ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2024
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Liniște la Pensiunea Cabana Poiana Gâldei

În vizita noastră prin Alba, vizită pe care o voiam programată în celebrul sat Rimetea, ne doream să ne cazăm chiar acolo. Eram condiționați de plata prin card de vacanță. Nu am găsit. Pe boo*ing și pe alte site-uri de cazare nimic nu a fost pe placul nostru. La telefon am fost refuzați nepoliticos de anumite pensiuni. Apoi, ne-am axat pe în împrejurimi, până am găsit Pensiunea Cabana Poiana Gâldei. Norocul nostru.

- Corespondența cu proprietarul a fost perfectă. Inițial telefonic am agreat cele trei nopți, apoi pe whats app cu organizarea plății cu cardul de vacanță. I-am dat toate datele, omul și-a oprit banii, am închis subiectul. În ziua în care trebuia să ajungem, omul mi-a trimis iar mesaj cu locația.

- Localizată în satul Poiana Gâldei, în masivul Trascău, Apuseni, într-o zonă retrasă, fără gălagia drumului județean. Pe googe maps ne-a dus până în poartă.

- Dotări. Pensiunea are 4 margarete, cu capacitate de 8 camere cu baie proprie (nu toate cu terasă sau balcon din câte am văzut), living cu bucătarie deschisa și grup sanitar propriu. Are foișor cu grătar acoperit (noi nu am fript la el, dar l-am văzut) și iluminat în curte. Zona este superbă, liniște, se aud doar țânțarii și muștele care ne-au bâzâit în prima noapte. Apoi ne-am șmecherit. Am pus pastile. În living/bucătarie sunt două frigidere și tot ce trebuie unor turiști care vor să se auto-gospodărească. O masă lungă asigură și foamea găștilor mari, care vor să se mănânce împreună. Aici, în living, semn că proprietarul este pasionat, am văzut o mulțime de obiecte rare din domeniu muzicii (am aflat ulterior întrebându-l), magnetofoane, boxe vechi, amplificatoare, discuri de colecție cu muzică bună (rock clasic), etc. Impresionant. Pasionat. ~600 discuri, plus multe altele în colecție.

- Camera ok ca mărime, cu o terasă generoasă împărțită cu vecinii de alături, ceea ce pentru noi ni s-a părut un inconvenient. Dar am avut noroc de vecini liniștiți care, ca și noi, aveau grijă să meargă pe vârfuri (in orele de somn și odihnă) ca să nu deranjeze. Până la urmă, degeaba ești tu civilizat si nu faci gălăgie, comportându-te ca un turist normal, daca nimerești în cloaca celor cu muzica tare, cu trântit de uși, cu strigăte disperate pe holuri, prin camere și prin curte. Cazarea este o chestie de noroc, dar și o chestie a implicării proprietarului. A fost pensiunea plină, dar totul a fost perfect. Curățenia în camere a fost așa și așa, casele păianjenilor din colțurile camerelor arătându-ne că interesul este scăzut. Baia curată, apă caldă ok, săpun/gel de duș/șampon la sticlă comună, prosoape si lenjerie albe. Cât despre perne si saltea, că am tot citit prin alte părți, ca proprietar nu poți mulțumi pe toți nemulțumiții. Că e prea tare, prea moale, prea adâncă, prea înaltă, prea, prea. Noi avem perne și fețe de perne de rezervă în mașina (8 lei perna prin Kau*land), noi dormind pe perne tari, așa că ne-am asigurat un somn comod.

- Parcare generoasă în fața curții.

- Terasă încăpătoare, șezlonguri pentru stat la iarbă verde, leagăne, vreo trei, pisici drăguțe, cântat de cocoși dimineața, chiar foarte bine.

De proprietar nu știu prea multe decât am spus. Discret. Foarte bine! Pensiunea Cabana Poiana Gâldei. De revenit.

Am mâncat șj am plătit cu card de vacanță la o pensiune alăturată. Revin cu detalii.

Trimis de vladix18 in 25.08.24 11:04:36
Validat / Publicat: 25.08.24 11:40:11
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladix18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Cabana Poiana Gâldei

[25.08.24 11:39:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cabana Poiana Gâldei [Poiana Gâldei, AB], RÂMEȚ & CHEILE RÂMEȚULUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[25.08.24 13:23:13]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂCabana Poiana Gâldei [Poiana Gâldei, AB]: