mai redus. Oricum va dorim vacanțe frumoase fara incidente nedorite.

[10.01.23 17:53:20]

@Mariaeva: ????

Multumim, asemenea și dvs!

alexmara, Mariaeva
Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Kantaoui Bay Hotel (ex Steigenberger) :