ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2024
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Relaxare și panoramă de vis la Casa Soarelui, Eșelnița

Pensiunea Casa Soarelui, Eșelnița. Nu are denumirea pe clădire. GPS-ul ne-a dus până în față, dar a fost necesar să coborâm și să întrebăm. Sunt două pensiuni lipite una de alta, una dintre ele fiind pensiunea unde urma să dormim 3 nopți, ca într-un final să mai prelungim cu încă o noapte.

Am fost întâmpinati de proprietar, un tip volubil si cu informația la el. Chiar mi s-a părut un tip citit. Chiar era. Am aflatat ulterior că este absolvent de automatică. Mare atenție la om! Nu din rea voință, ci mai degrabă că este dezorganizat, uită ce stabilește cu turistul.

Așa că, recomandarea mea, în discuțiile cu domnul Radu, este să vă notați totul sau să inregistrați pe telefon dicuțiile avute cu el.

În prealabil, când am rezervat, fiind condiționați de plata tichetelor de vacanță, propietarul mi-a solicitat un depozit de 200 lei. Mi-a trimis contul, am platit, ne-am asigurat cameră cu vedere panoramică spre Dunare, cu balcon. Cam așa se numește în termeni oficiali.

'Camera dubla King, cu pat matrimonial (extra king size 180 cm) pt 2 pers + 1 copil mic (2-5 ani), care doarme cu părinții in pat, aer conditionat optional, set igiena personală, balcon și vedere panoramică la Dunăre. ' Preț noapte 295 lei.

Aerul condiționat nu era la liber. 10 lei ora sau 50 lei 24 ore. Noi nu am avut nevoie de el, chiar pe căldurile alea mari. Nu din economie, ci doar că pe noi nu ne deranjează căldura. Frig să nu fie.

Pensiunea este poziționată bine cu mai toate camerele având balcon cu vedere la Dunăre. Asta din ce-am văzut frontal când priveam pensiunea. Se intră în pensiune la nivelul doi, coborându-se la parter (la nivelul Dunarii). Adică invers ca toate pensiunile 'normale', unde intri la parter și urci la etaj. Dotări corespunzătoare, ca peste tot, frigider, plite cu inducție (băiat deștept, pentru a evita incendiile), bucătarie cu ustensile, etc

Un frigider separat plin cu bere și sucuri de unde te autoserveai și puneai banii într-un coș. 5 lei berea, 5 lei sucul. Decent. Esspresor. Aici trebuia să-l anunti pe domnu Radu, deoarece îi stricase cineva aparatul și dorea să aibă control. Piscina supraterană decentă, cam cât o sufragerie de bloc, cu apă limpede si caldă. Duș asigurat lângă piscină. Regulă de bun simț: intri în piscină, faci duș. Ieși din piscină, faci duș. Noi ne-am bălăcit în dracii ăia mari. Grătar lângă piscină. Ufff. Am fript în două zile. Ce bine a fost! Mai învârteam la un mic, mai făceam un duș, mă mai bălăceam în piscină, duș, grătar, și așa mai departe. Pe ponton sunt șenzlonguri de stat la soare.

Cine vrea să dea la pește, pontonul oferă posibilitatea asta.

Camera noastră a fost bestială din punct de vedere a panoramei oferite. Toată Dunărea în fața noastră. Interiorul cu toate facilitățile normale. Nimic deosebit, nimic de criticat. Salteaua perfectă. Pernele moi pentru gustul nostru, dar noi suntem asigurați cu pernele pe care le avem mereu în mașină pentru astfel de cazuri. 4 la număr luate din Kauf*and, 8 lei bucata, parcă. Avem si fețe de pernă la purtător. Propieterul unei pensiuni nu poate ști și nu poate asigura perne și saltea pentru toate gusturile. Eu îl cred și îi acord circumstanțe atenuante.

La baie ni s-a stricat dușul azi, domnul Radu a venit să-l repare imediat. Poimâine :). L-am crezut. Puțină dezorganizare, mulți turiști, pe care să-l împaci mai repede.

Preț 295 lei pe noapte.

Noi plătind cu cardul de vacanță, a trebuit să ne ducem la agenția de turism din spatele primăriei din Orșova. Ne-am dus special, pentru a nu ne face de rușine la om. Băgati pe gps 'primărie', parcați, mergeți vreo 50 metri pe jos. Agenția este pe colț chiar în spate. Pentru plata cu card de vacanță sau factură pentru instituții care solicită regim special, plata se face prin Agenție de Turism, care are comision de app 10% din valoarea totala a rezervarii.

Las aici cătea informații primite de la domnul Radu înainte de a ne caza.

'CASA SOARELUI, Eselnita, situată in zona centrala a pensiunilor din Cazanele Dunarii, este o pensiune nouă, elegantă și primitoare, situată chiar pe malul Dunării. Aici te vei bucura de momente de odihna si relaxare la piscina sau la pescuit direct de pe ponton, croaziere cu barca, trasee de drumeție, vizitarea a numeroase obiective naturale, istorice sau culturale. Beneficiezi de mai multe tipuri de camere (duble sau family), de toate dotările necesare: chicinetă utilată, terasa și grătar acoperite, piscina, șezlonguri, ponton, living și terasa acoperită pentru 55 de persoane, organizări de evenimente, inclusiv cu masa în sistem catering, toate situate într-un cadru natural de vis. Rezervarea devine certa după achitarea avansului de rezervare (200 lei/ camera). Avansul se returnează dacă plata se face integral cu card de vacanță.

Luati pașapoartele copiilor dacă au sub 14 ani sau CI. Poate vreți să treceți în Serbia și aveți nevoie. Adulții trec cu CI.

Dacă aveți telefonie pe abonament, vă recomandăm să închideți roamingul sau datele mobile de la Drobeta Turnu Severin sau Herculane, depinde pe unde veniți. De acolo intră rețele sârbești și va taxează foarte mult. '

Ce să mai spun decât că pensiunea Casa Soarelui din Eșelnița este ok pentru a vă petrece concediul aici.

Baftă!

Trimis de vladix18 in 31.08.24 15:51:29
Validat / Publicat: 31.08.24 16:17:06
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 68 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Pontonul cu unelte de pescuit ale unor turiști

[31.08.24 16:16:20]

Foarte bună, completă și această recomandare

Mutat în rubrica "Casa Soarelui, EȘELNIȚA [MH]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[31.08.24 17:15:25]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• SOCIALs

• pagină generată în 0.043400049209595 sec