ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2024
ÎNSCRIS: 11.05.23
MAY-2024
Prieteni

Traversare prin munti Serbia - Bosnia Hertegovina - Croatia

Am ocolit mereu tarile non europene dintr-un singur motiv, cel al lipsei internetului. Dar prietenii din jur au fost extrem de convingatori si atunci am zis sa fac urmatorul traseu; Serbia - Bosnia Hertegovina - Croatia - Kosovo - Muntenegru - Macedonia - Bulgaria.

Inainte de plecare mi-am luat toate masurile de ‚ precautie’, cartela pentru tarile non europene, walkie talkie, descarcat aplicatii cu harti offline (Sygic), pregatita ca pentru ‚razboi’!! De ce am luat walkie talkie? Pentru ca am plecat trei familii si am considerat ca cea mai sigura metoda de comunicare dintre noi va fi asta, si nu am gresit cu nimic.

Am iesit din tara pe la vama Portile de Fier 2, cu o oprire de o noapte in Serbia, in Paracin. Aici am dormit la hotel ORBIS DESIGN HOTEL&SPA, dar despre acest hotel o sa va povestesc in alt review.

La vama, la intrare in Serbia, daca masina este pe firma, adresa de pe buletin trebuie sa coincida cu adresa de pe talon, cu adresa firmei etc, etc, altfel trebuie avut la purtator documente justificative si stampila. Credeam ca Bulgaria este tara cu cele mai multe restrictii, ca politia este peste tot, dar se pare ca Serbia i-a depasit!!

Drumul spre Croatia a fost doar prin munti si viteza de deplasare a fost de 60 km, motiv pentru care am facut 11 ore, cu o oprire normala pentru a manca.  Prin  Serbia si Bosnia Hertegovina fiindca au fost doar curbe stanga- dreapta la un moment dat numai stiam ce ma doare, capul sau stomacul. In schimb peisajul... nu stiu ce cuvant sa gasesc sa egaleze frumusetea peisajului. Bosnia am numit-o tara tunelurilor, pentru ca pina la un moment dat numarasem 26 de tuneluri dupa care am pierdut sirul la numarat... Care mai de care mai frumos, mai luminat, mai dotat cu semnalizari, mai lung... spectaculos tot!!!

Din localitatea Visegrad  drumul trece pe linga raul Drina , rau care face granita naturala intre Bosnia si Serbia. Am mers paralel cu acest rau de smarald cam 250 km si nu pot sa va spun cat de frumos este totul!! Chiar daca drumul este doar din curbe format si este destul de obositor pentru sofer, merita orice efort!!

In Bosnia pretul la carburant era pentru motorina 2,65 marci bosniene adica aproximativ 1,3 euro, iar pentru benzina 2,76 marci bosniene, echivalentul a 1,5 euro per litru. Am oprit sa mancam in Bosnia Hertegovina la o terasa dupa podul Mehmet Pasa, la o terasa cu un view fantastic unde am intalnit un chelner tare ‚haios’.

Mincarea buna, servirea rapida dar ce nu am inteles, de ce a adus bonul pentru consumatie odata cu comanda? Dar daca mai vroiam sa comandam ceva? Mai tarziu am aflat ca asa este obiceiul. Ceva nou...

Internetul asa cum ma si asteptam, foarte prost, waze si maps abia functionau. De mare ajutor au fost aplicatia Sygic si walkie talkie. Au acoperire 8 km, autonomie de 24 ore si chiar mai mult. Din cei 6 care am pornit in aceasta aventura, doar doi am avut cartele telefonice pentru tarile non europene si atunci walkie talkie au fost la inaltime, rapide si eficiente.

Despre acest traseu nu pot sa va spun prea multe in afara de faptul ca peisajul este sufocant de frumos, combinatia intre apa, munte, paduri, tuneluri il face de vis!! In Serbia, Bosnia si Croatia nu este vigneta, doar taxa de autostrada. In Serbia este 240 dinari (2,4 euro), in Bosnia nu am mers pe autostrada si nu stiu pretul, iar in Croatia taxa este de 6-7 euro per 100 km. La intrare pe autostrada se ia un tichet si la iesire de pe autostrada se plateste.

Am trecut in Croatia prin vama de la Trebinje si despre sederea in Croatia in urmatorul review.

Trimis de Opelantara in 27.05.24 16:19:18
Validat / Publicat: 27.05.24 18:34:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ
  • Alte destinații turistice prin care a fost: CEHIA, BULGARIA, GRECIA, TURCIA, POLONIA, AUSTRIA, IORDANIA, FRANTA

VIZUALIZĂRI: 300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Opelantara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

[27.05.24 18:33:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuit în Peninsula Balcanică, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Serbia]

[27.05.24 18:49:29]

@Opelantara:

De curiozitate ce cartele/operator si ce pret au avut / ce ai primit de banii aia?

Intentionez sa plec si eu la vara, doar voi tranzita Bosnia/Serbia si sunt curios daca e mai bine ca la DIGI care de anul trecut a scazut tarifele rau de tot la internet / ROAMINGla genul Macedonia/Serbia - 1 euro/1GB, Muntenegru 1,5E/1Gb si Bosnia - un pic mai scumpa - 4E/1GB. Croatia e ''moca'' ca si acasa - zero costuri se poate folosi ce ai in abonament.

E drept la apeluri sunt inca maricele tarifele, dar daca am net, am WP deci am si apelurti.

[27.05.24 19:14:48]

@Nasshu: Buna ziua!!

Am avut asa: o extraoptiune la abonament la Orange, de 20 euro care oferea 10 GB de internet si 20 minute de convorbire. In aceste minute intra apel dat, primit si SMS. Dar nu am folosit minutele de convorbire ci doar internetul. Am folosit in cele 10 zile de concediu doar 3 GB de internet folosit non stop. Deci merge o varianta mai ieftina!

Si o optiune la DIGI de 4 GB tot prin abonament. Si aici ca si in prima situatie sau consumat doar 3 GB. Calitatea internetului depinde foarte mult de banda din acea tara. Cel mai bine a functionat Orange. Dar dupa cum am spus in review in fiecare masina aveam o sursa de "ghidaj" si le confruntam prin walkie talkie.

k-lator
[27.05.24 21:03:41]

@Opelantara:

De ce am luat walkie talkie?

Apăi... bine ați făcut. Am folosit și noi walkie-talkie cu ani în urmă, cînd mergeam la schi în Austria și telefonia mobilă era scumpă la noi pe rooming. Nu numai că a fost foarte utilă metoda, dar și distractivă rău

Una-două apelam” Corbul Negru” care își lua zborul prea mult și lăsa ”Porumbița” mult în urmă ... sau ne înțelegeam la care benzinărie să facem oprirea.

Bravo, felicitări pentru vacanță! Serbia nu numai că ne-a încântat cu peisaje, dar ne-a uimit cu tot ce au construit oamenii ăia în comunism în materie de căi ferate pe margini de munte, tuneluri, poduri și apeducte... o moștenire de neprețuit.

OpelantaraAUTOR REVIEW
[27.05.24 21:50:24]

@k-lator: Da asa este, a fost tare haios si util cu walkie talkie!! Noi eram 'pelicanul' si, corbul'.😄😄😄😄

Iar in ce privesc constructiile...aceeasi parere ca dumneavoastra!!

elenaadinaPHONE
[14.06.24 10:34:08]

Foarte frumoase peisajele!

Un traseu minunat!

Felicitări pentru excursie și pentru articolul cu multe informații utile!

[14.06.24 13:22:28]

@elenaadina: Va multumesc mult pentru apreciere!!

[16.06.24 10:49:50]

@Opelantara: daca totul se linisteste si la mine sper sa ajung in august in Vroatia cum mi-=am propus/rezervat.

Prin Bosnia ce traseu ai avut? asta? vezi harta maps.app.goo.gl/9rfeRcFWDwA1ZZfJ9.

Daca da e ceva autostrada pe el sau doar european?

Daca nu poate imi spui orasele prin. pe linga care ai trecut sa-mi fac o ideea ce traseu sa aleg pentru traversarea Bosniei.

Merci,

[16.06.24 14:26:11]

@Nasshu: Buna ziua!! Exact traseul pe care l-ati aratat este... Visegrad-Uzice!!

Este o portiune mica de autostrada, in rest drum european cu multe, multe tuneluri prin munti! Din cauza vitezei reduse si a curbelor multiple veti face atatea ore! Drumul nu este aglomerat, doar ca se merge incet! Daca aveti cartela sau abonament cu internet pentru tarile non europene, este foarte bine! Dar chiar si asa mai dă rateuri din xauza internetului slab!! In rest... drumul este bun si foarte frumos!!

Drumuri bune sa aveti!

[16.06.24 15:56:10]

@Opelantara: Multumesc! Si pentru raspuns si pentru urare!

elenaadina, k-lator
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit în Peninsula Balcanică: