ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2024

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Coasta Amalfi - cu bune și mai puțin bune

Am fost acolo – Coasta Amalfi

Bine v-am regăsit, comunitate „Am fot acolo” . Doresc să vă împărtășesc câteva gânduri și informații utile despre un loc aparte, Coasta Amalfi, pe care l-am vizitat zilele trecute (iulie 2024). Voi spune și bune și mai puțin bune despre această parte de lume.

Coasta Amalfi se întinde între Sorrento, considerat de unii cel mai potrivit punct de plecare în explorarea zonei, până la Salerno, un alt oraș din regiunea Campania, pe care noi l-am ales să ne fie gazdă pentru cele 5 nopți petrecute acolo. Vorbesc de nopți, pentru că ziua am umblat din loc în loc.

Salerno este un loc plăcut, mai ales zona centrală, unde am fost cazați noi, plin de viață atât ziua cât și noaptea. Specific sudului Italiei, este un oraș cu străduțe înguste, mai mereu murdare, uneori cu mirosuri neplăcute, unde pietonii trebuie să se ferească de mașini și motociclete de toate felurile. Să nu vă așteptați ca șoferii să vă acorde prioritate la trecerile de pietoni, ba chiar să fiți foarte atenți, deoarece se apropie agresiv și se pot produce accidente. Semnificativ este și faptul că, la cele mai multe dintre trecerile de pietoni, sunt instalate semafoare pentru aceștia, pe galben intermitent – aveți grijă, trec (întâi) mașinile și motocicletele! Contrast izbitor cu ce știam eu de acasă (Brașov) și multe alte orașe din țara noastră. Cu toate acestea, nu am văzut niciun accident sau tamponare, chiar dacă majoritatea mașinilor sunt zgâriate sau lovite.

Un alt aspect neplăcut cu care m-am confruntat este acela că foarte greu te înțelegi cu italienii în engleză! Nu pot, nu știu sau nu vor??? Marele meu noroc este că Magda vorbește italiana foarte bine și așa ne-a fost mai ușor. Tot despre italienii din zonă: uitați de miturile cu gazdele simpatice și binevoitoare! Sunt așa atât timp cât au un interes la tine. Te bagă în restaurant/pizzerie aproape cu forța, că știu că deja au asigurați 1,5 – 2 – 3 euro coperto, de persoană! Sunt incluși pe nota de plată, uneori chiar la început, iar acum poartă denumirea de produs 1#, produs 2# - ne-am prins repede, mai ales că pe bon nu îți trec produsele comandate, ci, la fel, produs 3#, produs 4# etc. Am tangență cu industria ospitalității, cunosc o grămadă de practici în domeniu, iar despre asta se poate discuta mult. Eu doar am menționat, spre știința voastră. A, încă ceva: să nu vă așteptați la rest de 10-20-30 de eurocenți! Mereu n-au mărunți, parcă îmi amintesc de România de acum ceva ani. La o recepție de hotel nu au avut 4 euro! – cam mult, mi se pare. Totuși, trebuie să spun că, în câteva situații, am întâlnit și italieni binevoitori, care ne-au dat informația de care aveam nevoie.

Să trecem la lucruri mai vesele.

Noi am plecat din Bacău spre Roma cu avionul, deoarece am găsit bilete foarte convenabile, cu bagaj de cală inclus. Premisele erau foarte favorabile, plecarea era programată la 7,20, însă în ultimul moment zborul s-a decalat cu 16 ore (!), ceea ce ne-a dat planurile peste cap. Am avut cazări foarte bune, în zone centrale în fiecare oraș, la un preț foarte rezonabil, rezervate cu cca, o lună și jumătate înainte. (pentru cei interesați, pot oferi detalii). Așadar, am ajuns la miezul nopții în Roma, am petrecut câteva ore în aeroport, apoi nu am rezistat tentației de a revedea Fontana di Trevi. La ora 6,30 dimineața, era foarte animată! De acolo, ne-am întors la Roma Termini și am încercat experiența Frecciarossa, din păcate ratată, deoarece am adormit aproape instantaneu și nu am putut simți cu adevărat mersul cu un tren de mare viteză. Ora de sosire era 9,05, însă pe la 8,50, când am avut norocul să mă trezesc, deja intram în gara Salerno. Ponturi:

1. Din câte am observat, în sud, italienii nu pun mare preț pe punctualitate, cel puțin în ceea ce privește transportul în comun. Ca urmare,

2. Fiți pregătiți pentru tot felul de întârzieri ale autobuzelor, trenurilor, vapoarelor și avioanelor! Am mai avut aventuri de genul acesta, le voi relata mai jos.

Este recomandabil, dacă puteți, să rezervați bilete dinainte (pe Trenitalia, cu rezervare prețul era vreo 48 euro de persoană) veți mai putea economisi chiar câte 6-10 euro. Noi am plătit în plus, pe două bilete la trenul acesta, undeva la 16 euro! Neavând certitudinea că vom ajunge la timp, nu am rezervat ci am luat direct de la automatul de bilete înaintea plecării (112 – 113 euro). Asta este! Am rămas cu timpul foarte bun de sosire în Salerno și cu avantajul că am putut intra direct la cazare. La ieșirea din gara Salerno, pe stânga, se află un birou de informații turistice, de unde am aflat informații folositoare, oferite cu profesionalism și bunăvoință de o doamnă care își luase atribuțiile în serios. Tot de acolo, puteți lua autobuzele SITA-SUD spre tot ce însemnă Costiera Amalfitana – cum o denumesc localnicii. Prețul unui bilet de o călătorie este 2,40 euro, însă noi am luat și unul de 10 euro, cu călătorii nelimitate, valabil 24 de ore de la prima validare. Și l-am folosit din plin. Aceeași companie (SITA-SUD) are și curse spre Vezuviu, din Pompeii. Acolo noi am luat bilet separat, 2,40 euro. Regăsiți orare prin stații, însă trebuie să fiți foarte atenți, sunt puse pe unde nici nu te aștepți, câteodată, plus că sunt pe diferite sectoare de drum; unele curse circulă numai în zilele de lucru, altele numai sâmbăta și duminica, altele de sărbători (festivi). Le regăsiți în legenda (explicațiile) de pe fiecare orar.

La câțiva pași de gară este Portul turistic, de unde pleacă vapoare/ferry spre toată Coasta, dar și spre Capri. Atenție: spre insulă sunt plecări doar la primele ore ale dimineții sau undeva spre după-amiază. Noi am luat un ferry spre Amalfi și de acolo am avut legătura spre Capri, cu o cheltuială în plus (2x15 euro bilet la Amalfi) și mult timp risipit – aproape o oră transferul spre Amalfi și încă vreo 45 de minute așteptat legătura spre Capri. Prețul călătoriei de la Amalfi la Capri a fost de 30 euro/persoană. Mai adaug aici doar prețul călătoriei de la Capri spre Napoli – sunt foarte frecvente aceste curse, cu diferite companii, între 20 si 25 euro de persoană. Durata este în funcție de mai multe variabile (vas, vreme, trafic) dar este undeva la 1 oră – o oră și zece minute, unele companii dau și o oră jumătate. Noi am făcut cca. o oră, căpitanul a făcut raliu – super-tare!

Și încă un aspect: noi am ales drumul de întoarcere de la Napoli la București, deoarece am găsit și pe această rută un zbor foarte convenabil atât ca preț, cât și ca orar de zbor – decolare a fost la 20,20 (evident, trecute- fix, cam cu jumătate de oră, dar absolut rezonabil față de multe alte zboruri!)

Pentru că acest articol s-a vrut unul foarte tehnic, cu informații concrete, și pentru că m-am lungit foarte mult, voi reveni cu alte detalii ale periplului nostru prin zonă.

Trimis de eugen p in 17.07.24 21:52:08
    Validat / Publicat: 17.07.24 22:26:35
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eugen p); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 traseu cazare - aeroport Napoli

[17.07.24 22:26:20]

Bun revenit pe site, cu impresii — așteptăm și continuările promise!

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana, SORRENTO / AMALFI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana: