ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2024
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
BUN

Hotel Decebal - Bacău

Referitor la Hotel Decebal din Bacău, un coleg AFA declara că s-a simțit 'Foarte bine' și că va reveni dacă va mai avea ocazia, iar un altul, după numai 4 ani, declara că a fost 'Dezamăgit' și că nu va mai merge niciodată la acest hotel.

Nu am citit impresiile lor mai înainte de a ajunge și eu la Hotel Decebal din Bacău. De altfel, atunci când am plecat într-un mic circuit de numai două zile pe Valea Trotușului, nici nu știam unde vom fi cazați. Inițial fuseserăm anunțați că Onești va fi gazda noastră de o noapte pe Valea Trotușului. Schimbarea de ultim moment nu a reprezentat nimic pentru mine. M-am obișnuit ca alții să aleagă în locul meu locațiile de cazare ceea ce are și avantaje și dezavantaje, dar - cum spuneam - iau schimbările ca atare și nu le las să mă tulbure în vreun fel.

Servicii

După o întreagă zi de preumblări pe Valea Trotușului, cu câteva vizite la interesante obiective turistice, spre seară am ajuns la Bacău. Hotel Decebal care urma să ne găzduiască în următoarea noapte, cotat la 3*, este amplasat central, pe Bulevardul Ioniță Sandu Sturza, nr. 2, la intersecția cu Calea Mărășești, nu departe de Parcul 'George Bacovia' și Palatul Administrativ în fața căruia se află Piața Tricolorului și Casa de Cultură 'Vasile Alecsandri'.

Este un hotel înalt, accesul la etaje făcându-se numai cu lifturile. Sunt două. Intrarea în hotel este o adevărată grădină botanică, multe flori, ingenios aranjate, flancând intrarea și cele două mici spații de relaxare (fumat, cafea) destinate oaspeților hotelului. (Chiar există acolo o notiță care specifică acest lucru).

Repartizarea camerelor s-a făcut rapid, hotelierii fiind pregătiți să ne întâmpine. Abia mai târziu am putut admira lobby-ul larg, cu tablouri pe pereți și un tavan cu stucaturi. Spațiul este foarte frumos aranjat, cu multe fotolii, canapele și măsuțe împodobite cu flori. Pe lângă toate acestea, ducând spre etajele superioare, o elegantă scară în spirală completează decorul.

Camere & Cond. Cazare

Am primit o cameră la etajul 5. Numai bună pentru a admira de la înălțime bulevardul și clădirile învecinate. Spre surprinderea mea, balconul de la etajul 5 nu are separeuri, astfel încât - trecând prin fața ferestrelor celorlalte camere - poți ocoli construcția cam pe jumătate din perimetrul său. Undeva, într-un capăt, am descoperit niște plăci care ar fi putut fi separeurile încă nemontate.

Accesul în cameră se face cu card.

Camera - foarte curată, cu mochetă pe jos - nu este nici mare, dar nici mică. Are toate dotările necesare. Paturile twin, cu așternuturi proaspete, cu două perne bune, este flancat de două mici noptiere și de tot atâtea corpuri de iluminat. Acestea sunt de fapt singurele care asigură iluminatul încăperii. Un șifonier cu bară pentru umerașe și cu câteva rafturi, un suport pentru bagaje, un scaun și două fotolii așezate de o parte și de alta a unui mic birou deasupra căruia se află o oglindă mare, completează dotările camerei.

Televizorul este amplasat pe un corp de mobilier care ascunde frigiderul și minibarul (dotat doar cu pahare). Ca dotări, mai trebuie menționat cuierul, instalația de aer condiționat și prizele (cam puține).

Baia - foarte curată, are cadă, oglindă mare și etajeră la chiuvetă, uscător de păr (defect în camera noastră) și suficiente suporturi pentru prosoape. Consumabile - săpun lichid atât la duș, cât și la chiuvetă și rezerve de hârtie igienică. Prosoapele - câte două pentru fiecare persoană (fără prosopul mic, pentru picioare) - așteptau albe, imaculate.

Gastronomie (Buc. & Masă)

La Hotel Decebal - Bacău am servit o cină și un mic dejun. Nu știu dacă hotelul are restaurant propriu, dar are un generos (și frumos amenajat) spațiu de servire a mesei. Preparatele sunt aduse de la un restaurant cu care se colaborează. Așa am văzut și noi tăvile mari, cu pulpe superioare de pui, dezosate, cu cartofi cu rozmarin preparați la cuptor și salată de varză ornamentată cu roșii felii. La o masă alăturată, doi angajați ajutați de personalul de la recepție și chiar de ghida însoțitoare a grupului nostru, pregăteau porțiile și le aduceau la mese. Pe lângă toate acestea, la cină am beneficiat de apă plată (un pet de 0,5 l/persoană) și de câte o felie mare de chec marmorat, foarte bun.

Micul dejun în regim de bufet a constat în cașcaval, telemea, câteva sortimente de mezeluri, legume proaspete feliate (roșii, castraveți), ouă (fierte și omletă), iaurt, pâine (inclusiv pentru prăjit), cafea, ceai, apă și diverse sortimente de suc.

Locație și Împrejurimi

Am menționat deja că Hotel Decebal din Bacău este poziționat central, pe Bulevardul Ioniță Sandu Sturza, nr. 2, la intersecția cu Calea Mărășești, nu departe de Parcul "George Bacovia" și Palatul Administrativ în fața căruia se află Piața Tricolorului și Casa de Cultură "Vasile Alecsandri" . În weekend (noi am fost acolo într-o sâmbătă) această zonă este închisă circulației rutiere. Spațiul larg, devenit pietonal, este o delectare pentru localnicii ieșiți la plimbare, pentru turiștii porniți în prospectarea orașului, dar mai ales pentru cei mici care invadează locul cu biciclete, trotinete, etc...

Trimis de iulianic in 06.08.24 08:51:56
Validat / Publicat: 06.08.24 10:56:30

VIZUALIZĂRI: 199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Bacău - Hotel Decebal. Intrarea principală.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[06.08.24 12:24:37]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDecebal Hotel: