ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2024
Cuplu

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Escapadă la Bergamo și Milano

Ciao din nou, am scris un review despre cazarea noastră la Bergamo (vezi impresii), acum doresc să vă împărtășesc și impresiile de călătorie. Dat fiindcă noi (ca mulți alții) folosim aeroportul din Bergamo ca bază de plecare spre Milano sau alte destinații, acum am hotărât să petrecem ceva timp și în acest oraș, respectiv să ne bucurăm cât mai mult de el, dar și să facem ceva shopping, ceva muzee, să profităm cât mai mult de timpul scurt.

Am plecat din Cluj Napoca dis de dimineață și am aterizat cu bine la Bergamo, planul inițial era să facem o vizită în centrul comercial Orio de peste drum de aeroport, să luăm acolo micul dejun, să vedem magazinele și după aceea să mergem spre orașul propriu zis să vedem ce ne oferă, după care să mergem spre cazare în Citta Alta. Aiurea, am ales să mergem în oraș, era mult prea dimineață pentru shopping, am zis hai să ne oprim la gară și de acolo o luăm pe jos prin orașul de jos.

Am găsit ușor zonele de interes comercial și arhitectural, am văzut ce magazine și ce prețuri au, ne-am făcut poze, am luat micul dejun și am admirat de jos citadela care ne făcea cu ochiul. Am luat pieptiș dealul, am ajuns la funicular, am tras cu ochiul la coada ce se forma și am hotărît să mergem până sus pe jos spre cazare. Gazda, superfaină a înțeles că avem nevoie de check in mai devreme decât era stabilit, am ajuns la locație, am lăsat bagajele și ne-am dus spre buricul târgului! Ne-am bucurat de fiecare clădire, de fiecare pas pe care îl făceam prin cetate, am stabilit unde vom mânca, ce putem vizita și ne-am pus pe treabă. Ne-a plăcut ce am văzut și probabil ne vom mai întoarce.

Bergamo este un oraș drăguț, de văzut maximum 2-3 zile, poți face ieșiri din oraș spre zone pitorești, transportul local este destul de scump, nu recomand să faceți cumpărături de acolo, sunt cam scumpuțe.

În schimb, am avut inspirația de a solicita organizatorului șef o escapadă la Milano, zis și făcut, trenurile pleacă din oră în oră spre metropolă, înapoi idem, preț 6 euro/persoană fără opriri multe (maximum 3 scurte). După cam 50 de minute ajungem în Milano Centrale, de acolo cum știam am cotit-o spre Via Buenos Aires, strada comercială prin excelență, dar până acolo am dat de un mercato tradițional (așa pe sufletul nostru) cu tot ce îți poftește inimioara! Vizitat, văzut, cumpărat, plecat spre magazinele cu ușă la intrare și aer condiționat. De pe Buenos Aires pe Via Venezia spre Dom, spre Rinascente și parfumeria mea preferată, Mazzolari, de unde m-am ales cu un parfum pe placul meu.

La Rinascente, nebunie! Puhoi de lume, toate națiile, plin de reduceri, numai bani să ai la tine și răbdare! Vizitat, văzut, cumpărat chestii micuțe, plecat la gară, în 50 de minute am fost la gara din Bergamo și am hotărât să mergem să mâncăm carne la grătar, adică salsiccia și alte marinate că ne era dor și foarte foame! Pe bulevardul care merge de la gară spre centru am găsit pe net Il Mannarino, un restaurant cu un concept pe care l-am mai întâlnit în Puglia, măcelărie și restaurant, îți alegi carnea pe care dorești să o consumi și ei ți-o prăjesc pe loc, stai civilizat la masă, iei un vin sau o bere, garnitură și la sfârșit plătești.

Noi am zis că e prea târziu să mâncăm mult, dar când am văzut bunătățurile nu ne-am mai oprit din comandat, am mâncat mult și bine, cost 2 persoane cărnuri + garnitură + vinul casei (Primitivo foarte bun) = 44 euro, 50 cu totul. Bonus din partea casei limoncello, să fie primit! :):):)

Cu burțile pline am mers la cazare, am zis totuși să ne mai plimbăm pentru digestie, seara în cetate a fost frumos, liniștit. A doua zi trebuia să plecăm la ora 06 spre aeroport, fiind duminică nu aveam autobus la acea oră așa că am luat un taxi, comandat cu o seară înainte, la ora stabilită taxiul condus de o doamnă a venit și ne-a dus la aeroport în maximum 15 minute, 30 de euro distracția, învățătură de minte să nu mai mergem neinformați în țări străine.

Una peste alta a fost un weekend fain, lipsit de stres și de alergătura cu care noi suntem obișnuiți, am ajuns acasă obosiți numai datorită faptului că ne-am trezit două zile la ore imposibile.

Vă mulțumesc pentru timpul acordat, să ne revedem sănătoși!

Trimis de PușaM in 30.05.24 19:22:57
    Validat / Publicat: 30.05.24 20:26:48

VIZUALIZĂRI: 350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PușaM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Orașul de sus

[30.05.24 20:26:32]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Bergamo și împrejurimile, BERGAMO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Cu avionul spre Bergamo]

Rodel
    [05.06.24 14:44:57]

Îmi plac orașele cu iz medieval, iar Bergamo este unul dintre ele. Vreau să ajung din nou acolo, să vizitez și Orașul de Jos, pentru că nu am văzut decât Citta Alta, într-o mini excursie, venind din Milano. Bergamo, atât cât am văzut din el, mi-a plăcut foarte mult, poate chiar mai mult decât Milano.

Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bergamo și împrejurimile: